| NoisyDream a întrebat:

am o intrebare pentru crestini happy Care-i treaba cu a2-a din cele 10 porunci, cea care spune "Sa nu-ti faci chip cioplit, nici alta asemanare, nici sa te inchini lor." Deci, cum respectati voi aceasta porunca data de Dumnezeu daca biserica e impanzita de icoane pe care le pupati pana le luati "smaltu". Icoana nu e tot chip cioplit? e o simpla pictura la care va rugati sa va dea una si alta, parca o sticla vopsita ar avea vreo putere... happy

Răspuns Câştigător
| fllu07 a răspuns:

Ioan 4:23, 24, SS 1874: „Însă vine timpul, şi acum este, când închinătorii cei adevăraţi se vor închina Părintelui în spirit şi în adevăr; că Părintele caută pre unii ca aceştia să i se închine. Dumnezeu este spirit; şi cel ce i se închină, trebuie să se închine în spirit şi în adevăr". (Cei ce folosesc chipuri sau icoane ca ajutoare în închinare nu i se închină lui Dumnezeu „în spirit", deoarece ei depind de ceea ce văd cu ochii fizici.)
2 Cor. 5:7, BC: „Umblăm prin credinţă, nu prin vedere".

„Este straniu, totuşi adevărat, că, cu mult înainte de naşterea lui Cristos şi de atunci încoace, crucea era folosită ca simbol sacru în ţări în care nu ajunseseră învăţăturile Bisericii... Grecii, care i se închinau lui Bachus, tirienii, care i se închinau lui Tamuz, caldeenii, care i se închinau lui Bel, şi scandinavii, care i se închinau lui Odin, toţi au folosit un obiect cruciform în închinarea adusă acestora." — The Cross in Ritual, Architecture, and Art, de G. S. Tyack (Londra, 1900), p. 1.
„«Crux Ansata» [crucea cu ansă sau cu mâner în partea superioară]... era purtată în mână de preoţii şi regii-pontifi egipteni ca simbol al autorităţii lor de preoţi ai zeului Soare, fiind denumită «Semnul vieţii»." — The Worship of the Dead, de J. Garnier, (Londra, 1904), p. 226.
„Diferite reprezentări de cruci se găsesc pretutindeni pe monumentele şi mormintele egiptenilor, fiind considerate de mulţi specialişti simboluri fie ale falusului [o reprezentare a organului sexual masculin], fie ale coitului... În mormintele egiptene, crux ansata se află alături de falus." — A Short History of Sex-Worship, de H. Cutner (Londra, 1940), p. 16, 17; vezi şi The Non-Christian Cross, p. 183.

24 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Si eu cred ca si tine ca o sticla vopsita -chiar si crucea- nu are putere. Ci "putere are rugaciunea fierbinte a celui neprihanit." (Iacov.5:16)
"Dar vine ceasul, si acum a si venit, cand inchinatorii adevarati se vor inchina Tatalui in duh si in adevar; fiindca astfel de inchinatori doreste si Tatal." (Ioan.4:23)
"Dumnezeu este Duh; si cine se inchina Lui trebuie sa I se inchine in duh si in adevar." (Ioan.4:24) Deci nu la icoane, statui, sfinti, preoti lumanari, moaste, ingeri, apa, foc, tamaie si multe altele.

Apostolul Ioan a vrut sa se inchine unui inger:
"Si m-am aruncat la picioarele lui ca sa ma inchin lui. Dar el mi-a zis: "Fereste-te sa faci una ca aceasta! Eu sunt un impreuna-slujitor cu tine si cu fratii tai care pastreaza marturia lui Isus. Lui Dumnezeu inchina-te!" (Apocalipsa.19:10)
Si in alta parte:
"Dar el mi-a zis: "Fereste-te sa faci una ca aceasta! Eu sunt un impreuna-slujitor cu tine si cu fratii tai, prorocii, si cu cei ce pazesc cuvintele din cartea aceasta. Inchina-te lui Dumnezeu." (Apocalipsa.22:9)
E mai usor sa te inchini la orice decat lui Dumnezeu, deoarece El cere sa te predai cu totul Lui; pe cand celelalte lucruri si fiinte nu cer nimic.

| milan9 a răspuns:

Porunca a doua nu se referă la icoane. Ea a fost dată doar pentru un anumit context istoric, pentru evreii care L-au părăsit pe Dumnezeu si cinsteau Zeităţi păgâne!

Există o uriaşă diferenţă între "reprezentare a unei persoane" şi un "idol". O "reprezentare" (imagine precum cele din reviste, cărţi, Biblii) orientează gândul spre Dumnezeul, pe când "idolul", zeitatea păgână, ÎNLOCUIEŞTE PE DUMNEZEU!

| milan9 a răspuns:

În contextul ei, acea porunca nu viza decât să elimine "CONCURENŢA" reprezentată de falsele zeităţi păgâne. Doar atât. Şi vorbim de un context istoric de acum 3500 de ani.

Pe de altă parte, în privinţa obiectelor de cult care fac trimitere la El, Dumnezeu îi încurajează pe evrei să-şi ridice chiar şi STATUI (cu heruvimi din aur spre exemplu) şi să le ţină în locul cel mai de cinste.

| milan9 a răspuns:

De ce preferi atât de mult interpretarile sectante?
Oamenii "trebuie să se închine în spirit şi în adevăr". Da, OK. Dar de aici pana la interzicerea obiectelor de cult
care invita meditatia, care potentiaza sentimentul.

| milan9 a răspuns:

Ce rol mai au fotografiile din albumele noastre? Oare n-am fi in stare de sentimente si fara sa pastram fotografii? Dar așa-i că ne invita la aducere aminte? Așa-i că ne folosesc? La asta S-a referit și Dumnezeu atunci cand EL ÎNSUȘI A SOLICITAT obiecte de cult evreilor. Sau Îl criticăm și pe El pentru că nu o fi știut ce face atunci când le-a cerut evreilor "chipurile cioplite" ale unor HERUVIMI din aur care sa stea chiar deasupra celor zece porunci?

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Vezi de cand dateaza porunca si in ce context s-a dat logicianule

| HueyFreeman a răspuns:

Asta-i facultativa.

| Kalla a răspuns:

Chip cioplit sunt animalele sau monstrii la care se roaga paganii.Gen caprele la care se rugau persoanele mai ales acum cateva mii de ani.

| iurii75 a răspuns (pentru Kalla):

Is. 44:13–19, BC: „Lemnarul întinde sfoara, face o trăsătură cu creta roşie; lucrează cu unelte ascuţite şi-i înseamnă mărimea cu compasul; face un chip de om, un frumos chip omenesc, ca să locuiască în casă. Îşi taie cedri, goruni şi stejari, pe care şi-i alege dintre copacii din pădure. Sădeşte brazi şi ploaia îi face să crească. Copacii aceştia servesc omului pentru ars, el îi ia şi se încălzeşte cu ei. Îi pune pe foc, ca să coacă pâine, şi tot din ei face şi un dumnezeu căruia i se închină, îşi face din ei un idol sculptat şi îngenunchează înaintea lui! O parte o arde în foc, cu o parte fierbe carne, pregăteşte o friptură şi se satură; se şi încălzeşte şi zice: «Ha! ha! m-am încălzit, simt focul!» Cu ce mai rămâne însă, face un dumnezeu, idolul lui sculptat. Îngenunchează înaintea lui, i se închină, îl cheamă şi strigă: «Mântuieşte-mă, căci tu eşti dumnezeul meu!» Ei n-au cunoştinţă şi nu înţeleg, căci le-a lipit ochii ca să nu vadă, şi inima ca să nu înţeleagă. Niciunul nu intră în sine însuşi şi n-are nici cunoştinţă, nici pricepere să-şi zică: «Am ars o parte din el în foc, am copt pâine pe cărbuni, am fript carne şi am mâncat-o: şi să fac din cealaltă parte o urâciune? Să mă închin înaintea unei bucăţi de lemn?»"
Deci nu este vorba numai despre animale sau monştri.

| fllu07 a răspuns (pentru Kalla):

Si crucea este chip cioplit. daca isus murea impuscat (o situatie pur ipotetica) azi pupai o pusca, si o purtai la gat ca obiect norocos?

| Kalla a răspuns (pentru fllu07):

Raspunsul tau este irelevant.

| fllu07 a răspuns (pentru Kalla):

Ioan 4:23, 24, SS 1874: „Însă vine timpul, şi acum este, când închinătorii cei adevăraţi se vor închina Părintelui în spirit şi în adevăr; că Părintele caută pre unii ca aceştia să i se închine. Dumnezeu este spirit; şi cel ce i se închină, trebuie să se închine în spirit şi în adevăr". (Cei ce folosesc chipuri sau icoane ca ajutoare în închinare nu i se închină lui Dumnezeu „în spirit", deoarece ei depind de ceea ce văd cu ochii fizici.)
2 Cor. 5:7, BC: „Umblăm prin credinţă, nu prin vedere".

„Este straniu, totuşi adevărat, că, cu mult înainte de naşterea lui Cristos şi de atunci încoace, crucea era folosită ca simbol sacru în ţări în care nu ajunseseră învăţăturile Bisericii... Grecii, care i se închinau lui Bachus, tirienii, care i se închinau lui Tamuz, caldeenii, care i se închinau lui Bel, şi scandinavii, care i se închinau lui Odin, toţi au folosit un obiect cruciform în închinarea adusă acestora." — The Cross in Ritual, Architecture, and Art, de G. S. Tyack (Londra, 1900), p. 1.
„«Crux Ansata» [crucea cu ansă sau cu mâner în partea superioară]... era purtată în mână de preoţii şi regii-pontifi egipteni ca simbol al autorităţii lor de preoţi ai zeului Soare, fiind denumită «Semnul vieţii»." — The Worship of the Dead, de J. Garnier, (Londra, 1904), p. 226.
„Diferite reprezentări de cruci se găsesc pretutindeni pe monumentele şi mormintele egiptenilor, fiind considerate de mulţi specialişti simboluri fie ale falusului [o reprezentare a organului sexual masculin], fie ale coitului... În mormintele egiptene, crux ansata se află alături de falus." — A Short History of Sex-Worship, de H. Cutner (Londra, 1940), p. 16, 17; vezi şi The Non-Christian Cross, p. 183.

| fllu07 a răspuns:

Imi place ca ai inteles adevarul chiar si biblia iti da dreptate, icoanele nu au nici o putere: Ieremia 10:3-5
dar apare o intrebare, daca Dumnezeu interzice idolatria, si totusi cei ce o practica isi spun crestini, oare sunt ei crestini adevarati?!

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Bravo! Satan le-a orbit mintea, ca sa nu vada adevarul, 2Corinteni 4:3, 4.

| Broadband a răspuns:

Ce inteleg eu : chip cioplit, sa nu-ti faci propria fata sau ceva de genul..nu stiu nici eu poate apare cineva sa ne explice mai detaliat. buna intrebare

| anonim_4396 a răspuns (pentru Broadband):

Nu e ecplicatie detaliata. Raspunsul crestinesc e simplu: "Noi nu ne rugam la obiectul in sine ci la entitatea prezentata acolo"
PS: nu-s crestin doar am spus ce spun ei.

| Maxim96 a răspuns:

Gresit! Dumnezeu le-a dat porunca evreilor de a nu se inchina la statui,care i-au locul lui Dumnezeu cel adevarat,dar icoanele nu sunt dumnezei,ci chipuri ale Mantuitorului, Maicii Domnului, Sfintilor, scene biblice s.a.
Nu ne rugam la materialul acela ci la persoana reprezentata acolo.
Nu li se ofera inchinare ca lui Dumnezeu, ci o cinstire ca un obiect sfant si decult.

| iurii75 a răspuns (pentru Maxim96):

1 Timotei 2:5 Pentru că este un singur Dumnezeu şi un singur mediator între Dumnezeu şi oameni: omul Cristos Isus.
Deci ne apropiem de Dumnezeu doar prin intermediul lui Isus Cristos, nu şi prin a altor persoane, şi atunci care este rostul icoanelor?
De ce 2 reprezentări a aceleiaşi persoane au o onoare diferită?

| Maxim96 a răspuns (pentru iurii75):

Este UN Singur Mijlocitor intre Dumnezeu Tatal si oamenii, IIsus Hristos-Dumnezeu Fiul, dar sunt si alti oameni care au dus o viata sfanta si ei pot mijloci pentru oameni. Iata nise versete:

"Si raspunzând, Simon a zis: Rugati-va voi la Domnul, pentru mine, ca sa nu vina asupra mea nimic din cele ce ati zis". Fapte 8, 24

"Strigă acum, dacă o fi cineva care să-ţi răspundă. Către care din sfinţii îngeri te vei îndrepta?" Iov 5, 1

Atunci toate căpeteniile oştirii şi Iohanan, fiul lui Carea, şi Azaria, fiul lui Hoşaia, şi tot poporul, de la mic până la mare, au venit şi au zis către Ieremia proorocul: "Roagă-te ca Domnul Dumnezeul tău să ne arate calea pe care să mergem şi ce să facem". Zis-a către ei Ieremia proorocul: "Ascult şi iată mă voi ruga Domnului Dumnezeului vostru, după cuvântul vostru, şi tot ce vă va răspunde Domnul vă voi spune şi nu voi ascunde de voi nici un cuvânt". (Ieremia 42:1-3).

"Acum însă dă înapoi femeia omului aceluia, că e prooroc, şi se va ruga pentru tine şi vei fi viu; iar de nu o vei da înapoi, să ştii bine că ai să mori şi tu şi toţi ai tăi!" Fac., 20, 7

Dar a treia căpetenie, venind şi căzând în genunchi înaintea lui Ilie, l-a rugat, zicând: "Omul lui Dumnezeu, să nu fie trecut cu vederea de ochii tăi sufletul meu şi sufletul acestor cincizeci de robi ai tăi!". IV Regi, 1, 13

Şi s-a întors Moise la Domnul şi a zis: "O, Doamne, poporul acesta a săvârşit păcat mare, făcându-şi dumnezeu de aur. Rogu-mă acum, de vrei să le ierţi păcatul acesta, iartă-i; iar de nu, şterge-mă şi pe mine din cartea Ta, în care m-ai scris!" Ieş. 32, 31-32

"Acum deci luaţi şapte viţei şi şapte berbeci şi duceţi-vă la robul Meu Iov şi aduceţi-le, pentru voi, ardere de tot; iar robul Meu Iov să se roage pentru voi; din dragoste pentru el, voi fi îngăduitor, ca să nu Mă port cu voi după nebunia voastră, întrucât n-aţi vorbit despre Mine aşa de drept cum a vorbit robul Meu Iov". Iov, 42, 8-10

"Apoi a luat Samuel un miel de lapte şi l-a adus împreună cu tot poporul ardere de tot Domnului şi a strigat Samuel către Domnul pentru Israel şi l-a auzit pe el Domnul". I Regi, 7, 9

"Aşa zice Domnul Dumnezeul lui Israel către Care m-aţi trimis, ca să aduc înaintea Lui rugămintea voastră". Ier 42:9

"Mulţumim lui Dumnezeu totdeauna pentru voi toţi şi vă pomenim în rugăciunile noastre". I Tes., 1, 2-3

"Nu încetez a mulţumi pentru voi, pomenindu-vă în rugăciunile mele". Efes., 1, 16-17

"Aceasta şi cerem în rugăciunea noastră: desăvârşirea voastră". II Cor., 13, 9

"Te pomenesc neîncetat, zi şi noapte, în rugăciunile mele". II Tim., 1, 3

"Deci Petru era păzit în temniţă şi se făcea necontenit rugăciune către Dumnezeu pentru el, de către Biserică". Fapte 12:5

"De aceea şi noi, din ziua în care am auzit aceasta, nu încetăm să ne rugăm pentru voi şi să cerem să vă umpleţi de cunoaşterea voii Lui, întru toată înţelepciunea şi priceperea duhovnicească". Col 1:9

"Pentru că slujirea acestui dar nu numai că împlineşte lipsurile sfinţilor, ci prisoseşte prin multe mulţumiri în faţa lui Dumnezeu; Slăvind ei pe Dumnezeu, prin adeverirea acestei ajutorări, pentru supunerea mărturisirii voastre Evangheliei lui Hristos şi pentru dărnicia împărtăşirii către ei şi către toţi, Se roagă pentru voi, şi vă iubesc pentru harul lui Dumnezeu cel ce prisoseşte la voi". II Cor 9:12-14

"Căci totdeauna, în toate rugăciunile mele, mă rog pentru voi toţi, cu bucurie". Fil 1:4

"Şi întâmplându-se aceasta, veneau la el şi ceilalţi din insulă care aveau boli şi se vindecau". Fapte 28, 9

"Este cineva bolnav între voi? Să cheme preoţii Bisericii şi să se roage pentru el, ungându-l cu untdelemn, în numele Domnului". Iacov, 5, 14

"Şi a venit un alt înger şi a stat la altar, având cădelniţă de aur, şi i s-a dat lui tămâie multă, ca s-o aducă împreună cu rugăciunile tuturor sfinţilor, pe altarul de aur dinaintea tronului. Şi fumul tămâiei s-a suit, din mâna îngerului, înaintea lui Dumnezeu, împreună cu rugăciunile sfinţilor". Apoc., 8, 3-5

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Exagereaza lumea.cinstirea icoanelor nu inseamna pupat si alte chestii.e vorba de simtul si puterea credintei.fiindca treimea cea de o fiinta vine cam asa; Domnului sa ne inchinam, si pe fiul sa-l preamarim, iar pe preasfandul duh, toti impreuna sa-l laudam. celelalte sant omenesti facute sa priceapa credinta crestina si sanatosul si orbul si surdul, si prostul.pentru nebuni nu avem inca o solutie.dar sant unele sataniste; droguri, otrava, alcool, dezmat si desfranare.intalegi? asa ai intales tu si crezi asa, dar crezi gresit.

| ViseleSmulgGratii a răspuns:

Fara prea multa umplutura, trebuie sa crezi in fortele proprii.

| chitaramea a răspuns:

Icoana este doar infatisarea celui care ge inchini si te rogi. Noi i sa nu pupam icoanele si ne inchinam celor infatisati in icoana astfel cinstindu.i pe acestia

| mariaalessandra a răspuns:

Reprezinta obiectele de cult ale altor religii.
Icoanele,crucile si uneori statuetele reprezinta o fereastra (un telefon,daca vrei )spre Dumnezeu, Sfinti si ingeri uneori, iar semnul crucii,, salutul'', dar mai degraba un mod de a arata respect.

| Vlad_Trofin_1989 a răspuns:

Pentru toti sectarii care sunt obsedati sa,, respecte" vechiul testament, chivotul legii aveau heruvimi ciopliti pe el si facute figurine, si se inchinau parintii nostri la chivotul legii si il respectau si il slaveau si aveau mare cinste pentru el.si tptusi era cioplit...va contazceti singuri incercand sa rastalmaciti Biblia.

| Mickeymau5 a răspuns:

Esti un mare incult.Chip cioplit este la sensul figurat, nu la propriu!