| wtxwhdxifdjebdd a întrebat:

incep sa-mi pierd credinta in Dumnezeu.Majoritatatea spun ca nu exista si stiu ca nu ar trebui sa cred asta, dar o parte din mine imi spune ca nu exista iar cealalta ca e Cineva acolo sus care imi vrea doar binele.Ce sa fac? Credinta mea se duce in jos tot mai tare.Am ajuns sa-mi bat joc de ceilalti fara motiv, sa ma culc tarziu pe 3-4 si sa fiu un egoist de clasa 1.Pe aproape, daca n-ar fi frate-meu nu stiu cat de generos as fi.Numai sa beau si sa fumez mai lipseste.Aici n-are legatura cu Dumnezeu dar NICIODATA nu voi face asta.Ce sa fac? Inca ceva, la ochi am niste puncte numite flocoane de vreo 4 ani, strica calitatea vietii, vezi totul altfel, in puncte si mai inchis la culoare.Nu ma afecteaza psihic si nici nu-mi afecteaza deciziile, dar de vreo 2 ani de la infestare, brusc 'visez cu ochii deschisi" la propriu.Rare ori,acum mai des, indiferent de localitate scoala, institutie s.a., vad niste imagini. Unele dureaza si 3 secunde! Greu de descris.Acele imagini sunt pur si simplu magnifice.Nici n-aveti dee cum sunt.Practic sunt o parte din ceea ce-mi doresc eu.In primul rand este vederea pe care o aveam altadata, chiar mai bineneneee. Apar mingi, tin sa spun ca iubesc fotbalul aproape mai mult decat orice si tot felul de imagini din natura.Munte campie,paduri pasune, apa foarte curata, pasari, dar nu ca aici.Parca-s de pe alta planeta. Iarba este foarteee verde, ciudat de verde, lumina nu lipseste si multe animale viu colorate.Ciudat stiu.De la ce ar putea fi aceste imagini? Apar tot mai des.Le proceseaza psihicul meu fara actiuni voluntare din partea mea, ca sa imi amintesc de vederea si vremurile de alta data? Sau chiar este o contributie divina, a lui DUmnezeu care vrea sa-mi transmita un mesaj? Intrebarea principala:Cum sa mi mentin credinta in DUmnezeu? Si chiar sper ca exista.M-ar durea foarte tare sa aflu ca nu-i.Ca este doar "acel personaj imaginar".Cel putin pentru mine totul ar fi agonizant. laughing) Mai ciudat e ca exact dupa ce am postat intrebarea a inceput sa ninga...si inca cum...sunt cam paranoic dar asa e.

19 răspunsuri:
| CryChristiAN a răspuns:

Parerea mea este c-ar trebui sa citesti psalmii lui David, Eclesiastul, Cantarea Cantarilor, si toata cartea Noului Testament. Iisus Hristos ne-a scapat de povara pacatului ca sa putem deveni copii ai lui Dumnezeu.

'' Si tuturor celor ce L-au primit, adica celor care cred in Numele Lui le-a dat voie sa se faca copii ai Domnului, nascuti nu din voia firii lor, nici din a vreunui om, ci din Dumnezeu.'' ( Ioan 1, 8 ).

http://www.youtube.com/watch?v=1TYRAD_ZjNA

| dött a răspuns:

Credinta in Dumnezeu ti-o menti ducandu-te la biserica si inchizand ochii mintii.

| RAY a răspuns:

Daca nu este personaj maginar ce este? ai tu vreo dovada clara ca exista?

| Inferno a răspuns:

Problemele la ochi se pot rezolva prin operatie. Iti este scos vitrosul,lichidul din ochi,si inlocuit cu unul artificial. Dupa asta mai mult ca sigur ai sa faci cataracta si va trebui sa te operezi de cataracta.
Eu am tulburari in vitros si fenomenul este similar,am inteles ca este ceva foarte comun, nu este o boala.
Partea de sus a ochiului se exfoliaza, iar anumite particule plutesc in lichidul vitros sa fac umbra pe retina. Mai exista un tratament cu laser, in care flocoanele mari pot fragmentate in unele mai mici, mai usor de ignorat sau chiar inlaturate din campul vizual.
Alt tratament medicamentos ar fi Vitroclar si Vitroxigen.

| wtxwhdxifdjebdd explică (pentru CryChristiAN):

Ce rezolv daca citesc ce ai mentionat mai sus?

| Maomau a răspuns (pentru dött):

Nu-l mai mintiti pe bietul baiat pentru ca insusi Isus va invata sa NU va duceti la biserica!

| Maomau a răspuns:

Dar din ce cauza ai tu impresia ca daca nu crezi in Dumnezeu trebuie sa fumezi si sa bei?
Tu nu stii ca toti betivii se pocaiesc?
Ce vrei sa decazi intratat incat sa nu mai fi OM normal, fiinta sociala, ci pocait rupt de lume si de realitate?
Problemele de sanatate nu ti le rezolva nici Dumnezeu nici biserica si cu atat mai putin popa, ci numai medicii specialisti.
Dumnezeu nu are nicio contributie divina si din pacate a disparut ca magaru in ceata si tace ca porcu-n cucuruz!
Sau ce altceva pot sa spun daca nimeni nu l-a vazut si nu l-a auzit?
Sa spun cumva ca crestinii nu au Dumnezeu pentru ca religia lor nu pleaca de la niciun Dumnezeu ci de la un criminal ca si Constantin cel Mare?

| dött a răspuns (pentru Maomau):

As vrea sa fiu un mincinos asa mare precum preotii. Incerc si eu.

| Maomau a răspuns (pentru dött):

Eu nu te-am facut mincinos, pentru ca stiu ca nu-i poti intrece niciodata pe preotii care traiesc doar din minciuna si sarlatanie!
Asa ca ei sunt profesionisti ai minciunii fiind binecuvantati cu aceste daruri chiar de la tatal lor ceresc, adica Tatal Minciunii de-i mai zic unii si Dumnezeul veacului acestuia...sau Dracu!

| AndreiDragoi a răspuns:

Un singur lucru trebuie sa il ti minte mereu. Noi suntem creatia Lui Dumnezeu. Nici un om de pe planeta nu ar pute-a sa ne faca atat de perfecti. Uita-te la tine si gandeste-te la tot corpu tau cat de bine e asezat. Asta nu o sa poata sa faca nimeni in lumea asta. Gandeste-te ca toti ne nastem cu ideea de Dumnezeu. Uita-te in trecut la toti, pana si la oamenii pesterilor, nu avea nimeni sa ii invete de Dumnezeu, dar ei (ex: bagau un bat in pamant si se rugau la el) Toti ne nastem cu ideea de dumnezeu asa e ce-a mai mare dovada. dar El ne-a lasat liber arbitru, poti sa crezi si sa nu, dar daca crezi, crezi cu inima.

| ninutza1990 a răspuns:

Cat mai multe rugaciunisad scurt si la obiect. iar Dumnezeu iti va da si binecuvantari. ai sa vezi

| Silyca a răspuns:

Si incet icet incepe lumea sa se trezeasca.Si eu am trecut prin asta era si sunt considerat ciudat.O sa treci si de etapa asta si o sa-ti dai seama de multe lucruri mie mi-a luat 3 ani si inca nu am reusit.Viata este un coridor lung si anevoios 3 ani sunt putini si iti dai seama de putine lucruri... Daca vrei sa ne impartasim parerile trimite un pm(private message).

| dracu14 a răspuns:

Imi pare rau sa te intristez dar dumnezeu chiar nu exista

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Inseamna ca nu ai avut ce pierde, daca mai ai un pic de credinta e bine si exploateaza la maximum acel pic

| HueyFreeman a răspuns (pentru ninutza1990):

De ce trebuie sa te rogi mereu la el? Parca era omniscient si stia tot ce se poate stii, de ce trebuie sa te sclavagesti in fata lui?

| adrianamara a răspuns:

Daca el nu exista si tu crezi nu ai pierdut nimic insa daca el exista si tu nu crezi ai pierdut totul!

| wtxwhdxifdjebdd explică (pentru adrianamara):

Mi-ai dat multe de gandit...

| tasmania a răspuns:

Daca-ti permiti, fa o excursie de 2 saptamani la Athos. Si apoi cauta-ti un duhovnic, daca nu ai.

| wtxwhdxifdjebdd explică (pentru Inferno):

Am sa-mi iau Votreoxigen, ca asta mi-a recomandat si medicul oftalmolog si sper sa scap de mizeriile astea.Le tot am de 4 ani si nu mai scap de ele.La fel si cu o sinuzita tampita intretinuta de o deviata de sept, nici nu stiu de unde drk o am.Asta e de aproape 6 ani.