| IrisMisaki21 a întrebat:

Hello! Ce ziceti, (ca tot e vorba sa nu isi mai boteze parintii copii de mici, doar la 18 ani sa isi aleaga ei religia deoarece nu vor fi multumiti cu religia pe care o au) voi sunteti multumiti cu religia pe care o aveti? happy

18 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Da,pentru ca am ales-o eu. Chiar dacă am fost botezata ca ortodoxa, când am făcut cercetări atente a Bibliei și am aplicat cele scrise în ea am vrut sa devin o martora a lui Iehova. Am făcut acest lucru după ce m-am convins personal ca se aplica Biblia și nu tradiții și obiceiuri.

Răspuns utilizator avertizat
| milan9 a răspuns:

Esenta botezului consta in harul Duhului Sfant primit. Copilul are nevoie de acest dar, iar mai tarziu prin libertatea lui responsabila sau iresponsabila va pretui sau va nega darul primit de la Dumnezeu. Va avea si timpul si posibilitatea sa se dezica de Dumnezeu daca el chiar asta isi doreste... sad sad

Nu sunt "multimiti" cu religia lor? Dar daca nu sunt multumiti cu "Dumnezeul lor" atunci ce vor face? Isi aleg alt Dumnezeu? Il cosmetizeaza? Il schimba? Inventeaza unul nou. Dumnezeu prin Intruparea Sa in lume a lasat o singura credinta? Vrea cineva sa o schimbe? Ii va fi dincolo la fel de "bine" ca si in situatia in care si-a creat alt Dumnezeu... thinking

| Mayhem666 a răspuns:

Am fost botezat crestin ortodox, dar eu nu ma consider unul, sunt ateu, iar parintii mei inca nu sunt total de acord cu asta.

| IrisMisaki21 explică (pentru Mayhem666):

Stiu ce zici, parintii nu pot accepta cu adevarat acest lucru.

| Mayhem666 a răspuns (pentru IrisMisaki21):

Nu-mi spune ca si tu esti atee?

| IrisMisaki21 explică (pentru Mayhem666):

laughing Hm, un timp eram in perioada aia a vietii de "Emo" si toate alea, eram convinsa ca sunt atee, dar parintii sunt greu de convins la acest capitol, asa ca am ales sa fiu agnostica, deci intre.

| AC4S4 a răspuns:

Protestantii (cu tot cu neoprotestantii) nu isi boteaza deloc copiii. La varsta maturitatii, cand ei decid, se pot boteza, pana atunci nu apartin de nici o biserica. Unii se boteaza si dupa 30-40 de ani, cand simti ca esti pregatit, o faci. Un copil nu poate sa afirme ca el crede in Dumnezeu, in jerta lui Isus, de aceea Protestantii nu ii boteaza de mici. Doar Catolicii si Ortodocsii isi boteaza copiii de mici.

| vocea a răspuns:

Da eu sunt foarte multumit cu aceasta religie, desi religia a fost tot timpul manipulata de unii pentru a ii controla pe oameni, exemplu hotii de popi care controlaza masele.

| TrăieşteClipa a răspuns:

Intr-un fel barza a decis ce religie o sa am.
Asa ca m-a lasat la o familie de ortodocsi.Probabil ca aveam nevoie de aceasta experienta.
Biserica are un intreg sistem de spalat creiere bine pus la punct.

| Deaad a răspuns:

Am fost botezat crestineste din obligatie, traditie, obisnuinta.
Nu valoreaza nimic.

| VelaJohnny a răspuns:

A trebuit sa o schimb ca sa fiu de acord cu ea laughing Si eu am fost botezat de mic prunc, fara sa-mi pot da cu parerea, si sa inteleg ce se intampla. Am crescut insa, si am profitat de asta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ha, care religie?
Nu inseamna nimic pentru mine ca am fost botezata, am poze misto de la botez si cam atat. laughing

| Iunix a răspuns:

Nu îmi bagă nimeni pe gât nici o religie, deșii fac parte dintr-o familie creștin-ortodoxă, normală, nu ne închinăm înainte de masă, sau să mă pună vreodată să mă rog etc. Când eram mai mic mă trimitea la biserică când era cu împărtășitul, datul pe sub masă etc., anul ăsta am zis că nu mă duc la nici o biserică și gata, nu mi-a zis nimic, nici nu a mai adus vorba de așa ceva. Deci, deșii creștini - ortodocși nu avem treabă cu biserica, de exemplu ultima oară am fost la biserică când mi-a murit bunica, că na, ateu sau nu, nu poți să îngropi un om ca pe un câine, trebuie făcut un ritual acolo ca să fie mai special...

Deci nu am treabă cu religia / biserica, nu am o familie obsedată de religie, deci, mda sunt mulțumit de „ religia " pe care o am.

Răspuns utilizator avertizat
| LuciWv a răspuns:

Religia, dar ce este religia? sunt Crestin Ortodox, doar cu "numele", nu sunt ateu, cred doar in Dumnezeu, atat, nu in N-spee mii de sfinti si N-spee mii de sarbatori, de ce? pentru ca astea sunt chestii spuse de biserica da? sunt curios, oare Iisus avea haine din matase brodate si coroana in adevaratul sens al cuvantului precum au marii nostri patriarhi? nu!, oare Dumnezeu vrea o "Catredala a neamului"?! putin probabil,
Parca banul era ochiul dracului, de ce biserica are nevoie de el?
Religia este o prostie, in opinia mea. Da, cred intr-o divinitate, noi ii zicem Dumnezeu, altii ii zic Alah, Buda, etc.
Si oricum, nu cred ca la 18 ani o sa ii mai pese cuiva de religie, tineretul de astazi (me happy ) nu prea isi mai da interesul spre biserica, rau/bine? probabil rau, dar religia de astazi nu mai este ce a fost acum 2000 de ani, nici pe aproape.

| Idris a răspuns:

Hello! Eu sunt foarte multumit si foarte impacat cu religia pe care o am si o iubesc din suflet. Nu mi-as trada credinta pentru nimic in lume, de mi s-ar oferi tot ceea ce este pe acest pamant de 10 de 100 de ori tot nu as renunta la ISLAM.

| Chirilă_Iustinian-Iulian_1998 a răspuns:

Sunt ortodox din pacate. Nu, nu sunt multumit cu aceasta religie, nu este cea adevarata, de fapt niciuna nu este cea adevarata. Dumnezeu trebuie sa iti fie in suflet, nu pe pereti, nu in biserici. Tu trebuie doar sa crezi in Domnul si sa te rogi lui!