| Leaflets a întrebat:

Heii! Poate cineva sa explice urmatorul fragment? "Nicio proorocie a Scripturii nu se talcuieste fara socotinta fiecaruia; pentru ca niciodata proorocia nu s-a facut cu voia omului, ci oamenii cei sfinti ai lui Dumnezeu au grait, purtati fiind de Duhul Sfant".

Răspuns Câştigător
| danay72 a răspuns:

Versetele din2Petru1:20,21 se refera la faptul ca Biblia provine de la Dumnezeu si ca desi 40 de barbati au scris Biblia, au scris inspirati de spiritul sfant a lui Dumnezeu si nu au scris idei personale.

9 răspunsuri:
| Dorugar a răspuns:

Asta se traduce cam asa:
Nicio prorocire nu se refera la faptul ca Dumnezeu are un copil, ci toate prorocirile din VT vorbesc de un Messiah. iar Messiah inseamna un UNS (in functii inalte) si nu un nou Dumnezeu!
Asa ca a vorbi de prorocirile facute de iudei se refera toate la religia iudaica si cine vrea sa le interpreteze crestineste... MINTE! ...si direct dar si prin scoatere din context si interpretare mincinoasa intr-un nou context, recte in contextul nou al sarlataniei crestine.
Asta sa-i spui la profu de religie care ti-a dat tema la care astepti raspunsul!

| Miauti a răspuns:

Adica daca nu esti sfant (om al biserici- preot) nu te ia nimeni in considerare ceea ce spui...

| stelică17 a răspuns:

Nu oricine poate înţelege şi pătrunde SENSUL HARIC ŞI TAINIC al scrierilor sfinte.
Deoarece ele au fost scrise în CHEIA DUHULUI şi pot fi înţelese doar, din perspectiva lui, prin oameni care fac din dumnezeire un mod de viaţă- Sfinţii.
Fără oameni care să trăiască dreptatea cu greu poate fi înţeleasă ca scop şi finalitate.

| Dorugar a răspuns (pentru stelică17):

Sensul HARIC si TAINIC?
Te referi la harul minciunii si la taina sarlataniei?
Wste culmea prostiei sa crezi ca inainte cu 2000 de ani de aparitia sarlataniei crestine pusa la cale la Conciliul Apostolilor de ucigasul Pavel din Tarsus si shleahta sa de sarlatani, prorocii unei alte religii ar fi profetit altceva decat un Messia al religiei lor!
Si cand zicem Messiah intelegem tot Messia si nu un alt Dumnezeu, iar Messia inseamna UNS in functii administrative inalte in timp ce Isus a fost uns doar pe gura dupa ce a mancat o zupa cu sau de oaie!

| stelică17 a răspuns (pentru Dorugar):

Omule de ce eşti aşa supărat pe viaţă şi jigneşti în stânga şi-n dreapta?

Care-i motivaţia ta?

Că dacă ar fi una bună nu ai mai jigni, chill.

Dacă erau nişte şarlatanii ar fi dispărut odată cu ei, culmea nu sunt şi au durat mai bine de 2000 de ani.
Israelul nu e numai pământesc, deasupra lui este Israelul Ceresc care cuprinde ÎNTREAGA LUME A DREPŢILOR.
Noe a avut trei copii Sem Ham şi Iafet, fiind din obârşie divină, toţi au fost chemaţi la Mântuire.
De câte ori nu au fost pedepsiţi evreii că s-au depărtat de Dumnezeu?

Dacă erau aşa de drepţi şi nu au greşit cu nimic, li s-ar mai fi distrus Templul?
Zi drept, pe ce motiv li s-a distrus prima oară templul şi au fost luaţi robi.

Şi vezi ce s-a întâmplat după ce l-au răstignit pe Iisus Hristos.

Oamenii care au devenit mucenici, chiar au înţeles sensul Scripturii, şi l-au asumat şi l-au trăit.
Dacă vrei crezi dacă nu, nu, da nu mai jigni.
Nu realizezi nimic din ură, fi tu mai bun dacă vrei să faci un bine şi vrei să ne arăţi că greşim.

| Dorugar a răspuns (pentru stelică17):

Eu sa fiu suparat pe viata?
Poi nu vezi cat de bine ma distrez?
2 Motivatia mea Spiritul Civic care imi cere rostirea Adevarului si Combaterea minciunii si a sarlataniei. mai ales a celei religioase pentru ca religia este o frana in dezvoltarea societatii
3 3 Religia crestina nu a disparut pentru ca avea o doctrina fanatizanta si exact acest lucru a fost motivul pentru care Constantin cel Mare a renuntat la Sol Invictus pentru a-si orienta tara catre crestinism pentru ca voia sa foloseasca in interes politic puterea ei fanatizanta, asta ca sa nu mai spun ca a devenit religie de stat si a fost impusa cu forta si amenintarea cu moartea!
4 Au fost si cosmonauti Israelieni in cosmos si nici unul din ei nu a vazut cerul de deasupra Israelului! Sa nu-mi spui ca l-ai vazut tu dupa ce ai tras o sticla de trascau!
5 Ai dreptate Yahwe este Dumnezeul evreilor si nu exista niciun semn ceresc precum ca ar fi renuntat la poporul sau si a trecut de partea crestinilor care se cacao pe Legea Sa (Legea Torei)!
6 Ce s-a intamplat dupa rastignirea lui Isus?
S-a terminat comedia, adica s-a terminat piesa de prost gust prin care Christos (numit si Lucifer) a incercat sa prosteasca lumea, profitand de faptul ca era nemuritor si stia prea bine ca pe cruce nu poate muri!
7 Imi pare rau ca interpretezi ca jignire un adevar care se poate demonstra, dar asta ne arata ca tu ai probleme din moment ce te jigneste adevarul!

| stelică17 a răspuns (pentru Dorugar):

Nici un cosmonaut n-a explorat toată Galaxia.
5 N-am zis aşa ceva, de câte ori evreii au fost tari în credinţă şi drepţi au bătut popoare mai mari ca ei, de fiecare dată când s-au îndepărtat de Dumnezeu au simţit pedeapsa Lui asupra lor, care a culminat cu două distrugeri de Temple, ultima oară la cca. 70 de ani de la răstignirea lui Hristos împlinind profeţia Sa.

Iau în calcul faptul că tu, sau ai tăi aţi suferit de-a lungul timpului ostilităţi şi pentru a vă apăra, aţi luat anumite măsuri de protecţie ce au culminat cu educarea copiilor de mici într-un spirit profund anti-creştin.

Pe mine te rog să mă ierţi pentru neputinţa mea şi pentru ce ai pătimit din partea mea şi să mă acepţi aşa cum sunt prost, tâmpit, cu probleme etc.

Eu nu am zis că am adevărul absolut, el va fi revelat când se vor împlini timpurile, din pronie divină.

| Dorugar a răspuns (pentru stelică17):

Las ca stiu trucul, daca ar fi explorat toata galaxia ai fi zis ca nu a fost explorat tot Universul iar cand se va explora si Universul o sa spui ca nu s-a explorat Multiversurile, dar atunci te intreb cum de poate el stii ce se intampla pe pamant cand el nici macar nu este in Universul nostru?
Asa ca nu o mai fenta ca ai vorbit de Israelul din cerul de deasupra Isaelului si nu din alte galaxii!
5 Las ca altii au patit-o mult mai rau ca evreii, dar nu asta este tema discutiei.
6 Nu exista niciun popor care sa nu fi suferit ostilitati de-a lungul timpului.
7 Eu nu am pentru ce sa te iert pentru ca nu mi-ai facut mie nimic rau si oricum nu ma bazez pe puterea altora ci doar pe a mea, iar pe cei care mi-au facut necazuri mari nu ii iert niciodata!
Eu nu te vad prost ...ci doar prostit intr-un domeniu cum ar fi religia, dar ce sa-i faci ...nimeni nu este perfect.
Fi tu linistit ca indiferent ce timpuri se vor implini, niciun Dumnezeu nu va veni pentru simplul motiv ca Dumnezei exista doar in imaginatia oamenilor, adica exact ca Mos Craciun!

| stelică17 a răspuns (pentru Dorugar):

Eu chiar n-am avut vreun truc în minte.
Am răspuns la întrebarea cu fragmentul, pentru că ştiu câţiva oameni care au lăsat posesiuni materiale şi alte preocupări lumeşti şi s-au dus să trăiască duhovnicia la nivel maxim.
Aici nu poate fi vorba de vreo şarlatanie nici despre delirium că se fac multe controale şi probe.
Despre inadaptare, nu poate fi vorba că viaţa aspră e însăşi o nouă adaptare la care puţini fac faţă.
Acum ştiu că o să-mi zici exemplele negative mediatizate, dar eu vorbeam despre cei care au reuşit şi sunt ştiuţi de puţini oameni.
Cât despre existenţa lui Dumnezeu- YHWH-ADONAI-SABAOT, vom muri şi vom vedea.