| Almássy a întrebat:

Hey deci am la scoala copii colegi cu mine care sunt contra religiei mele(ortodoxa) dar cred in biblie dar nu in sfinti imi zic mie ca cred in bilie dar nu in sfinti dar in biblie:Trupurile sfintilor, uneori, înca fiind ei în viata, faceau minuni (Fapte 19, 1Dumnezeu se proslaveste si în trupul si în sufletul celor sfinti, care sunt ale lui Dumnezeu (I Cor. 6, 19-20).1-12; 5, 15) si Si îngerii cinstesc trupurile oamenilor sfinti (Iuda 1, 5)Dumnezeu se proslaveste si în trupul si în sufletul celor sfinti, care sunt ale lui Dumnezeu (I Cor. 6, 19-20-9). chiar siTrupul Sfântului Prooroc Elisei, la un an de zile dupa moartea sa, a înviat un mort (IV Regi 13, 20-21; Sir. 48, 14-15). deci cum poti sa crezi in bilie si sa zici ca e carte sfanta si sa nu crezi in sfinti dar mai omule bun in bliblie scrie de sfinti si tot nu cred :_ ciudat nu?

22 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| doctorandus a răspuns:

Protestantii pot crede ca au existat sfinti, dar nu se inchina la sfinti si nici la icoane. Asta e chestie de ce zice teologia lor.

| sabin89 a răspuns:

Facand abstractie de cei din trecut, cunosti vreun sfant in zilele noastre?

| milan9 a răspuns:

Dacă prin sfinţii plecaţi dintre noi, Dumnezeu a binevoit să facă minuni (acesta fiind un semn al sfinţeniei lor), atunci ei, fiind în continuare "în viaţă" (sufletul lor nu moare niciodată), avem garanţia că Dumnezeu primeşte şi rugăciunea lor:

Trebuie menţionat că drepţii din cer nu sunt oameni morţi! Ei "trăiesc" în imediata apropierea a lui Dumnezeu şi se pot ruga Lui, asemeni îndemnului apostolului Iacov cap.5, 16:

- "şi vă rugaţi unul pentru altul, ca să vă vindecaţi, că mult poate rugăciunea stăruitoare a dreptului."

- „Şi a venit un alt înger şi a stat la altar, având cădelniţă de aur, şi i s-a dat lui tămâie multă, ca s-o aducă împreună cu rugăciunile tuturor sfinţilor, pe altarul de aur dinaintea tronului. Şi fumul tămâiei s-a suit, din mâna îngerului, înaintea lui Dumnezeu, împreună cu rugăciunile sfinţilor." (Apocalipsa, VIII, 3-4)

| milan9 a răspuns:

Prin cinstirea sfinţilor, noi îi luăm pe sfinţi ca rugători alături de noi către Dumnezeu, îi sensibilizăm, pentru ca alături de ei rugăciunea noastră să fie mai puternică, mai vie, şi încrederea noastră la fel... (căci "mult poate rugăciunea stăruitoare a dreptului").

- Iacov cap.5, 16:,, şi vă rugaţi unul pentru altul, ca să vă vindecaţi, că mult poate rugăciunea stăruitoare a dreptului." (Trebuie menţionat că drepţii din cer nu sunt oameni morţi! Ei "trăiesc" în imediata apropierea a lui Dumnezeu şi se pot ruga Lui, asemeni îndemnului apostolului Iacov!)

- „Şi a venit un alt înger şi a stat la altar, având cădelniţă de aur, şi i s-a dat lui tămâie multă, ca s-o aducă împreună cu rugăciunile tuturor sfinţilor, pe altarul de aur dinaintea tronului. Şi fumul tămâiei s-a suit, din mâna îngerului, înaintea lui Dumnezeu, împreună cu rugăciunile sfinţilor." (Apocalipsa, VIII, 3-4)

- „În numele lui Hristos, aşadar, ne înfăţişăm ca mijlocitori, ca şi cum Însuşi Dumnezeu v-ar îndemna prin noi. Vă rugăm, în numele lui Hristos, împăcaţi-vă cu Dumnezeu!" (II Corinteni, V, 20)

- Alte citate asemănătoare: (Coloseni, IV, 12), (Coloseni, I, 9),. (Apocalipsa, V, 8), etc.

- "Vă îmbrăţişează Epafras, care este dintre voi, rob al lui Iisus Hristos, pururea luptând pentru voi în rugăciunile sale, ca să staţi desăvârşiţi şi plini de tot ce este voinţa lui Dumnezeu." (Coloseni, IV, 12).

- „De aceea şi noi, din ziua în care am auzit aceasta, nu încetăm să ne rugăm pentru voi şi să cerem să vă umpleţi de cunoaşterea voii Lui, întru toată înţelepciunea şi priceperea duhovnicească" (Coloseni, I, 9)

- "Şi când a luat cartea, cele patru fiinţe şi cei douăzeci şi patru de bătrâni au căzut înaintea Mielului, având fiecare alăută şi cupe de aur pline cu tămâie care sunt rugăciunile sfinţilor."...

De 2000 de ani, creştinii i-au văzut pe sfinţi, pe oamenii drepţi, ca fiind persoane ale căror rugăciuni sunt ascultate de Dumnezeu.

| dracu14 a răspuns:

Nu cred in zeitati idioato dar vad ca esti atat de proasta incat nu faci diferenta intre a nu crede in nimic si a nu crede in zeitati

| DyNo a răspuns:

Sunt unele secte/confesiuni, care nu cred in sfinti, considerandu-i oameni normali, dar cu credinta in Dumnezeu, dar oameni normali, care cred in Biblie. Unele asemenea secte sunt: adventistii, penticostalii, etc.
Acesti nu-si fac nici cruce, deoarece ei considera crucea ca pe un obiect care l-a torturat pe Iisus, asa ca nu-l slavesc.

| rocco09 a răspuns:

Ce vrei sa spui prin ....nu crede in sfinti?

| casablanca40 a răspuns:

Sunteti nebuni. Prietene poti sa crezi in ce vrei. Daca vreau de maine ma inchin la cartof si merg cu el la scoala si il arat la toti prietenii mei. A judeca credinta mea in cartof te face o persoana imorala si este impotriva unei invataturi crestine. Exista o secta crestina care considera ca Dumnezeu traieste pe o planeta din sistemul nostru solar... ciudat nu? Incearca sa argumentezi cu ei si te vei trezi cu un cartof in cap.
Pana la urma de ce sa crezi in sfinti cand crezi in Dumnezeu care este infinit superior? Nu conteaza daca daca Biblia "aproba" sfintii. Exista un argument logic pentru a crede in sfinti in detrimentul lui Dumnezeu?

| vitbsk a răspuns (pentru casablanca40):

Un argument "logic", ia în calcul că, Sfințenia izvorăște de la Dumnezeu prin Duhul Sfânt care se sălășluiește în uneltele dumnezeirii- Sfinții.

Prin cinstirea Sfinților, se cinstește tot Sfânta Treime în numele căreia Sfinții au lucrat și și-au închinat viața.

Într-adevăr, credința cuiva nu trebuie să fie mocirlită(poate omul își pune toată speranța în ea), dar trebuie subliniat absurdul în unele situații, la fel cum și alții au îndrăzneala să reproșeze ortodocșilor tot felul de acuze.
De aceea trebuie o replică pe măsură.

| Almássy explică (pentru casablanca40):

Primul argument este RATIUNEA faptul ca gandim :_

| casablanca40 a răspuns (pentru Almássy):

Ratiunea este faptul pentru care credem in sfinti in loc sa credem in sursa, adica Dumnezeu?

| vitbsk a răspuns:

Culmea, catolicii au ceva Sfinți, pe care îi cinstesc.

Că nu crede, colega și are înclinații spre protestantism, e altceva.

Oricum, felicitări că citești Biblia și nu te iei după ce zic unii și alții.

Biserica Primară, cinstea Sfinții și martirii creștini, au fost descoperite chiar zugrăvite pe pereții catacombelor, scene cu martiri ce sufereau persecuții.

Știi ce e ciudat?

Că, cei care, nu cred în sfinți, au pretenția că dețin darurile lor, se cred ''harismatici'' și pe baza ''minunilor'' se autointitulează "biserică vie''.

A se vede la sectari, falși vorbitori în limbi, așa ziși tămăduitori și prooroci.

De fapt, ei neagă Sfinții, pentru că își dau seama că dreapta mărturisire a sfinților, din Biserica Primară le contrazice doctrina și raționalismul.

Dacă, ar recunoaște Sfinții, ar trebui să recunoască și succesiunea apostolică din ortodoxie.

De unde, ar rezulta că toți cei ce nu sunt din succesiune apostolică, sunt în ilegitimitate.

Dacă-ți place să citești, dă-mi mesaj pe privat să-ți trimit niște cărți despre sectologie.

| GRs a răspuns:

Nici un om nu crede absolut tot ce scrie in Biblie.Doar nu crezi ca povestea cu arca lui Noe sau Turnul Babel au fost adevarate.

| SindyR a răspuns:

Ei cred in o parte din biblie daca poti spune asa! Daca sunt de alte religii, ei bine se stie ca in bibliile sectelor sunt scoase anumite paragrafe de care putem spune ca "nu le convin" si astfel ei cred doar in ce le este mai usor!

| ColdBlooded a răspuns:

Chiar ca e ciudat. cum adica sa crezi in biblie si sa nu crezi in sfinti? profesorul tau de religie ce a spus?

| Almássy explică (pentru ColdBlooded):

Sincera sa fiu eu fiind ortodoxa si colega fiind catolica ea zice ca aveam biblia la fel, da sa zicem dar ea nu crede in sfinti dar in biblie zice ce am citat mai sus adica ea crede in biblie si cica tot ce zice biblia e adevar dar uite ce scrie...maine vorbim cu profesoru de religie sa o lamureasca pe ea si tot neamu ei:_

| ColdBlooded a răspuns (pentru ColdBlooded):

Funda?

| Gabriela_2712 a răspuns:

Fi atenta...nici martorii lui jehova nu cred in sfinti. Am aflat ca li se pare iesit din comun sa creada ca exista altceva mai sfant decet cel mai mare. De ce esti asa de curioasa totusi? E ca si cum ai intreba de ce cred unii in Buda, Krishna, Thor, Satan laughing etc. Noi oamenii avem culturi diferite, nu suntem la fel. Care ar mai fi farmecul? Si cei care nu cred? Poate sunt prea destepti sa se gandeasca la o,, alinare''. Practic religia asta e o,, alinare''. Credem in ea ca sa ne simtim bine si sa nu ne fie frica de moarte. Nu o zic cu rautate, dar asta e si e bine. Imagineaza-ti ce haos ar fi daca nimeni nu ar crede intr-un atotputernic.