| anonim_4396 a întrebat:

Voi credeti ca religia penticostala e antihrist? sau cum se scrie ca nu stiu nici eu bine. doar am auzit. straight face

24 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Tu pune manuta pe Biblie si vezi ca antihrist inseamna impotriva lui Hristos.Religia penticostala il are pe Isus ca Domn si Mantuitor.El este sensul vietii unui crestin.

| NihiI a răspuns (pentru EmaS):

Eu am auzit că neoprotestanţii sunt antihrişti, nu-i aşa, Ema?

| EmaS a răspuns (pentru NihiI):

Nu,din contra ei primesc Duhul Sfant ca arvuna pentru cer.

Răspuns utilizator avertizat
| hereo a răspuns:

Antihrist inseamna antiHristos.
Dar acesta este efectul de turma care merge pe ideea "Crede si nu cerceta", desi nu recunoaste.
Eu vad ca Romania a ajuns deja o tara fara Hristos, Romania se pare ca este o tara moarta fata de Dumnezeu si ce religie crezi ca predomina? Ortodoxia..deci ce as putea spune ca ortodoxia este antihrist?
Nimeni nu il mai cauta pe Dumnezeu toti cauta rang-uri inalte de la preot pana la presedinte.

| RAY a răspuns:

Eu cred ca toate religile sunt o mare pierdere de timp

| milan9 a răspuns:

Toţi sectanţii atacă Biserica creştină cu acuzaţii false referitoare la icoane, nu pentru că nu înţeleg problema! 70% din 100% acuzaţii false, se întorc chiar împotriva lor! Şi ei au cel puţin 70 % din cultul "reprezentărilor"! Diferenţa este dată de un "rest" de 30 %, cel al argumente logice pe care ei înşişi le înţeleg dar pe care se încăpăţânează să nu le accepte!

De ce se încăpăţânează, pentru că le şi place foarte mult să murdărească adevărurile Bisericii, în lipsă de altceva mai bun! De ce spun că au şi ei cel puţin 70 % din cultul "reprezentărilor"? Pentru că în fiecare cult creştin există "reprezentări", „imagini" ale lui Hristos, în cărţi, reviste, biblii, pliante, postere etc., iar aceste "imagini" sunt însoţite cel puţin de un "gând" de respect! Ei când le reprezintă peste tot, reprezintă idoli?
La fel, în Biserică, icoanele sunt însoţite doar de un "gând" de cinstire, respect, şi legătură cu persoana reală!

Cinstirea icoanelor nu prezintă nici o problemă atât timp cât, lemnului icoanei nu-i dai "personalitate proprie", una în afara „funcţiei" de a-L „reprezenta" pe Hristos, spre exemplu, de a aminti Persoana Sa!

Hristos este singura Persoană a Sfântei Treimi (Tatăl, Fiul şi Sfântul Duh) care poate fi reprezentată în sens propriu, pentru că El Însuşi S-a făcut văzut prin Întrupare.

Icoana nu primeşte "personalitate proprie", ea are doar „funcţia" de „reprezenta" o persoană reală (care există în realitate, în afara icoanei), are funcţia de a aminti persoana reprezentată, aşa cum cărţile, bibliile şi revistele oricărui cult amintesc de persoanele biblice! Gândul de respect sau cinstire care însoţeşte privirea icoanei se îndreaptă spre personele respective, cu existenţă reală!

„Închinarea" la icoane nu este mai mult decât o formă de respect, care, trece dincolo de imagine, spre persoana reală (aşa cum raza de lumină trece dincolo de sticla transparentă) şi ajunge acolo unde trebuie să ajungă!

| Dorugar a răspuns:

Da de unde!
A fi antichrist este o cinste si o onoare deosebita, daca intelegi ca Christos a fost un sarlatan (Matei 12.45) iar biserica sa a comis mai multe fapte diabolicesti decat chiar Diavolul in persoana

| Allrc24Orthodox a răspuns (pentru Dorugar):

Evreule cand vei intelege, CRESTINISMUL NU CADE NICIODATA, Vom avea razboi neimpacat cu toti cei care prigonesc crestinismul. Iisus Hristos este Singurul Dumnezeu, Drept si Mantuitor

| Dorugar a răspuns (pentru Allrc24Orthodox):

1) Eu nu sunt evreu ci ateu!
2) Crestinismul este deja in rahat pina la gat in tot nordul si centrul Europei civilizate, deci mai un pic si se va ineca in propriul ei rahat!
Iar Isus nu este Dumnezeu pentru ca nu este Creatorul ci doar o creatura amarata care a murit pe cruce la fel ca si talharii atarnati ca si el pe cruce!
Sa constientizezi acest lucru!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Antihristi (antiHristos) sunt cei care nu isi fac semnul crucii (nu mai stiu sigur ce religie...parca adventisti; corectati-ma daca nu e asa). Adventistii incearca sa "atraga" multi oameni in religia lor, facandu-le case si dandu-le anumite obiecte, pentru a-i indeparta de Dumnezeu.

| Esperança a răspuns (pentru anonim_4396):

Biblia ne descrie foarte clar cine sunt antihriștii și nu coincide deloc cu ceea ce spui tu:
1 Ioan 2 Cine este mincinosul, dacă nu cel ce tăgăduieşte că Isus este Hristosul? Acela este Anticristul, care tăgăduieşte pe Tatăl şi pe Fiul. 23 Oricine tăgăduieşte pe Fiul, n'are pe Tatăl. Oricine mărturiseşte pe Fiul, are şi pe Tatăl. 24 Ce aţi auzit dela început, aceea să rămînă în voi.

Nu sunt adventistă, nu știu ce fac ei, dar ceea ce ai spus tu este o mare aberație (în legătură cu antihristul), antihrist înseamnă anti Hristos, nu anti semnului cruce.
Iar Biblia descrie foarte bine lucrul acesta.
Dar cine mai citește Biblia în ziua de azi dacă îl avem pe preot care ne dă mură în gură ce dorește el, iar noi înghițim pe nemestecate!

| anonim_4396 explică (pentru Esperança):

Este posibil sa fi fost eu informata gresit! Greseala mea, atunci!

| rocco09 a răspuns:

Ce e aia antihrist?

| AdiMrr a răspuns (pentru rocco09):

Antihrist este cel impotriva Domnului Isus Cristos.

| ΟρθόδοξηΠίστη a răspuns:

Pot fi, in general sectantii pot fi niste antihristi deoarece ei s-au indepartat de Turma lui Hristos si de Invatatura Lui. Ei nu o mai cinstesc si pe mama Lui, Sfanta fecioara Maria, si de asemenea, cine se impotriveste lui Hristos, este un antihrist.

| EmaS a răspuns (pentru ΟρθόδοξηΠίστη):

Arata-mi in Biblie unde Domnul Isus i-a invatat pe ucenici sa se inchine la idoli! El ne invata ca sa ne rugam in Duh si Adevar! Bazeaza-te pe Duhul lui Dumnezeu in rugaciune. Acesta este un adevar extraordinar: „Si tot astfel si Duhul ne ajuta in slabiciunea noastra: căci nu stim cum trebuie să ne rugăm. Dar Insuși Duhul mijloceste pentru noi cu suspine negraite. Si Cel care cerceteaza inimile stie care este nazuinta Duhului; pentru ca El mijloceste pentru sfinti după voia lui Dumnezeu." (Romani 8.26-27). Avem ajutorul Duhului Sfant in rugaciune. In timpurile noastre de cea mai adanca deprimare sau tristete, acele timpuri in care simtim ca „pur si simplu nu putem sa ne rugam", avem mangaierea faptului ca stim ca Duhul Sfant realmente Se roagă pentru noi! Ce Dumnezeu maret avem!

| Allrc24Orthodox a răspuns:

Singura credinta adevarata este cea ortodoxa care a ramas neschimbata de 2000 de ani. Ortodoxia este Biserica cea Sfanta a lui Hristos, Domnul si Dumnezeul nostru. Dogmele ortodoxiei sunt neclintite de 2000 de ani exact asa cum au fost stabilite la sinoadele ecumenice

http://ortodoxie.3x.ro/......enice.html

apoi s-au desprins catolicii cazand in erezii grave.
http://www.credo.ro/catolicism.php

iar apoi mult mai tarziu protestantii care s-au afundat si mai mult.

Fa o comparatie.
ortodoxie:
http://www.youtube.com/watch?v=GTiYsfz4S7Q&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=YjNRcKapV5M
http://www.youtube.com/watch?v=Da1YXdy7ZeY
http://www.youtube.com/watch?v=4MgCZan_ErQ

penticostali:
http://www.youtube.com/watch?v=AvEU7cpr9PQ&feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=eShUJ_NFx8Y&feature=related

Nu exista mantuire in afara ortodoxiei.

| hereo a răspuns (pentru Allrc24Orthodox):

Doar atat stiu sa faca ortodocsii sa minta lumea cu fel si fel de vidoclipuri.Ai vreo dovada ca acolo sunt penticostali?
Ia fa tu o comparatie:

Ortodoxie:
http://www.youtube.com/watch?v=jTEU6Tl1hyY

http://www.youtube.com/watch?v=dxtSTqKDRiE&feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=h_bkIth5DbU&feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=EB-HLMVJGus

http://www.libertatea.ro/......96039.html

Penticostali:
http://www.youtube.com/watch?v=VgLk-kFL2UI

http://www.youtube.com/watch?v=AbajecHGLLg

Deci nu mai veni cu clipuri facute tot de voi, ortodocsii, pentru a ii denigra.
Mereu aruncati gunoiul in curtea vecinului cand voi sunteti plini de mocirla.
Noi sa fim sanatosi.

| EmaS a răspuns (pentru Allrc24Orthodox):

Nu mai face astfel de afirmatii nefondate.Nu o confesiune sau o denominatiune ne da mantuirea ci o relatie personala cu Dumnezeu prin trairea dupa Cuvantul lui Dumnezeu.Cand vom fi la judecata nu vom fi intrebati din ce confesiune am facut parte.Nu te insela singur!
,, Când va veni Fiul omului în slava Sa cu toţi sfinţii îngeri, va şedea pe scaunul de domnie al slavei Sale.
32 Toate neamurile vor fi adunate înaintea Lui. El îi va despărţi pe unii de alţii cum desparte păstorul oile de capre;
33 şi va pune oile la dreapta, iar caprele la stânga Lui.
34 Atunci Împăratul va zice celor de la dreapta Lui: „Veniţi binecuvântaţii Tatălui Meu de moşteniţi Împărăţia care v-a fost pregătită de la întemeierea lumii.
35 Căci am fost flămând, şi Mi-aţi dat de mâncat; Mi-a fost sete, şi Mi-aţi dat de băut; am fost străin, şi M-aţi primit;

36 am fost gol, şi M-aţi îmbrăcat; am fost bolnav, şi aţi venit să Mă vedeţi; am fost în temniţă, şi aţi venit pe la Mine."
37 Atunci cei neprihăniţi Îi vor răspunde: „Doamne, când Te-am văzut noi flămând şi Ţi-am dat să mănânci? Sau fiindu-Ţi sete şi Ţi-am dat de ai băut?
38 Când Te-am văzut noi străin şi Te-am primit? Sau gol şi Te-am îmbrăcat?
39 Când Te-am văzut noi bolnav sau în temniţă şi am venit pe la Tine?"
40 Drept răspuns, Împăratul le va zice: „Adevărat vă spun că, ori de câte ori aţi făcut aceste lucruri unuia din aceşti foarte neînsemnaţi fraţi ai Mei, Mie Mi le-aţi făcut."
Apoi va zice celor de la stânga Lui: „Duceţi-vă de la Mine, blestemaţilor, în focul cel veşnic care a fost pregătit diavolului şi îngerilor lui!,,

| Esperança a răspuns (pentru Allrc24Orthodox):

Singura credinţă adevărată este Isus Hristos.
Căci El este Calea, Adevărul şi Viaţa!
Coloseni 3:12 Astfel, dar, ca nişte aleşi ai lui Dumnezeu, sfinţi şi preaiubiţi, îmbrăcaţi-vă cu o inimă plină de îndurare, cu bunătate, cu smerenie, cu blândeţe, cu îndelungă răbdare.

13 Îngăduiţi-vă unii pe alţii, şi dacă unul are pricină să se plângă de altul, iertaţi-vă unul pe altul. Cum v-a iertat Hristos, aşa iertaţi-vă şi voi.

14 Dar mai presus de toate acestea, îmbrăcaţi-vă cu dragostea, care este legătura desăvârşirii.
Această dragoste zace şi în tine sau eşti plin de remuşcări, răutate, pizmă şi dai tot pe dinafară?
Căci tot ceea ce spui vine din prisosul inimii, iar după cum se vede inima ta e plină de mândrie şi îngâmfare.
"Cercetaţi toate lucrurile şi păstraţi ce este bun"

| AdiMrr a răspuns (pentru Allrc24Orthodox):

In primul rand, voi ortodocsii aveti cele zece porunci. Una dintre ele este sa nu ne rugam sau inchinam la idoli. Ei bine, daca stai si te gandesti icoanele sunt idolii. Voi chiar nu va dati seama?

| Bebiix a răspuns (pentru AdiMrr):

La asta ma gandeam si eu Andreea, insa sunt ortodoxa doar cu numele. pentru ca am cunoscut un baiat care merge la o biserca de penticostali si de ceva vreme merg si eu. Ortodoxa sunt pentru ca asa sunt parintii mei si m-au botezat cu preot. cum e zice big grin

| Cornel_6311 a răspuns:

Oameni buni! Nu confesiunea este cea importanta, ci credinta in Isus Hristos ca Mantuitor, sa credeti ca el este Fiul lui Dumnezeu si ca el a murit pentru noi in locul nostru, cititi Biblia, in ea se afla adevarul si ea e ca o harta catre Imparatia lui Dumnezeu! Si in legatura cu intrebarea ta: Anticristul este o persoana, in biblie scrie ca este si o imparatie ( un guvern mondial sub conducerea unui singur om care va si Anticristul ce va domni 42 de luni (3 ani jumatate(desi in Daniel scrie ca va domni 7 ani,probabil se refera si la anii in care va face bine oamenilor ca sa ii atraga de partea lor) ). In evraica Anti inseamna inlocuitor,iar crist vine de la Cristos ( Mesia ). Cititi Biblia pentru a afla mai multe si nu credeti toate prostiile despre sfiinti si altele,pentru Dumnezeu este o scarba toate obicieiurile astea( nu o spun eu ci Biblia ). Si pentru cei care vor comenta cu privire la sfinti,sa stiti ca,,moastele " lor sunt de fapt oase de animale. In loc sa il slaviti pe Dumnezeu, ce faceti? slujiti unor oseminte. Sincer nu vi se pare o prostie faptul ca pupati niste oase? Catolicismul este si ea o religie jumatate pagana. Misionari catolici au observat ca in toate religiile politeiste exista o zeita ( in Biblie este numita,,imparateasa cerului " ) si un copil si ei nu vroiau sa devina catolici deoarece nu renuntau la zeita si copil. Iar misionari catolici ce s-au gandit sa faca? sa schimbe zeita si copilul cu cine credeti? Cu Maria si Domnul Isus Hristos ( nu vreau sa intelegeti gresit, nu il contest pe Isus ) si astfel oameni s-au convertit la credinta catolica,deoarece zeitatea lor preferata se gasea si aici. Maria nu e o sfanta e doar o femeie pacatoasa ca si noi, insa ea a fost aleasa de Dumnezeu si prin ea s-a nascut Mesia ( Isus Cristos ). Toti oameni sunt pacatosi, insa Isus s-a nascut si a dus o viata fara de pacat si a murit fara nici o vina pe cruce in locul nostru. Eu va spun nu conteaza confesiunea,nu conteaza ca esti : ortodox, catolic, penticostal, adventist, babtist, etc. Dumnezeu nu se uita la confesiune ci la inima omului. Anticristul este numit si fiara in Apocalipsa dupa Ioan. Dupa cum a spus un mare om de stiinta: Daca eu am crezut in Dumnezeu si El nu exista, nu am pierdut nimic, dar daca eu nu am crezut in El si El exista, atunci eu am pierdut totul. Dumnezeu si-a dat singurul Sau fiu sa moara pe cruce la Golgota pentru pacatele noastre.,,Findca atat de mult a iubit Dumnezeu lumea, ca a dat pe singurul Lui fiu, ca oricine crede in el sa nu piara ci sa aiba viata vesnica. ",, Findca plata pacatului este moarte, dar darul fara de plata al lui Dumnezeu este viata vesnica in Domnul Isus Hristos ". Un om ce crede in Isus se naste din nou si odata ce crezi in Isus normal ca ai sa incerci sa nu mai faci faradelegi ( pacate ).,, Iti spun ca daca un om nu se naste din nou sub nici un chip nu va vedea Imparatia Cerurilor ".,, Nimeni nu ajunge la Tata( Dumnezeu ) decat prin Mine( Isus )". Hindusii, musulmanii, budistii asteapta un,, mesia ", ei nu cred ca Isus este Mesia, iar cand Anticrist va aparea si va face minuni oameni il vor crede si il vor urma. Totul se pregateste de pe acum. Deci credeti in Isus ca sa fiti mantuiti.