| Swetlly122 a întrebat:

Cine este Papa de la Roma și la ce se roagă el? Chiar este el anticristul?

14 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

El este creștin.

| mentholinks a răspuns:

Pai cica este loctiitorul lui Dumnezeu pe Pamant, probabil de la asta a pornit ideea cu Antihristul dar nu are nicio putere papa asta cum ar trebui sa aiba presupusul anticrist, deci nu e el.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

"Chiar este el anticristul?" asa se spune pentru ca pe palaria lui conica in limba latina scrie "Impotriva fiului lui Dumnezeu".
Cand a avut loc marea schisma din 1054 d.Hr. crestinisuml sa impartit in doua, vestică (catolică) și estică (ortodoxă).
Principalele cauze rezidă în disputele asupra autorității papale și inserării clauzei Filioque în Crezul de la Niceea, deși au existat și cauze minore, cum ar fi disputele legate de jurisdicția asupra anumitor regiuni, sau de alte practici liturgice.

Inainte de 1054 d.Hr. crestinisuml era una si penteru multi credinta a insemnat un mod de viata dar din cauza ca crestinii erau inmpariti in crestinii latini din Vestul Europei si crestinii greci din Estul Europei a avut loc marea schisma. In momentul in care sa impartit au aparut doua biserici si anume: in Vest biserica romano-catolica cu sediul la Roma si in Est cea ortodoxa cu sediul la Constantinopol adica Instambulul de azi.

Numai biserica romano-catolica a comis milioane de crime in numele ei si asta din cauza inchizitiei pe papalitatea de la Roma a infintato pentru a mentine controlul asupra Europei centrale si de Vest pentru controul maselor.

Foarte multi preoti ortodoxi, calugari Shaolini din China, oameni de stiinta si profeti ai islamului din lumea araba au spus ca in vremuriile de acelea de final ultimul Papa va veni in chip mincinos (adica supus lui Satan) si il va primi pe Anticrist adica pe fiul lui Satan intr-un palat (cred ca in palatul unde are resedinta Papa acum) si il va aseza pe un tron facut din aur unde se va arata intregii lumi. Iar in momentul in care se va intampla asta va veni sfarsitul speciei umane exact cum scrie in profetii.

Acest Anticrist se spune ca va veni pe pamant pe neasteptate in vremuriile acelea de final. Se spune ca cea mai mare c+urva de pe pamant din lipsa de iubire si afectiune din partea barbatiilor se va culca intr-un grajd cu un animal de pe acolo din prostie si inconstienta astfel ramand gravida si nu peste mult timp il va naste pe Anticrist.
Asa o sa fie sfarsitul cel pe care l-am citit din carti.

| doctorandus a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

Calugarii shaolini nu cred nici in Hristos, nici in Antihrist, nici in Satana. Astea pentru ei sunt mitologie straina.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Inca ceva foarte important de stiut:

Biserica Romano-Catolică este Biserica Catolică de rit latin.
Conducătorul Bisericii Romano-Catolice este episcopul Romei, papa, care este urmașul Sfântului Petru, căruia Mântuitorul i-a spus: "Pasce agnos meos", "pasce oves meas" ("Paște mielușeii mei"; "paște oile mele." Ioan 21:15, 21:17) și "Tu es Petrus et super hanc petram aedificabo Ecclesiam Meam" (Tu ești Petru și pe această piatră voi zidi Biserica Mea." Matei 16:18).

Biserica Romano-Catolică este nu numai denominația creștină, ci și confesiunea cu cei mai mulți aderenți din lume. Este cea mai timpurie Biserică Creștină alături de Biserica Ortodoxă și se consideră urmașa de drept a Bisericii Apostolice, formată din apostolii lui Isus Cristos.

Sf. Apostol Petru a fost considerat ca fiind primul Papa. Ceilati cardinali care au primit titlul de "Papa" au fost pusi de catre anumiti oameni dubiosi care aveau intrese oculte si ascunse.

In cei 1800 de ani de istorie au fost multi cardinali si arhiepiscopi ai bisericii are au avut titlul de "Papa".

Deși termenul „Papă" (latină: papa - „tată") este folosit în mai multe biserici pentru a remarca înalții lor lideri spirituali, în accepțiunea engleză acest titlu se referă în general la capul suprem al Bisericii Romano-Catolice. Titlul însuși a fost folosit oficial de către capul Bisericii Romano-Catolice de la pontificatul Papei Siriciu.

Nu există nicio listă oficială de papi, dar Annuario pontificio, publicat anual de către Vatican, conține o listă care este în general considerată a fi cea mai autorizată. Conform acesteia, au existat 265 de papi. O persoană aleasă în 752 însă decedată la trei zile după a fost adăugată acestei liste sub Ștefan al II-lea, însă a fost șters din ediția din anul 1961. Unele liste încă îl consideră valid, fără nici o justificare. Aceasta ar forma o listă de 266 de papi, dar alte alegeri ale Annuario pontificio sunt, de asemenea, discutabile.

Suveranul Pontif poartă următoarele titluri, în ordinea lor: Episcop al Romei, Vicar al lui Isus Hristos, Succesor al Sfântului Petru, Prinț al Apostolilor, Pontif Suprem al Bisericii Universale, Primat al Italiei, Arhiepiscop și Mitropolit al Provinciei Romane și Servitorul Servitorilor lui Dumnezeu. La începutul anului 2006 papa Benedict al XVI-lea a renunțat la titlul de Patriarh al Occidentului.

Din 1929 titlul temporal (lumesc) al papei a fost cel de Suveran al Statului Vatican.

| sabin89 a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

"Aceasta ar forma o listă de 266 de papi,"
Eh, până la 666 mai e.

| StrongHeart a răspuns:

Nu e antihristul, dar nici departe nu e.Este un om care se crede Dumnezeu pe pamant.
Un crestin in adevaratul sens al cuvantului(om care urmeaza invataturile lui Hristos)nu ar trebui sa idolatrizeze pe nimeni,asta il include si pe Papa si parerea mea e ca niciun lider religios nu trebuie idolatrizat.
Catolicii cred ca acest papa este descendent al lui Sf. Petru.
Asta nu il face cu nimic mai sfant daca ma intrebi pe mine,nu ar trebui sa existe toate gradele astea,faptele te fac mai bun sau mai rau,nu altceva.
Eu cred ca,cu cat te duci mai sus in ierarhia religioasa cu atat te departezi mai mult de Dumnezeu.
Dumnezeu sta in simplitate, smerenie, nu palate, nu regi, nu aur la gat.

| doctorandus a răspuns (pentru StrongHeart):

Dap, Dumnezeu sta in nestiinta, lol.

| RKBlue a răspuns:

De ce i se spune papa de la Roma?
E doar Papa.Simplu.Nu exista alt papa.
O simpla cautare pe GOOGLE (stiu, foarte greu de folosit.Nici eu nu am ajuns inca sa inteleg cum merge exact) ti-ar fi spus ca e seful Bisericii Catolice.Catolicii care sunt crestini.Da, chiar exista alt tip de crestini.Si da, da se roaga lui Dumnezeu si ei.Sunt chiar mai multi decat ortodocsii!
Ar fi ciudat ca papa sa fie anticristul avand in vedere ca acum s-a ajuns la al 266-lea papa, dar creierasul tau poate crede in ce vrea el.

| JicaContra a răspuns (pentru RKBlue):

Papa e o chestie care se aplica in mai multe tari si mai multe limbi, ca echivalent al cuvantului tata sau chiar D-zeu:
https://www.imdb.com/title/tt2872518/
mai exact:
https://www.imdb.com/title/tt2872518/characters/nm0818055
asa ca i se spune papa de la Roma ca sa fie cat se poate de explicit

religia crestina este cea mai raspandita religie din lume, iar partea catolica are ca sef suprem pe papa de la Roma
iar asta inseamna papa de la Roma
https://en.wikipedia.org/wiki/Pope
in momentul asta este detinut de Papa Francis
https://en.wikipedia.org/wiki/Pope_Francis
si a fost si in vizita in rrrominica, nu mai tii minte?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu este el anticristul, dar acolo e multa politica, asa ca nici multa religie nu este. laughing

| Bruno92 a răspuns:

Da si tu antihrista happy

| Sly a răspuns:

Nu-i chiar antihristul, dar tot un drac e.

| AnastasiaSt a răspuns:

Papa de la Roma se roagă la Dumnezeu, ca și ortodocșii. Numai ca religia Papei este catolică. Este creștin. Cauta pe google mai multe informatii.