| DonEduardo a întrebat:

Hei, salut, imi poate spune cineva si mie ce religii politeiste se mai practica in prezent?

7 răspunsuri:
| oz_1736 a răspuns:

India e plina, au vreo 10000 de zei, pe bune

| DonEduardo explică (pentru oz_1736):

Stiu asta, dar ma nelamureste ceva in religia indiana.

| RAY a răspuns (pentru DonEduardo):

Scrie ce vrei sa stii

| DonEduardo explică (pentru RAY):

Pai, care e treaba cu avatarele lui Vishnu si ale lui Lakshmi? Stiu, stiu, au facut multe ispravi, ele sunt pe Wikipedia, dar vreau sa stiu niste chestii detaliate:
1) De ce nu puteau interveni direct, fara sa se mai incarneze?
2) Ce inseamna ca se incarnau? Tot spiritul le intra intr-un corp sau doar o parte?
3) Animalele lor puteau sa intre pe pamant fara sa se incarneze?
4) Avatarele mureau sau erau nemuritoare?

| RAY a răspuns (pentru DonEduardo):

In primul rand incepem cu inceputul,un creator a creat totul, acest creator are mai multe personalitati, reprezentari, acesti zeii sunt reprezentari ale lui si da sunt nemuritori, sunt o parte din el, oameni se reincarneaza in animale sau in oameni in functie de viata trecuta

| DonEduardo explică (pentru RAY):

Asta stiu.Dar imi poti raspunde la intrebare?

| RAY a răspuns (pentru DonEduardo):

Ti am raspuns