| Mayhem666 a întrebat:

Hello credinciosilor. Ce spune Dumnezeul vostru de atunci cand omorati pe cineva in autoaparare?

Adica, vreti sa nu va omoare cineva pe voi, si va aparati, dar intr-un final ajungeti sa omorati acea persoana. Daca faceti asta, mai ajungeti in rai?

Daca da, de ce, ca pana la urma ati omorat o persoana, nu?
Ati luat o viata pe care nu aveati dreptul sa o luati, chiar daca ati facut asta ca sa o aparati pe a voastra.

Ce se va imtampla cu voi dupa ce muriti daca faceti asta? Veti ajunge in iad, sau tot in rai veti ajunge chiar si in ciuda faptului ca ati omorat pe cineva?
Uciderea e unul din cele mai mari pacate, nu? Veti putea ajunge in rai daca aveti sangele altcuiva pe mainile voastre?

Dar despre animale ce mai spouneti? Daca luati viata unui animal nevinovat fara motiv mai ajungeti in rai?
Nu e ca si cum luati viata unui animal in mod de autoaparare, sau pentru ca muriti de foame, ci pur si simplu il omorati ca asa vrei, cum faceti de exemplu cu un paianjen pe care il vedeti pe perete. In cazul asta mai ajungeti in rai? Viata tot viata e, si nu aveti dreptul sa o luati, indiferent de ce forma are corpul in care viata exista.

Daca e sa ne luam dupa regula asta, inseamna ca raiul e gol, si iadul da pe din afara, nu?
Sau iadul are mai multe nivele si fiecare nivel e facut pentru un anumit pacat, si cu cat pacatul e mai grav, cu atat veti suferi mai mult la nivelul in care veti ajunge?

Dar de celelate lucruri pe care oamenii le considera pacate ce mai credeti? Masturbarea, sexul inainte de casatorie, avortul, blasfemia, si alte pacate care exista? Va iarta Dumnezeu de toate si va lasa sa intrati in rai? De ce sa faca asta? Ati facut deja pacatul si prin urmare sufletul deja va e corupt si mudar, deci prin urmare nu aveti cum sa ajungeti intr-un loc pur si curat cu sufletul vostru murdar si patat.

Va iarta Dumnezeu pacatul si asa puteti sa ajungeti acolo? Dar de ce sa vi-l ierte pe al vostru dar nu si pe al altcuiva?
Dupa logica voastra voua va iarta pacatele cat de rele or fi ele, dar un pacat de o "intensitate" mai mare nu poate fi iertat pentru ca asa spuneti voi? De ce sa nu fie iertat, pentru ca nu e al vostru? Daca era al vostru, trebuia sa fie iertat, indiferent de intensitatea lui, nu? Ca doar e al vostru ce naiba, voi sunteti preferatii lui Dumnezeu si bineinteles ca pe voi va iarta.

Voi chiar credeti ca puteti sa ii calcati pe altii in picioare asa cum doriti si Dumnezeu o sa va ierte de tot?

Azi spre exemplu am avut nefericirea de a raspunde la o intrebare cat mai onest, cu respect si fara jigniri, iar asa zis-ul credincios nu a vazut ca i-am dat raspunsul pe care el il voia si nu a fost de acord cu ce am spus, si pentru ca nu a mai avut nimic ce sa spuna, pur si simplu mi-a raspuns cu "Esti un prost". Bineinteles ca l-am raportat, si a fost avertizat, dar daca il luam pe el ca exemplu, il iarta Dumnezeu? Adica, a jignit pe cineva fara nici o vina, si m-a facut sa ma simt naspa, deci ar trebui sa ma aiba pe constiinta. Daca asta ma facea sa ma sinicid? Moartea mea era cauzata de el. Il mai ierta Dumnezeu? Ajungea in rai chiar daca indirect provoca morartea ciuva?

Va rog, raspundeti, so scuze pentru textul asta ata de lung.

24 răspunsuri:
| CostinAlamariu a răspuns:

În primul rând, pare că nu ești conștient de ceva numit "pocăință".
Pocăința e traducerea românească a cuvântului grecesc metanoia. Metanoia (literal) înseamnă "schimbarea minții".
Multi au impresia ca pocăința înseamnă sa-ți ceri scuze și atât. Nu asta e pocăința.
Nu asta e metanoia adevarata. Metanoia adevarata e atunci cand regreti din toata inima orice păcat pe care l-ai facut si iti traiesti tot restul vietii in smerenie, iubire si căință sinceră față de păcatele tale.

Deci sa-ti raspund la intrebari.
Va ajunge în rai un om care a omorat oameni?
Da, dacă pocăința lui este sinceră Dumnezeul îl iartă, îi curăță păcatul si vina sufletului.
Nu există păcat pe care Dumnezeu să nu-l ierte, nu exista.
Raiul nu e gol, ci e plin cu oameni care au îmbratisat metanoia.

Stiu ce o sa spui.
"Pai asa e simplu, omori 50 de oameni si iti ceri scuze si ajungi in rai"

Nu, nu e asa. Tocmai am spus ca nu merge sa-ti ceri scuze si atat. E nevoie de o intreaga schimbare a fiintei tale, iar daca inima ta e impietrita și cinică foarte greu o sa te poti schimba.

| Ineys a răspuns (pentru CostinAlamariu):

In cazul psihopatilor ce se intampla? Nu e vina lor ca nu sunt capabili de a manifesta sentimentele pe care le manifestam si noi. Sunt bolnavi. Boala asta nu stiu de unde, probabil de la Dumnezeu, zic si eu *cough*.

Pentru ei nu e rau sa ucida un om, pentru ca ei nu simt mila, nu simt bucurie, nu simt tristete, nu simt nimic, nici macar vina. Daca omoara pe cineva nu se simt vinovati. Ce se intampla cu ei?

| CostinAlamariu a răspuns (pentru Ineys):

Din fericire creștinismul nu se bazează pe sentimente.
Degeaba te simți vinovat, degeaba simți bucurie sau tristete, degeaba simti milă în 99% din cazuri daca o singura data te-ai enervat mai rau si ai omorat un om.

Foarte putini ucigași sunt psihopati. Majoritatea ucigașilor sunt capabili sa simtă milă, dar au avut un moment în care ura a copleșit mila.

Psihopatii chiar daca nu simt milă sau vinovăție trebuie sa accepte la modul intelectual că a omorî un om e rău.

Si chiar si crestineste vorbind, degeaba simti vinovatie ca un sentiment daca nu accepti vinovatia intelectual.
Știai că și Iuda s-a simțit vinovat?
Și cu toate astea a ajuns în iad.

De ce?

Deoarece a simtit vinovatia sentimental și nu intelectual.
Iar psihopatii sunt perfect capabili sa gandeasca rational, sa inteleaga idei.
Deci psihopatii ai putea spune ca au un oarecare avantaj deoarece ei daca se pocaiesc o fac cu adevarat, nu sentimental ci intelectual asa cum ar trebui.

| Ineys a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Altii de aici mi-au raspuns diferit si anume ca "Iad" inseamna remuscarile pe care le simti in judecata de apoi pentru pacatele comise in viata asta. Cum psihopatii nu simt astfel de remuscari inseamna ca ei nu pot ajunge in iad sau daca ajung, nu ajung din vina lor.

Tu vezi iad-ul ca un loc separat de rai sa zicem? Majoritatea crestinilor nu-l vad asa. Il vad ca un iad interior, cumva in "sufletul" tau, fiind alcauit din regretele pe care le ai din viata asta, regrete ce te macina vesnic.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru Ineys):

"Altii mi-au spus" probabil eu ti-am zis asta fiindca sunt cam singurul de aici care pune accentul pe lucrurile astea.

Ma rog, psihopatii nu simt remușcări din cauza biologiei lor. Adica au anumite greșeli fie de ADN, fie de hormoni sau ceva de genul ăsta.
În orice caz e vorba despre o boala ce afectează trupul.

Dupa cum spuneam mai inainte pomeneai de cei care au spus ca durerile iadului sunt remuscarile. Si dupa cum am mai spus eu sunt cel care a zis asta. Dar ai inteles gresit un lucru. Ai dus tot ce am zis eu în extrem. Eu spuneam ca iadul nu e neaparat un loc fizic, ci e o stare. Iar aceasta stare este data de suferinta sufletului.
Psihopatia afecteaza doar trupul. Chinurile iadului care sunt remuscarile extreme nu sunt cauzate de trup ci de remuscarile sufletului care sunt de un miliard de ori mai dureroase decat orice remuscare simtim sau nu simtim pe pamant

| Mayhem666 explică (pentru CostinAlamariu):

"remuscarile sufletului care sunt de un miliard de ori mai dureroase decat orice remuscare simtim sau nu simtim pe pamant"

Hmmm, o spui de parca ai fi trecut prin asta. De ce esti asa de sigur ca ceea ce spui e corect?

| CostinAlamariu a răspuns (pentru Mayhem666):

Am analizat datele problemei si am ajuns la cea mai logică concluzie

| Ineys a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Pai da, dar odata ce un psihopat nu simte remuscari, automat nu va simtii nici "iadul". Pentru ca nu poate sa regrete pacatele pe care le-a facut, nu?

| CostinAlamariu a răspuns (pentru Ineys):

Nu, un psihopat nu poate simti remuscari în trup, din cauza unor probleme ce țin exclusiv de trup. Dar cand vor fi doar un suflet vor simti remuscari. Deși eu sper sa nu fie cazul si sa ajunga in viata de apoi fericiti si nu plini de remuscarile pe care nu le-au simtit cat inca aveau un trup

| Ineys a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Exact, vezi mecanismul asta e total gresit. De ce sa fie pedepsit in viata de apoi pe baza unor remuscari pe care era incapabil sa le simta cat era in carne si oase.

Un om normal regreta daca pacatuieste, ceea ce il face sa nu mai pacatuiasca a doua oara ca sa nu mai treaca prin regret. Un psihopat nu simte regrete daca pacatuieste deci nu e corect sa le simta in viata de apoi

| CostinAlamariu a răspuns (pentru Ineys):

Dupa cum am spus deja, creștinismul nu este o religie sentimentală.

Vreau să înțelegi ceva și sa bagi bine la cap, fiindca văd că încă n-ai înțeles.

Regretul este un sentiment.

Dar să accepti ca ai pacatuit nu ține de sentimente ci de rațiune.
Înțelegi?

Așadar psihopații care nu sunt capabili să simtă un simplu sentiment trupesc (regretul) totuși sunt capabili de rațiune. Corect?

Bun, atunci nu e nimic nedrept în asta. Fiindca deși nu au capabilitatea de a simti regretul ca sentiment totusi au capabilitatea rationala de a intelege ca au pacatuit.

Iar in viata crestineasca tocmai de aceasta acceptiune rationala e nevoie și NU de simplul sentiment trupesc de regret.

Acum înțelegi?

"Un om normal regreta daca pacatuieste"

Greșit. Foarte multi oameni pacatuiesc si nu regreta. Si nu fiindca sunt psihopati si nu sunt capabili sa regrete. Ci fiindca sunt necredinciosi, sunt atei si nu li se pare ca au gresit cu nimic. Deci nu regretă.
Deci dupa cum observi sentimentul de regret poate chiar disparea cu totul daca intelectual si rational vorbind tu esti ateu sau pur si simplu prea obisnuit cu pacatul.

| Ineys a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Bun si daca nu esti capabil sa deosebesti binele de rau? Pana la urma asta se invata, esti invatat de mic ce e bine si ce e rau.

Exista totusi oameni care nici macar nu stiu de existenta unei religii, lasa-l pe Gizas acum. Exista triburi de oameni care au ca cea mai avansata tehnologie focul. Astia mananaca, dorm si se reproduc. Probabil nici nu sunt capabili sa vorbeasca o limba foarte complexa, si nici nu au posibilitatea sa inteleaga notiuni abstracte.

Cum inveti un astfel de om notiunea de bine si rau, mai ales ales cum e prezenta in biblie? Daca ei nu pot invata notiunile de bine si de rau din biblie, precum *nu e ok sa omori pe cineva daca iti fura mancarea*, ce se intampla cu persoanele astea? Le sunt iertate pacatele pentru ca nu au fost constienti ca ceea ce faceau ei erau pacate? Sunt pedepsiti si ei? Altceva? Intreb ca nu-s expert in subiect, dar sunt curios.

Daca iei totul matematic si logic, din sute de cazuri, cateva sunt pedepsite pe nedrept in judecata de apoi. Care e factorul cheie care face "algoritmul" asta de pedepsire a pacatosilor fara cusur?

| CostinAlamariu a răspuns (pentru Ineys):

Crezi sau nu, in Biblie se vorbeste pana si despre acele triburi primitive de care spuneai.

,, Căci, când păgânii care nu au lege, din fire fac ale legii, aceştia, neavând lege, îşi sunt loruşi lege,
15. Ceea ce arată fapta legii scrisă în inimile lor, prin mărturia conştiinţei lor şi prin judecăţile lor, care îi învinovăţesc sau îi şi apără"

Așadar știm că oamenii au în ei au o conștiință, ceva care îi mustra cand savarsesc un pacat, iar păgânii, cei care n-au auzit de Hristos vor fi judecati dupa cum si-au ascultat constiinta.

Niciun caz nu este pedepsit pe nedrept la Judecata de Apoi.
Nu poti sa iei totul matematic cand nici macar nu stii datele problemei în întregime. Ca sa rezolvi o problema de matematica trebuie sa stii toate datele problemei. Si noi nu stim toate datele. Stim doar atat, ca cei care cunosc creștinismul vor fi judecati dupa legile creștine, iar cei care nu-l cunosc vor fi judecati dupa constiinta lor. Bineinteles ca in realitate lucrurile sunt mult mai complexe si noi muritori de rand nu avem acces la tot ce stie Dumnezeu despre inima fiecarui om. Dar un lucru stim sigur. Dumnezeu nu e nedrept.

| raMLesS a răspuns:

Il iarta, da... L-a trimis pe fisu care nu avea nici un pacat sa fie ucis si asa ne-a iertat pacatele.
E ca si cum cineva imi fura bicicleta, iar apoi vine sa isi cearta iertare, eu nu il iert, ci il trimit pe fiul meu pur si fara de pacat sa fie ucis, urmand sa il iert pe străin ca mi-a furat bicicleta.
Baga-ti ceva in ea de religie si vezi-ti de treaba, o sa ajungi sa înnebuneşti de la ea, mai ales de ls creştinism.

| anonim_4396 a răspuns (pentru raMLesS):

Aici gresesti profund.
Isus nu a venit sa le ierte pacatele, a venit sa îi vindece de pacate. E o diferenta.
Nici faptul de a crede sau nu in El nu te califica pe tine la mantuire, dat fiind faptul ca si "dracii cred si se infioara"
Dar a crede in cuvintele Lui si a le implini este, fara indoiala, o sansa in a te mantui(vindeca) pe tine de pacate.

| raMLesS a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai da, le-a vindecat pacatele prin moartea sa?

| anonim_4396 a răspuns (pentru raMLesS):

Pentru că un testament nu capătă putere decât după moarte.
N'are nici o putere câtă vreme trăieşte cel ce l- a făcut.
Nu ai avut niciodata pe cineva, care sa fi murit, si acesta sa fi lasat ceva in urma, ca tu sa il urmezi in gand si in fapta?
Sa iti dau un exemplu: xxxtentation
Cati oameni nu a schimbat omul acesta?
La fel si Jesus.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

"Ce spune Dumnezeul vostru de atunci cand omorati pe cineva in autoaparare?"
Nice one!

| AC4S4 a răspuns:

Cred ca gasiti in Biblie raspunsul la multele intrebari.

| Vântulalb a răspuns:

Ce idee bolnava!
In asa fel ai pus intrebarea de parca zilnic, orice om, omoara pe cineva.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Conform cu Sola Scriptura, a ucide un om nevinovat este o fapta inadmisibila si demna de iad, dar a ucide un om vinovat nu este.
La fel s-ar putea aplica si in cazul animalelor, doar ca in cazul asta nu e o lege care sa îl condamne pe crestin, cu exceptia animalelor necurate care inca se mai mananca.
Pe langa faptul ca religiosii comit n pacate(mint, barfesc, invidiaza, se mandresc etc.) ei se considera in continuare credinciosi, neintelegand notiunea de credinta.
Dar iata cum stau lucrurile in religie de fapt:
https://www.biblegateway.com/......?/passage/

| Michael11 a răspuns:

Atunci cand omori pe cineva in legitima aparare, nu este o crima facuta cu premeditare. Ai vrut sa te aperi pe tine sau sau sa-ti aperi familia si s-a intamplat nenorocirea. La judecata, Dumnezeu va tine cont de asta.

Ce a facut Onan nu este tot una ceea ce spui tu. Cazul lui Onan este singular in Biblie. Situatia lui a fost diferita fata de ce fac oamenii astazi. Dupa ce fratele lui Onan a murit, el s-a casatorit cu cumnata lui. Dumnezeu l-a omorat pentru ca el nu voia ca ea sa ramana insarcinata. Nu voia ca acea femeie pe care el o luase in casatorie sa aiba copii. Se considera ca intaiul nascut a lui Onan nu va fi al lui, ci al fratelui lui care murise. Astfel problema se complica. Daca Onan nu avea copii, el mostenea averea fratelui lui. Daca cumnata lui, devenita sotia lui ramanea insarcinata si urma sa nasca unul sau mai multi copii, Onan isi pierdea averea pe care o mostenise de la fratele lui. Mostenitor devenea primul nascut a lui Onan. Cred ca Dumnezeu l-a omorat pe Onan pentru lacomie, pentru dragoste de bani, pentru ca isi batea joc de acea femeie. Probabil sotia lui isi dorea copii iar Onan isi dorea avere. Onan s-a casatorit probabil nu din dragoste fata de sotia lui ci din dragoste de bani.

Nu se spune in Biblie ca daca omori un animal este pacat.

Dumnezeu ar fi trebui sa trimita toti oamenii in iad, pentru ca toti au pacatuit impotriva Lui. Pentru ca El ne-a iubit si ca noi sa nu ajungem in iad, a murit Fiul Sau. Daca vrei, El a suferit in locul nostru. Pacatele noastre pe care Dumnezeu ni le socotea, au fost luate de la noi si trecute pe Fiul Sau. Noi intram in cer nu pentru ca noi am fi buni si am merita, ci pentru ca Dumnezeu ne considera curati, ca nu mai avem pacate. Atunci cand Dumnezeu iarta pacatele le iarta si pe cele din trecut si cele din prezent si pe cele viitoare.

De ce unii vor merge in rai? Dumnezeu spune cam asa:" Te iert cu conditia ca tu de azi inainte sa faci pasi cat de mici inspre mine". Adica, zilnic sa-ti analizezi viata si daca ai ajuns la concluzia ca ceva din viata ta este pacat, trebuie sa renunti urgent la el. Dumnezeu spune cam asa :" Nu o sa poti renunta la acel pacat, prin propriile puteri, dar am sa te ajut. Important e sa vrei". Dumnezeu vrea sa vada schimbarea in bine in viata noastra. Este la fel cum ai urca pe o scara. Vrei in fiecare zi sa mai urci o treapta inspre Dumnezeu. Vrei in fiecare zi sa te asemeni tot mai mult cu El.

De ce altii vor merge in iad? Toti oamenii ar putea sa mearga in cer, deoarece Isus Hristos a murit pentru toti. Dar in realitate, cei mai multi vor merge in iad. De ce? Pentru ca le place pacatul. Nu vor sa se produca acea schimbare in bine in viata lor. Nu vor sa asculte de Dumnezeu. Nu vor sa creada in El. Nu vor sa tina cont de avertizari si anume ca merg pe un drum gresit. Orice om are o constiinta, poate sa faca diferenta dintre bine si rau. In loc sa aleaga binele, ei aleg raul. Se razvratesc impotriva Lui. Acei oameni in loc sa elimine pacate din viata lor, adauga altele in fiecare zi. In loc sa urce treapta cu treapta inspre Dumnezeu, ei se indeparteaza tot mai mult de El. La astfel de oameni, daca va exista o schimbare, probabil ea va fi in rau nu in bine. Daca Dumnezeu nu observa schimbarea in bine in viata lor, daca acei oameni nu fac pasi cat de mici, in fiecare zi inspre El.......etc, nu le va ierta pacatele si vor fi trimisi in iad.

Este regretabil ca un asa-zis credincios te-a jignit. Incearca sa-l ierti si sa treci peste jignirea adusa. Iar el va da socoteala
inainte a lui Dumnezeu pentru ce a spus.

| serenityxx a răspuns:

Crima este păcat

| Zuzu1991 a răspuns (pentru serenityxx):

"acum 2 ore | serenityxx a răspuns:
Crima este păcat"

esti "tare"... RAU, deci, hai sa vad care sunt optiunile:
1. il omor pe ala, eu traiesc, dar D-zeul tau ma v-a trimite in iad, pentru ca am facut pacat... ccccool, NU?!?
2. ma las omorat, deci eu mor ca sa nu fac pacat, dar il las pe ala sa faca pacat (sa moara capra vecinului)
deci tot fac rau, orice as face, NU?!?
"imi place" religia ta, mi-o trage orice optiune as alege!