| alexandradlr a întrebat:

Hey ce părere aveți despre preoți sau unii din ei? Un prieten care s-a mai dus sa se spovedească nu a fost primit și a reușit greu sa ajungă, iar uneori deși a ținut post nu a fost împărtășit deoarece nu a venit în fiecare duminica la slujbe. Mi-a zis ca dacă vrei sa te spovedești trebuie sa aștepți mult sau chiar sa faci programare, iar unii preoți nu te primesc dacă nu vor.
Preoții nu ar trebui sa primească pe toți, sa ii spovedească sa ii împărtășească sa fie la dispoziția creștinilor? La urma urmei creștinul a simțit nevoia sa se curețe, deci ar trebui ajutat nu îndepărtat. Eu una nu ma pricep, dar m-a făcut curioasa întâmplarea acestui băiat. Ce părere aveți?

9 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu ar trebui.

| Mayhem666 a răspuns:

"La urma urmei creștinul a simțit nevoia sa se curețe"

Apa si sapun.

Sorry, nu am putut sa ma abtin.

Spovedania e o prostie.

| CostinAlamariu a răspuns:

Nu se stie toate datele problemei. Probabil respectivul preot a fost extrem de ocupat. In orice caz daca ai timp ca preot este obligatoriu sa-i spovedesti pe cei care vin la tine.
Iar in ceea ce priveste Împărtășania preotul duhovnic are tot dreptul să-ți interzică să te împărtășești pentru o perioada, în funcție de păcatele tale și strea ta spirituală.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Preotul ar trebui sa primeasca pe toata lumea.
Si sa asculte pacatele, sa le dezlege.Dar pentru asta au fost inventati calugarii.Ăia au timp spre deosebire de preotii de parohie care au si grija familiei.

| IceRope a răspuns:

Biserica creștină este de mult timp doar o instituție administrativă, fără absolut nicio legătură cu respectarea celor 10 porunci. Popa vine în biserică exact cum vine un strungar în fabrică. Își ia hainele de lucru și intră în producție. Ce produce popa? Bani, mulți bani și alte foloase "binemeritate". Mai există și preoți curați, dar îi numeri pe degete. Acum, s-o spunem pe aia dreaptă, sunt și mulți în lumea asta care merită mulși de bani, iar unii dintre ei sunt habotnicii.
Prietenul tău trebuie să își vadă de treabă, că nu-i va merge lui bine doar fiindcă s-a spovedit unui popă "jmeker".

| andreisergiu123456789 a răspuns:

E inutil sa mergi la preoti,singurul mijlocitor in crestinism e Iisus.
Esti sarac,esti bogat,esti fata, baiat, curva, curvar, homosexual etc la el vi daca simti nevoia.

Iti dau un sfat priveste dincolo de ortodoxism o sa ai o surpriza.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru andreisergiu123456789):

Parcă tu erai apatheist, nu creștin.

| andreisergiu123456789 a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Iar tu parca erai mai destept, sunt apatheist dar asta nu inseamna ca citind din biblie nu pot sa mi dau cu parerea.))))Eu i-am spus ce sa faca si anume sa nu mai mearga la preoti ca asa ii spune biblia sa mearga la Iisus.

Cum spuneam la o veche discutie esti mediocru.

| Amalasundanamur a răspuns:

La link ul acesta se gasesc preoti cu har. Se gasesc mai multi preoti citind si comentariile de pe blog:

https://dragosteavasalvalumea.wordpress.com/......e-noastre/

https://dragosteavasalvalumea.wordpress.com/

Un video despre 4 preoti clarvazatori, si cu mare putere la rugăciune, din România

https://youtu.be/kZ-Wj_LnS6I

Date de contact preoți cu har

https://dragosteavasalvalumea.wordpress.com/......-vazatori/

Contactati unul dintre ei