| Ellapwpdwlce a întrebat:

Hei TPU.Eu am tinut 2 saptamani post si as vrea sa ma impartasesc si sa ma spovedesc maine.Se poate impartasi sambata?

Răspuns Câştigător
| ΟρθόδοξηΠίστη a răspuns:

Da se poate, deoarece si Sambata se savarseste Sfanta Liturghie.
Daca nu ai duhovnic, fa-ti unul.
Apoi marturiseste-te si te poti Impartasi (daca nu iti da Canon).
Sa-ti fie spre folos duhovnicesc!

16 răspunsuri:
| costis a răspuns:

Prima data e spovedania, care se face si seara, trebuie sa te interesezi la biserica; Impartasania se face de regula la sfarsitul Sfintei Liturghii, adica Duminica pe la 10.30-12.

| danay72 a răspuns:

Poti sa-i spui lui Dumnezeu ce ai facut, ca fata de el ai gresit nu fata de un preot.Si Dumnezeu acest lucru vrea. Iacov4:8

| Încrucişătorul a răspuns:

Mai intai mananca ceva ca sa nu pici de subnutritie.

| Adry05 a răspuns (pentru Încrucişătorul):

Este păcat să mănânci mâncare înainte de a te împărtăşii.

| Adry05 a răspuns:

De obicei te poţi spovedii sâmbătă seara, şi împărtăşii duminică dimineaţa.

| milan9 a răspuns:

Bineînţeles, oricând găseşti un preot în Biserică. Există unele biserici în care se oficiază Sfânta Liturghie în fiecare zi.

| Narfundo a răspuns:

Vezi ca postu nu inseamna doar ce ai mancat. Sper ca nu te-ai masturbat deloc in acest timp.Ai grija la preoti homosexuali.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bineînțeles,la bisericile în care Sfânta Liturghie se face și sâmbăta.
Înainte sa mergi te împărtășești nu trebuie sa mănânci nimic!

Răspuns utilizator avertizat
| comandamente a răspuns:

Sa nu te superi( ilovejb4ever )ca vei primi diferite raspunsuri.dar eu ati spun doar o singura intrebare!
Daca totusi esti crestin spune-mi tu Unde scrie an sau porunceste an Biblie ca oameni si mai ales tu, ca trebuie sa te spovedesti marturisinduti pacatul uni om muritor?

| Ellapwpdwlce explică (pentru comandamente):

Da,numele acesta il am de ceva timp si nu stiu cum sa il schimb.

| comandamente a răspuns:

Unde scrie an sau porunceste an Biblie ca oameni si mai ales tu, ca trebuie sa te spovedesti marturisinduti pacatul uni om muritor?

| ciprianjurje a răspuns:

Din cate stiu eu nu