| djalexandrual a întrebat:

Funda.Deci eu vreau sa cred in dumnezeu chiar daca o parte din mine nu crede.ce inseamna daca eu nu cred asa mult dar tot timpul ii cer ajutorul fara sa imi dau seama cand sunt in primejdie? oare o parte din mine striga dupe d-zeu cand cealalta este afara si nu crede? ce sa ma fac? am citit vreo 50 pagini din biblie si acum nu mai pot citi.Am fost un baiat cuminte si increzator in d-zeu si in toate astea dar nu stiu ce s-a inamplat de cativa ani...invat foarte bine dar acum nu mai vreau sa invat(chiar daca o parte din mine striga sa invat)-anul tercut am avut o medie de 9 si restul 10 acum am 3 de 9...am inceput sa ma masturbez si incet sa fumez(chiar daca m-am lasat)din cand in cand mai iau una(am 14 ani). VREAU SA CRED IN D-ZEU. Ma puteti ajuta? E foarte bizara treaba.CAnd sa fac ceva rau o fac dar ceva striga ca nu am facut bine si incepe sa ma doara burta si sa ma gandesc contiinu la asta.

Răspuns Câştigător
| Qzert a răspuns:

In primul rand Stop fumatului mai ales ca ai 14 ani. cu masturbarea ne confruntam toti totusi nici aia nu e buna. 2 Tu trebuie sa crezi in Dumnezeu. Nu ai nimic de pierdut daca te rogi si du-te la biserica macar odata pe luna. Pot sa iti spun din tot sufletul ca exista Dumnezeu si am si atatea motive sa cred. Multi nu cred pentru ca nu vad dar sa stiti ca ochiul uman vede nu stiu cate chestii din 10. Printre cele nevazute se numara si razele X, radiatiile si mai ales sufletul. Cat timp cand faci ceva rau te simti rau si cand faci ceva bine te simti bine sa-ti aduci aminte ca ai sentimente pe care nimeni nu ti le poate lua si esti la perioada cand ori crezi in Dumnezeu ori nu. Daca ai trait bine si te-ai rugat chiar daca prin absurd Dumnezeu nu ar exista nu ai avut nimic de pierdut in viata. daca vrei sa auzi acele motive ale existentei lui Dumnezeu poti sa-mi dai mesaj. Multa sanatate si succes in continuare!

21 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Crezi in tine, vizualizeaza un viitor in care faci bine altora si iti intemeiezi o familie baza pe principii morale solide, unele dintre ele se gasesc in biblie, altele nu. Biblia poti sa o citesti pina te plictisesti, nu ofera chiar toate raspunsurile de care ai nevoie si contine si multa informatie nociva. Discuta cu un psiholog sau - de ce nu - cu parintii, insa discuta.

| Thunderstruck a răspuns:

Incepi sa-ti dai seama ca nu exista zei, zane, mos craciun etc.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Spovedeste-te si sa nu mai faci, du-te regulat la biserica.

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns:

Raspunsul tau aici...Sti ce trebuie sa faca un crestin?
Pocăiţi-vă", le-a zis Petru, „şi fiecare din voi să fie botezat în Numele lui Isus Hristos, spre iertarea păcatelor voastre; apoi veţi primi darul Sfântului Duh.
Uite un om (frate in Iisus Hristos) care avea Duhul Sfint si desi auzea vocea lui Iisus Hristos era in drum spre iad, pentru ca l-a slujit pe Iisus in felul lui.
Why I Christian died and went to hell - Testimony
http://www.youtube.com/watch?v=ArqRiIBh2p8&list=PL0C0D22E7A4243C20&index=10
Why I Dont Practice Sin Anymore (GRACE POWER) How To Stop Sinning
http://www.youtube.com/watch?v=3dBnOpoICTg postat la 4 Ianuarie 2013 22:06

| dracu14 a răspuns:

Imi pare rau sa te dezamagesc dar dumnezeu nu exista,dumnezeu nu are legatura cu nimic din ce ti se intampla,e perioada adolescentei si eu trec prin asta,norocul meu e ca m-am maturizat mai repede si sunt perfect constient de ceea ce mi se intampla
ar trebui sa crezi in tine si nu in dumnezeu
te inteleg, dar asta e perioada, numai sti ce sa crezi, nu-ti dai seama ce se intampla cu tine, ti-e lene sa inveti(la mine e ironic faptul ca am numai medii de 9 si 10 si am media 7 la religie)
tu trebuie sa crezi in tine nu in dumnezeu, el e doar un personaj inexistent
tu alegi ce faci si chiar daca alegi gresit, viata merge mai departe, nu-i nimic, important e sa ai incredere in tine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu ai cum sa o arzi asa la 14 ani! Poti sa orbesti de la masturbare, vestea buna e ca daca vei continua sa fumezi nu vei mai avea ce sa masturbezi din moment ce vei ramane impotent. A, si d-zeu te va trazni cu toata furia lui pentru ca nu crezi in el. Probabil vei face si bube.

| Maomau a răspuns:

Dumnezeu este chiar in tine, si asta nu o zic eu ci o spune chiar Isus in 1 Corinteni 3.16.
Asa ca pentru a te ajuta Dumnezeu nu ai nevoie de biserica, religii ci doar de timp sa stai de vorba cu tine insuti.

Niciun ajutor nu vine din cer, ca Dumnezeu te ajuta exact atata, cat te ajuti chiar tu singursi cei dragi din jurul tau!

| Ichnat a răspuns:

"Dumnezeu ii ajuta pe cei care se ajuta singuri." Cred ca ar trebui sa ai mai multa incredere in tine decat in dumnezeu! Lasal pe dumnezeu ca are o lume intreaga de condus... inainte sa te lasi pe mana lui dumnezeu lasate pe mana ta! Si nu mai fuma ca-ti distrugi plamani, daca fumezi cand esti stresat mai bine schimba obiceiul cu mestecatul gumei! happy

| dracu14 a răspuns (pentru Ichnat):

E mai usor sa crezi in dumnezeu decat in tine, d-aia toti il pupa-n... cand le merge bine

| mihaitaLGP a răspuns:

Te torturezi singur.
Daca ai suficent discernament si capacitate de intelegere sa intelegi ce este scris aici o sa realizezi ce se intampla cu tine.

http://ro.scribd.com/......ntului-tau

Daca asimilezi aceasta carte cu siguranta o sa fi cu 50% mai destept.

| SerafimHD a răspuns:

Este o etapa mai ciudata pe care o traversezi incearca sa nu te lasi dus de val si sa iti controlezi destinul! Dumnezeu este cel mai mare aliat si sustinator al tau! Succes!

| adrew a răspuns:

Dumnezeu si Biblia sint 2 lucruri diferite, ti-as sugera mai bine sa studiezi filosofia vedica despre Dumnezeu, nu poti sa fii de o data sfint, incearca sa mergi treptat catre Dumnezeu

| Swal a răspuns:

Daca vrei sa o apuci pe o cale normala si realista, si mai ales sa nu fii manipulat, ti-as sugera sa renunti la Dumnezeu asta, sa renunti la chestiile bisericesti. Este doar o forma de manipulare creata de oameni foarte destepti, am inteles care e treaba in toata chestia dar imi este greu sa explic. Oricum este alegerea ta, dar inainte de a alege citeste anumite chestii despre Vatican, cum se racolau fete tinere " cu chip de inger " de pe strazile Romei si le duceau in statul Vatican si abuzau de ele. Papi sunt niste oameni rai, cel putin inainte ei vroiau sa controleze orice, totul. Si bun sa zicem ca nu ma crezi, ok, biserica trebuie sa se ocupe doar de chestiile de gen : "Iisus Hristos, Dumnezeu " bun, dar de ce Vaticanul acum 100 de ani controla Italia? Acum 100 de ani Italia era controlata din 2 locuri, unul este Montecassino, iar al doilea este Vaticanul. In fine, daca vrei sa iei o decizie inteleapta ar fi indicat sa te documentezi inainte. Bafta happy

| Miki280 a răspuns:

E doar o faza a adolescentei, o sa treci peste, cred ca cu totii am avut faze din acestea de "cine sunt?"in adolescente, ba cu muzica, ba cu vestimentatia. Tu ti-ai raspuns sigur intr-un fel la intrebare, ca jumatate din tine crede. Ma intreb daca ai prieteni care te influenteaza in modul de a gandii?! In fine, incearca sa inveti sa lasi prostiile deoparte si nu iti mai pune intrebarea daca crezi sau nu in Dumnezeu, pentru ca gandindu-te la asta o sa te duci spre raspunsul Nu. Roaga-te la Dumnezeu sa iti dea liniste sufleteasca, si roaga-te si in zilele bune din viata ta, nu doar cand esti in primejdie, o sa te ajute.

| diaadb a răspuns:

Eh esti adolescent, te.ai apucat sa fumezi si astea pentru. ca ai vazut la altii :*. Lasand asta la o parte, Dumnezeu pentru mine e foarte important si cred ca si pentru tine e. Acum stai linistit, toti facem prostii. N.are legatura, citeste din Biblie, incearca! mergi la Biserica, si cand te rogi, nu doar il ruga pe D-zeu, si multumestei pentru ca datorita lui ai ce manca :*. Multi nu cred in D-zeu oh go on, nu te lua frate dupa ei. Si eu sunt adolescenta, si eu fac tampenii... dar cred in D-zeu, asa trebuie` sa faci si tu. Daca faci prostii asta nu inseamna ca nu crezi in D-zeu. tu doar incearca, nu zic sa fii preot sau asa dar macar din cand in cand mai fa o rugaciune.

| alecsandrabubz09 a răspuns:

Hmm si eu ma simt la fel cateodata..tot pe la 14 ani am inceput "faza" asta..si acum, dupa 2 ani ma simt la fel cu toate ca atunci cand eram mica credeam mult in Dumnezeu dar probabil ne influenteaza ceva sa gandim intr'un mod anume cu toate ca stim e ca e gresit.
Si mie mi se intampla sa am nevoie de ajutor si cand nu am cu cine sa vorbesc ma gandesc tot la asta si de ce nu mai cred cum credeam candva dar nu sunt Ateista doar ca sunt confuza. Poate si tu esti confuz, iar daca vrei sa crezi nimeni nu te va putea convinge pentru ca tu decizi daca vrei sa crezi sau nu.

| alecsandrabubz09 a răspuns:

Hmm si eu ma simt la fel cateodata..tot pe la 14 ani am inceput "faza" asta..si acum, dupa 2 ani ma simt la fel cu toate ca atunci cand eram mica credeam mult in Dumnezeu dar probabil ne influenteaza ceva sa gandim intr'un mod anume cu toate ca stim e ca e gresit.
Si mie mi se intampla sa am nevoie de ajutor si cand nu am cu cine sa vorbesc ma gandesc tot la asta si de ce nu mai cred cum credeam candva dar nu sunt ateu doar ca sunt confuza. Poate si tu esti confuz, iar daca vrei sa crezi nimeni nu te va putea convinge pentru ca tu decizi daca vrei sa crezi sau nu.

| Giorgio56 a răspuns:

Si mie mise intampla aceiasi chestie!

| OoMaryoO a răspuns:

Sunt exact in situatia ta. Ceea ce ti se intampla nu e din vina adolescentei ci e din vina "Incercarii". Dumnezeu ne incearca pe fiecare in parte nu te lasa edus in "eroare". Roaga-te si Dumnezeu te va ajuta, nu uita asta. Si eu fac la fel si functioneaza. happy Nu te speria totii trecem prin asta ori ca vrem ori ca nu vrem.

| OoMaryoO a răspuns:

Nu te increde in "om" caci tu cand ai nevoie de ajutor Dumnezeu e la dizpotia ta mereu.Iti urez mult noroc sa treci prin incercarile astea.