| Gimmie1ツツ a întrebat:

Imi explicati si mie cererile din rugaciunea,, Tatal nostru!
Dau funda+vot.

12 răspunsuri:
| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

„Tatăl nostru care eşti în ceruri, să fie sfinţit numele tău."
Isus i s-a adresat în mod potrivit lui Dumnezeu folosind apelativul „Tată", întrucât, asemenea unui tată uman plin de bunătate, El manifestă iubire şi grijă. Dumnezeu are şi un nume, Iehova, care nu trebuie confundat cu numeroasele lui titluri precum Atotputernic, Dumnezeu şi Domn (Psalmul 83:18). Dar de ce trebuie sfinţit, sau făcut sfânt, numele lui Dumnezeu, nume strâns legat de reputaţia sa? Deoarece a fost dezonorat şi defăimat.
Unii oameni îl învinuiesc pe Dumnezeu pentru suferinţele lor, când, în realitate, cauza acestora este probabil factorul uman sau chiar prezenţa lor în locul nepotrivit la momentul nepotrivit (Proverbele 19:3; Eclesiastul 9:11). Alţii consideră că Dumnezeu este cel ce provoacă dezastrele naturale. Totuşi, Biblia arată că el „nu poate fi încercat cu lucruri rele şi. . . nu încearcă pe nimeni" (Iacov 1:13).

„Să vină regatul tău."
Regatul lui Dumnezeu este un guvern ceresc, Regele fiind chiar Isus Cristos, care va prelua în curând controlul deplin asupra întregului pământ. Lui „i s-a dat stăpânire, demnitate şi un regat", se afirmă în Daniel 7:14. Regatul lui Dumnezeu ‘va veni’ în momentul în care va interveni în problemele omenirii, zdrobind toate guvernele care i se opun şi preluând complet controlul asupra pământului (Daniel 2:44).

„Să se facă voinţa ta, precum în cer, aşa şi pe pământ."
Sub domnia Regatului, omenirea se va supune voinţei lui Dumnezeu. Ca urmare, pe pământ va domni pacea autentică şi toţi oamenii se vor închina lui Dumnezeu conform voinţei sale. Nu vor mai exista elemente politice dezbinatoare şi nici religia falsă. Figurativ vorbind, „cortul lui Dumnezeu" va fi „cu oamenii", aşa cum se arată în Revelaţia 21:3, 4. „El va şterge orice lacrimă din ochii lor şi moartea nu va mai fi. Nici jale, nici strigăt, nici durere nu vor mai fi. Lucrurile de odinioară au trecut."

„Dă-ne astăzi pâinea noastră pentru ziua de azi."
După ce a acordat întâietate numelui lui Dumnezeu şi Regatului său, Isus a menţionat în rugăciune şi necesităţile noastre fizice. Cuvintele sale arată că nu trebuie să căutăm să obţinem mai mult decât ne este necesar „pentru ziua de azi". Dimpotrivă, trebuie să dăm ascultare sfatului din Proverbele 30:8: „Nu-mi da nici sărăcie, nici bogăţie. Să mănânc hrana de care am nevoie".

„Iartă-ne datoriile, aşa cum şi noi le-am iertat datornicilor noştri." Cuvântul „datorii" se referă aici la „păcate". Cu toţii îi datorăm lui Dumnezeu ascultare. Când nu ascultăm de el, cu alte cuvinte păcătuim împotriva lui, e ca şi cum am ajunge să-i fim datori. Însă Iehova este dispus să ne ierte datoriile când şi noi îi iertăm cu bunătate pe cei ce ne greşesc (Matei 18:21–35).

„Nu ne duce în ispită, ci eliberează-ne de cel rău."
„Cel rău" este Satan Diavolul, numit şi „Ispititorul" (Matei 4:3). Întrucât carnea noastră imperfectă este slabă, avem nevoie de ajutorul lui Dumnezeu ca să le ţinem piept lui Satan şi agenţilor lui umani (Marcu 14:38).

Sper să-ţi fie de folos!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tatăl nostru, care ești în ceruri
Sfânt, este numele tău
vie e împărăția ta
pe pămînt, fie voia ta
precum în cer așa și pe pământ.
Pîinea noastră cea de toate zilele
dă-ne-o nouă astăzi și mereu
și ne iartă nouă greșelile noastre
și ajută-ne să iertăm și noi greșiților noștri
și ferește-ne pe noi de ispită
și îndepărtează pe cel rău de la noi.
Amin!

| ADN30 a răspuns:

„Tatăl nostru care eşti în ceruri! Sfinţească-se Numele Tău" (Matei 6:9).* Cuvintele „Tatăl nostru", cu care începe rugăciunea-model, ne ajută să ne apropiem de Dumnezeu. Aşa cum un copil se simte în mod firesc atras de un părinte înţelegător şi iubitor, şi noi ne putem adresa Tatălui nostru ceresc având încredere că el vrea să ne asculte. Regele David a spus într-o cântare de laudă: „Tu, care asculţi rugăciunea, la Tine vor veni toţi oamenii". — Psalmul 65:2.

Isus ne învaţă să cerem în rugăciunile noastre ca numele lui Dumnezeu să fie sfinţit, sau pus deoparte ca sfânt. Dar care este numele lui Dumnezeu? Biblia ne răspunde prin cuvintele: „Tu, al căruĭ nume este Iehova, tu numaĭ Escĭ cel Pré-înalt peste tot pămêntul" (Psalmul 83:18; Nitzulescu, 1913)

„Vie împărăţia Ta; facă-se voia Ta, precum în cer aşa şi pe pământ" (Matei 6:10). Cum se va împlini această parte a rugăciunii-model? Majoritatea oamenilor îşi imaginează cerul drept un loc al păcii şi liniştii. Scripturile numesc cerul ‘locuinţa cea sfântă şi plină de slavă’ a lui Iehova (Isaia 63:15). De aceea este potrivit să ne rugăm ca voia lui Dumnezeu să se facă „precum în cer aşa şi pe pământ"! Dar se va întâmpla vreodată aceasta?

Daniel, un profet al lui Iehova, a scris: „Dumnezeul cerurilor va ridica o împărăţie care nu va fi distrusă şi care nu va trece sub stăpânirea unui alt popor. Ea va sfărâma şi va nimici toate acele împărăţii [sau regate pământeşti], dar ea însăşi va dăinui pentru totdeauna" (Daniel 2:44). Împărăţia, sau Regatul ceresc al lui Dumnezeu, este un guvern care, în curând, va stabili pacea pe întregul pământ şi va conduce cu dreptate. — 2 Petru 3:13.

Faptul de a ne ruga pentru venirea Regatului lui Dumnezeu şi pentru înfăptuirea voinţei divine pe pământ este o dovadă de credinţă, care nu va duce la dezamăgire.

„Pâinea noastră cea de toate zilele dă-ne-o nouă astăzi" (Matei 6:11). Aceasta nu este o cerere de a dobândi bogaţii. Isus ne-a încurajat să ne rugăm pentru „pâinea noastră pentru ziua aceasta, potrivit necesităţilor zilei" (Luca 11:3). Aşa cum reiese din rugăciunea „Tatăl nostru", ne putem ruga având încredere că Dumnezeu ne va da lucrurile de care avem nevoie zilnic, cu condiţia să-l iubim şi să ascultăm de el.

Îngrijorându-ne peste măsură din cauza problemelor economice, am putea ajunge să ne neglijăm necesităţile spirituale şi să nu mai facem ceea ce aşteaptă Dumnezeu de la noi. Dar dacă punem închinarea la Dumnezeu pe primul plan în viaţă, putem fi siguri că cererile referitoare la necesităţile noastre materiale, cum ar fi hrana şi îmbrăcămintea, vor fi ascultate. Isus a spus: „Continuaţi... să căutaţi mai întâi regatul şi dreptatea [lui Dumnezeu], şi toate aceste alte lucruri vă vor fi adăugate" (Matei 6:26–33). Faptul de a căuta dreptatea lui Dumnezeu poate fi o încercare deoarece cu toţii greşim şi avem nevoie de iertare (Romani 5:12). Rugăciunea „Tatăl nostru" cuprinde şi acest aspect.

„Ne iartă nouă greşelile [datoriile, NW] noastre, precum şi noi iertăm celor care ne-au greşit [datornicilor noştri, NW]" (Matei 6:12).
Tatăl nostru ceresc este ‘gata să le ierte’ păcatele celor ce îl caută în rugăciune plini de căinţă. Aşa cum o datorie poate fi anulată în întregime, la fel Iehova Dumnezeu ne poate ierta complet păcatele.

Însă Isus a menţionat o condiţie: Ca să fim iertaţi de Dumnezeu, trebuie să-i iertăm şi noi pe semenii noştri (Matei 6:14, 15). Deşi n-a fost tratat cu bunăvoinţă de cei trei tovarăşi ai săi, dreptul Iov i-a iertat şi chiar s-a rugat pentru ei (Iov 42:10). Dacă îi iertăm pe cei ce ne greşesc, îi vom plăcea lui Dumnezeu şi vom avea parte de îndurarea sa.

Bunăvoinţa lui Dumnezeu de a ne asculta cererile ar trebui să ne îndemne să căutăm aprobarea sa, pe care o putem obţine chiar dacă suntem imperfecţi (Matei 26:41).

„Ne iartă nouă greşelile [datoriile, NW] noastre, precum şi noi iertăm celor care ne-au greşit [datornicilor noştri, NW]" (Matei 6:12).Folosindu-se de lumea aflată sub controlul său, Diavolul ar putea încerca să ne ispitească cu practici pe care Dumnezeu nu le aprobă (1 Ioan 5:19). De aceea, este vital să căutăm în permanenţă ajutorul divin, mai ales când ispita persistă. Şi, dacă ne rugăm lui Iehova aşa cum se spune în Cuvântul său inspirat, Biblia, el ne va scăpa de ispită, ajutându-ne să ne împotrivim Diavolului. Biblia ne spune că ‘Dumnezeu este fidel şi nu va permite să fim ispitiţi peste ceea ce putem îndura’. — 1 Corinteni 10:13.

Răspuns utilizator avertizat
| panda3 a răspuns:

Tatal nostru

Care esti in ceruri
Sfinteasca-se numele Tau
Vie imparatia Ta
Faca-se voia Ta
Precum in cer asa si pre Pamant
Painea noastra cea de toate zilele
Da-ne-o noua astazi
Si ne iarta noua gresalele noastre
Precum si noi iertam gresitilor nostri
Si nu ne duce pre noi in ispita
Ci ne izbaveste de cel rau
Ca a Ta este imparatia
Puterea si Slava
In numele Tatalui
Al Fiului
Al Sfantului Duh
Amin.
cererile catre Dumnezeu sunt?
Da-ne-o noua astazi
Si ne iarta noua gresalele noastre
Si nu ne duce pre noi in ispita
Ci ne izbaveste de cel rau
sper ca te-am ajutat

| Gimmie1ツツ explică (pentru panda3):

As vrea sa imi expl

| panda3 a răspuns (pentru Gimmie1ツツ):

Cererile sunt cind ceri ceva adica noi ii cerem lui Dumnezeu si il rugam
Da-ne-o noua astazi;
Si ne iarta noua gresalele noastre;
Si nu ne duce pre noi in ispita;
Ci ne izbaveste de cel rau;
cred ca asa este nu stiu daca nu ai inteles

| milan9 a răspuns (pentru panda3):

"Tatal nostru
Care esti in ceruri
Sfinteasca-se numele Tau
Vie imparatia Ta
Faca-se voia Ta
Precum in cer asa si pre Pamant
Painea noastra cea de toate zilele
Da-ne-o noua astazi
Si ne iarta noua gresalele noastre
Precum si noi iertam gresitilor nostri
Si nu ne duce pre noi in ispita
Ci ne izbaveste de cel rau.

Ca a Ta este imparatia
Puterea si Slava, a Tatalui si a Fiului
si a Sfantului Duh
Amin."
Meriti si tu funda! happy

| mirceadenis a răspuns:

Cererea ajutorului in viata prin rugaciune fata de EL

| LoloSiis a răspuns:

-Sfinteasca-se numele tau
-Vie imparatia ta
-Faca-se voia ta
-Da-ne-o noua astazi
-Si ne iarta toate greselile
-si ne mantuieste de cel rau.
Astea cred va sunt! FUNDA!

| milan9 a răspuns (pentru LoloSiis):

"-Sfinteasca-se numele tau
-Vie imparatia ta
-Faca-se voia ta...
-Painea noastra cea de toate zilele da-ne-o noua astazi
-Si ne iarta toate greselile noastre...
-Si nu ne duce pe noi in ispita
- Ne mantuieste de cel rau."
Bine, ai FUNDA! happy