| Pufuletica98 a întrebat:

Hey key! Faza e ca eu sunt crestina dar din nici o religie.Mesazul lui Dumnezeu este acela de a uni toate religiile ce cred in el de accea am ales sa fiu crestia,sa fac rugaciun,sa cred in Biblie, Iisus Hristos dar doar atat.Catolicii nu-mi plac si preoti ortodocsi sunt pedofili,injura, beau si daca va uitati la protv au aratat un preot ce vinde etnobotanice.Mi-am pierdut toata increderea in preotie si am doar 14 ani deci am avut timp sa ma gandesc.Am incredere doar in Dumnezeu si toti cei care sunt in rai cu El.Credeti ca conceptul meu este corect? (imi cer scuze daca am facut greseli dar scriu de pe telefon si e mai greu aici sa corectez si sa verific)

15 răspunsuri:
| AnghelB a răspuns:

Este un inceput bun.

| Pufuletica98 explică (pentru AnghelB):

Un bun inceput spre ce? happy

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Salut. Este bine că comportamentul neadecvat al unor "creştini" nu te-au făcut să-ţi pierzi credinţa în Dumnezeu.
Însă, chiar dacă multe religii care se pretind creştine poate nu dovedesc prin fapte că sunt ceea ce pretind a fi, asta nu înseamnă că nu există o formă de închinare corectă şi sinceră. Dumnezeu întotdeauna a avut un popor organizat aici pe pământ. Ceea ce trebuie să facem este să studiem Biblia pentru a vedea ce spune ea despre religia adevărată. Dacă te-ar interesa cum poţi face asta te pot ajuta cu plăcere. Cele bune!

| Pufuletica98 explică (pentru Someonewhoappreciatelife):

Multumesc pentru ca te-ai oferit sa ma ajuti dar nu exista religia adevarata.De fapt credinta in Dumnezeu nu poate fi definita o religie ca islamul si vrajitoria.Cred ca e mai bine sa crezi in Dumnezeu decat in cea ce spun oamenii despre el happy

| Someonewhoappreciatelife a răspuns (pentru Pufuletica98):

Îţi respect părerea. Dar ai încercat să vezi ce spune Biblia despre închinarea adevărtă şi să vezi dacă vreo grupare creştină corespunde descrierii biblice?

| Pufuletica98 explică (pentru Someonewhoappreciatelife):

Pai nu fac mare inchinaciuni. Spun Tatal Nostru, cateva multumiri si mici cerinte si gata.Nu e cine stie ce happy.

| Duucu a răspuns:

E bine, bravo, ți s-au deschis ochii.Domnul să te ajute!

| C0nstantin a răspuns:

Prima problema a tinerilor din ziua de azi laughing in loc sa invatati si va traiti copilaria va freaca pe voi religia si credintele si preotii... vai vai vai

| RAY a răspuns (pentru C0nstantin):

E mai usor sa te rogi decat sa gandesti

| Pufuletica98 explică (pentru C0nstantin):

Da-o dreacu de scoala! E sambata sa nu aud de ea! :p

| C0nstantin a răspuns (pentru Pufuletica98):

Eu nu la asta faceam referire... dar mna... A invata nu inseamna ca trebuie sa aiba vreo legatura cu scoala. E o vorba "omul cat traieste invata"

| mihaitaLGP a răspuns:

Ma amuza teribil conceptia eu sunt crestin din simplul motiv ca religia mea e mai buna decat alta religie.
Normal, cand te nasti nu te intreaba nimeni daca tu vrei sa apartii acestui cult. Parintii te boteaza cum si ei la randul lor au fost introdusi in acest cult.

Ideea e ca religia e stric geografie.
Daca in momentul de fata te nasteai in Arabia erai musulman, in India hindu dar cum te-ai nascut in Romania esti crestin.

Pana la urma care religie e mai buna? Si apare intrebarea, ce sanse mai erau sa credem in zei daca nu existau teorii religioase? Fie ei si abstracti?

| Hope77 a răspuns:

Cateva din observatiile tale sunt pertinente... Nu poti insa reduce crestinismul si a fi crestin doar la observatiile pe care le faci in legatura cu ce se intampla in jur. Va trebui sa treci si la pasul urmator si sa pui mana pe Scriptura. Crestinismul autentic nu e pentru lenesi si ignoranti (asa cum ar prefera sa creada unii necredinciosi). Trebuie pus osul la treaba. Vei intelege din Scriptura ca Dumnezeu nu are in program nici o unire a tuturor religiilor pentru asa ceva nu se poate. Nu poti uni lumina cu intunericul, adevarul cu minciuna. Scriptura vorbeste despre o ramasita, care prin definitie este un grup mai mic din marea masa a celor care pretind a fi credinciosi. Iar aceasta ramasita are niste caracteristici pe care trebuie sa le afli personal. Un rezumat al lor este caracterizarea din Apocalipsa 12:17
Succes in cautarile tale. 14 ani e o varsta frumoasa. O cunoastere adevarata a lui Dumnezeu, a caracterului Sau si a Cuvantului Sau va da sens vietii tale cum nimic altceva nu o poate face.

| GeorGEBlaCKRidER a răspuns:

Conceptul e bun.Dar de ce iti mananci timpul liber si mai tarziu anii cu religia,studiul ei si intrebari despre decat sa faci misto cu prietenele de alte fete din parc in legatura cu hainele lor la moda sau nu,sau sa cuceriti baieti,prin parc sau oriunde altundeva de distractie? Nu ca n-as fi crestin,dar am ales, ca tot veni vorba, cum scrie-n biblie, sa cred si sa nu cercetez, plus ca mie mi se pare mai intersant si placut ce ti-am recomandat.

| danay72 a răspuns:

Daca vrei sa cunosti mai multe despre Biblie si Dumnezeu, de un real folos e sa studiezi Biblia si sa aplici cele citite.In aceasta privinta poti gasi mai multe informatii pe site-ul www.jw.org