| anonim_4396 a întrebat:

Intrebare pentru credinciosi:
De unde stiti ca acest Dumnezeu al vostru este barbat, si nu este femeie?
Ma gandesc, ca cei care au inventat acest Dumnezeu au fost sexisti sau misogini, de au spus ca Dumnezeu e barbat, si nu femeie.
Voi ce credeti?

83 răspunsuri:
| AFR81 a răspuns:

Cred ca daca ai fi studiat putin subiectul, n-ar mai fi fost nevoie sa pui aceasta intrebare.

| ania a răspuns:

Biblia spune-Dumnezeu a făcut pe om după chipul Său, l-a făcut pe om după chipul lui Dumnezeu, parte bărbătească și parte femeiască i-a făcut(Genesa 1-27).Bărbatul și femeia reflectă împreună calitățile lui Dumnezeu.

| Mayhem666 a răspuns (pentru ania):

Biblia spune...blah, blah, blah.
Si daca ai cerceta, fara sa spui tot ce scrie in biblie, cum ar fi?

| MironGrindescu a răspuns (pentru Mayhem666):

Daca le iei Biblia din mana i-ai terminat.

| ania a răspuns (pentru Mayhem666):

Am spus ce spune Biblia, pentru că ai făcut anumite aprecieri despre Dumnezeul Bibliei.Cum anume crezi că ar trebui să cercetez?

| RAY a răspuns:

Nu exista credinciosi, eu nu pot fi ipocrit crezand asta, nu exista asa ceva in Romania poate 1% din populatie atat

| Mayhem666 a răspuns (pentru RAY):

Asta cam asa este. Ei sunt credinciosi doar in mintea lor, dar nu arata asta prin actiunile si cuvintele lor.

| Drimmero a răspuns:

E barbat,, ti-o indica Biblia.
Nu are treaba cu misoginismul. Si daca ar fi femeie nu m-as supara, tot ce conteaza este ca eu cred in El.
Dar de ce te pune pe ganduri excesiv Dumnezeu?

| Mayhem666 a răspuns (pentru Drimmero):

Pentru ca in fiecare zi ma irita oamenii care mi-l tot arunca in farfurie de fiecare data cand au ocazia. Dumnezeu in sus si Dumnezeu in jos. Toata ziua numai Dumnezeu. Iar daca pun niste intrebari la care acesti oameni nu imi pot raspunde, pentru ca nu au cum, evita si mi se spune doar ca Dumnezeu exista, si nimic mai mult. Asta ma enerveaza.
Asa pot si eu sa inventez un zeu, si sa zic, ca acel zeu este cel adevarat. M-ar crede cineva? Exact, NU, ar zice ca sunt nebun.
Oamenii cred orbeste in ce li se zice, si cu cat mai multi oameni zic asta, cu atat mai multi vor crede asta. Pe mine pur si simplu nu m-a convins chestia asta cu Dumnezeu.
Parerea mea este ca nu exista, cum tu ai dreptul sa crezi, asa am si eu dreptul sa nu cred.

| Drimmero a răspuns (pentru Mayhem666):

Foarte bine,e doar parerea ta si nu o certitudine.
Astept o dovada a stiintei sa zica ce zici tu,,ah, am uitat ca ei se ocupa cu diminuarea populatiei si trierea dupa bunul plac, de parca si-au insusit dreptul de la origini/
Eu credeam ca un ateu are argumentele bine inchegate,, studiaza mult, si nu se ia total aiurea de lucruri ilogice. Ne-am obisnuit sa il atacam pe Dumnezeu...cand El nu are nicio vina pentru situatiile de pe pamant, sau uiti ca omul e lepra adevarata si din comoditate respingi?

| T0T a răspuns:

Nimeni nu spune că Dumnezeu este bărbat, asta ar fi o prostie.

| Mayhem666 a răspuns (pentru T0T):

Ba da, toti spun ca Dumnezeu e barbat. Nu ai auzit de chestia aia cu "mos cu barba care sta pe norisori"?, de ce nu e "baba cu sanii lasati care sta pe norisori"? laughing

| T0T a răspuns (pentru Mayhem666):

Asta spun cei care spun la panaramă. Religioșii ar fi tâmpiți dacă ar spune asta căci ar fi împotriva a ceea ce susține Biblia.

| T0T a răspuns:

Ca să punem capăt aberațiilor de aici. Bărbatul și femeia sunt 2 sexe care se deosebesc prin organele sexuale. Dumnezeu nu este un organism biologic așa cum îl descrie Biblia. Acel "tată" nu este denumire dată pentru că e bărbat ci pentru că el poate fi asociat cu sămânța din care toate au apărut. Ce naiba, trebuie să susțină un necreștin aberațiile idioților care nici măcar nu își înțeleg propria religie. Din ce am citit aici e jale mare în mintea lor.

| Mayhem666 a răspuns (pentru T0T):

In sfarsit cineva care intelege cam unde am vrut sa ajung cu discutia asta. Trebuia sa apari mai devreme cu raspunsu asta, dar e bine si acum. Multumesc!

| Florentina9210 a răspuns:

Ce cred eu? Cred ca ar fi cazul sa pui intrebari mai serioase si mai interesante. Who the hell gives you the right to judge God?

| Mayhem666 a răspuns (pentru Florentina9210):

Fac ce vreau. Pana la urma asta e un site cu intrebari, fie ele interesante sau nu, tot intrebari sunt. Intreb ce vreau, raspunde cine vrea.
I judge who I want, I judge even myself sometime.

| Florentina9210 a răspuns (pentru Mayhem666):

Ciudata perspectiva a vietii ai. Sa stii ca viata nu e doar despre anime si alte rahaturi. Prin intrebarea asta ti-ai exprimat frustrarea cu privire la ceva ce nu ai obtinut sau ma rog ce ti-ai dorit. Si de aceea zici ca Dumnezeu nu exista.

| MironGrindescu a răspuns (pentru Florentina9210):

Adica tu ai vreo postare serioasa?

| RareşTPUro a răspuns (pentru MironGrindescu):

«Offtopic»
Dar tie ti se pare frumos sa intri si sa te bagi in seama cu cont nou? Adica ai facut contul ieri si primul tau raspuns "de ajutor" la aceasta intrebare este sa imi raspunzi mie? "Florentina9210"

| Clorox a răspuns:

Geez, ai inceput să fii enervant...
Parcă erai ateu, de ce naiba mai răscolești rahatul dacă știi că nu crezi in nimic?

| Mayhem666 a răspuns (pentru Clorox):

De la o vreme parca te irita orice spun.

| Clorox a răspuns (pentru Mayhem666):

Nu chiar... Mă supără întrebările astea fără rost.
Chiar dormi mai bine dacă știi că d-zeu e fată sau băiat?
Nu ești ateu? :/

| Mayhem666 a răspuns (pentru Clorox):

Ba da sunt.
Nu e chestia ca dorm mai bine daca stiu sau nu, dar chiar eram curios ce cred si alti oameni despre subiectul asta, pentru ca pe toti oamenii pe care i-am intalnit si cred in Dumnezeu (chiar si membrii familiei mele), toti sustin ca Dumnezeu ar fi barbat.

| Zazy a răspuns (pentru Mayhem666):

Animelover95, incearca sa nu iti mai schimbi parerile ca vremea.
Cand spui ca esti credincios, cand spui ca esti ateu.
Nu ne pasa in cine crezi tu.
Dar hotaraste-te nene, ca ne ametesti.
Sa stii ca credinta in Dumnezeu e mai importanta decat vizionarea animeurilor happy.

| Mayhem666 a răspuns (pentru Zazy):

Nu imi schimbau parerile, nu am spus niciodata ca sunt credincios.

Răspuns utilizator avertizat
| Superior a răspuns:

Daca Dumnezeu e tatal lui Iisus, inseamna ca e barbat, ca daca era femeie spunea "Mama lui IIsus".

| Mayhem666 a răspuns (pentru Superior):

Faptul ca este tatal lui Iisus este o inventie facuta de oameni. Asta este un lucru pe care oamenii l-am presupus, fara ca macar sa incerce sa afle daca acest Dumnezeu macar exista sau nu.

| Superior a răspuns (pentru Mayhem666):

Totusi in Biblie de ce Iisus foloseste "Tatal meu"?

| untu a răspuns (pentru Superior):

Mama lui Iisus Hristos este Maica Domnului, Fecioara Maria!

| untu a răspuns (pentru Mayhem666):

Nu este inventie, chiar exista cu adevarat! Sunt foarte multe dovezi ale existentei Lui! Fara Dumnezeu care ne-a dat viata prin nastere, nu suntem nimic!

| untu a răspuns (pentru Superior):

Intreaba pe un preot! Chiar e Tatal Lui! De ce nu mergi la Biserica in fieecare duminica sa asculti predicile, pildele si invataturile Domnului Iisus Hristos predicate de parinte! Este foarte interesante si deloc plictisitoare!

| ViorelMihai a răspuns (pentru untu):

"Este foarte interesante ".
Adica nu stii sa scrii corect in limba romana, dar dai lectii de teologie.

| Mayhem666 a răspuns (pentru Superior):

Biblia a fost scrisa de oameni.

| Mayhem666 a răspuns (pentru untu):

Nu stiu de ce de fiecare data cand imi dai raspunsuri la categoria asta, ma gandesc, ca fie esti un incuiat la minte de 70 de ani, fie esti un troll.
De ce esti asa de sigur ca Dumnezeu exista? Poti sa imi arati dovezi ca exista? Exact, nu poti.
Daca tu te consideri un nimic fara Dumnezeul tau, e problema ta, eu nu ma consider un nimic.

| BlackRose03 a răspuns:

"Tatal nostru care esti in ceruri..."
Cred ca te-ai prins.Si de unde stii ca Dumnezeu nu exista? Asa cum noi nu avem dovezi ca ar exista, tu ce dovada ai ca ar fi doar o inventie?

| Mayhem666 a răspuns (pentru BlackRose03):

Atata timp cat cineva nu imi dovedeste existenta lui, am tot dreptul sa spun ca nu cred. Nu pot sa cred orbeste in ce mi se spune.

| BlackRose03 a răspuns (pentru Mayhem666):

Ai dreptul sa nu crezi, tot asa am si eu dreptul sa cred in El. Daca esti de parere ca nu exista, de ce mai pui astfel de intrebari? Nu te intereseaza, vrei sa ne convingi si pe noi ca Dumnezeu nu e asa real precum credem. Daca oricum nu esti credincios, nu mai pune astfel de intrebari.E problema ta.N-are rost sa iti bati capul cu lucruri pe care nu le intelegi sau nu vrei s-o faci.Eu nu ma iau de tine pentru ca esti ateu, nimeni n-o face.Probabil esti nemultumit de parerea celorlalti si credinta lor, iti exprimi aceasta nemultumire aici.Dar cu ce te deranjeaza viata celorlalti si alegerile luate in viata? Este gresit sa iti impui parerea altora desi e foarte probabil sa fie eronata.Nimeni nu e interesat de opinia ta, nu o lua ca pe o insulta.
Nu credinta conteaza, deci in loc sa iti formezi o parere gresita despre credinciosi pentru ca au un Dumnezeu mai bine te-ai uita la calitati si suflet.Nu iti trebuie dovezi sa crezi, o faci pentru ca asa simti, daca nu vrei, ramai cu aceste nelamuriri."N-aveti dovezi".Tu ai vreo dovada? Pastreaza pentru tine, aici vei fi doar criticat

| Mihai1810 a răspuns:

Cine ti-a zis ca Dumnezeu e barbat?

| Mayhem666 a răspuns (pentru Mihai1810):

Toti oamenii pe care ii cunosc.

| Mihai1810 a răspuns (pentru Mayhem666):

Daca vorbesc din amintiri e treaba lor. In Biblie nu se spune ca Dumnezeu e barbat sau femeie. Nu mai crede tot ce spune unul si altul.

Răspuns utilizator avertizat
| CinevaAnonimă a răspuns:

Intrebare pentru tine: cine ti-a spus ca Dumnezeu ar avea gen?

| Superior a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

Pai suntem dupa chipul si asemanarea lui, probabil. Asa l-a facut pe Adam =====> Dumnezeu e barbat, femeia a aparut dupa.

| CinevaAnonimă a răspuns (pentru Superior):

Nu vreau sa fac astfel de studii. M-ar putea dice in sminteala. Dar nu prea cred sa fie barbat. Degraba o sa intrebati si daca ingerii sunt barbati sau femei.

Răspuns utilizator avertizat
| Nitroblast a răspuns:

In primul rand, Dumnezeu nu e o inventie. Daca nu poti sa treci de pasul asta, nu citi mai jos fiindca nu o sa pricepi nimic.

Sfanta Treime e formata din Tatal, Fiul si Sfantul Duh. Nu din mama, fiica si mai stiu eu ce.

Ingerii sunt asexuali. Ideea cu sexele exista doar pentru oameni, ca sa priceapa. Unii nici nu inteleg faptul ca e o entitate superioara, dar apoi faptul ca nu are sex?

Sunt lucruri care nu ne sunt de folos, o sa ni le descopere pe ailalta lume Dumnezeu, impreuna cu toate cate nu le-am priceput despre el. Sau, poti sa incepi de aici, dar e o cale foarte grea sa crezi intr-atat incat sa poti intelege chiar si fragmente minuscule din inteligenta necuprinsa a lui Dumnezeu.

| Nitroblast a răspuns:

Ideea e urmatoarea, le-am mai spus si altora, ti-o spun si tie - nu vrei sa crezi in El. Esti prea mandru pentru a crede intr-un creator, right? Poate sa vina si in fata ta in mod special, ca tot nu vei crede si tot nu vei vrea sa cauti dovezi in acest sens. E alegerea fiecaruia, ce e drept, dar nu ai cum sa spui ca alegerea ta e cea mai buna pentru toti, e absurd.

Biblia a fost scrisa de oameni. Oamenii au scris din ce le-o zis Dumnezeu sa scrie. Nu crezi, partea a doua.
Ai minte, amintiri, inteligenta? Arata-le. Vreau sa pun mana pe ele. Vreau sa le vad. Asa e si Dumnezeu, nu se vede, se simte. Ca tu nu vrei sa simti, partea a doua.

Dovezi sunt cate poftesti. Chiar si faptul ca existam e o dovada. Vorbeste cu unii care l-au vazut la propriu pe Domnul, o sa iti dea cate dovezi vrei.

Si care e problema cu cercetarea in afara Bibliei? Nu e absolut nici o problema, ba dimpotriva, e recomandat sa faci cercetari pentru a verifica ce se spune acolo. Cercetatori in privinta asta sunt, poti sa cauti despre ei si cercetarile lor.

Cu ateismul nu il poti gasi pe Dumnezeu, doar cu credinta. Nu poti sa gasesti ceva in care nu crezi, nu?

| MironGrindescu a răspuns (pentru Nitroblast):

Nu ne intereseaza aburelile in care crezi.
Astept ziua cand va vor interna pe toti cei care credeti in cai verzi pe pereti acolo unde va este locul.
Ar trebui sa va construiasca spitale psihiatrice nu biserici.

| AnonimSuprem1 a răspuns:

Din punct de vedere religios, Dumnezeu nu reprezinta nimic material, ci este o forta Atotputernica, Atotstiutoare.

| Zazy a răspuns:

Daca nu crezi in Dumnezeu, nu mai posta intrebari de genul aici. Pe acest site, exista, dupa cum stii, si copii, cu varste fragede, care sunt usor influentati de parerile noastre, ale celor din jur. Din moment ce tu iti lasi parerile si intrebarile fara sens pe aici legate de Dumnezeu, de divinitate, le starnesti o anumita curiozitate copiilor si in acelasi timp le dai foarte mult de gandit (negativ, desigur). In niciun caz pozitiv.
Si nu este ok absolut deloc. Consider ca ar trebui sa vorbesti asta cu preotul de la biserica, sau profesoara/profesorul ce iti preda religia la scoala. Ei iti pot da argumente foarte bune, stiu mult mai multe ca noi.
Cum am mai spus, nu crezi in Dumnezeu este strict treaba ta si nu ar trebui sa pui intrebari fara sens aici. Nu uita, poti influenta multi oameni sa meaga pe drumul tau, si nu e bine. Crede-ma ca tu nu ai ales drumul bun!
Si apropo, Dumnezeul nostu este si Dumnezeul tau! Fara Dumnezeu nu existai astazi.
Crede in Dumnezeu! El exista!
O seara buna!

| Mayhem666 a răspuns (pentru Zazy):

Care profesoara de religie, ca sunt la facultate, si aici nu se face religie (si bine imi pare). Dumnezeul tau, nu e si Dumnezeul meu, pentru ca pentru mine Dumnezeu nu exista, este doar creva ce oamenii au creeat. Eu nu cred in el.

| Zazy a răspuns (pentru Mayhem666):

Ai impresia ca te cunosc? De unde ai vrea sa stiu eu ca esti la facultate?
Auzi, daca tot ai nelamuririle astea de ce nu te duci la un preot care chiar are argumente exacte? Vii si ne ametesti pe noi ca Dumnezeu nu exista, cand de fapt nu e asa.
Stii ceva, fiecare cu parerile lui, cu ideile lui. Nu trebuia sa stie toata lumea ca tu esti ateu.winking Unora chiar nu le pasa, nici mie. Dar am vazut ca tot postezi chestii de genul cum ca Dumnezeu e inventat de oameni, si nu m-am mai putut abtine. Totul are o limita!
Nu vrei sa crezi, bine. Dar acum nu stai toata ziua sa postezi pe TPU ca nu crezi tu.
Doar atat iti mai zic. Daca Dumnezeu il consideri inexistent, atunci de ce mai esti pe lumea asta? De ce ai un acoperis deasupra capului? De ce ai mancare pe masa? De ce ai haine? De ce ai sanatate? De ce? Imi spui si mie, te rog frumos? Toate astea vin de la Dumnezeu si ar trebui sa-I multumesti pentru toate in loc sa stai si sa ametesti lumea pe TPU cu agrumentele tare care oricum nu sunt de folos sau adevarate!

| Mayhem666 a răspuns (pentru Zazy):

De ce mai sunt pe lumea asta?
Pentru ca m-a nascut mama.
De ce am un acoperis deasupra capului?
Pentru ca bunicii si parintii mei au muncit sa construiasca, casa.
De ce am mancare pe masa?
Pentru ca parintii mei au muncit sa ia bani, ca sa cumpere mancare.
De ce am haine?
Din acelasi motiv mentionat mai sus.
De ce am sanatate?
Pentru ca m-am nascut sanatos, si mi-am pastrat sanatatea, nu am distrus-o.
Gata, ti-am spus!
De unde stii ca argumentele mele nu sunt adevarate? De unde stii ca tu ai dreptate? Te-ai gandit vreodata ca este posibil sa te inseli in privinta asta?

| Zazy a răspuns (pentru Mayhem666):

Ei bine, arguemtnele tale NU sunt ADEVARATE pentru MINE!
Eu cred ca nu ai inteles de fapt ce-am vrut sa spun si iar ma iei cu aberatiile tale.
Eu ti-am mai zis, dom'le. Crezi, bine. Nu crezi, it's ok. Your life!
Dar nu te mai frustra atat pe TPU, pentru ca influentezi si alti oameni ( de fapt, ma refer numai la copii) si ii indrepti pe drumul tau CARE NU E DELOC BUN.
"Fructul putred strica mai multe fructe, daca nu este aruncat la timp"
Atat iti mai spun. Daca nici proverbul asta nu-l mai intelegi, e clar ca anime-urile "isi fac treaba".
Crede-ma ca eu nu sunt rautacioasa, dar inceteaza sa mai postezi chestii fara logica. Si ti-am mai spus si o repet, exista preoti! care chiar iti pot argumenta ceea ce tu crezi ca nu e adevarat!

| Mayhem666 a răspuns (pentru Zazy):

Da, bine, incheiem discutia aici, pentru ca nu am chef de cearta la ora asta.
Si pentru cultura ta generala, asta e o tara libera si fiecare face ceea ce doreste, iar daca eu doresc sa postez astfel de intrebari, o fac, nu incetez doar pentru ca asa spui tu. Cine vrea sa imi citeasca intrebarile, le citeste, cine nu vrea sa le citeasca, nu o face, nimic mai simplu.
Iar tu nu ar trebui sa te mai crezi asa de superioara, ca nu esti, si nu dai un exemplu de crestin bun, copiilor de pe aici care iti citesc raspunsurile!

| AC4S4 a răspuns (pentru Mayhem666):

Vezi ca mai sus scriai ca te-ai saturat ca peste tot auzi de Dumnezeu:
"Pentru ca in fiecare zi ma irita oamenii care mi-l tot arunca in farfurie de fiecare data cand au ocazia. Dumnezeu in sus si Dumnezeu in jos. Toata ziua numai Dumnezeu."
Si acum spui ca e o tara libera si ca poti face ce vrei, poti sa pui ce intrebari vrei. De ce lumea nu ar putea sa vorbeasca despre Dumnezeu in public? Pentru ca tu nu crezi?

| Mayhem666 a răspuns (pentru AC4S4):

Nu am spus ca oamenii nu pot vorbi in public despre Dumnezeu, dar sa nu mai imi tot spuna MIE de Dumnezeu. Am spus ca oamenii imi spun mie de Dumnezeu, si asta e ceea ce ma deranjeaza, de aia am spus ca mi-l arunca mie in farfurie. Oamenii pot vorbi de Dumnezeu pana li se usuca gura, dar sa nu mai imi bage mie aburelile lor, la asta ma refeream.

| AC4S4 a răspuns (pentru Mayhem666):

Eu sincer nu vad pe nimeni sa vorbeasca de Dumnezeu. In general tinerii numa' despre Dumnezeu nu discuta astazi. Unde ii gasesti?

| Mayhem666 a răspuns (pentru AC4S4):

Nu am spus ca acei oameni sunt tineri. Am spus oameni, asta inseamna toate categoriile de varsta.

| AC4S4 a răspuns (pentru Mayhem666):

Tot nu inteleg unde gasesti atatia oameni pe strada care sa vorbeasca cu tine despre Dumnezeu.

| Zazy a răspuns (pentru Mayhem666):

Din contra, consider ca sunt un exemplu foarte bun.
Stii? Eu nu sunt ce crezi tu. Oricum nu imi pasa. Dar Daca tu ma crezi inferioara sau orice altceva, nu inseamna ca asa sunt. Oamenii credinciosi mereu vor fi SUPERIORI! happy Byeee

| damnedwolf a răspuns:

Deci ce sa zic cine stie fie care religie il simbolizeaza diferit
in majoritatea este simbolizat ca barbat dar sunt si religii care sustitin ca dumnezeu ar fi femeie dar ce poti sa zici sunt multe religii care il simbolizeaza ca animal
ce poti spune fiecare persoana il imagineaza pe dumnezeu dupa propria imaginatie
deci de une stim noi credeam in ceea ce am fost invatati sa credem
credinta este urmatoarea crede si nu cerceta

| untu a răspuns (pentru damnedwolf):

Este gresit! Citatul asta controversat,, crede si nu cerceta" nu exista in nici un Biblie! Dar noi stim că Hristos Domnul a zis:

"Cereţi şi vi se va da; căutaţi şi veţi afla; bateţi şi vi se va deschide, că oricine cere ia, cel care caută află, şi celui ce bate i se va deschide." (Ev. Matei 7:7-8)

Deci, haideţi să nu mai stăm pe gânduri, şi să ieşim din bezna necunoaşterii spre lumina credintei, urmand indemnul Mantuitorului de a cerceta lucrurile, insa cu dreapta socoteala:

"Cercetati Scripturile, ca socotiti ca in ele aveti viata vesnica. Si acelea sunt care marturisesc despre Mine"

| Nyya a răspuns:

Daca totul este o inventie pentru ca oamenii sa nu se mai gandeasca cum s-a creat pamantul? Daca ne este,, insetat,, a credem in Dumnezeu? Poate totul e o iluzie...

| 私は日本が大好き a răspuns:

Dumnezeu e o entitate superioara, nu are gen

| AkiseAru a răspuns:

Eu sunt credincios, dar eu cred ca Dumnezeu nu exista... Vreau sa zic ca oamenii poate s-au gandit sa ii invete pe oameni asa ceva, doar ca ei sa fie mai buni, ca sa se inteleaga intre ei. Si exemplul ca sa-i convinga este acesta: Daca se roaga si fac fapte bune, Dumnezeu ii ajuta. Dar de ce nu ii ajuta daca fac fapte rele? De ce nu ii ajuta daca nu fac nicio fapta? Ii ajuta doar daca fac fapte bune, deci oamenii s-au gandit ca daca ii pacalesc pe ceilalti sa fie buni, Dumnezeu ii ajuta. Restul intamplarilor pot fii simple coincidente.
Bafta!

| syd2 a răspuns (pentru AkiseAru):

Lul, mai vezi si tu despre epoca medievala

| Mayhem666 a răspuns (pentru AkiseAru):

Cum vine asta? Esti credincios, dar nu crezi...
Cred=credinta, deci de aici vine si cuvantul credincios.

| untu a răspuns (pentru AkiseAru):

Cum poti sa fii credincios daca tu crezi ca Dumnezeu nu exista? A fi credincios inseamna a merge la Biserica, la Sfintele Slujbe de Sfanta Liturghie si sa te rogi pentru sanatatea familiei tale si pentru reusite la toate, mai ales sa-i multumesti pentru ca ti-a dat pe toate!

| Superior a răspuns (pentru AkiseAru):

Nu are logica, nu crezi in Dumnezeu dar esti credincios straight face

| Clorox a răspuns (pentru untu):

A fi credincios inseamna a crede in ceva, eu sunt foarte credincios, dar nu mă închin dumnezeului crestin...

| AkiseAru a răspuns (pentru Mayhem666):

Chiar si acum ma mir la ce am scris laughing Nu stiam ce e cu mine atunci o.O

| Mayhem666 a răspuns (pentru AkiseAru):

De ce te miri?

| MadalinaGabriela02 a răspuns:

Eu personal nu dau o importanta aparte religiei, sunt agnostica (nu imi pasa daca exista sau nu o divinitate, nu imi influenteaza viata cu nimic, tineam sa clarific asta), dar am o colega foarte credincioasa si am intrebat-o acum ceva vreme asta. Ea mi-a zis ca e o forta si pur si simplu nu are gen. Fie voia sa scape mai repede de mine (caci nu aveam subiect de discutie) fie ea chiar asa a pus problema.

| wisseguy11 a răspuns:

Incep sa te suport dupa ce am citit intrebarea laughing)
era un banc

-tata, dzeu e barbat sau femeie?
-cred ca e si barbat si femeie, fiule.
-tata, dumnezeu e alb sau negru?
-cred ca e si alb si negru.
-tata, tata dumnezeu iubeste copiii sau adultii?
-fiule, dumnezeu iubeste si copiii si adultii.
-TATA, ASTA INSEAMNA CA DZEU E MICHAEL JACKSON?

| Mayhem666 a răspuns (pentru wisseguy11):

Cum adica incepi sa ma suporti dupa ce ai citit intrebarea? Inainte nu ma suportai?

| anonim_4396 explică (pentru Mayhem666):

Salut, dumnezeu/iehova e forma mentala, la fel ca si isus de altfel, ei n-au avut, n-au si nici nu vor avea vreodata corp fizic. Sunt pur si simplu forme mentale, si tu poti sa-ti creezi propria forma mentala si s-o programezi cum vrei tu, de exemplu s-o bagi in casa la cineva pentru a-l ingrozi. Pe cand Satan si Demonii Sai, care sunt de fapt Zeii Goetici sunt fiinte cat se poate de reale, reusind sa creeze omenirea, exceptand evreii, evreii au fost creati de dumnezeu/iehova, si invers, dumnezeu/iehova a fost creat de evrei.;) Sunt fiinte cat se poate de vii, net superioare noua, intrucat au gasit reteta nemuririi, la inceput au existat si Zei muritori, si desigur ca exista si Zei morti. Vad ca esti un pic sceptic, insa sa stii ca noi Adevaratii Satanisti sustinem teoriile stiintifice, din mai multe puncte de vedere, si mergem cot la cot cu stiinta, insa nu vedem stiinta ca pe o noua religie care are raspunsul la toate. Intrucat fara Spiritualitate suntem 0 si nu ne putem folosi mintea la cel mai inalt nivel. Uite aici un articol care sa-ti explice mai mult, dedicat special scepticilor si ateilor. http://bucurialuisatan.com/forum/viewtopic.php?id=3863, bucurialuisatan.com. HAIL SATAN!

| Mayhem666 a răspuns (pentru anonim_4396):

Am citit tot articolul, si apoi am aruncat un ochi si prin comentarii, si am tot vazut ca scria HAIL SATAN. Ce inseamna?

| anonim_4396 explică (pentru Mayhem666):

Ma bucur, Hail Satan! = Cinste Satan! Se mai spune si Ave Satanas!