| DonEduardo a întrebat:

Hei, salut, ma poate lamuri cineva in legatura cu ceva? Budismul este monoteist, politeist sau nonteist?

Răspuns Câştigător
| Teffan a răspuns:

Budismul,asa cum a fost conceput de catre Buddha, este nonteist.
Unele secte ulterioare au incorporat elemente teiste, mistice si tantrice.

| DonEduardo explică (pentru Teffan):

Ce secte budiste includ elemente teiste mistice si tantrice?

| Teffan a răspuns (pentru DonEduardo):

Budismul Vajrayana(tibetan),o buna parte din Mahayana, si budismul Pure Land.(vajrayana si Pure Land fiind,cu toate acestea,sub-secte ale Mahayanei, sau traditii provenite din Mahayana; e mai complicat)

Traditia Theravada, care se bazeaza pe Pali Canon(cele mai vechi "scripturi" budiste, datorita carora stim de existenta/viata lui Buddha si de invataturile sale) reprezinta cea mai "exacta" traditie budista, asa cum a fost ea transmisa de catre Buddha.O traditie theravadina este Thai forest(padurea Thailandeza)--o recomand.

13 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Ce voi spune seamana cu o gluma dar cu un mare adevar, Budismul este religia carnii de porc (Buda a murit plesnindu-i stomacul de cata carne de porc a mancat)

| Holiday a răspuns (pentru danut):

"(Buda a murit plesnindu-i stomacul de cata carne de porc a mancat)"

Iar Isus agatat in par.
Pe principiul asta ar trebui ales Mahomed.

| DoctorWh0 a răspuns (pentru danut):

Urate vorbe de la cineva care isi zice "Crestin".

| danut a răspuns (pentru DoctorWh0):

De cand realitatea este frumoasa sau urata, ESTE REALA, P S. Un crestin nu minte pentru ca cineva sa se simta bine.

| danut a răspuns (pentru Holiday):

Din cate se vedee inca nu ai inteles ceva, unul a murit satisfacandu-si PLACERILE iar Celalalt a murit pentru omenire. Pe principiul asta intelegem nemultumirile tale.

| Holiday a răspuns (pentru danut):

De fapt a murit pentru ca era un sectant schizofrenic.

Daca tot a murit pentru omenire, de inviat pentru cine mama naibii a inviat, pentru placerea lui? Ca povestea asa e, cu morti si inviati. Daca a murit doar ca sa invie, v-a cam dat teapa.

| danut a răspuns (pentru Holiday):

Teapa sigur tu vei lua, ba pot spune ca ai si luat-o, una mare de tot pentru care IN CURAND vei incerca sa pupi picioarele la toti sectantii schizofrenici de oriunde dar turbarea ta cea mai mare va fi ca va fi prea tarziu pentru tine si cei ca tine. Ai rabdare, in curand.

| Holiday a răspuns (pentru danut):

Funny asta, un fel de "Nu zaietz, nu pagadi!"

| RAY a răspuns:

Danut nu rade de credinta cuiva, se vede ce crestin esti

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Am avut un citat din Buda.
Nu discut cu voi despre Dumnezeu, ca să nu ajungeți la cele mai grave erori.
---
În Budism despre Dumnezeu nu se discută.

| Teffan a răspuns (pentru sadrian46):

E interesant de ce nu se discuta.Pentru ca,daca se punea problema existentei divinitatii(asa cum o percep upanishadele),procesul prin care individul cugeta la asemenea concepte metafizice ingreuneaza iluminarea,ba chiar nu poate fi deloc atinsa,caci tot un atasament se cheama si daca scopul ultim este revelatia identitatii Atman-Brahman.
De aceea Buddha prefera tacerea cand este intrebat despre existenta sau inexistenta Spiritului(Atman). Raspunde cu tacere la intrebarea "Ce anume se renaste?",pentru ca,in budism introspectiile metafizice nu-si au locul,ele fiind obstacole in calea iluminarii care,odata cultivate,pot evolua in atasament fata de un concept, pe cand budismul militeaza pentru anihilarea atasamentului de orice fel.
De aceea budismul este nonteist, nu ateist.Pot exista Zei, dar acestia nu sunt luati in discutie, nu sunt subiectul de interes al budistului dornic de eliberarea de suferinta.