| Nanami利 a întrebat:

Care e diferenta intre Catolici si Crestini Ortodocsi? Si pocaitii in ce cred?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In primul ran vreau funda, in al doilea rand nu ma cheama TPU: nu prea sunt diferentze si sti dc pentru ca inainte de secolul 12 erau una si aceaasi religie dar s-au separat prin marea schisma. o diferenta ar fi arhitectura constructiilor celor 2 tipuri de locase de rugaciune ..alta nu prea mai este

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

O dif ar fi k ei mai se roaga la statui si folosesc de obicei la ceremoniile religioase orga

| 愛日本 a răspuns (pentru anonim_4396):

''P3R5I3 a răspuns:
In primul ran vreau funda'' - Cât de stupid, cerşetor de fundă, chiar nu înţeleg cu ce te ajută aşa zisa ''fundă''

| anonim_4396 a răspuns (pentru 愛日本):

Cat de fraiera sa fi si fara ocupatie sa fi sa raspunzi la comentariul unui stupid si cersetor.

| 愛日本 a răspuns (pentru anonim_4396):

''In primul ran vreau funda'', sincer mi-e mila de tine, dacă vrei funde, nu le mai cerşi! unii nu îţi dau doar pentru simplul fapt că le cerşeşti, poţi să mă jigneşti şi să mă faci în toate felurile, ce rezolvi cu asta? Îţi spun eu : nimic!

| anonim_4396 a răspuns (pentru 愛日本):

Daca nu ma jigneai u nu te jigneam nici eu..deci vreau sa incheiem aici.

| 愛日本 a răspuns (pentru anonim_4396):

Te-am făcut doar cerşetor, pentru că inainte să dai raspunsul ceri fundă, e chiar stupid acest lucru!

| anonim_4396 a răspuns (pentru 愛日本):

Da ce te intereseaza pe tine. zic ce am eu chef.

| 愛日本 a răspuns (pentru anonim_4396):

Eeeee acum ştiu de ce ceri fundă, pentru că nu ai nici măcar 5.hee hee

| anonim_4396 a răspuns (pentru 愛日本):

Ce vrei sunt membru nou..si u ai fost la fel!

| 愛日本 a răspuns (pentru anonim_4396):

Mda...se vede

| anonim_4396 a răspuns (pentru 愛日本):

Ba nu

| 愛日本 a răspuns (pentru anonim_4396):

laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru 愛日本):

Ce?

| 愛日本 a răspuns (pentru anonim_4396):

Hahaha, dacă nu înţelegi prin emoticoane.batting eyelashes

| anonim_4396 a răspuns (pentru 愛日本):

Da am intzeles..ai ras

| anonim_4396 a răspuns (pentru 愛日本):

Dar sa vezi ce o sa te oftici cand voi perimi funda si tu nu :-P

| 愛日本 a răspuns (pentru anonim_4396):

laughinglaughing Nici măcar nu ai primit, dacă ai fi meritat-o ţi-ar fi dat deja.

| anonim_4396 a răspuns (pentru 愛日本):

Ai rabdare

| 愛日本 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu-ţi face speranţe.

| anonim_4396 a răspuns (pentru 愛日本):

Dc sa nu imi fac?

| anonim_4396 a răspuns (pentru 愛日本):

Sac am primit. ce ziceai? daca esti informat meriti dar daca vb aiurea nu meriti..Deci Sac!

| muhuaxela a răspuns (pentru anonim_4396):

Se roaga la statui? Unde ai vazut tu asa ceva? NU este adevarat.

| anonim_4396 a răspuns (pentru muhuaxela):

Ba este.

| muhuaxela a răspuns (pentru anonim_4396):

Esti prost informat.
Mai informeaza-te.

| anonim_4396 a răspuns (pentru muhuaxela):

Sunt foarte bine informat sa sti..asta e obiceiul in us deci te rog nu ma contrazice ca detin mult mai multe informatii ca tine in religie. daca esti catolica inseamna ca nu sti ce inseamna aceasta religie...sau poate faci parte dintr-o secta care e trasa din catolicism si va numiti catolici.dar nu sunteti..Sectanto

| muhuaxela a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu informat deajuns.Nu exista penticostali care sa se roage la statui.
Daca se roaga la statui atunci nu-s penicostali, clar.

| anonim_4396 a răspuns (pentru muhuaxela):

Vorbeam de catolici...nu e totuna..se vede ca nu sti nici un pic.

| muhuaxela a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai nu-i totuna.Dar tu mai sus ai zis de penticostali.Sunt mari diferente intre penticostali ci catolici.Si catolicismul nu e o religie, la fel cum nici penticostalismul, ortodoxismul etc. nu sunt religii.

| anonim_4396 a răspuns (pentru muhuaxela):

Cica nu sunt religii..Eu stiu diferenta oi fi spus si de penticostali dar nu m-am referit la statui..Plus ca nu ai cum sa fi atat de prost incat sa zici ca nu sunt religii.

| muhuaxela a răspuns (pentru anonim_4396):

M-am convins, chiar esti prost informat. Religia-i una singura:CRESTINISMUL. Restul sunt secte. E mai bine sa nu vorbesti cand nu stii ceva.Decat sa spui neadevaruri mai bine taci si te informezi.

| anonim_4396 a răspuns (pentru muhuaxela):

Crestinismul cuprinde mai multe religii..Catolicii sunt crestini draga mea..Mai bine nu mai vorbi in dodii si du-te naibii la cineva sa te invete ca la ce spui tu acum si curcile rad de tine

43 răspunsuri:
| Urzi23 a răspuns:

Pina la urma chestia sta cam asa :unii fac Sf Cruce de la dr la stg, altii o fac invers, unii au icoane in Biserici altii au statui, altii nu au nimic si stau pe bancute si scaunele si sar cu gura mare la cei cu Sf Icoane. Treaba care ii leaga este principalul, ca toti se roaga la Ac Dumnezeu si cred in Mintuitor, folosind ac carte Biblia.Cu martorii lui Yehova treaba nu stiu bine cum sta, astia sunt mai,,,,,, dar si ei cred in Bunul Dumnezeu, lucru bun dupa parerea mea.

| Anonymus314 a răspuns:

Folositi butonul cautare... chiar in urma cu cateva zile a fost intrebarea asta, foarte original.

| Nanami利 explică (pentru Anonymus314):

Pai eu nu am vazut intrebarea.

| 4b a răspuns:

Cu totii credem in Dumnezeu, ma rog, cel putin din cei enumerati de tine; faza e ca fiecare religie are caracterul ei care-l reprezinta si care este intiparit in oameni.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pocaitzii: maj ori crd in alt Dumnezeu scriind carti care tzin locul Bibliei sau pur si simplu sunt religii care au concepte asemanatore dar fiind putin mai mici si necunoscute practicantzii sunt numitzi pocaitzi

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asta am zis si eu despre mare schisma..raspunsul meu nu este o prostie dar daca asa ti se pare gresesti

| ateuNEGATIV a răspuns:

Toti cred la fel pocaiti nu isi fac cruce, nu atatea traditi in rest cred in acelasi zeu

| MasterYoda a răspuns:

Si catolicii si ortodoxii sunt CRESTINI! si pe langa astea, restul, derivate... mai lasati biserica si cititi!

| Făgăraş a răspuns:

Daca vrei sa vb mai mult, id meu este neamtu19vali
e mult de vb

| Făgăraş a răspuns:

Mantuitorul Hristos a intemeiat o singura Biserica, care la anul 1054, s-a dezbinat ( fenomen cunoscut in istorie drept Marea Schisma) in Biserica Ortdodoxa si Biserica Catolica. La anul 1054, prin Reforma Protestanta, s-au desprins din Biserica Catolica unle grupuri de credinciosii nemultumiti de anumite lucruri din aceasta Biserica! Acestia sunt pocaitii! la inceput au fost cateva confesiuni : luteranii, calvinii, anglicani! dupa aceea s-au tot faramitat si ajuns cele pe care le cun astazi! Vorbind de diferente, intre ortodocsi si catolici nu sunt prea multe, cele mai importante fiind primatul papal, purgatoriul, filiogue si azimele! iar cu privire la confesiunile protestante lucrurile sunt mai dificile, ei nu au ierarhie bisericeasca, nu au Sfintele Taine! si fiecare confesiune au regulile lor! ei nu au o unitate cum exista in Biserica Ortodoxa si in cea Catolica! uite de exemplu desi Biserica Ort Romana este independenta de Biserica Ort Rusa, ele au o unitate de doctrina, de cult si asa mai departe! dar putem vb mai multe pe id! cred ca mi-aio dat accept, daca nu te astept! o zi buna

| Sh_Atat_mihail_1995 a răspuns:

Ca divinitate careia se inchinul a si ii slujesc.....ar fi cam aceeasi... teoretic.
dar adevarul numai in Biserica Ortodoxa