| anonim_4396 a întrebat:

Hello! Rog raspunsuri serioase
Din punct de vedere crestinesc ar trebui sa existe viata inteligenta si pe alte planete? De ce?

24 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Punctul de vedere crestinesc se refera doar la viata pe care noi o traim, cu tot ce e in ea, bun sau rau, si cum putem sa ne-o imbunatatim. Ca Biblia atinge si alte subiecte, asta e altceva. Vrind sa te intereseze altceva, e ca si cum ai face facultatea de medicina, dar te-ai axa pe meteorologie. Desigur ca trebuie sa stii unele aspecte ale meteorologiei in medicina, cum schimbarea presiunii aerului poate produce anumite efecte asupra organismului uman, insa e total gresit sa inceapa sa te intereseze ca medic tot ce tine de o tornada. Nu tine de domeniul tau, nu are rost sa te intereseze decat poate pentru ca iti place sa afli despre asa ceva. La fel e si aici, nu exista un punct de vedere crestin asupra inteligentei extraterestre. Si chiar de ar exista, nu ar fi ceva pe care sa te bazezi.

| costis a răspuns:

Formele pe care le asteptam noi sunt neimportante, pentru ca sunt, ca si noi legate de materie si au drumul barat (nevoia de hrana materiala, catastrofe, autodistrugere, acces limitat la distante foarte mari - in spatiu sau timp, etc).
Mai interesant ar fi daca mintea noastra ar cauta sa inteleaga alte forme de viata, chiar daca nu au suportul material pe care l-am astepta.

| doctorandus a răspuns:

In Biblie nu scrie nici ca da, nici ca ba, restul e caterinca.

| MihaiNicu23 a răspuns:

Crestinismul ne spune ca Dumnezeu a creat viata pe Pamant deci viata ca sa existe pe alte planete este exclusa din start.

| anonim_4396 explică (pentru MihaiNicu23):

Dar nici nu infirma ca ar exista alte planete

| MihaiNicu23 a răspuns (pentru anonim_4396):

Cum nu s-a gasit viata inca pe alte planete din atatea cautari ale NASA e greu sa se gaseasca ceva.

| anonim_4396 explică (pentru MihaiNicu23):

Universul este infinit lucru pe care mintea noastra nu l poate percepe..miliarde de galaxii..nu putem stii.iar nasa are acces la doar o particica din univers

| SG1995 a răspuns (pentru anonim_4396):

Fiziologic vorbind universul este finit.

| cristi202 a răspuns (pentru MihaiNicu23):

Dar daca mai e un "si" acolo, - Dumnezeu a creat (si) viata pe Pamant, si noi nu stim, sau nu trebuie sa stim? Crestinismul spune doar ce e important pentru noi.

| xerxes1 a răspuns:

Parerea crestinilor este ultima care conteaza.
Astia si acum se roaga la un exemplar care a venit de pe o alta planeta acum cateva mii de ani.
Era un amarastean cu probleme psihice cu numele YHWH de profesie militar(savaot domn al ostirilor).
Pana la divinitate este cale lunga, dar prostii au ales sa i se inchine primului sosit.

| anonim_4396 explică (pentru xerxes1):

Unde te ai documentat astfel

| xerxes1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Cauta si vei gasi.
Vrei mura in gura?

| anonim_4396 explică (pentru xerxes1):

E prima oara cand aud asa ceva nu stiu cat de veridic e

| xerxes1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu nu am dubii.
Biblia este destul de clara in acest sens.
Pa afara lumea este mai destupata la cap.
La noi lumea inca merge la biserica sa auda bazaconiile inventate de biserica.
2000 de ani de minciuni nu se sterg asa usor.

| anonim_4396 explică (pentru xerxes1):

De ce sa fie minciuni

| xerxes1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca ai creier foloseste-l nu mai pierde timpul.

| anonim_4396 explică (pentru xerxes1):

Mda..alt ateu frustrat fara un minim de cunostinte daca tot esti asa frustrat de ce de zbati sa dovedesti neexistenta a ceva? A..stai..te frustreaza incapacitatea.
O zi buna va doresc.

| xerxes1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu sunt ateu.
Doar ca nu dau doi bani pe Coran sau Biblie.

| Nilsson a răspuns:

Biblia nici nu confirma nici nu infirma asa ceva, stiinta a putut observa ca exista in Univers miliarde de galaxii cu miliarde de stele fiecare dar pana acum nu am primit niciun semn de la vreo civilizatie extraterestra.

Deci concluzia cea mai la indemana e ca nu ar trebui sa ne batem capul cu asa ceva pentru ca oricum nu avem nicio posibilitate de a sti adevarul.

Daca tu crezi toate prostiile scrise pe net, cu farfurii zburatoare si extraterestri care au vizitat pamantul in trecut, risti sa ajungi asa incat sa nu mai stea nimeni de vorba cu tine sau sa te ia in serios.

| anonim_4396 explică (pentru Nilsson):

Nu am facut referire la prostiile de pe net

Răspuns utilizator avertizat
| Golyat18 a răspuns:

Iti pot arata in biblie o chestie interesanta cu privire la asta dar doar daca iti ceri iertare.

| anonim_4396 explică (pentru Golyat18):

Rogu te sa ma ierti atunci astept in privat

| Golyat18 a răspuns:

Daca esti fata si asta cauti te las sa ma iei de la spate te asigur ca e suficient de lunga.
big grin