| RoxanaY a întrebat:

De ce se spune ca viata nu iti apartine tie, ci Domnului? Am auzit asta atunci cand vorbea cineva ca sunt multe persoane care fac ce vor, pacatuiesc si profita de viata care nu le apartine lor, ci Domnului. Am mai auzit si altundeva, dar nu asta este important. M-am chinuit sa aflu raspunsul, dar nu l-am aflat. Am cautat in Biblie, pe internet, aproape peste tot, dar tot nu l-am aflat. Poate stie cineva de ce viata nu ne apartine noua, ci Domnului. Vreau raspunsuri concrete, bazate pe Biblie, vreau versete din Biblie care confirma ceea ce ati spus, practic vreau ca tot ce scrieti sa fie confirmat de catre Biblie. Vreau seriozitate si nu vreau raspunsuri scrise pentru a face misto sau pentru a rade.Dau FUNDA celui mai folositor raspuns, care se bazeaza cel mai mult pe Biblie! Multumesc tuturor celor ce m-au ajutat!

Răspuns Câştigător
| VelaJohnny a răspuns:

Dumnezeu ti-a oferit viata ca dar, si ti-a oferit liber-arbitru. Tu decizi daca iti dedici viata lui, implinindu-i vointa, sau nu. Viata (forta care ne face vii) ii apartine lui Dumnezeu, pentru ca el ne-a dat-o, dar ceea ce alimenteaza acea forta este proprietatea noastra, adica propria viata. Sper ca ai inteles la ce ma refer, imi e greu sa ma exprim.
Faptele 17:24, 25, 28 „Dumnezeul care a făcut lumea şi toate lucrurile din ea, El, care este Domnul cerului şi al pământului, nu locuieşte în temple făcute de mâini, nici nu este slujit de mâini omeneşti, ca şi cum ar avea nevoie de ceva, ci el însuşi dă tuturor viaţă, suflare şi toate lucrurile. (...) Fiindcă prin el avem viaţă, ne mişcăm şi existăm, aşa cum au zis unii poeţi de-ai voştri: «Căci şi noi suntem urmaşii săi»."

Deci, viata ne apartine, insa putem sa o folosim in serviciul lui Dumnezeu. Prin botez, atat crestinii din secolul I cat si in prezent arata ca vor sa o foloseasca cu scopul asta.

| RoxanaY explică (pentru VelaJohnny):

Iti multumesc mult ca m-ai ajutat si ca mi-ai explicat!

7 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Noi decidem ce facem cu viata. Ea este un cadou de la Dumnezeun, iar dacă îl iubim și apreciem ca ne-a creat, atunci vom demonstra acest lucru prin faptul ca ținem cont de normele sale. Faptul ca noi decidem cum sa trăim e arătat în Deuteronomul 30:19, 20 unde Dumnezeu ne spune sa alegem cum vrem sa trăim. Iacov1:17 arata ca orice cadou vine de sus de la Dumnezeun, deci și viata.

| xerxes1 a răspuns:

Domnul din Biblie nu are nicio legatura cu vietile noastre.
Mai cititi si altceva in afara de rahaturile biblice.

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Da,ti-a raspuns frumos VelaJhoni,. Iata ce ne mai spune profetul Ieremia 10:10, 11(te rog sa citesti versetele biblice daca poti), deci-big grinomnul Dumnezeu este adevar,; El este Dumnezeul cel viu..."In plus Dumnezeu este creatorul a tot ce are viata.Creaturile cerestii-au spus:,, Tu ai creat toate lucrurile si datorită voinței tale ele au existat si au fost create."(Apocalipsa 4:11)Intr-o cântare de lauda adresata lui Dumnezeu, regele David a zis:,, La tine este izvorul vietii (Psalmul 36 : 9). Asadar viata este un dar de la Dumnezeu.Nu? El ne ține in viata Gandeste-te, hrana pe care o consumăm, apa pe care o bem aerul pe care il respirăm si pământul pe care trăim, toate provin de la el (Faptele apostolilor 17:28; 14:15-17).Dumnezeu ne ofera aceste lucruri pentru a ne face viața cat mai plăcuta. Insa pentru a ne bucura din plin de viata trebuie sa cunoastem legile lui Dumnezeu si sa le respectăm Isaia 48: 17, 18. Daca vrei mai vorbim, cum putem arată respect pentru viata noastra dar si pentru a altora. Gandeste-te la Cain si Abel, si mai vorbim daca doresti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vrajeala.
Cum sa apartina vietile noastre cuiva care nu exista?

| Lina1993 a răspuns:

Mi se pare o prostie cum este interpretata Biblia si iti dai seama cam de cati oameni a fost scrisa si rescrisa? Viata iti apartine TIE. TU iti faci viata, facand bine, ai sa primesti bine, facand rau, o sa ti se intoarca. Tu ai puterea sa te ajuti, tu esti dator sa ai incredere in tine. Daca iti traiesti viata speriat si paranoic oricand ca "oare e bine, oare nu-i bine", nu vei face decat sa te indoctrinezi si mai tare. Fii credincios dar nu fanatic religios, Fa bine in jurul tau si invata sa judeci TU singur ceea ce e bine si ce e rau. Daca ai nevoie de Biblie sau de ori care alta carte si religie (apropo, ai idee cam cate sute de religii exista pe tot pamantul?)
sa-ti spuna cum sa procedezi, inseamna ca nu-ti traiesti viata, ci esti o marioneta.
Apropo. Apuca-te si citeste Biblia de la un cap la altul. Si dupa ce o termini, judeca singur si interpreteaz-o dupa mintea ta, ca sa nu mai ai dubii.

| floramisoboss a răspuns:

Foarte simplu in cartea dreptul iov Dumnezeu ii spune lui Satan poti sa te atingi de sanatate lui de averea lui de familia lui dar nu ai voie sa te atigi de viata sa.Pentru ca Dumnezeu i-a dat viata omului si orcand el o poate si lua inapoi de acea viata omului e un dar care ii apartine omului dar fiindca omul a cazut in pacatul stramosesc a pierdut acest drept de a avea control deplin al vieti sale asa ca consecinta acestui fapt a dus la moarte, si de aicea vine raspunsul la intrebare Dumnezeu i-a dat viata dar el o poate si lua fiindca omul trebuie sa moara datorita pacatului stamosesc.