| AnutzDragutz a întrebat:

uitati cum incepe povestea mea: Eu, surorile si parintii mei eram o familie foarte fericita care speram sa nu se destrame niciodata. Dar, din pacate, asa s-a intamplat. Mama a fost ispitita de un om, "tigan", dar familia noastra este romanca si l-a lasat pe tata. eu si cele 2 surori am fost la mijloc. Noi la tata, si cea mai mica, cls I, a ramas la mama. Tata ne tot face predici, mie si surorii mele cum ca ea nu ar fi trebuit sa faca aceste lucruri, etc, daca vrem sa ajungem in Rai sa facem ce face si el doarece el este ft. Credincios. Chiar in seara asta ne-a facut din nou. Si de fiecare data cand deschide subiectul imi apar imagini in minte foarte neplacute si nu mai zic nimic deoarece ma blochez complet. E oare posibil ca mama sa ajunga in iad? Mi-e si greu sa il scriu. E oare posibil ca Bunul Dumnezeu sa nu o ierte? Mentionez ca ea a ramas doar cu mama ei deoarece tatal si fratele ei au murit. Dumnezeu sa ii ierte. Si ea chiar se duce la mormintele acestora pentru a le pune lumanari, face parastas, mergea si la Biserica, nu stiu daca mai merge, dar cand are dreptul sa ne ia la program, ne-a dus de vreo 2 ori la o Biserica foarte frumoasa... Cine imi raspunde la intrebare cu un raspuns serios si fara rautati primeste o funda daca vrea...:-(

9 răspunsuri:
| XxXBlackVampireXxX a răspuns:

Imi pare rau pentru tine...
Si mama ta nu va ajunge in iad, va ajunge sub pamant ca noi toti.

| Laura a răspuns:

Frumos din partea mamei voastre că v-a lăsat pentru un țigan. În locul tău nu îmi mai făceam griji. Oricum, lasă dumnezeii și doar fii fericită. E trist dacă ai peste 10-11 ani și încă mai crezi povestea cu raiul și iadul.

| Omulrational a răspuns:

Trebuie sa intelegi ca asta e viata,nu trebuie sa te astepti intotdeauna sa iti cada totul din cer doar pentru ca tu ai o credinta,eu ca ateu nu e treaba mea sa ma bag si respect alte religii cum multi ar trebui sa o faca de asemenea,si eu am trecut prin momente grele in viata si am trecut peste fara sa ma inchin cuiva,omul isi decide viata nu altcineva, mama ta a facut ce si-a dorit nu o poti condamna, e viata ei asa cum si tu ai o viata de trait si nu trebuie sa pui asa multe lucruri in seama religiei.

| sabin89 a răspuns:

Anutza, sincer sa fiu, nu mi-a placut remarca facuta de Laura. Suntem aici pe site si credinciosi, si atei. Trebuie sa ne respectam unii pe altii, fara sa facem remarci de felul: "e trist ca ai o asemenea credinta". Asta este o problema personala pentru fiecare om, deci si pentru tine sa decizi ce alegi sa crezi. Si mama mea este credincioasa (ortodoxa) si o respect. Cum as putea sa nu imi respect mama? Cunosc si eu biblia, pentru ca la biserica am mers cand am fost mic. Si ca sa ma refer strict la problema pe care tu ne-ai relatat-o si la felul cum este ea privita prin prisma credintei ortodoxe, am sa iti spun un lucru care sper sa te ajute. David a comis un pacat mult mai mare. A iubit nevasta altuia si a aranjat lucrurile in asa fel incat sotul acesteia sa fie ucis. Deci iti dai seama ce pacat grav. Si totusi el nu figureaza pe lista celor care merg in iad, stiu toti credinciosii asta. Este drept ca el a regretat fapta, dar cine poate sti daca nu si mama ta regreta in sinea ei cele intamplate? Asa ca nu te lua asa usor dupa ce spune unul si altul si nu te grabi sa tragi concluzii. Pe masura ce ai sa mai cresti, lucrurile ti se vor limpezi.

| 4inel a răspuns:

Tu de ce crezi ca s-a ajuns aici?

Acestea sunt probleme de consiliere.
Daca doresti o rezolvare a problemei ar fi indicata o discutie in particular pe mail.

Răspuns utilizator avertizat
| DaliiLa a răspuns:

Pai.
Ce as facut mama ta, sa divorteze este un pacat, si stim foarte bine asta. pentru ca ea a jurat în fata lui Dumnezeu iubire vesnica, orice ar fi, tatalui tau.

Dar pentru ca facut un pacat asta nu înseamna ca va ajunge în iad!
Din ve vad. este o femeie credincioasa.
Si sincer, nu îti pot spune daca va ajunge în rai sau în iad, Dumnezeu decide, nu noi!
Sper ca te-am ajutat :*

Si îmi dai fundita pleasee puppy dog eyes

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Faceti ca ea.maritativa,face-ti copii si dupa aia destramati-va casnicia fiindca v-a casunat pe scula unui tigan sa o faceti carpa.nu e o rautate; dar sotul ei tatal vostru; o batea? era betiv? nu o respecta? nu asigura familiei tot ce trebuie? adica traiul de zi cu zi? nu va iubea? fiindca la tribunal se aude poezie de la toate curvele; e betiv.ma bate si nu aduce banii acasa.ele; sfintele, vor sa fie crezute. daca nu, macar intelese.aaa-m uitat.sunt crestin.

| MyPassion a răspuns:

Anutza, sunt oameni care au gresit mult mai mult... Dupa parerea mea mama ta nu a gresit chiar atat de mult in cat sa i se intample ceea ce ai sps tu, asa ca nu-ti face griji happy"faptele rele se pot recompensa pe parcursul vietii cu altele bune, bine inteles (nu daca omori pe cineva, sau lucruri de acest gen) asta nu cred ca ar putea fi iertata.:*