| Aihao19 a întrebat:

Hei voi ati citit Biblia? Ar fi bine sa incep sa o citesc? Asa as avea de gand.

6 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Da. Foarte bine ca vrei sa faci acest lucru. Ai putea sa începi cu Noul testament pentru ca e mai usor si vorbește despre viata lui Isus. Citeste cate un capitol și apoi gandeste-te cum poti sa aplici cele citite. De exemplu intreaba-te:ce învăț despre Dumnezeu? Ce calități învăț să manifest în viața de familie și în relațiile cu altii? Mult succes!

| GabiDumitrescu a răspuns:

Citeste-o de la inceput, cu mare atentie. Opreste-te dupa ce descoperi 20 de aberatii strigatoare la cer si nu o sa mai ajungi la noul testament. De exemplu, e absolut adorabil sa vezi inca de la inceput ca dumnezo' a facut intii animalele si dupa aia omul, iar 2-3 versete mai incolo, ca a fost invers. De fantasmagoriile cu femeia din coasta barbatului si sarpele vorbitor... no comment.

| mentholinks a răspuns:

Ar fi bine macar pentru cultura ta generala.

| xerxes1 a răspuns:

Vrei nu vrei face parte din cultura noastra.
Vechiul Testament l-am furat de la evrei.Este vorba despre istoria lor.Un rabin stie mai multe despre VT decat un docent ortodox in teologie. Apoi Noul Testament a fost inventat in jurul unui personaj enigmatic numit Iisus.

| AC4S4 a răspuns:

Da, am citit-o.
Este bine sa incepi sa o citesti. Daca te impotmolesti undeva si nu intelegi, intreaba oamenii mai calificati sau cauta pe internet (nu pe TPU - si mai bine in engleza).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

MErita o data. Ca sa ai cu ce sa le dai peste bot religiosilor dupa, nu de altceva.