| Annie2498 a întrebat:

Heii! Am si eu o intrebare. Ce va face sa spuneti afirmatiile ca Dumnezeu nu exista? Dece vreti neaparat dovezi palpabile ale existentei Lui? Dece nu puteti sa credeti in El fara a avea dovezi?

20 răspunsuri:
| FucktheSystem a răspuns:

Din aceleași motive pentru care nici tu nu crezi în unicorni dacă eu îți spun că există și datorită lor existăm și noi.

| Dumnezău a răspuns:

1.In primul rand, logica si gandirea ma fac sa spun ca Dumnezeul ce si-l imagineaza crestinii nu are o acoperire logica si fizica.E imposibil ca o asemenea entitate cruda si cinica sa fie guvernatorul suprem al tot ce e viu.
2. Vreau dovezi concludente si palpabile, pentru ca nu cred in absolut nimic, fara sa vad dovada clara.
3.De ce nu cred fara dovezi? Pentru ca nu sunt un naiv spalat pe creier,d-aia!

Auzi la ei,cata infatuare! Pai,daca cineva tot clameaza ca te iubeste si esti viata si sufletul lui,fara sa vezi dovezi ce sa-ti arate asta,tu crezi? Daca cineva iti zice ca iti ia bilete la Red Hot Chilli Peppers,fara sa il vezi cand le cumpara,sau cand face tranzactia,tu il crezi?

Toate lucrurile de pe lumea asta au nevoie de o dovada infailibila,pentru a le fi atesta existenta.Iar,surprinzator sau nu,Dumnezeu e printre singurele chestii din lume care nu dovada,si nici nu va avea pentru ca nu exista.Zic de Dumnezeul crestinilor,pentru ca Dumnezeul meu, il vad la lucru in fiecare zi, ca e "Deus sive Natura" pentru mine.

| Paulla a răspuns:

Sunt sceptică şi îmi place să gândesc raţional. Ca rezultat, nu cred în supranatural.

| Rapplex a răspuns:

Pentru ca trebuie sa aducem dovezi pentru orice.Nu ma pot prezenta in public si sa spun „Hei, exista caini cu aripi!" fara sa am si dovezi ca acei caini ar exista, pentru ca lumea o sa ma creada nebun.Asa e si cu D-zeu, trebuie demonstrata existenta lui, ca sa fim siguri pe ceva, nu sa credem doar in presupuneri antice, lipsite de cunostinte. Unii spun sa ne uitam in jur, ca natura ar fi dovada principala a existentei lui D-zeu.Ok, sa zicem ca este, dar cum a creat-o? Multi o sa spuna ca rebuie sa citim Biblia, dar acolo lumea este creata prin magie.Acum va trebui sa demonstram si existenta lui D-zeu, si existenta magiei, si asa adancim misterul tot mai mult, ceea ce nu poate insemna decat ca este doar o poveste mitica, si nimic mai mult(daca gandim rational si logic, desigur). Insa daca nu vrem sa acceptam ca aceste povesti Biblice nu sunt decat niste legende, atunci, dupa logica normala, ar trebui sa consideram reale si celelalte personaje mitice, si sa incepem sa credem in povesti ca:„Mos Craciun",„Zana Maseluta",„Iepurasul",„Harap-Alb" etc. Trebuie doar sa aplicam logica.

| Vladuthz a răspuns:

Pai daca eu ti-as cere sa crezi in Anubis (zeu egiptean) fara sa ai o dovada asupra existentei lui, ai face-o? Cum poti crede in ceva, daca nu stii sigur ca exista?

| Polaris a răspuns:

De ce nu pot crede în pinguini cu aripi, 7 ciocuri și talent înnăscut în a încălca legile fizicii?

| muffy1 a răspuns:

Pai pentru ca am trecut de etape prietenilor imaginari de la 10 ani, plus pentru ca tu si toti care puneti intrebari din astea sunteti ipocriti pana la absurd, nu e de ce nu cred in zei intrebarea ta, de ce nu cred in zeul tau, au fost poana la ora actuala 2700 de zei pe pamant, unii inca sunt, care e diferenta dintre mine si tine, 1 zeu? fiecare din zeii astia a avut carti cum e biblia, au fost mituri despre miracole, temple precum bisericile noastre, de ce nu imi ceri sa cred in alti zei, sau nu, mai bine de ce nu crezi tu in toti? exista la fel de multe dovezi pentru fiecare din zeii ce au fost consemnati de istorie, de ce nu crezi in toti fara dovezi?
vezi, aceasta ipocrizie ma face sa imi dau seama ca sunteti spalati pe creier, si orice ratiune trece pe langa voi ca vantul, a incerca sa te invat sa iti folosesti creierul e ca a juca sah cu o gaina, oricat as fi de bun eu la sah, gaina tot va bate din aripi va darama piese si va defila ca si cum ar fi castigatoare, la fel si voi astia cu intrebari de iti blocheaza creierul, oricat ar incerca cineva ratiunea cu voi, tot o sa va apucati sa eliminati orice uram de logica si intelect si veti declara ca ati castigat discutia.

| DragosConstantin a răspuns:

Depinde de personalitatea fiecaruia dintre noi,de alegeriile noastre,de modul nostru de a trai,de atitudinea noastra,de inclinatiile noastre, de cunoasterea noastra, de ceea ce vrem noi sa credem si cam atat.Eu unul cred in Dumnezeu chiar daca nu sunt dovezi stiintifice pentru ca asa consider eu ca trebuie sa procedez.De ce cred in El fara dovezi palpabile? pai nu prea exista o explicatie stiintifica pentru asta.Trebuie sa simti ceva in interiorul tau, ceva divin ca sa crezi. Ceva ce ateii nu vor putea afla sau intelege...

| Annie2498 explică:

Asta se intampla la bisericile ortodoxe. dar de exemplu la Baptisti nu este asa. Nu trebuie sa pupi icoanele, de altfel nici nu avem icoane in biserica, si nu se sta in genunchi. La noi in biserica sunt scaune.laughing Nu bancute.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tu de ce nu poti crede in afrodita? sa stii ca a avut si cult deci vrei sa te pocaiesti ei, am auzit ca face fetele virgine frumoasa, ce simplu e hai sa credem in tot ce nu se arata, daca isi spun ca luna imi vb ma vei crede nebun da tu ca imi ceri sa cred in zeul tau e normalitate?

| Inferno a răspuns (pentru anonim_4396):

Luna poate fi explicat din punct de vedere stintific in timce zeul crestin nu.
Deci e normal ca atunci cand spui ca vorbesti cu luna oamenii sa te creada nebun.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Inferno):

I-am dat un exemplu de ce nu crede in orice, asta scrie in intrebarea ca e crede in orice te invit sa vezi asta http://www.youtube.com/watch?v=WQhd05ZVYWg

| Inferno a răspuns (pentru anonim_4396):

Aha. Il stiu, l-am vazut mai demult.

| ancutza_4814 a răspuns:

Sunt icoane sfinte, iar prin aplecaciuni ii cerem ajutorul sau ii multumim lui Dumnezeu.Nu suntem slavi pentru ca Dumnezeu ne-a lasat in voia noastra.Noi alegem de partea cui vrem sa fim, dar daca vrem sa ducem o viata frumoasa trebuie sa-l urmam. Daca nu...

| Bella99 a răspuns:

Oamenii nici o data nu vor crede in ceva "misterios" fara dovezi.asa e firea omeneasca.Nici o data nu vei sti ce poate fi!

| Annie2498 explică (pentru Bella99):

Nu cred ca totii oameni sunt la fel. Eu de exemplu si daca nu am dovezi cred cu toata inima in existenta Lui.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Bella99):

Din contra sa stii ca multi sunt foarte credulii, ar fi bine sa ai dreptate eu asa imi imaginam lumea

| Bella99 a răspuns:

Vengeance aici sunt total de acord cu tine.

| mihlex94 a răspuns:

Hei sunt de acord cu tine dar dovezi palpabile ca Dumnezeu exista avem.De exemplu natura inconjuratoare este lucru palpabil si este creata de Dumnezeu. Cei care nu cred fac asta in detrimentul lor. happy

| Lluucciiaann a răspuns:

Imi place raspunsul lui Dumnezău. Si daca Annie2498 a folosit termenul "Dumnezeu" cred ca putem exclude pe Anubis (desi imi place si raspunsul lui Vladuthz).
Din punctul meu de vedere, Dumnezeu este un personaj plin de contradictii, cum ar fi: ai libertate totala, dar exista pacate, imi vrea binele absolut, dar nu-mi permite sa fac orice experiment cu viata mea (sa pot evolua) pentru ca incalc anumite norme, deci pacatuiesc. Imi cere sa-mi marginalizez nevoile trupului in favoarea celor sufletesti, desi tot el m-ar fi facut cu trup si lista poate continua, dar cred ca e destul. Apoi mai am o problema cu autoritatea sa nechestionabila (aici recomand Cartea lui Iov) si cu iubirea lui atat de fantastica incat in numele ei am primit o serie de norme; nerespectarea normelor duce la pierderea iubirii/ mantuirii. Miroase a santaj.
Acum sa lovesc si in crestini. Eu nu pot sa cred intr-un Dumnezeu asa cum imi este prezentat in societate; pentru ca acest Dumnezeu este adus la masura oamenilor, fiind implicat/invocat in toate miciile noastre mizerii, de la rezultatul lu Steaua la meci pana la protectia sa asupra poporului american (celebrul In God we trust). Un Dumnezeu nu poate fi in halul asta de partas, pentru ca devine umanizat (ca zeii Olimpului de exemplu). Si sa nu-mi puneti placa cu Dumnezeul personal, caci acela e atat de personal incat nu stiu cat Dumnezeu a mai ramas din el.