| anonim_4396 a întrebat:

Aceasta intrebare se adreseaza atat credinciosilor, cat si ateilor.

Credinciosilor, voi de ce credeti in Dumnezeu?
Ateilor, voi de ce nu credeti in Dumnezeu?

Argumentati raspunsul dat, cu intamplari personale, nu cu citate din biblie.

P.S. Nu incercati sa ma faceti sa cred sau sa nu cred in ceva, pentru ca parerea mea ramane aceeasi, doar spuneti-va parerea si argumentati-o cu argumente plauzibile.

Multumesc anticipat pentru raspunsuri!

46 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Iti dai seama ca nu exista argumente plauzibile, nu? E vorba de unghiul din care priveste fiecare lumea. Unora le e mai usor sa inghita niste povesti, altora nu. Si mai exista si milioanele alea care au o parere fix pe linga, dar daca ii intrebi, ei sunt crestini prin nastere.

| Mayhem666 a răspuns (pentru KodrutZ):

Imi dau seama, dar speram si eu asa, speranta moare ultima.

| KodrutZ a răspuns (pentru Mayhem666):

Pe mine m-au pornit ai mei inca de pe la 4-5 ani. Incercau ei cu povesti cu doamne-doamne, dar m-am prins instant ca nu e decat un alt fel de bau-bau, nimic mai mult. Pe la 12-13 ani am citit biblia si a fost foarte amuzanta. Plus ca intotdeauna m-am simtit prost in biserici. Posedat, deh.

| danay72 a răspuns:

Datorita analizării atente a Bibliei și a creației cred în Dumnezeu. Totul e prea complex ca sa fie o pura întâmplare.

| RAY a răspuns (pentru danay72):

Ce anume e complex?

| danay72 a răspuns (pentru RAY):

Tot ce tine de creație, începând de la o floare și pana la creierul uman.

| RAY a răspuns (pentru danay72):

Incepand de la o celula ca aia e baza vieti dovedesti singura ca habar nu ai de biologie

| danay72 a răspuns (pentru RAY):

Da,e bine sa începi cu celula. Vei rămâne surprins cat e de complexa. Dacă crezi ca poți sa nu jignești, putem sa mai conversam. Eu ti-am dat exemple.

| RAY a răspuns (pentru danay72):

Celula e complexa? Normal ca ea e complexa dupa 3 muliarde de ani dar daca privim viata simpla obaervam o simplitate cu cat animalele sunt mai evoluate cu atat complexitatea creste exact cum si afirma darwin, eu nu team jignit cu nimic

| danay72 a răspuns (pentru RAY):

Pe timpul lui Darwin se credea că celula vie — care stă la baza vieţii — este simplă, iar teoria evoluţiei a fost elaborată într-o epocă de ignoranţă relativă. Însă de atunci ştiinţa a progresat. Biologia moleculară şi biomimetica au dovedit în mod indiscutabil că celula este un sistem extraordinar de complex, având la bază o mulţime de proiecte perfecte, admirabile, care fac ca mecanismele interne ale celor mai sofisticate maşini şi aparate construite de om să pară nişte jucării în comparaţie cu celula. Celula este aceeași, nu a devenit complexă odată cu trecerea timpului.

| RAY a răspuns (pentru danay72):

De unde sti tu ca celula de acum 3 miliarde de ani nu a devenit mai complexa? ti-am explicat ca animalele complexe au celule complexe, daca luam bureti din oceane care au cateva sute de milioane de anii vom observa ca au celule simple, daca atat de complexa e celula de ce exista cancer? de ce celula aia creaza tumori?

| danay72 a răspuns (pentru RAY):

Nici o celula nu a devenit complexa pe parcursul timpului, asa cum nici o maimuță nu s-a transformat în om. Oamenii de știință nu au descoperit asa ceva.Nu timpul le-a transformat, ci pur și simplu asa au fost create. Exista 2 tipuri de categorii de celule, eucariote și procariote, adică celule cu nucleu și cele fără nucleu.Chiar și celulele fără nucleu, sunt atât de complexe, încât nu se poate sa fi apărut din întâmplare. Apoi, corpul uman conține peste 200 de tipuri de celule, cum ar fi osoase, sanguine, cerebrale și celule canceroase. Dar depinde de mai multi factori dacă celulele canceroase se transforma în tumori. Cat despre motivul pentru care apare cancerul la unii oameni, ar trebui sa întrebi un medic care este în domeniu.

| Mayhem666 a răspuns (pentru danay72):

Oamenii de stiinta nu sustin ca maimutele s-au transformat in oameni, ei afirma ca maimutele si oamenii au un stramos comun. Exista un singur tip de primate, care s-a divizat in mai multe specii, acestea fiind cimpanzeul, babuinul, urangutanul, omul, si celelalte specii de primate. Te rog sa nu mai faci afirmatii care nu sunt adevarate. Prostia pe care ai spus-o e probabil mai mare decat tine.

| danay72 a răspuns (pentru Mayhem666):

Dacă vei căuta informaţii despre evoluţia omului, în multe manuale şi enciclopedii vei găsi imagini succesive ale unor fiinţe: prima fiinţă este încovoiată şi seamănă cu o maimuţă, iar următoarele au spatele din ce în ce mai drept şi capul din ce în ce mai mare. Ultimul din acest şir este omul modern. Am fost clara, azi nu a spus nici un om de știință ca o specie, adică o maimuță, s-a transformat în alta specie, adică omul.Nici unde pe pământ nu s-a descoperit astăzi ca o maimuță a devenit om.Totul este presupus și se spune ca aceasta evoluție a apărut pe parcursul timpului. Dar de ce azi nu mai vezi astfel de transformări? Simplu, pentru ca nu exista asa ceva.Conform oamenilor de știință, speciile au apărut brusc și nu s-au transformat într-o alta specie nouă. Acum, ai înțeles ce am vrut sa zic?

| Mayhem666 a răspuns (pentru danay72):

*Dar de ce azi nu mai vezi astfel de transformări? Simplu, pentru ca nu exista asa ceva.* Asta e afirmatia ta!
Eu te contrazic. Azi nu vezi asa ceva, pentru ca o specie are nevoie de miliarde de ani ca sa evoluze, nu evolueaza in cateva luni, sau ani, ci in miliarde de ani.

| danay72 a răspuns (pentru Mayhem666):

Dar științific nu au avut loc astfel de schimbări. Adică o specie sa se transforme în alta specie.Remarca ce spune un om de știință care 28 de ani a studiat mutația genelor la plante. Lönnig a concluzionat: „O specie [de plante sau de animale] nu se poate transforma prin mutaţii într-o specie cu totul nouă. Această concluzie concordă cu toate experimentele, cu toate rezultatele cercetărilor în domeniul mutaţiilor efectuate în secolul al XX-lea, precum şi cu legile probabilităţii. Astfel, legea variaţiei recurente spune că speciile bine delimitate genetic au graniţe evidente ce nu pot fi nici anulate, nici depăşite prin mutaţii întâmplătoare".

| Mayhem666 a răspuns (pentru danay72):

Eu zic sa nu ne mai certam, ca nu ajungem nicaieri. Tu nu vrei sa lasi de la tine, iar eu nu vreau sa las de la mine, deci nu o sa iasa nimic bun din asta. Eu zic sa renuntam la cearta cat mai e timp, pana nu e prea tarziu.

| danay72 a răspuns (pentru Mayhem666):

Ma bucur ca gândești asa. Sa ai o zi frumoasa.

| Mayhem666 a răspuns (pentru danay72):

Multumesc frumos, asemenea si tie/dumneavoastra happy

| RAY a răspuns:

Eu nu cred ca exista zeii pentru ca universul nu are nevoie de spiridusi si doar de hidrogen atat,multi spun nu cred ca totul e complex,in realitatea totul e foarte simplu atomul e aproape gol,multi ignora evolutia noastra de milioane de anii sau a vieti pe pamant, s-au gasit dovei care dovedeau absolut tot ce afirma darwin,dovezi genetie suntem indruditi cu orice animal si exact cum a spus darwin maimultele sunt rudele noastre cele mai apropiate,apoi s-au gasit fosile sub straturi de pamant care dovedea teoria evolutia viata e tot mai simpla cum calatorim sa spun asa in trecut,apoi dovada ca big bang a existat s-a dovedit de mult, trebuie sa fi un ignorant sa afirmi ca asa ceva nu e real, se vede la virusi care ne bantuie anual virusi se adateaza si devin tot mai puternici, numai cred in zeii pentru suferinta umana nu ma refer cand ne facem rau unul altuia si cand un copil e nascut cu handicap, orb, cancer etc
practic acel copil din start sufera, dumnezeu ofera o speranta omului sarac, bonav, necajit

| Drimmero a răspuns:

Cred in divinitatea absoluta deoarece multe intrebari pe care mi le-am pus au avut legatura cu alte lucruri ramase 'bizare'. Aparitia omului pe pamant ramane un mister de nepatruns. Nici macar stiinta nu poate spune cu exactitate,, asa ca nu poti da cu banu'. Stiinta este folositoare si ea, dar Dumnezeu ramane complexul lor fruntas, nu vor putea demonstra vreodata existenta/neexistenta Lui! Credinta in Dumnezeu este interpretabila, nu trebuie sa omori pe nimeni pentru a crede in El, ci doar sa-L simti sufleteste!

| RAY a răspuns (pentru Drimmero):

Aparitia omului pe pamant se vede in fosile si in adn ul nostru, unde ai citit tu ca nici stiinta nu stie de aparitia omului?

| Drimmero a răspuns (pentru RAY):

Omul e de cand lumea pe pamant,, ce au facut se numeste doar sa afirme asta!

| RAY a răspuns (pentru Drimmero):

De unde sti asta? inainte de oamenii au existat multe inclusiv dinozauri

| Clorox a răspuns:

Sincer, eu vad divinitatea ca pe Deus Ex Machina, nu toti sunt constienti de existenta lui, dar el exista, sau nu happy
Nimeni nu are de unde sa stie si decat sa-mi pierd toata viata gandindu-ma la asta sau rugandu-ma la ceva care nu exista mai bine mi-o traiesc din plin si ma bucur de timpul ramas happy
Stii tu cine e Deus laughing

Răspuns utilizator avertizat
| GdX a răspuns:

Nu cred in Dumnezeu cum cred toti astia care nu au citit biblia, cum ca D-zeu este un batranel bla bla bla. Cred in creatorul suprem care a creat acest univers in care ne aflam. Marea forta creatoare a tuturo lucrurilor ce se afla pana in cel mai indepartat colt al universului. Religia cum o stim noi astazi a fost creata la inceputul civilizatiei pentru a tine oameni la o lalta si pentru a ii tine cuminti, pentru ca daca te uiti din religie sunt derivate legiile de astazi, religia ii inspaimantata pe oameni si astfel stateau cuminti vanzandu-si de ale lor.

| drutzix a răspuns:

Nu cred pentru ca teistii nu au dovedit logic existenta zeilor (sau zeului in cazul monoteistilor).

Pozitia de baza atunci cand cineva vine cu o ipoteza este "Nu te cred, demonstreaza".
Credinciosii inca nu au demonstart nimic.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

O mai fosst intrebarea, e neconcludenta, neconforma, neuniforma si plagiata de cativa ori.deci pune alta ca asta are mii de raspunse si nici unul ca lumea.

| Mayhem666 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu ma intereseaza daca a mai pus cineva intrebarea asta, nu am vazut-o, deci nu poti sa spui ca am copiat intrebarea de la altcineva, daca as fi vazut-o si as fi copiat-o, atunci da, ai fi putut spune asta, dar din moment ce nu am copiat-o nu vad de ce reactionezi asa, si oricum, nu mi-ai raspuns. Daca vrei sa dai un raspuns ca lumea, esti bine venit, daca nu, esti liber sa pleci, nimeni nu te opreste.

| anonim_4396 explică (pentru Mayhem666):

Pai as putea ca sa-ti arat; din bobi in bobi ...amorul.da numa nu te mania, ci stai cu ghinisorul.Lucisferul,de lucian Blaga.

| Iunix a răspuns:

De ce nu cred în Dumnezeu... din același motiv pentru care nu cred în Moș Crăciun sau Zâna Măseluță.
Uite câteva din motive :
1.Un lucru ce mă face să nu cred în Dumnezeu sunt rugăciunile. Am auzit că sunt tot felul de rugăciuni super puternice ce te pot scăpa de boli sau de diferite probleme. Arunci de ce mai există spitale? de ce nu ne ducem la biserică? Atunci când un om e bolnav sau rănit de ce se duce la spital? de ce nu se duce la biserică să s roage și să pupe moaște și icoane făcătoare de minuni?
2. Religia nu îmi poate oferii nici o dovadă concretă că Dumnezeu există, citatele din biblie nu sunt dovezi! Dacă biblia dovedește că Dumnezeu există atunci cartea „ Pinochio " dovedește că Pinochio există.

3. Religia nu îmi poate oferii nici un răspuns la diverse întrebări. De obicei răspunsurile sunt aceleași : „ Așa a vrut Dumnezeu, planul lui Dumnezeu, voia lui Dumnezeu " și așa mai departe.

4. Multitudinea de greșeli și contraziceri din biblie.

5. Biserica nu e altceva decât o afacere, nu vreau să susțin prostia.

6. Există mari șanse ca sufletul să nu existe. Nu o să dau prea multe detalii, dar pe scurt „ Sufletul " nu poate exista fără creier, fără un corp.

7. Sunt o mulțime de religii, fiecare prezentând o poveste asemănătoare dar diferită. Doar o minciună poate avea mai multe variante.

8. Sunt ateu și până acum nu am pățit nimic, deci Dumnezeu nu s-a supărat.

9. Nici o religie nu este bună, multe dintre ele au o istorie sângeroasă.

10. Când eram mic auzeam povești, vorbe cum că atunci când tună e de fapt sfântul Ilie în cer pe cai și dă cu biciu... între timp am aflat că tunetul e produs de ciocnirea dintre masele de energie negative și pozitive.
Tot când eram mic mi se spunea că Dumnezeu și îngerii săi sunt în cer pe nori. În trecut era cam greu să verifici acest lucru, dar în ziua de azi avem avioane, elicoptere, rachete, și am aflat că nu stă nimeni pe nori, norii sunt doar mase de aburi.

11. În timp ce religia spune că am fost creați de Dumnezeu, știința ne spune că am evoluat dintr-o rasă de maimuță. Nu putem fi 100% siguri de nimic, dar spre deosebire de religie, știința vine cu dovezi.

12. Știința nu știe tot, adevărat, dar poate dovedii tot ce știe, dacă prefer să „ cred " în ceva ce-mi poate oferii un răspuns plauzibil, nu doar povești.

Cam atât, ar mai fi câteva dar lasă.

| Mayhem666 a răspuns (pentru Iunix):

Si eu sunt de aceeasi parere ca si tine.

| NarutoGokuIchigoHarryPotter567443 a răspuns:

M-am găsit în ambele situații. Pot zice că acum nu cred în Dumnezeu pentru că mi-am făcut o filosofie proprie, aceea că Dumnezeu este tot ceea ce nu există, și tot mă închin la el, pentru că este foarte liniștitor să știu că tot ce nu există, există.

| Idris a răspuns:

De ce sa nu cred in Dumnezeu cand El a pogorat minuni, revelatii si a trimis mesageri pentru a oferi dovezi clare ca El exista? Allah a trimis multe dovezi de-a lungul timpului pentru ca oamenii sa vada in mod clar, cu ochii lor si sa se foloseasca de propriile simturi minunile si dovezile care indica faptul ca Allah exista cu adevarat. Slava Lui!

Eu personal nu stiu cum altii pot sa NU creada in Allah si sa se insele in alte zeitati false create de mana omului se create pe baza unor nascociri sau minciuni. Sincer, nu stiu cum NU pot sa nu creada in Allah aceia care cugeta cat de cat la Quran sau care asculta la recitarea lui, care te face cu adevarat sa... nu stiu cum sa explic in cuvinte sentimentul. Prin faptul ca exista atei cu inimi atat de invartosite si pe care nimic nu ii apropie de Allah, prin acest fapt imi creste mai mult credinta in vorbele lui Allah ca El nu calauzeste decat pe acela care doreste El si cu siguranta ca aceasta este o problema intre ateul in cauza si Creatorul Sau. Lauda lui Allah! Sunt multe cazuri de persoane atee care cand iti prezinta motivele pentru care sunt atee cu adevarat iti cresc credinta in Allah si in Ziua de Apoi pentru ca sunt intrebari la care o persoana drept calauzita ofera raspuns. Insa depinde de inima si sufletul fiecaruia dintre noi. Acela caruia Allah ii vrea binele ii ofera intelegerea religiei. Cand o persoana sustine si crede ca tot ceea ce exista a aparut intamplator si din nimic in unele cazuri, atunci din nou ma incred in Allah si in Judecata Sa. Allah este cel mai Mare si la El ne vom intoarce fara indoiala.

| Juviia a răspuns:

Cred,normal.

| Mayhem666 a răspuns (pentru Juviia):

In intrebare am spus si sa argumentati de ce credeti, deci...de ce crezi?

| HandaSei a răspuns:

Nu cred în Dumnezeu, sunt Ateist, dar spre deosebire de marea majoritate a credincioșilor, surpriză, dar eu am citit Biblia! rolling on the floor

În principal nu cred pur și simplu din lipsa de dovezi concrete, dar și a unor aberații absolut incredibile pe care unii chiar și în 2016 încă le cred...

Care este principala poruncă a creștinismului!? "Să nu ucizi!" cică...
Ei bine câte victime a creștinismului au fost dea lungul timpului, probabil prea multe pentru a fi calculat un număr aproximativ la vremea aceea, victime făcute în numele acestei religii, oameni uciși pentru că erau de altă părere față de biserică... nu pare așa puțin ciudat!? rolling on the floor

Preotul la biserică îți spune mereu când te duci la spăvăduit, sau etc cum se mai cheamă "Vorbește mereu cu Dumnezeu când ai probleme" și tot felul de chestii de genul, scuze dacă zic prost, dar prin "vorbește", sau chiar să-i ceri ceva, nu se înțelege că porți o discuție cu el!?
Nu mă înțelegeți greșit, dar în discuția asta mie unul mi se pare că lipsește o persoană!
Unii oameni sunt considerați ciudați, sau chiar nebuni pentru că vorbesc singuri...
Ei bine gândiți-vă logic și dați-vă odată seama că toți credincioșii vorbiți în fiecare seară cu un "prieten imaginar"!

Aș putea să mă leg la infinit de subiecte precum Biblia, care pe scurt este doar o carte de Fantezie, una care a prins extrem de bine la public încă de la primul volum redactat! rolling on the floor

Dar am să mă limitez totuși la atât și în încheiere pot doar să vă sfătuiesc că veți avea multe de câștigat dacă încercați să vă deschideți ochii și veți fi puțin atenți la detalii! ^.^

| Mayhem666 a răspuns (pentru HandaSei):

Biblia a prins la public, mai bine decat prind cartile manga laughing

| Drimmero a răspuns (pentru HandaSei):

Uciderea pentru apararea crestinismul te transforma din criminal in sfant, vezi cazul unor domnitori. Stefan Cel Mare de aia este el ''mare'', a aparat crestinismul in mare parte!

| Holiday a răspuns (pentru Drimmero):

"A aparat un drac. Doar a facut multe biserici. Stefan a jefuit in stanga si in dreapta unde a putut si pe cine a putut, inclusv Tara Romaneasca, s-a aliat cand si cu cine trebuia si astfel intr-adevar Moldova a dus-o bine pe timpul lui.
In plus drumul turcilor spre Europa Centrala nu trecea prin Moldova. Chiar asa tampiti sa fi fost turcii sa faca un ocol doar ca sa dea peste Stefan? Neah...

| Cliar a răspuns:

Eu sincer nu sunt nici crestin nici ateu, sunt o ramura diferita ca sa zic asa. Nu sunt nici pro religiei si explicit crestin, dar nici nu pot spune ca nu cred in dumnezeu. De ce? Eu personal nu m-am preocupat prea tare sa cercetez si sa clarific cu mine insumi daca sa cred sau nu, dar in schimb inca de mic mereu am uitat de religie si niciodata nu tineam cont, traiam ca si cum nu as fi auzit de nici macar o religie. Personal pot sa spun ca fac parte dintr-o "ramura" fericita deoarece nu imi ocup timpul cu conflicte interioare si contradictii si traiesc dupa bunul plac, fara alte limitari spirituale. Sper ca ai inteles la ce m-am referit AnimeLover95 si ca ti-a fost de ajutor raspunsul meu. Pace!

| TanasescuMarius1967 a răspuns:

Doar un copil retardat ar fi putut sa conceapa asemenea intrebare.

| Mayhem666 a răspuns (pentru TanasescuMarius1967):

Multumesc pentru compliment, asemenea si tie laughing

| Mayhem666 a răspuns (pentru TanasescuMarius1967):

Am vazut ca ti-ai facut azi cont, banuiesc ca este special sa raspunzi la intrebarea mea, ca vad ca eu sunt primul caruia i-ai raspuns, ma simt flatat. laughing