| anonim_4396 a întrebat:

De cand nu am mai postat si eu o intrebare la categoria asta!
In fine, am o intrebare care este mai mult adresata credinciosilor, dar oricine e binevenit sa raspunda.
Asta ar fi intrebarea :
Daca voi credinciosilor (nu toti, dar majoritatea) sustineti ca un om dupa ce moare, se duce fie in "rai" fie in "iad", atunci inainte sa se nasca, de unde vine?
As dori sa nu imi dati citate din Biblie, ci raspunsuri logice si plauzibile, stiu ca cer imposibilul, dar ma rog...
Multumesc anticipat!

34 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Drimmero a răspuns:

Simplu,se naste din moarte primind o viata limitata fizic ca apoi sa urmeze iar moartea fizica si sufletul fiindu-i judecat in functie de faptele pamantesti.

| Mayhem666 a răspuns (pentru Drimmero):

Nu are logica ceea ce spui!

| Drimmero a răspuns:

Ca sa-mi fie mai clar si fara sa incerc sa-mi mai zic opinia pe aici si fara sa mai comit precedenta gafa, trebuia sa-mi dau seama ca tu cauti raspunsul ce-ti convine,, dar in viata nu e dupa vrute si nevrute/

| T0T a răspuns:

Vine din rai ca un înger!

| Fatamuntilor a răspuns:

Dintr-o celula.
Sper ca nu e nevoie sa-ti explic procesul tehnologic.

| untu a răspuns:

Daca parintii tai concep un copil pe pamant, Dumnezeul-Tatal concepe un suflet viu din Rai si il trimite pe pamant exact la termen! In luna a-9-a,copilul prinde viata si incepe sa se zbata din pantecele mamei fortand sa se nasca!

| untu a răspuns (pentru untu):

Asa e! Bebelusul vine din Rai ca un inger!

| Clorox a răspuns:

Nu știi multewinking

| AC4S4 a răspuns:

Nu cred ca exista in Biblie vreun pasaj in care sa scrie unde este omul inainte sa se nasca. Stim doar ca Dumnezeu l-a creat pe om. Ce conteaza este unde ajungi dupa ce mori.

| iurii75 a răspuns:

" inainte sa se nasca, de unde vine?" -viaţa provine din viaţă. E o chestie legată de biologie. happy
Înainte de a se naşte nu exista şi la fel îşi încetează existenţa după moarte.

| Nilsson a răspuns:

Pentru ca cineva sa iti poata sa iti raspunda la intrebare, trebuie sa clarifici mai intai ce intelegi prin logic si plauzibil. Dupa logica mea, toate lucrurile care au un inceput au drept cauza o sursa eterna, care nu are nici inceput, nici sfarsit. La fel si omul, care e format din spirit si materie, ambele isi au sursa de la Dumnezeu.

Daca e sa analizam teoria Big Bang, aceasta spune ca toata materia din Univers a aparut dintr-un punct infinit de dens si de fierbinte numit singularitate. Acum, logic vorbind, cine a creat acea singularitate? Exista din vesnicii? Daca da, atunci trebuia sa ramana in acea stare pentru totdeauna. Stiinta inca nu a reusit sa explice acest paradox pe care si un copil il observa.

Tin sa precizez un lucru, nu sunt adeptul conceptiei populare ca un suflet se duce in rai imediat dupa ce moare, iar asupra ideii de iad vesnic am serioase indoieli, asta dupa ce am studiat un pic tema.

| Deaad a răspuns:

Vine din Rai ca un inger!

| Mayhem666 a răspuns (pentru Deaad):

Raspunsul tau e pe bune, sau la misto? Ca si primul raspuns pe care l-am primit era la fel.

| Deaad a răspuns (pentru Mayhem666):

laughing
Vad ca ți-a mai dat unul la fel mai jos.
L-am copiat pe primul la mișto.

| VelaJohnny a răspuns:

Prin unirea a doua celule, ovulul si spermatozoidul, rezulta o fiinta, care se dezvolta. Viata provine din viata. Chestia asta e numita „miracolul vietii", si trag concluzia ca poarta titlul asta deoarece este greu de explicat. Dar partea concreta e urmatoarea, nu exista acea viata inainte de a fi fecundat ovulul de spermatozoid. Deci, inainte de a fi doua celule intr-una, nu existam, si dupa ce creierul nostru v-a muri, nu vom mai exista. Nu cred ca am primit un suflet, care da viata corpului, sau ca am avut o viata anterioara. Ti-as fi aratat versete biblice care sustin ceea ce am spus, dar regulile sunt „fara Biblie" asa ca va trebui sa ma crezi pe cuvant, fara sa-mi prezint sursele.

| Mayhem666 a răspuns (pentru VelaJohnny):

Stiam asta deja, eu le ceream credinciosilor sa imi explice altceva, nu din punct de vedere biologic, stiu ca nu am fost destul de explicit cand am pus intrebarea si probabil am creeat o confuzie, deci imi asum vina pentru asta.

| drutzix a răspuns:

Vine din Rai ca un inger!

| Mayhem666 a răspuns (pentru drutzix):

Am mai primit raspunsul asta de cateva ori.

| Cinevacatoatalumea a răspuns:

Eu nu sustin asta.

| Mario1994 a răspuns:

Buna! happy O sa iti spun ceva. Fiecare om are suflet, adica noi suntem spirite. Suntem creati de un creator care are puteri supranaturale. Minunile sunt. Viata dupa moarte exista. Universul e infinit. Mai sunt alte specii, alta lume mai diferita si poate mai evoluata. Sunt mii de planete. Nu exista moarte. Nimeni nu stie exact ce e dupa moarte. Doar cei morti stiu. Cred ca ori spiritele traiesc pe pamant, ori intr-un loc, unde mai exista. Sau sa se nasca din nou in alt trup. Pana nici stiinta nu poate dovedi ce e dupa moarte si ce se intampla. Totul e misterios. Nu vom gasi dovezi niciodata. NASA ascunde multe lucruri misterioase. Dar nu vrea sa ne spuna despre alte lumi ce mai exista. Sau despre extraterestrii. Sunt multe secrete. Viata dupa moarte exista. Suta la suta. Sufletele nu au cum sa moara pentru totdeauna. Ne traim o viata pe pamant, vom trai si in alta parte. Asa cum ne-am nascut. Ne vom naste in alta lume. Moartea nu exista. Doar ca ne e frica de moarte! Cunosc sentimentul. Sper sa fii multumit de raspunsul meu!

| Mayhem666 a răspuns (pentru Mario1994):

Eu am intrebat ce este inainte de nastere, nu ce este dupa moarte happy

| Mario1994 a răspuns (pentru Mayhem666):

Inainte tot cred o fi fost ceva. O viata anterioara. Cine stie. Cred ca am mai trait undeva. Sigur. happy Inainte nimeni nu stie ce e. Memoria usor ni se sterge dupa ce vom muri. Iti spun ceva. Am avut niste vise ca eram intr-un loc alaturi de straini si cinam impreuna, le spuneam mama si tata. Lol. Ma simteam prea ciudata. Si radeam, zambeam, eram la fel ca si acum cum sunt, ma refer la chip si corp. In alt vis cica eram moarta si ingropata, eu eram deja vie. Imi vedeam trupul cum am decedat, cum plangeau cei dragi, familia, rudele si prietenii, eram spirit si ciudat a fost ca nu puteam sa ating nimic. Si plecam intr-un tunel lung, a fost prea intuneric, pana la iesirea tunelului, a fost un fel de lumina, ieseam si vedeam un loc urias, dar ciudat, vedeam multa iarba. Si mai departe nu mai stiu. Iti spun doar ce vise am avut. Nu ma intelege gresit.happy

| Mayhem666 a răspuns (pentru Mario1994):

Si mie mi-ar placea sa am vise frumoase, dar eu am doar cosmaruri.

| Mario1994 a răspuns (pentru Mayhem666):

Imi pare rau. Incearca sa spui o rugaciune ca sa scapi de cosmaruri! Rugaciunile te feresc de rele. happy Si de cosmarurile astea ce le ai. happy Sunt sigura ca am mai avut viata anterioara. E totul misterios. Nu crezi? Daca am fi aflat ceva de viata noastra anterioara, am fi socati. laughing S-ar distruge lumea.laughing

| Mayhem666 a răspuns (pentru Mario1994):

Sunt ateu, deci faza cu rugaciunile, iese din discutie laughing

| dolceromania a răspuns:

Am gandit si eu intrebarea ta.Probabil nu am fost nicaieri inainte sa ne nastem, in momentul cand spermatozoizul ajunge in ovul se produce scanteia vieti, pe de o parte ne dezvoltam ca carne si trup, scanteia fiind sufletul, spiritul. Energia spermatozoidului plus energia ovulului dand nastere acestui suflet.

| ălkjmhgf a răspuns:

Barza ştie.

| KenNine a răspuns:

Cum ais spus ca un om se duce in rai sau in iad, sufletul se duce.(nu stiu exact)
Cred ca atunci se creaza un suflet nou din doua suflete chiar daca acestea se iubesc sau nu.Cum copii nu vin, se nasc asa si sufletul cel nou.

| Dumitrescu_Emanuel_1974 a răspuns:

Intrebarea ta nu este logica deci nu se poate raspunde nici logic nici plauzibil.

| Mayhem666 a răspuns (pentru Dumitrescu_Emanuel_1974):

Eu cred ca e destul de logica, poate nu ai inteles-o tu. Care parte nu e logica?

| Denis673 a răspuns:

Vine din rai ca un înger!

| Mayhem666 a răspuns (pentru Denis673):

Am specificat mai sus ca vreau un raspuns logic si plauzibil.

| Denis673 a răspuns:

Vine din Rai ca un înger!