| NoemiLorena a întrebat:

Acum o saptamana a murit bunicul meu,si i-am facut o poezie. Ma gandeam ca in a doua zi de Craciun,cand e posibil sa merg la tara,sa merg la mormantul lui si sa-i citesc poezia si sa-i cant o colinda. Mereu ne chema sa ii cantam colinzi. Credeti ca ma va auzi? Chiar l-am iubit mult si il voi iubi pana imi voi da ultima suflare,daca as stii ca e posibil sa ma auda, as fi cea mai fericita. Vreau sa va aud parerile. Mersi!

6 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Imi pare rau pentru durerea ta. Conform Bibliei omul când moare nu mai stie nimic si merge în pământ, nu te aude sau vede. Eclesiastul 9:5, 6. Dar Dumnezeu promite că va fi o înviere, în care cei dragi se vor trezi la viata pe un pământ paradiziac. Ioan5:28,29. Psalmi37:9-11,29Atunci ii vom putea revedea.

| xerxes1 a răspuns (pentru danay72):

Conform interpretarii date de Martorii lui Iehova unei carti scrise de oameni.
Biblia oricum minte de ingheata apele.

| DeyCj a răspuns:

Condoleanţe pentru evenimentul avut în familie.
Sufletul nu moare, doar partea materială a fiinţei umane. Spiritul bunicului tău, dacă nu a decis să pelce dintre noi te av auzi şi vedea oriunde vei fi.E suficient să te gândeşti la el, nu cred că e nevoie de colinde, sau ritualuri în gen ritualurile ţigăneşti. Poţi să-i cânţi o colindă în gândul tău, şi te va auzi la fel de bine ca şi când i-ai cânta-o la mormânt, asta dacă nu a decis să plece din lumea asta.

| NGheorghe a răspuns:

Cred ca îți vei băga in stare de șoc pe toți prieteni.
Poți sa ii duci flori, lumânări,...dar cititul îl tai jos din lista.

| unprietenaproape a răspuns:

Da, draga mea.

| RoxanaY a răspuns:

Este imposibil sa iti auda colindele si poeziile pentru ca este mort, dar daca tu vrei... Spor la cantat colinde!