| anonim_4396 a întrebat:

Am si eu o intrebare big grin:
Pe voi v-a ajutat vreodata Dumnezeu? ....si daca da cu ce?

Răspuns Câştigător
| NuMaContrazice a răspuns:

Da, de exemplu cand eram mic eram foarte suparat, stateam mai mult singur si stateam la bunici, bunica avea grija de bunicul care era bolnav si eu stateam mult singur.Intr-o seara eram foarte suparat si plangeam, era octombrie si pe la ora 8 seara am zis Tatal Nostru si pentru ca ma simteam foarte singur si simteam ca nu ma iubeste nimeni L-am intrebat pe Dumnezeu daca ma iubeste si am zis ca daca da sa de-a ninsoare pentru a-mi dovedi, si sa fie zapada de cel putin 5-10 cm.Si am adormit...
Dimineata cand m-am trezit si m-am uitat pe geam era un strat gros de zapada peste tot si m-am bucurat atat de tare ca am inceput sa plang.Stiu ca pare cam ciudat, dar nu a zis nimic nici la meteo si nicaieri ceva ca ar ninge.Si cand am mers la scoala dimineata o colega povestea ca a fost cu tatal ei la cineva, si cand s-a intor pe la 8 si jumatate ningea foarte tare.Eu deja dormeam pe atunci si nu stiam, dar am auzit de la ea.Asta e doar o intamplare, sa nu mai zic de altele. Daca te rogi cu adevarat si iti doresti sa vorbesti cu Dumnezeu acesta iti v-a rapunde cu siguranta, dar trebuie sa-ti doresti cu adevarat.
Oricine orice ar zice stiu ca Dumnezeu exista, si nimeni nu ma va face sa ma indoiesc de asta.

19 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

In fiecare zi.

| Purec a răspuns:

Da m-a ajutat Dumnezeu. De fiecare data cand m-i se intampla ceva rau, am pe cine sa dau vina. CIca nu cred in el, si mai imi face chestii rele...

| danay72 a răspuns:

In orice aspect al vietii simt cum ma ajuta.Atunci cand trebuie sa iau o decizie importanta, ii cer ajutorul si primesc raspunsul.Cand faci ceea ce ii e ste placut lui, Dumnezeu ne satisface nu numai necesitatile, ci si capricile.Matei6:33

| Mădă0611 a răspuns:

Daaa, m-a ajutat sa intru la seminarul teologic ortodox (scria filologie, ma grabeam si nu m-am uitat si ce liceu e), astfel am pierdut 4 ani din viata si in final am ajuns atee, deci, multumesc doamne! not worthy

| Hombre a răspuns (pentru Mădă0611):

Treaba ta dar ai gresit ca nu mai urmezi calea God-lui, o sa-ti para rau cand eu si cu Emas de Penticostal ne vom plimba pe strazi de aur, cu patine cu rotile tot din aur si ne balacim in jacuzii din aur si apa tot din aur.
Daca vrei sa te razgandeanu sa ai parte de toate cele hai in jacuzii sa te dezleg si mantuiesc, va fi o balaceala cu ghidusii pe cinste.winking

| Mădă0611 a răspuns (pentru Hombre):

Pe alta planeta sigur aurul e mai ieftin decat fierul, asa ca ar fi ca si cum m-as balaci in jacuzzi din fier si apa din fier, apoi strazi din fier, poate fac reumatism. thinking Ateismul inseamna realitate, iar realitatea inseamna moarte, prefer sa mor decat sa cred in basme si sa fiu ipocrita. big grin
Distractie placut! ^.^

| sublime89 a răspuns:

Da, m-a ajutat cand mi-a aratat ca nu exista laughing

| drogh a răspuns:

Consider ca m-a ajutat de mai multe ori fara sa-mi dau seama dar o singura data imi amintesc cum mi-a deschis ochii in privinta unui baiat care-l consideram totul dar s-a ivit o ocazie unde a iesit adevarul la suprafata din senin.

| Maxim96 a răspuns:

Dumnezeu este bun si milostiv si i-si arata mereu marea iubire a Lui de oameni catre noi cei pacatosi! Nu o data m-am rugat si Domnul m-a asculata! Bafta si Domne ajuata!

| dracu14 a răspuns:

Da,m-am rugat lui d-zeu sa nu ma mai imbat dupa 1, 5l de tuica, si mi-a ascultat ruga, acum ma imbat dupa 2, 5l

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Am avut un accident. pute-am sa-mi pierd o mana, dar mi-am dat seama in prima clipa cat de norocos sant fiindca Dumnezeu mi-a dat doua maini inca mult inainte de accident.altii sant norocosi fiindca nu au nici o mana, dar se descurca atat de bine cu picioarele incat nu simt lipsa mainilor.am vazut doi norocosi care se ajutau reciproc; un orb care cara in spate un olog, si binecuvantau pe Dumnezeu, rugandu-se unul pentru celalalt.

| dany248y a răspuns:

De foarte multe ori.

| copilfardeminte40127 a răspuns:

Hei! Buna! Ideea cu ajutorul lui Dumnezeu mi-a pus si mie mintea la incercare. Niciodata nu o sa rezolvi ceva sau mai bine zis niciodata nu o sa primesti ajutor de la cineva in care nu te increzi. Trebuie sa crezi ca exista acolo sus si ca te vede zilnic si chiar daca te-a dezamagit vreodata, a facut-o doar ca sa te mai trezeasca la realitate. E la fel in toate domeniile: crezi in mata neagra care iti taie calea? Atunci, daca nu te dai 3 pasi in spate, iti merge prost toata ziua. Crezi in Ying Yang ca e balanta vietii tale? Atunci vei fi echilibrat/a toata viata. Conteaza doar sa crezi. Succes in viitor! Sper ca te-am ajutat!

| Aborted a răspuns (pentru copilfardeminte40127):

Deci dupa spusele tale : daca dumnezeu ne ajuta - exista; dar daca dumnezeu nu ne ajuta - atunci el de fapt ne trezeste la realitate, deci exista.

| copilfardeminte40127 a răspuns (pentru Aborted):

EL exista pentru cine crede. Pentru mine exista.

| vl96cos a răspuns:

Pe mine m-a ajutat si ma ajuta in continuare. De multe ori Dumunezeu ne pune la incercare si multi dintre noi gresim foarte mult in acele momente pentru ca ne pierdem increderea in DUMNEZEU.

| Hombre a răspuns (pentru vl96cos):

Va pune pe dracu' la incercare, aveti minte de copii retarzi daca credeti ca God are comportament uman. Asa ii debita o tampita unui vecin cand ia ars casa, ca Dumnezeu l-a incercat sa vada daca se supara pe El si ca e voia Lui. Sunteti dusi cu pluta.

| RandomDeTot a răspuns:

Da prin simplul fapt ca Mi-a oferit o familie si sunt sanatos nu mai spun nenumaratele randuri cand m-a ajutat chiar si la teste examene etc.