| PiatrăAscuțită a întrebat:

Hey amici de pe TPU! Am o intrebare mai religioasa, si anume.....Este pacat sa razi in Biserica? Cel mai elocvent raspuns primeste desigur Funda! happy

16 răspunsuri:
| drogh a răspuns:

Da. Este păcat să râzi pentru că este Casa Domnului şi acolo trebuie să fii smerit.

| Adry123456789 a răspuns:

Depinde de ce razi.

| M25M a răspuns:

Daca razi cu Dumnezeu, nu este pacat, daca razi de Dumnezeu, este.

Răspuns utilizator avertizat
| martzian a răspuns:

Nu este pacat sa razi in Biserica! E important de stiut ca Biserica este formata nu din cladiri, ci din oameni. Se face adesea o confuzie intre ea si locatiile ce ii apartin. Biserica din tarile cu persecutie religioasa se intalneste pe ascuns, in paduri - asta nu o face mai putin biserica.
PS: rasul e sanatos. happy

| martzian a răspuns (pentru M25M):

happy

| BeyondTheDarkSun a răspuns:

E păcat să fii prost, și să pui întrebări stupide.

| Nyxi a răspuns:

Cum spunea cineva, crestinii sunt dogmatici cu invataturi inraite."raspuns elocvent" nu poate fi dat deoarece acesta poate fi subiectiv si interpretat si nimeni nu a fost sa il intrebe pe Dumnezeu " e pacat sa razi e biserica" deci acest raspuns poate fi sau nu elocvent dupa cum il alegi tu.

| SatanLovesYou a răspuns (pentru M25M):

Bine punctat laughing.

Răspuns utilizator avertizat
| thewomaninwhite a răspuns:

Este o intrebare ridicola pentru ca in biserica ortodocsilor ba se barfeste ba se rade ba se da cu ghioldul si tot asa daca tu consideri ca n-ai facut ceva de care ar trebui sa-ti para rau e ok

| BlitzkriegJack a răspuns:

Da' ce poti gasi asa amuzant in biserica? S-a basit o baba? A desenat unu' penise pe pereti? S-a balbait preotu'?

| sitărescu a răspuns:

Depinde şi de ce râzi şi cum râzi, că poate fi râs isteric şi atunci e păcat pentru că e o pierdere a controlului.

Mai e şi zâmbetul, care e ceva firesc.

Acuma depinde şi la ce Biserică te raportezi că sunt biserici în care unii intră cu acordeonul şi chitările sau unii predicatori fac glume ca să pară simpatici, dar nu sunt, mai ales când e vorba de lucruri serioase ca patimile lui Hristos.

Gândeşte-te puţin la Liturghie se prefigurează jertfa lui Hristos cu tot ce a pătimit Mântuitorul, ce naiba e de râs?

E ca şi cum ai asista la Patimile Mântuitorului live şi ai fii printre cei care stăteau la poalele crucii şi făceau glume retarde.

Cu câteva excepţii fireşti, râsul e un sentiment de impietate în Biserică.

Eşti totuşi la Biserică nu la stand-up- comedy.

| Lizzu a răspuns:

Nu e pacat. Nu-ti da nimeni in cap.
Numai ca te duci la biserica nu sa razi si nu cand esti binedispusa.
Spun asta pentru ca multi merg atunci cand au necazuri si atat, iar atunci nu ai de ce sa razi.

Iar daca esti binedispusa atunci nu te duci la biserica.
Simplu.

| PorcușorulDeGuineeaV a răspuns:

Salutare! Este foarte urat sa razi in biserica

| RedheadOnTheRun a răspuns:

Lasa ca e pacat.e lipsa de respect sa razi aiurea cand cineva vorbeste sau la un anumit eveniment. Cum e slujba de exemplu daca tot vrei raspuns "religios"..la fel si la un eveniment de caritate, la teatru (fara motiv), etc.