| Miri983 a întrebat:

Hello TPU! Am o prietena care e penticostala (pocaita ) si am observat ca e foarte credincioasa, mi-a spus ca ea nu-si mai face semnul crucii pentru ca ar fi o jignire pentru Dumnezeu..Imi spunea ca nu stiu cat de frumos este cu Domnul..ca o sa se roage și pentru mine.Ea era ortodoxa(a facut conversia la penticostali)imi mai zicea ca nici ea nu stia unele lucruri pana a citit biblia.E foarte calma, nu se enerveaza niciodata..Chiar nu stiu ce sa zic. Tind sa o cred..Nu mi se pare ca e nebuna sau ca fabuleaza.Voi ce parere aveti despre ei?

Răspuns Câştigător
| AC4S4 a răspuns:

De ce ar fi semnul crucii o jignire pentru Dumnezeu? Fiecare cu parerile sale. Daca cineva este diferit nu inseamna ca e nebun sau ca fabuleaza. E si urat sa faci astfel de afirmatii (de exemplu, uita-te... Ray ti-a lasat trei raspunsuri lungi. In primul spune ceva de la el, minciuni. In al doilea iti da un articol. In al treilea iti da niste videoclipuri - ignora-le, nu merita sa citesti raspunsurile lui, vrea doar sa jigneasca pe anumiti oameni).

Penticostalii sunt si ei romani, difera totusi de cei ortodocsi prin cateva lucruri.
Cred in acelasi Dumnezeu si acelasi Hristos.
Nu exista in crestinism o denominatiune mai buna sau mai rea. Unora li se potriveste ceva, altora altceva.
Important e omul in sine, nu denominatiunea din care face parte.
E drept ca, practic, penticostalii sunt mai stricti decat ortodocsii. Teoretic, sunt la fel de stricti, dar putini ortodocsi sunt si practicanti.

16 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Voi confundati pe neoprotestanti cu starea de pocainta, CE BINE AR FI, dar toti crestinii TREBUIE sa se pocaiasca si ortodocsii, catolici dar si penticostali. Pocainta este o stare la care penticostali nu prea au sanse sa ajunga, de ce, trebuie sa studiezi Biblia ca sa aflii.

| RAY a răspuns:

A fost spalata pe creier si acum e fanatica religios, o sa te traga si pe tine la secta lor,din pacate cu aceste persoane nu poti avea prieteni ei sunt obsedati de secta lor,nu e de mirare ca vorbesc in limbi, au asa zis viziuni, se vindeca cica de boli si mereu vor sa atraga si pe alti, faza cu semnul cruci nu e pomenita in biblie dar nici vreo religie nu e pomenita in biblie, sa ai mare grija de tine ca astia sunt fanatici, manipulatori, uite cum functioneaza manipularea lor

1 Manipularea individului pentru a primi mult mai usor sugestii si ‘pregatirea’ lui pentru indoctrinare prin: hypnotism, repetarea obsesiva audio/ vizuala/ verbal, restrictii de somn sau restrictii de nutritie.

2 Preluarea controlului asupra mediului social, timpului si surselor de sprijin emotional ale persoanei, printr-un system adesea excesiv de recompense si pedepse. Se urmareste izolarea sociala a persoanei. Se incearca limitarea contactelor cu familia si prietenii, precum si cu cei care nu impartasesc atitudinile sectei. Se incurajeaza dependenta de secta (economic etc).

3 Se interzice discutarea informatiilor si opiniilor contrare doctrinelor grupului/ sectei. Sunt create reguli despre subiectele care pot fi discutate cu cei straini de secta. Comunicarea este foarte controlata. De obicei se foloseste un jargon de grup.

4 Persoana este manipulata sa-si reevalueze in mod negativ parerea despre sine si comportamentul anterior intrarii in secta. Se fac eforturi pentru a destabiliza constiinta subiectului, perceptia acestuia asupra realitatii, controlul emotional si instinctual de aparare. Subiectul este manipulate sa-si reinterpreteze istoria vietii.

5 Se urmareste crearea unui sentiment de nesiguranta si slabiciune, punand persoana respective in situatii intense si frecvente care sa o faca sa se indoiasca de sine si judecata proprie.

6 Crearea de stari emotionale puternice prin metode non-fizice: umilire, izolare sociala, pierderea privilegiilor, schimbarea statutului social, sentiment de vinovatie, manipulare etc.

7 Intimidarea persoanei prin expunerea la amenintarea cu ‘judecata’ sau acceptarea grupului/ sectei. De ex. se sugereaza ca ne-adoptarea atitudinilor/ opiniilor/ comportamentelor grupului va duce la pedepse dure sau vor atrage boli, insuccese, falimentul etc.

| RAY a răspuns (pentru RAY):

Pct 1 - comentarii libere

Asa numitele tehnici de meditatie care apar nu numai in sectele orientale. Esti pus sa te concentrezi asupra unui concept, persoana sau obiect. De ce? Ca sa nu mai gandesti critic si comparativ. Trebuie sa inghiti spusele sectei fara sa le mesteci, nu sa le evaluezi critic. Nici sa le compari cu alte doctrine/ filozofii/ curente. Ideal pentru spalatorii de creiere este cand accepti repetitiile monotone - aceleasi idei/ litanii/ mantre repetate ore in sir. Sa vezi multe ore la rand mutra aceluiasi guru/ lider care te invata si te invata si te invata... fara sa pui intrebari, fara sa-l intrerupi, doar sa aprobi din cap. Asemenea comportament e mana cereasca pentru escroci, iar tu ai pierdut din start. De ce? unde scrie? care sunt alternativele? care sunt argumentele? nu se poate si altfel? cum stim ca nu e gresit? care sunt consecintele? aceste intrebari nu sunt binevenite la intalnirile sectelor.
Daca incep sa-ti controleze regimul alimentar (NU care cumva carne ca e 'impura' sau 'multe salate sa ne echilibram energetic') e momentul sa le dai o poseta in cap (sau o servieta). Daca nu ai viziuni si extaze cum vrea secta, e din cauza ca te-ai imbuibat ca nesimtitul, fara grija catre cele spirituale... Extrema dura e cand cel recrutat se muta in campusul sectei si traieste cu cele cateva castroane de zeama 'sfintita' sau legume impartite la comun. Regimuri care te slabesc fizic si reduc aportul de nutrienti catre creier. Te face prada sigura. Plus privarea de somn - trebuie sa te rogi ore in sir, sa spui mii de mantre, trebuie sa lupti cu 'demonul' somnului, apoi la munca in folosul comunitatii (adica al sectei) sau esti trimis pe strada sa recrutezi adepti. In general, preocuparilea astea meschine cu mancat/ dormit/ spalat nu trebuie sa caracterizeze un om dedicat spiritualitatii sectei. Acesta este invitat sa-si 'ucida' nevoile animalice/ telurice.

Acest punct e foarte important. Noii 'prieteni' din secta incearca la inceput sa va sugereze, apoi sa va impuna sa o lasati mai moale cu familia si prietenii. Tot timpul liber trebuie dedicat implinirii spirituale, altfel suntem nevrednici. Ce e aia sport la sala sau mers la bazin? Alea sunt pentru 'cei rataciti'. Vi se impune un orar cu multe multe activitati saptamanale care sa va ocupe tot timpul liber. Ajungeti sa dati raportul unde si cu cine ati fost si ce ati facut. Incepeti sa va simtiti vinovati pentru ca ati fost la film cu niste prieteni, pentru ca din aceasta cauza ati lipsit la o intalnire de batut apa (spirituala) in piua.
Se incearca 'demonizarea' familiei. Ei sunt cei care va trag in jos, nu va inteleg noile preocupari, de aceea familia trebuie evitata. Nu conteaza cat de mult intelegeti doctrinele sectei, atata vreme cat va inregimentati in programul lor. Le place sa mergeti la liderii sectei/ gruparii si sa ii intrebati: cum sa vorbiti cu parintii? cum sa le explicati noile preocupari? merita sa incercati sa ii convingeti? Grupul va incuraajeaza sa veniti sa impartasiti cum parintii si prietenii va martirizeaza pentru noile convingeri. In loc sa va ajute sa gasiti o cale sa ramaneti alaturi de familie si sa gasiti o cale de reconciliere, 'ei' vor incerca sa adanceasca conflictul. Daca nu aveti nici un conflict cu rudele, vor crea 'ei' unul. Daca ajungeti la stadiul asta, deja sunteti varza.

Dupa ce esti rupt de prieteni si de familie, singurul camin pe care-l ai este gruparea de ciudati care a pus gheara pe tine. De aceea, trebuie sa le fii loial. Initial, baietii au avut grija sa te primeasca cu entuziasm in sanul lor (tehnica de 'love bombing'), iar acum nu poti sa le inseli asteptarile. Incepi sa inghiti cele mai mari ineptii doctrinare nu pentru ca le crezi sincer, ci pentru ca oamenii aia au fost draguti cu tine si ti-au bagat in cap ca ei sunt tot ce ai pe lumea asta. Sigur ca la inceput sesizezi clar informatiile eronate si minciunile, dar cu timpul inveti sa nu-ti mai pese de adevar. Ajungi sa nu mai judeci dupa criteriul adevarat/ fals, ci dupa criteriul ai nostri contra ai lor. Cand esti cu grupul, bagi jargon la greu - depinde de orientare, fie secte pseudo crestine, fie orientale. Limba de lemn te diferentiaza de lumea 'pierduta' de pe strada si iti da un sentiment de securitate, de 'initiat'

Baietii trebuie sa te faca sa ajungi sa te urasti pe tine insuti. Vor improsca cu noroi tot ce ai facut inainte, toate realizarile tale, toate trairile tale. Te vei mira ce bestie ai descoperit ca esti. Trebuie sa intelegi ca nu te mai poti baza pe judecata ta. Eforturile tale pana acum au fost indreptate intr-o directie gresita si tu nu contezi decat din momentul intrarii in gruparea cea mirifica. Ca sa marcheze acest adevar, sectele serioase care se respecta dau un nume nou adeptilor. Tre sa uiti tot ce lasi in urma si chiar trebuie sa lasi o gramada.
Se duce la extrem necesitatea de reinnoire personala, se creeaza temeri subiectului ca fara 200% comittment ramane pe dinafara Nirvanei. Instinctul de aparare este anihilat prin invatatura ca 'creatia noului eu trebuie sa inceapa cu distrugerea celui vechi'. Dupa ce omul e destabilizat si devine nervos/ stresat/plange din orice, chiar aceste stari emotionale induse sunt utilizate ca argument pentru a-l anexa de secta: 'tu nu te vezi cat de varza esti? e clar ca ai nevoie de noi!'

Daca la inceput adeptul sincer s-a apropiat de secta pe criterii doctrinare, spirituale, la final apartenenta la secta se bazeaza pe dominatie si teroare. Doctrina nu mai este importanta sau este importanta numai pentru ca este decretata de secta. Secta poate foarte bine sa schimbe doctrina (inclusiv concepte care au contat pentru adepti la aderare), ceea ce se si intampla de multe ori, iar adeptii raman. De ce? Pentru ca au devenit membri ai organizatiei si nu s-au dezvoltat ca fiinte ganditoare. Au intrat in sistem. Pentru ei nu mai conteaza adevarurile absolute, ci relatiile formate in secta. Loialitatea s-a mutat de la Divinitatea transcendenta catre liderii manipulatori foarte bine infipti pe pamant. Bucuria de a impartasi conceptii comune cu grupul s-a transformat in mentalitate de turma. NU mai judeca dupa criteriul adevarat/ fals, ci ai nostri/ ai lor. Vechile prietenii au fost deistruse, asa ca plecarea din secta ar lipsi adeptul de suport emotional.
Lucrurile sunt exacerbate de practici extremiste cum sunt amenintarile cu pedeapsa lui Doamne - Doamne daca indraznesti sa parasesti secta. Iti sunt date exemple cu unii care au patit-o. Ti se fac si amenintari voalate.
End of line. Trist ce pot face unii oameni semenilor lor.

BANII: secta va incerca sa te faca sa te simti vinovat pentru banii pe care ii ai si pentru placerile pe care ti le permiti cu acesti bani; secta te va manipula pentru a te face sa-ti donezi banii organizatiei respective; atentie mare cand ajungeti sa discutati despre banii personali!
TIMPUL: secta va avea 2-3 intalniri saptamanale si 2 duminica si va incerca sa te faca sa participi la TOATE aceste intalniri; astfel timpul tau liber va fi foarte limitat si secta te va putea controla mai bine; daca sunteti intr-o biserica 'sanatoasa' si corecta, este suficient sa participati la 1 bucata serviciu de duminica si (eventual) 1 intalnire in cursul saptamanii. Aveti nevoie de restul timpului pentru a sta cu familia sau a va ingriji de probleme personale.
RELATIILE: secta vrea sa controleze contactul pe care-l aveti cu prietenii si familia; orice lider care ajunge sa va dicteze cu cine va puteti vedea si cu cine nu, este un manipulator periculos; este o practica tipica sectanta sa interzica contactul cu membrii familiei care nu fac parte din organizatie; secta incearca sa va faca sa va simtiti vinovati pentru ca ati mers la un film cu colegii de servici.

| RAY a răspuns:

Nilsson omule ce minciuni sunt? nu exista propaganda sectanta? de ce minti asta o stim cu toti, cica minciuni laughing dar de ce dati ma pliante in statie de autobus? de ce spuneti sa venim la noi la biserica? omule macar nu minti aiurea, tot ce e scris acolo se poate dovedi oricand, omule tu crezi ca eu nu am fost la secancti la biserica? crezi ca eu inventez eu asa aiurea, manipulare exista la sectancti, voi o numiti ceva normal, chemare la secta voastra, astept contrargumetele tale cu dovezi, mergem in biserica sectancta cand vrei tu si vezi naibi ca spun adevarul sau du-te la adventisti de exemplu sa vezi spalare pe creier, poti merge cu AC4S4 sa nu uit adventisti cred ca toate bisericile crestine sunt demonizate cool

| RAY a răspuns:

"Ferice va fi de voi când, din pricina Mea, oamenii vă vor ocărî, vă vor prigoni şi vor spune tot felul de lucruri rele şi neadevărate împotriva voastră!"

iisus a mai spus ceva 1 Ioan 4:1–3: „Verificaţi declaraţiile inspirate ca să vedeţi dacă provin de la Dumnezeu, pentru că în lume au ieşit mulţi profeţi falşi. Prin aceasta puteţi cunoaşte declaraţia inspirată care vine de la Dumnezeu: Orice declaraţie inspirată care mărturiseşte că Isus Cristos a venit în carne provine de la Dumnezeu, dar orice declaraţie inspirată care nu-l mărturiseşte pe Isus nu provine de la Dumnezeu".
Mat. 7:21–23: „Nu oricine îmi zice: «Doamne, Doamne» va intra în regatul cerurilor, ci acela care face voinţa Tatălui meu care este în ceruri. Mulţi îmi vor zice în ziua aceea: «Doamne, Doamne, n-am profeţit noi în numele tău?» Şi totuşi, atunci le voi mărturisi: Niciodată nu v-am cunoscut! Plecaţi de la mine, voi, lucrători ai nelegiuirii!"
Mat. 24:24: „Se vor ridica Cristoşi falşi şi profeţi falşi şi vor face semne mari şi minuni ca să-i inducă în eroare, dacă s-ar putea, chiar şi pe cei aleşi".

| RAY a răspuns:

AC4S4 ce nu e adevarat din ce scrie acolo?

| milan9 a răspuns:

Penticostalii sunt si ei o grupare dintre cele aproape 30000 de denominatiuni dizidente, sectante. De ce te lasi indusa in eroare de temeri nefondate pe ei le au in legatura cu lucrurile pe care nu le inteleg? Daca sunt mii de secte sunt si mii de interpretari gresite si contradictorii.

Dar retine! Mantuitorul o singura Biserica a lasat. "Drept aceea, luaţi aminte de voi înşivă şi de toată turma, întru care Duhul Sfânt v-a pus pe voi EPISCOPI, ca să păstraţi BISERICA(sg.) LUI DUMNEZEU, pe care a câştigat-o cu însuşi sângele Său." - Fapte 20, 28

Referirile la "CRUCE" în Noul Testament sunt referiri ca la un anumit SEMN DISTINCT, de CINSTE, numit şi "SEMNUL FIULUI OMULUI":

1). "Căci cuvântul Crucii, pentru cei ce pier, este nebunie; iar pentru noi, cei ce ne mântuim, este puterea lui Dumnezeu."- I Corinteni 1, 18;
2). -Matei 24, 30:,, Atunci se va arăta pe cer SEMNUL FIULUI OMULUI şi vor plânge toate neamurile pământului şi vor vedea pe Fiul Omului venind pe norii cerului, cu putere şi cu slavă multă."
3). -Galateni 6, 14:,, Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decat numai în CRUCEA Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, şi eu pentru lume! (MOTIV DE LAUDĂ)"
4). -Filipeni 3.18:,,Căci mulţi despre care v-am vorbit adeseori, iar acum vă spun şi plângând, se
poartă ca duşmani ai CRUCII LUI HRISTOS."
5). -I Corinteni 1, 17:,, Căci Hristos... m-a trimis să binevestesc, dar nu cu inţelepciunea cuvântului, ca să nu rămână zadarnică CRUCEA LUI HRISTOS."

6). -Efeseni 2, 16:,, Şi să-i împace cu Dumnezeu pe amândoi, uniţi într-un trup, prin cruce, omorând prin ea vrăjmăşia. (ARMĂ ASUPRA RAULUI)"
7). -Galateni 6, 12:,, Câţi vor să placă în trup aceia vă silesc să vă tăiaţi împrejur, numai ca să nu fie prigoniţi pentru CRUCEA LUI HRISTOS."
8). "Şi cel ce nu-şi poartă CRUCEA sa şi nu vine după Mine nu poate să fie ucenicul Meu." Luca 14, 27;
9). -Coloseni 1.20:,,Şi printr-Însul toate cu Sine să le împace, fie cele de pe pământ, fie cele din ceruri, făcând pace prin El, prin sângele crucii Sale.",
10). -Coloseni 2, 15:,, Dezbrăcând (de putere) începătoriile şi stăpâniile, le-a dat de ocară în văzul tuturor, biruind asupra lor prin cruce."
11). -Marcu 8, 34:,, Si chemând la Sine multimea, impreuna cu ucenicii Sai le-a zis: Oricine voieste sa vina dupa Mine sa se lepede de sine, sa-si ia crucea si să-Mi urmeze Mie."(Sf. Cruce)
12). -Apocalipsa 9, 4:,, Şi li s-a poruncit să nu vatăme iarba pământului şi nici o verdeaţă şi nici un copac, fără numai pe oamenii care nu au pecetea lui Dumnezeu pe frunţile lor." (,, tau" - semnul Sf. Cruce- acelaşi întâlnit şi în Vechiul Testament); ETC…
13). "Şi zicea către toţi: Dacă voieşte cineva să vină după Mine, să se lepede de sine, să-şi ia crucea în fiecare zi şi să-Mi urmeze Mie"- Luca 9, 23;

| minrest a răspuns:

Am fost foarte multa vreme penticostal, bine ar fi daca i-ai auzi de pe acum pe penticostali cum bolborosesc (asa zisa vorbire in limbi), sau cum proorocesc lucruri dezmintite de realitate in doar cateva zile. Din pacate insa, nu iti vor arata asa ceva decat dupa cateva luni de frecventare a bisericii. Tehnica pe care o foloseste ca sa te corupa se numeste ''love bombing'', este prima tehnica de manipulare folosita pentru atragerea cuiva in grupare. Nu este nebuna si nu fabuleaza; a investit foarte mult in speranta ca va trai vesnic, iar asta ii intuneca judecata. Calmul si-l impune, caci fara acest calm nu ar avea credibilitate; dar traieste intr-un stres continuu, provocat de nepotrivirea intre ce i se predica si realitate.

| RAY a răspuns (pentru minrest):

Ai mare dreptate, manipulatori emotionali

| Nilsson a răspuns:

Oamenii cand Il descopera pe Dumnezeu cu adevarat sunt schimbati in bine.
Cam multi au din pacate aceasta prejudecata despre asa-numitii pocaiti, ca sunt niste fanatici sau manipulati de catre biserici.
In biserica din care fac parte sunt o multime de oameni cu statut in societate si respectati, sunt medici, programatori, fizicieni, profesori, ingineri.

| Nilsson a răspuns:

Apropro, la cate minciuni a dat copy-paste userul Ray mi se face greata, el e un ateu care nici nu o sa aiba parte de mantuire dar nici pe altii nu ii lasa.

E adevarat ce a spus Iisus Hristos in evanghelia dupa Matei capitolul 5, versetul 11:

"Ferice va fi de voi când, din pricina Mea, oamenii vă vor ocărî, vă vor prigoni şi vor spune tot felul de lucruri rele şi neadevărate împotriva voastră!"

| Octavian199 a răspuns:

Irinel15123532.Iubire din parti.

| Mircea08 a răspuns:

Toate religiile au cate o dogma a lor care este diferita intre ele si diferita de invatatura crestinilor care este Evanghelia. Toate religiile crestine spun ca au la baza Evanghelia, dar daca ar fi asa nu ar fi diferite intre ele. Prin urmare, prietena ta a afla niste noutati, dintre care unele sunt adevaruri din Biblie, dar inca nu a aflat ce inseamna sa fii crestin. Daca ar fi aflat, acum nu ar fi facut parte din nici o religie dintre cele cunoscute la noi.
Daca vrei cu adevarat sa te minunezi ce aiureala e cu religiile citeste SINGUR Evanghelia FARA "AJUTORUL" UNUIA CARE DEJA FACE PARTE DINTR-O RELIGIE, deoarece acela te va trage spre dogma lui si nu o sa mai intelegi niciodata Biblia. Am spus sa citesti Evanghelia deoarece este singura invatatura a crestinilor, si sa o citesti cu scopul de a o INTELEGE, altfel muncesti de pomana.
Cauta sa intelegi :
1)De ce scrie ca vechiul testament a fost dat NUMAI poporului ales si NUMAI pana la venirea lui Iisus.
2)De ce Iisus a propovaduit NUMAI Evanghelia si nu a propovaduit Biblia
3) De ce crestinii adevarati (deci nu cei care apartin unei biserici care spune ca este crestina) NU AU PACATE si vor intra in Imparatia lui Dumnezeu FARA JUDECATA (nu vor fi judecati la judecata de apoi )
Despre aceste lucruri nici prietena ta nu stie, si ar fi bine sa o intrebi, pentru cine sunt scrise versetele urmatoare?
"Iar de învaţă cineva altă învăţătură şi nu se ţine de cuvintele cele sănătoase ale Domnului nostru Iisus Hristos şi de învăţătura cea după dreapta credinţă,
Acela e un îngâmfat, care nu ştie nimic, suferind de boala discuţiilor şi a certurilor de cuvinte, din care pornesc: ceartă, pizmă, defăimări, bănuieli viclene,"
(Epistola întâia către Timotei a Sfântului Apostol Pavel – 6/3-4)
"Şi acum de ce zăboveşti? Sculându-te, botează-te şi spală-ţi păcatele, chemând numele Lui."
(Faptele Sfinților Apostoli – 22/16)
"Deci pocăiţi-vă şi vă întoarceţi, ca să se şteargă păcatele voastre,"
(Faptele Sfinților Apostoli – 3/19)
" Caci Legea n-a desavarsit nimic, iar in locul ei isi face cale o nadejde mai buna, prin care ne apropiem de Dumnezeu."
(Epistola catre Evrei a Sfantului apostol Pavel – 7/19)
"Căci sfârşitul Legii este Hristos, spre dreptate tot celui ce crede."
(Epistola către Romani a Sfântului Apostol Pavel – 10/4)
"Stiind ca omul nu se indrepteaza din faptele Legii, ci prin credinta in Hristos Iisus, am crezut si noi in Hristos Iisus, ca sa ne indreptam din credinta in Hristos, iar nu din faptele Legii, caci din faptele Legii, nimeni nu se va indrepta "
(Epistola catre Galateni a Sf. Apostol Pavel – 2/16)
" Dar acum ne-am desfacut de Lege, murind aceluia in care eram tinuti robi, ca noi sa slujim intru innoirea Duhului, iar nu dupa slova cea veche "
( Epistola catre romani a sfantului apostol Pavel)
"Cei ce voiti sa va indreptatiti prin lege v-ati indepartat de Hristos, ati cazut din har."
( Epistola catre galateni a sfantului apostol Pavel 5/4)
Aici o sa vina toti sa spuna ca Iisus nu a stricat Legea ci a intarit-o, cu versetul :
"Sa nu socotiti ca am venit sa stric Legea sau proorocii; n-am venit sa stric, ci sa implinesc "
(Sfanta Evanghelie dupa Matei – 5/17)
Raspunsul pentru ei este - Legea a ramas pentru cei care aleg sa fie sub Lege, iar crestinii IMPLINESC legea prin iubirea fata de aproapele :
"Nimănui cu nimic nu fiţi datori, decât cu iubirea unuia faţă de altul; că cel care iubeşte pe aproapele a împlinit legea.
(Epistola catre Romani a Sf. Apostol Pavel – 13/8)
"Iubirea nu face rău aproapelui; iubirea este deci împlinirea legii."
(Epistola catre Romani a Sf. Apostol Pavel – 13/10)
Cine isi iubeste aproapele nu il ucide, nu il fura, nu il minte etc. Pentru cine este scris versetul ce urmeaza?
"Vai vouă, învăţătorilor de Lege! Că aţi luat cheia cunoştinţei; voi înşivă n-aţi intrat, iar pe cei ce voiau să intre i-aţi împiedecat."
(Sfânta Evanghelie după Luca – 11/52)
Dar astea?
"Cel ce crede în El nu este judecat, iar cel ce nu crede a şi fost judecat, fiindcă nu a crezut în numele Celui Unuia-Născut, Fiul lui Dumnezeu.
(Sfanta Evanghelie dupa Ioan – 3/16-18)
"Adevărat, adevărat zic vouă: Cel ce ascultă cuvântul Meu şi crede în Cel ce M-a trimis are viaţă veşnică şi la judecată nu va veni, ci s-a mutat de la moarte la viaţă"
(Sfânta Evanghelie după Ioan – 5/24)

| Irinel15123532 a răspuns:

Hristos te iubeste. Citeste noul testament. Nu este nebuna, a citit biblia si a crezut si a fost mantuita.