| vnvrgvskjdv a întrebat:

Hei salut! Stiti chestia cu "in ziua in care te-ai impartasit nu ai voie sa pupi sau sa fii pupat de nimeni pentru ca ii dai impartasania".Voi ce credeti, este adevarat? Respectati "mitul" acesta? Argumentati va rog big grin.

Răspuns Câştigător
| Lizzu a răspuns:

Bine zis MIT.

Cand ma impartaseam, o ascultam pe mama si pe vecina si nu o pupam cand veneam de la biserica. Nici eu nu stiam de ce si nici ele nu stiau ce explicatii sa-mi dea.

E o alta forma mai subtila de discriminare intre oameni si determina aparitia egoismului individual, al separatismului intre noi.

--Ce-i al meu ramane al meu! Tii cu dintii de el, fie sfant sau nu.
Esti educat subliminal sa nu imparti cu altii nimic din ce ti s-a dat tie si doar tie.

Nu este adevarat, normal.
Nu, nu-l mai respect pentru ca nu-l mai practic demult.

12 răspunsuri:
| milan9 a răspuns:

Are doar valoare simbolica...

| Chαяtreux a răspuns:

Eu nu ma mai impartasesc de ceva vreme. Insa 'miturile' astea sa stii ca tin de autocontrol. Ori te impartasesti pentru ca vrei, si ai control asupra actiunilor pe care nu trebuie sa le faci, ori nu te mai impartasesti. Daca faci doar pentru ca asa se face, nu te ajuta cu nimic. Prin 'mituri' vreau sa zic de post, si alte chestii care sunt specifice, si pe care multi le ignora. Insa despre pupaturi, sincer eu nu am auzit niciodata cum ca ar fi interzise laughing

| costis a răspuns:

Regulile crestine sunt pentru cei care vor sa le respecte.

| Xenya a răspuns:

Este doar un mit prostesc, nu vad relevanta...

| eliaclodia a răspuns:

Daca oamenii aceia au nevoie de un joc care sa le aduca linistea sufleteasca, eu nu ma bag. Am ajuns la concluzia ca trebuie sa ramai in dragoste daca iti place dragostea. Si trebuie sa ramai in dragoste, daca vrei sa o cunosti. Razboiul e razboi, dragostea e dragoste. Daca nu-mi place jocul, caut linistea sufleteasca in altul, sau direct in stele. De ce nu mi-ar placea un joc, fara sa declar razboi jocului? Am auzit de jocuri in care te trezesti ca vrei sa fugi si nu ai scapare. Si se joaca de-a adevaratelea. S-au facut si filme.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Adica sa nu-L dai pe Hristos din tine pe o sarutare ca Iuda

| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru Lizzu):

Foarte bine faci te apropii de iad mai repede

| Lizzu a răspuns (pentru besleaganicolaecosmin):

E doar parerea ta...

| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru Lizzu):

Si a altora

| Lizzu a răspuns (pentru besleaganicolaecosmin):

Bine,sunteti un grup foarte mare, sunteti majoritate.
Nu uitati ca exista si minoritati in lume, de tot felul.

Iadul, focul vesnic si diavolul nu exista.
Iar daca exista se va face dreptate si vom fi toti arsi dupa gandirea voastra.

Multumit?

| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru Lizzu):

Nu se vrea moartea pacatosului ci sa se intoarca si sa fie viu