| Scorbut a întrebat:

Hei prieteni! big grin
Se zice ca prima data au fost Adam si Eva, nu?
Ei au facut 4.000 de copii sau stiu eu cati.
Acum..copii lor si-au tras-o intre ei de au facut alti copii? Sau cum s-au inmultit? thinking Parca era pacat.

17 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| milan9 a răspuns:

- După mărturiile din Biblie, Adam şi Eva au avut aproximativ vreo sută de copii (recordul aparţine unei rusoaice care a avut ~70 de copii) pe parcursul a sute de ani (alt subiect de discuţie... ştiinţa astăzi poate confirma posibilitatea acestei longevităţi). Astfel, a fost oarecum cu totul relativă noţiunea de „fraţi" şi "surori" dacă ei poate că abia se cunoşteau între ei.

Trebuie precizat că nu exista atunci nici o cutumă, nici o lege, nici scrisă nici nescrisă, care să fi reglementat căsătoria dintre un bărbat şi o femeie, cel puţin pentru prima generaţie, d.p.d.v al informaţiilor pe care le avem la dispoziţie. Astfel, nu avem de-a face cu nici un fel de contradicţie.

| Dandanache a răspuns (pentru milan9):

Recordul de nasteri pentru o femeie e de aproximativ 70.

http://en.wikipedia.org/wiki/Feodor_Vassilyev

| milan9 a răspuns:

Trebuie precizat că nu exista atunci nici o cutumă, nici o lege, nici scrisă nici nescrisă, care să fi reglementat căsătoria dintre un bărbat şi o femeie, cel puţin pentru prima generaţie, d.p.d.v al informaţiilor pe care le avem la dispoziţie. Astfel, nu avem de-a face cu nici un fel de contradicţie.

A fost probabil marea excepţie fără de care omenirea nu s-ar fi putut înmulţi. Ar fi trebuit altfel să existe două,,familii" umane identice genetic, create separat de Dumnezeu, sau două rase diferite!?!

Adam şi Eva au avut un statut unic pe linia unei,, identificări" speciale (,, coasta" luată din Adam a fost începutul creării Evei) şi la fel de bine, cei aproape o sută de copii ai lor au putut avea, în mod excepţional, un cu totul alt statut decât cel de simpli,, fraţi" şi,, surori"...

Cu siguranţă ei nici nu s-au văzut vreodată înainte de o eventuală legătură… Părinţii lor au trăit 809-900 de ani. Stiinta confirma ca e posibil pentru genomul uman aceasta varsta.

| Hombre a răspuns (pentru milan9):

"Părinţii lor au trăit 809-900 de ani. Stiinta confirma ca e posibil pentru genomul uman aceasta varsta."
Mai taie, stiinta nu sustine asta, de unde le scoateti?

| milan9 a răspuns (pentru Hombre):

Tu esti Stiinta? Sau deja ai descarcat toate arhivele stiintei? Sau n-a apărut inca in can-can articolul? happy

| Hombre a răspuns (pentru milan9):

In arhiva mea neuronala nu am aceasta informatie, da-mi o sursa, un link, o ghicitoare, un descantec...

| Maxim96 a răspuns:

Legea aceasta a fost data mai tarziu, cand au fost destul de multi oameni.

| Scarbo a răspuns:

Prin icre.

| ViseleSmulgGratii a răspuns:

Adam si Eva reprezinta firea umana.
Din cauza firii umane - aceea de a incalca unele reguli - suntem aici, nu pentru ca ei au mancat mere.

| Northern a răspuns:

Atunci nu era păcat.Era necesar ca să populeze Pământul.Dar imaginează-ți, Adam a trăit, după cum spune biblia, 930 de ani, timp în care Eva a născut fii și fice.Copiii,la rândul lor, au născut alți copii, iar legăturile de rudenie nu mai era atât de strânse.

| millyca a răspuns:

Parintii mei sunt veri, despre ce naiba vorbim? happy

| YourShadow a răspuns:

Un creștin ți-ar da un răspuns lipsit de logica, dar mai important ar fi ca ar crede în el.Nu încerca sa le explici celor care cred ni Dumnezeu ca de fapt el nu exista nu o sa reușești,.

| ViseleSmulgGratii a răspuns (pentru YourShadow):

Nu-mi dau seama de ce ne bagi pe toti in aceeasi oala.

Ia sa incerc si eu:

Toti ateii nu cred in Dumnezeu pentru ca acest lucru este la moda...Glumesc, doar o parte din ei fac asta.