| wtxwhdxifdjebdd a întrebat:

se spune ca fiecare cuvant obscen ne va aduce probleme cand vom muri.Din punct de vedere religios,daca ma injur cu prietenii,limbaj obscen de grad ridicat dar in gluma,dar faras a nhe suparam,daca sunt jignit tare radem impreuna, la fel si daca eu jignesc pe altul, este pacat? Adica n-o facem din rautate.

Răspuns Câştigător
| ЖAngelOfLoveЖ a răspuns:

Buna. Da, mi se intampla si mie foarte des cand eram mai mica, si acum, chiar cand eram in spital injuram de mama focului la A.T.I. laughing. Dar era doar in somn, si eram foarte frustrata. P.S: Daca zici ca doar in cadrul grupului te exprimi asa si nimeni nu se simte prost, atunci nu poate fi numit pacat. Dar ai grija totusi happy.

21 răspunsuri:
| Kalla a răspuns:

Prin simplul fapt ca ai omorat limba romana ar trebui sa mergi in iad.E o gluma, hai sa radem!
Nu conteaza pe cine faci tu sa razi, conteaza ca il superi pe Dumnezeu cu cuvinte urate.Nu este frumos, punct. Daca faci sa razi pe cineva cu o injuratura crezi ca-L faci pe Dumnezeu sa zica: Asta-i simpatic, il bag in Rai ca sa ne injuram si sa radem impreuna!

| wtxwhdxifdjebdd explică (pentru Kalla):

Mi-ar placea recunosc.

| HueyFreeman a răspuns (pentru Kalla):

"il superi pe Dumnezeu cu cuvinte urate" Nu exista cuvinte urate sau cuvinte frumoase. Cuvintele sunt neutre, conteaza contextul in care sunt folosite.

| wtxwhdxifdjebdd explică (pentru Kalla):

Partea cu Dumnezeu si Raiul e geniala rolling on the floor.

| Maxim96 a răspuns:

Nu este placut lui Dumnezeu.

| wtxwhdxifdjebdd explică (pentru Maxim96):

Ok.Dar de ce? Ceea ce iese din gura unui om il spurca.Nu-i contextual? In functie de contextul in care le folosim? Pana la urma toate cuvintele sunt pacate daca le folosim pentru a face rau.Ca amalgamul de cuvinte reprezinta lucruri sau termeni vulgari pentru penis sau vagin pana la urma e acelasi lucru daca le folosim pentru o gluma sau pentru a face rau, nu?

| Maxim96 a răspuns (pentru wtxwhdxifdjebdd):

Orice vorba rea il spurca pe om si il departeaza de Dumnezeu.Toate gandurile si vorbele rele sunt de la diavol.

| wtxwhdxifdjebdd explică (pentru Maxim96):

Firar! De ce cuvintele de la diavol trebuie sa fie atat de amuzante? crying(Nu ma pot desparti de injuraturi.Eu si injuraturile suntem precum c urvele si banii crying(.

| Maxim96 a răspuns (pentru wtxwhdxifdjebdd):

Pai ca sa te departeze de la Dumnezeu-Izvorul vietii, iar iubirea este viata.Prin mai multe rugaciuni adresate lui Dumnezeu te vei lasa de acest viciu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Probabil se refera la faptul ca injuraturile sunt arme literar, daca nu le folosesti cu un scop rau ca sa ranesti omuleti, atunci inca mai esti asteptat cu bratele deschise in rai.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca avem o gura,infiderent,ca ne-a dat-o big-bangul ori Doamne-Doamne,consideri ca trebuie sa bagam rahaturi in ea? iar de scor trebuie sa scoatem din ea ce spuneai mai sus? ori crezi ca e un organ,util frumos,pe care trebuie sa scoatem doar cuvinte frumoase,laude,incurajari,sfaturi? eu cred ca un om care vorbeste frumos este mai apreciat, si mai cred ca cei ce rad jignindu-se, si vorbind porcos, sant niste inculti, care nu stiu cum sa rada decat asa.li se pare amuzant.nu am intalnit nici o femeie in viata mea care sa aprecieze un limbaj obscen, vulgar, si glume de prost gust.

| Dumniezău a răspuns:

Las' ca te iert fiule, nu-ti face griji.Sunt altii mai pacatosi ca tine.

| ЖAngelOfLoveЖ a răspuns:

Daca e folosit doar in limbajul de grup, si poate sa fie folosit doar in scopruile unei comunicari mai putin inteligente, nu se poate sa fie un pacat. Dar daca jignesti cu adevarat la nervi o persoana, care nu este in cadrul grupului tau si poate sa ia asta ca o insulta, atunci, da se poate numi pacat. Ai grija, e mai bine sa le scoti din vocabular, ca te poti trezi alaturi de adulti sau persoane publice.

| wtxwhdxifdjebdd explică (pentru ЖAngelOfLoveЖ):

NU jignesc pe nimeni.Doar in grup fol cuvnitele obscene.In rest am vocabularul "curat".

| wtxwhdxifdjebdd explică (pentru ЖAngelOfLoveЖ):

Odata am injurat prin somn si m-a auzit maica-mea rolling on the floor laughing.Pe bunehee hee.

| ЖAngelOfLoveЖ a răspuns (pentru wtxwhdxifdjebdd):

Buna. Da, mi se intampla si mie foarte des cand eram mai mica, si acum, chiar cand eram in spital injuram de mama focului la A.T.I. laughing. Dar era doar in somn, si eram foarte frustrata. P.S: Daca zici ca doar in cadrul grupului te exprimi asa si nimeni nu se simte prost, atunci nu poate fi numit pacat. Dar ai grija totusi happy.

| SweetAl3x a răspuns:

Sunt glume intre voi pana la urma. Hai sa fim seriosi, ca sa ajungi in rai trebuie sa stai toata viata inchis intr-o pestera, nespalat, netuns, ne-etc, pentru ca toate sunt pacate... e prea exagerat.

| Exilee a răspuns (pentru SweetAl3x):

Nu's de aceeasi parere cu tine.

| SweetAl3x a răspuns (pentru Exilee):

Nu ai ce sa le faci, sunt pustani, vor realiza mai tarziu cand va trebui sa isi tina gura. Dar acum, ce sa faca, sa nu mai doarma noaptea de frica iadului pentru ca fac niste glume legate de 2 cuvinte vulgare?

| neanderthalfararusine a răspuns:

Mai,cam asa.Doar ca, probabil problema este atunci cand injuri de dumnezeu, nu? Si in plus, toti preotii spun ca ti se iarta pacatale...nu-ti fa griji.

| wtxwhdxifdjebdd explică (pentru neanderthalfararusine):

Asa cred si eu.Cat timp nu-l implici pe Dumnezeu nu vad care ar fi problema.

| ioanaAn a răspuns:

N-are dea face cu religia, asta depinde doar de educatia ta si de cum vrei sa fii vazut de altii