| TeodoraC a întrebat:

Hey, dragilor! Sper ca nu va deranja pe nimeni intrebarea. Cine este ateu/atee? As vrea sa aud care este motivul vostru, de ce nu credeti, de la ce varsta ati devenit atei, etc. Daca vreun raspuns ma impresioneaza dau funda. Voi intra pe la 8-9 sa vad ce ati spus. Multumesc mult, apreciez! happy

Răspuns Câştigător
| KhludCiprian a răspuns:

Vreau sa zic ca in ultimii 5 ani de a fi crestin acceptam evolutia (dar nu acceptam Geneza a fi literala). Oricum, dupa mine e mult mai usor sa fii moral ca si ateu, de exemplu aceasta fantana ofera apa oamenilor in nevoie din Etiopia data doar din bani de atei:
http://my.charitywater.org/......ojectsview

Legat de credinciosi si dinozauri, era o poza pe aici pe TPU: tot felul de fiinte miraculoase sunt in Biblie, dar numai dinozauri nu! Dupa mine intrebarea ce imi place sa o pun in special crestinilor: "sunt peste 100 de paraziti umani, unii mortali: credeti ca acestia au supravietuit doar pe 8 indivizi din arca lui Noe?" sau altele legate de arca
Asta e ce am gasit eu: http://godfailblog.files.wordpress.com/2010/06/noahs-ark-theory.jpg
pentru un zambet!

13 răspunsuri:
| AragorN88 a răspuns:

De ce nu mai cred? In cazul meu, pentru ca ajunsesem sa urasc persoana care devenisem. Am mai spus si-n alta intrebare, ajunsesem sa judec (din principii religioase) lumea de pe strada pentru niste lucruri pe care azi le consider banale (felul cum se imbracau, cum vorbeau, etc.). Intr-un sfarsit am ajuns sa ma gandesc ca astfel de ganduri imi fac mai mult rau decat ar trebui. A urmat o perioada cand am inceput sa am dubii in legatura cu existenta lui Dumnezeu si de atunci lucrurile au escaladat la ceea sunt acum. Azi, ca ateu, pot sa spun ca fiecare are dreptul sa faca ce vrea, atata timp cat nu inhiba dreptul celorlalti. Si sincer, pot sa traiesc mai bine cu mine acuma.
Inteleg de ce oamenii vor sa aiba o religie si cred ca are si ea rolul ei uneori, dar cateodata se cam sare calul (ca orice lucru in viata asta cand are o anumita putere si autoritate). Cel putin, fratele meu a fost intr-o depresie si de cand s-a pocait a reusit sa scape de ea (bineinteles, acestea sunt cazuri individuale, nu toata lumea o sa fie mai fericita ca un ateu sau toata lumea va scapa de depresie daca se pocaieste). De aceea cred ca fiecare isi alege credinta si isi face rostul in viata cum il face mai fericit. Cred ca aveam 21 de ani cand am devenit ateu.

| TeodoraC explică (pentru AragorN88):

Compara 14 cu 21.
De ce atat de tarziu?

| Narcis2007 a răspuns:

Tendinte ateiste am avut de prin clasa a 8-a, de pe atunci mi-am dat seama ca lucrurile nu au nici un sens si cu timpul am realizat ca religia desi le da multora un scop in viata si un sentiment ca participa la ceva maret nu face decat sa prosteasca lumea, mai ales pe cei tineri care nu au mintea dezvoltata...

| RAY a răspuns:

In primul rand e bine sa stii definitia ateismului
ateismul este ipsa credintei in unul sau mai multi zeii
si tu esti atee pentru foarte multi zeii banuiesc ca ai argumente pentru care nu crezi in ei acelasi argumente am si eu

| sublime89 a răspuns:

Am devenit ateu prin clasa a 5-a, mai ales pentru ca de atunci am inceput sa citesc carti despre stiinta si sa vizionez documentare la tv, mai ales la Discovery si Animal Planet, care erau singurele canale de documentare din acea vreme. Motivele au fost simple. Eu nu am renuntat sa cred in d-zeu din motive personale, ci doar datorita dovezilor stiintifice. Mi se pare cel mai corect motiv pe care-l poti gasi. Iei dovezile si le compari cu ceea ce scrie in biblie. Dupa ce vezi ca nimic nu se potriveste, tragi concluziile necesare. Nu e absolut nicio filozofie. Orice om e capabil sa inteleaga asta, daca vrea, si mai ales daca nu se teme. Bineinteles, inca o conditie e sa fie curios si sa-si doreasca sa afle adevarul.

| Moisie a răspuns:

Pentru ca am realizat ca traim intr-o lume in care nu conteaza ceea ce crezi, dar conteaza foarte mult ceea ce stii.
Asa ca pe baza de credinta a proasta, nu ai sanse sa devii OM (cu constiinta) pe lumea asta, ci eventual doar o oaie cu aspect uman pentru ca asa ti se cere la biserica, adica esti buna daca esti proasta si buna de muls la portofel. Dar mai ales ca nicio religie nu este "religie" ADEVARATA adica un instrument care ar trebui sa faca legatura intre om si Creator, ci toate sunt niste excrocherii puse la cale de niste ne-oameni.
Singura care face legatura cu Creatorul a devenit STIINTA si nu religia, pentru ca stiinta ne invata legile dupa care Creatorul a creat lumea, viata si Universul, in timp ce religia intuneca mintile oamenilor, motiv pentru care in tarile avansate, ca tara in care traiesc si eu, teligiile sunt aruncate peste bord, ca fiind inutile si un balast care franeaza dezvoltarea societatii.

| Deaad a răspuns:

Nu cred in zei, pentru ca sunt niste inventii ale oamenilor.Nu e logic, nu se leaga multe lucruri.In crestinism de exemplu, crestinii te contrazic cum? Cu biblia.Pai biblia nu e tot parte din crestinism? Si daca eu nu cred, tu de ce mai aduci citate din ea? Vorbeste din proprie experienta, dovezi lucide etc.
Dar vad ca ma indrept din ce in ce mai mult spre antiteism, inca nu sunt antiteist dar ma cam indrept catre acesta.

| TeodoraC explică (pentru Deaad):

Sunt de acord.
Este foarte enervant ca un crestin sa vina sa iti dea cu Biblia peste nas, cand tu vii cu dovezi solide. Am avut ocazia de a discuta de multe ori despre aceasta problema cu prietenii si colegii. La un moment dat chiar am avut tupeul de a-mi intreba profesoara de religie ce motive (in afara de cele primite pana atunci) avem sa credem. Raspunsul ei m-a uimit si dezgustat: "Daca El nu exista ce ai de pierdut? Dar daca exista pierzi mantuirea." Nu este o prostie?

| KhludCiprian a răspuns:

Eu sunt!

Pe scurt: "problema suferintei".

Nu merita nici un zeu sa te rogi la el daca el accepta suferinta! Cu atat mai mult cu cat el e teoretic iubitor.

| TeodoraC explică (pentru KhludCiprian):

De aici a pornit si schimbarea mea. Nu mi se parea logic ca cineva care ne iubeste sa ne lase sa suferim in acest fel. + Multe lucruri nu se leaga. Dinozaurii nu apar in ecuatia crestinilor, dar existenta lor a fost dovedita.
Toata aceasta "chestie" mi se pare o inventie provenita din necesitatea oamenilor de a avea un sprijin, asa ca au creat aceasta iluzie de fiinta suprema care ii protejeaza.

| KhludCiprian a răspuns (pentru KhludCiprian):

Multumesc de funda!

| TeodoraC explică (pentru KhludCiprian):

O meriti! Tu si cu @subliem89 ati avut cele mai bine motivate raspunsuri.
Poza aia chiar m-a facut sa zambesc. happy

| KhludCiprian a răspuns (pentru TeodoraC):

Vreau sa zic ca in ultimii 5 ani de a fi crestin acceptam evolutia (dar nu acceptam Geneza a fi literala). Oricum, dupa mine e mult mai usor sa fii moral ca si ateu, de exemplu aceasta fantana ofera apa oamenilor in nevoie din Etiopia data doar din bani de atei:
http://my.charitywater.org/......ojectsview

Legat de credinciosi si dinozauri, era o poza pe aici pe TPU: tot felul de fiinte miraculoase sunt in Biblie, dar numai dinozauri nu! Dupa mine intrebarea ce imi place sa o pun in special crestinilor: "sunt peste 100 de paraziti umani, unii mortali: credeti ca acestia au supravietuit doar pe 8 indivizi din arca lui Noe?" sau altele legate de arca
Asta e ce am gasit eu: http://godfailblog.files.wordpress.com/2010/06/noahs-ark-theory.jpg
pentru un zambet!

| neca a răspuns:

La scoala am auzit ca fiecare argument care sustine ca dumnezeu exsista a fost refutat asa ca m-am dus pe internet am citit cateva articole am ascultat cateva conferinte si dezbatieri si cu timpul am incetat sa cred