| AmN a întrebat:

Hei...Ok am nevoie de o parere zic eu, de ceva vreme mi se intampla ca ce gandesc despre un anumit lucru si o persoana in momentul urmator sau in urmatoarea zi i se intampla acelei persoane, adica chestia asta devine din ce in ce mai enervanta...parca as gandi cu voce tare si nu pot spune ca este o amarata de coincidenta pentru ca mi s-a intamplat de n ori si inca mi se mai intampla,sincer parca uneori lucrurile o iau razna,intr-o zi nu vorbisem cu prietenul meu pentru ca avea treaba,iar a doua zi imi multumeste pentru un mesaj ce i l-am trimis cam pe la miezul noptii, am ramas stupefiata pentru ca eu ma culcasem foarte devreme, deoarece a doua zi trebuia sa ma duc la liceu.Parca nici lucrurile in jurul meu numai merg bine cum mergeau odata.Toata chestia ma inspaimanta.De la o vreme certurile in familie s-au inmultit sper totusi sa nu ma credeti vreo nebuna sad

15 răspunsuri:
| DevidALex a răspuns:

Buna,stai sa o luam cu inceputulm,pai daca ce gandesti despre ei,se intampla imediat sau in ziua urmatoare,si la final spui ca lucrurile rele se imultesc,imi cer scuze daca am inteles gresit,dar le gandesti lucruri rele de se intampla exact ceea ce gandesti tu? La faza cu mesajul si prietenul tau,esti neclara,In fine,pai daca tu gandesti despre ceva ( rau sa presupunem ) si se intampla,incearca sa nu te mai gandesti la lucruri rele,se poate sa fi si pesimista si putin putin emotiva?
Incearca sa nu te mai gandesti la ce anume "s-ar intampla sau ce se poate intampla", sau daca o faci, de pilda, gandeste-te la ce lucruri bune "s-ar putea intampla"
Eu sincer nu te cred nebuna, insa povestea ta e foarte vaga pe ici-colo big grin

| Holiday a răspuns:

Da niste exemple de coincidente... povestea cu mesajul n-am inteles-o...

| CartoonN a răspuns:

Te-ai uitat la prea multe filme horror? In familia ta exista persoane care se ocupa cu ocultisme, ceva? Certuri?
De ce nu mergi la biserica, sa iti citeasca un preot? te linistesti...bafta!

| AmN explică (pentru CartoonN):

Am sa incerc multumesc frumos de raspuns.

| M25M a răspuns:

Te rog mult sa te gandesti sa mi se dea maine salariul triplat, as aprecia. Multumesc anticipat.

| Holiday a răspuns (pentru AmN):

Decat la biserica mai bine mergi cateva zile in vacanta undeva sa te linistesti un pic, in situatia asta mersul la popa iti mai lipseste, sa te mai cheaunesca si ala de cap... daca tot e sa mergi la cineva, apeleaza la un psiholog...

| AmN explică (pentru DevidALex):

Nu-i vorba ca gandesc neaparat lucruri rele, dar sunt ganduri care sunt doar ale mele Cel mai ciudat mi se pare ca atunci cand gandesc ceva indiferent ca este bine sau rau, persoanele la care ma gandeam iar peste cateva momente auzeam intamplator ceea ce gandisem eu din gura lor... + multe alte intamplari ciudate, la asta ma refeream cu mesajul...

| AmN explică (pentru Holiday):

Nu-i vorba ca gandesc neaparat lucruri rele, dar sunt ganduri care sunt doar ale mele Cel mai ciudat mi se pare ca atunci cand gandesc ceva indiferent ca este bine sau rau, persoanele la care ma gandeam iar peste cateva momente auzeam intamplator ceea ce gandisem eu din gura lor... + multe alte intamplari ciudate, la asta ma refeream cu mesajul...

| DevidALex a răspuns (pentru AmN):

Desi nu cred ca se pune problema,ai auzit vreodata de the mentalist? ( Serial ) De asa-zisi oamenii care iti citesc gandurile,se poate ca sa fii citita,Cand spun asta ma refer limbajul corpului te tradeaza,oamenii te ghicesc usor.
Alta explicatie eu nu am,Si am vazut ca ti s-a recomandat sa mergi la biserica sau sa apelezi la psiholog,no sense,lucruri inutile,asta nu are legatura cu biserica sau psihologul.
Sau se poate ca tu sa gandesti la fel ca ceilanti,desi daca persista lucrul asta,e greu sa mai cred ca chiar toti gandesc la fel ca tine, incearca sa nu mai dai importanta, si vezi daca nu trece de la sine, E greu de crezut ca de acum incolo, oamenii vor spune ceea tu gandesti. Bafta!

| suffarstar a răspuns:

Gandurile,spun unii, sunt unde electromagnetice,pot influenta, sau poate totul depinde de intuitia ta,de capacitatea ta de a anticipa.
La faza cu prietenul tau nu stiu ce sa spun, poate esti somnambula,chiar nu am alta explicatie.
Incearca sa fii calma,nu esti o nebuna, poate ai un dar care sa il valorifici, ramai calma in mijlocul furtunii, si ai sa vezi, si atmosfera familiei tale se va schimba.

| Holiday a răspuns (pentru AmN):

Daca simti ca ceva nu e in regula intai incearca sa iti iei cateva zile de pauza, ia-ti iubitul si mergeti 2-3 zile in creierul muntilor, respirati aerul curat, plimbati-va si mai ales incercati sa nu va certati, daca lucrurile continua sa nu mearga cum ai vrea mergi si vorbeste cu un psiholog, sigur el iti va spune mai multe decat pot eu...

| AmN explică (pentru Holiday):

Tin sa va multumesc tuturor pentru raspunsurile date. :* Si voi tine cont de fiecare sfat ce l-am primit aici.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca intuitia iti functioneaza asa cum zici, o sa gandesti si ce aveam de gand sa-ti raspund.

| Alphawolf a răspuns:

Desi nu stiu exact despre ce e vorba, eu cred ca nu e nimic neobisnuit, doar interpretezi gresit unele chestii. Nu ar trebui sa te inspaimante fenomenele, tu nu produci nimic, ci doar intuesti unele lucruri prin analiza aspectelor. E o calitate, o forma de inteligenta, foloseste-te de ea constructiv.
Daca cunosti bine o persoana poti anticipa ce o sa faca sau ce o sa zica in unele cazuri. Spre exemplu, daca ii duc un anumit cadou la mama, eu pot anticipa cum o sa reactioneze(cum o sa se bucure si chiar ce o sa spuna).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mi se intampla si mie sa gandesc ceva si sa se intaple.in general cand e vorba de ceva naspa.nu cred ca putem controla asta.eu de pilda nu stiu niciodata daca e un gand premonitoriu ori nu.cand e de bine il iau ca atare.nu stiu de unde si cum vine asta, dar nici eu nu ma bucur.e de parca s-ar intampla fiindca gandesc eu, cand de fat e invers; gandesc ceva ce urmeaza sa se intample.dar pot fi sigur vreodata? nu.