| Geass a întrebat:

Hitler spunea "Spune şi susţine o minciună atât de mult încât toţi să creadă că este adevărat" asta putem spune şi despre religie.

50 răspunsuri:
| OOOLEOOO a răspuns:

Hitler a vrut sa arda biblia la fel ca multi si nu a reusit.Hitler a vurt sa-ti arda si familia Hitler a vrut putere Hitler a vrut sa fie iubit! Hitler a vrut sa fie Dumnezeu deoarece a vrut sa arda restul lumii si sa creeze un popor de persoane la fel "Blonzi cu ochi albastri", Dumnezeu ne iubeste Dumnezeu ne-a creat pe toti diferiti si ne acepta pe toti frumosi sau urati atata timp cat suntem buni! deoarece el e bun cu noi si noi trebuie sa fim buni unii cu altii! Dumnezeu ne iarta daca gresim Hitler te`ar fi impuscat daca ai fii gresit cu ceva, si inca il respecti pe Hitler?

| andreea230993 a răspuns:

Corect

| Esperança a răspuns:

Asa putem spune si despre ateism.

| EmaS a răspuns:

Intotdeauna prefer adevarul oricat ar fi de dureros decat sa ma hranesc cu iluzii desarte. Hitler a fost un criminal.Dar Dumnezeu a jertfit ce a avut El mai scump, din dragoste pentru noi.

| Geass explică (pentru OOOLEOOO):

Dinou din ce ai spus tu ideile creştinismului se bat în cap.În Biblie se spune că Dumnezeu îi acceptă pe toţi cei buni, toţi cei desfranati, toţi cei răi iar in postul tău ai menţionat ca Dumnezeu îi iubeşte pe cei buni.Cum poate un om rău să încerce să se întoarcă la credinţă când ştie că Dumnezeu îi iubeşte doar pe cei buni?

| soimos a răspuns:

Evident ca DA!

Poi Hitler se credea "Mantuitorul" venit sa aduca "imparatia de 1000 de ani, adica Reichul!

Asa ca si el ca si Isus a inteles cum se face propaganda, adica prin repetarea intr-una a unei minciuni!
Ba chiar si popi folosesc acest procedeu, de ex. idiotenia nasterii lui Isus din Treime NU se gaseste niciunde in Biblie, ci a fost repetata la nesfarsit de popi, si astazi tot prostu stie ca Isus s-a nascut din Dumnezeul sub forma de Treime, si asa a a juns Isus sa o lase gravida pe viitoarea sa mama si sa fie propriul sau tata!

| Geass explică (pentru soimos):

Aşa cum şi acestă poveste cu treimea a fost o minciună spus excesiv nu se poate să fie la fel si cu Biblia? Sa spus de atâtea ori despre Iisus încât mulţi au început să scrie pilde şi multe altele crezând că ştiu adevărul, defat ei au scris minciuni despre o minciună mai mare

| Esperança a răspuns:

Dar voi cu ce argumente veniti? Veniti oare cu cercetarile voastre personale sau cu argumentele altora care au cercetat inaintea voastra?
Ati studiat voi intregul Univers si nu L-ati gasit pe Dumnezeu?

"Cercetati toate lucrurile si pastrati ce este bun!"

Ce nu au inteles oamenii pana in ziua de azi,in special ateii,este faptul ca Dumnezeu NU este om.
El nu face parte din lucrurile create,aparute,facute,El este Dumnezeu, Alfa si Omega. Dumnezeu este Inceputul a tot ce exista!
Deaceea El nu face lucruri omenesti,nu face lucrari intelese de mintea omeneasca,deoarece El nu face parte din spatiul nostru terestru,firesc,pamantesc,omenesc!

Si pana cand nu te apropii de El cu credinta nici n-ai sa intelegi vreodata cum lucreaza El. Si iti vei pierde o viata intreaga cautand dovezi "logice" si nu le vei gasi,deoarece mintea ta nu poate percepe aceste lucruri.

Iar in final sa nu uit sa spun si faptul ca Dumnezeu nu se descopera tuturor oamenilor la fel. El se descopera fiecarui om in parte,in mod diferit.
Eu iti pot spune cum L-am cunoscut eu personal, pe Dumnezeu, insa nu cred ca va fi o dovada pentru tine!
Semnele si rugaciunile mele au primit raspuns inaintea Lui, minuni s-au intamplat viata mea datorita Lui, insa tu personal trebuie sa il cauti.
Eu nu il pot cauta pentru tine!

"Cautati pe Domnul cata vreme se poate gasi, Chemati-L cata vreme este aproape"

| EmaS a răspuns (pentru Geass):

Isus este Calea,Adevarul si Viata.

| soimos a răspuns (pentru Esperança):

De unde o iei pe asta cu Universul?
Cumva din Biblie?
In Biblie este vorba doar de ceruri, nu zice nimic de univers!
Iar cerurile, pe care zboara pasarile cerului sunt extrem de bine cunoscute, si nici Dracu nu a dat de "dumnezeul" vostru!

| soimos a răspuns (pentru Esperança):

Despre ateim poate da!
Dar nu si despre Stiinta!

| Geass explică (pentru Esperança):

Ateii au venit cu multe dovezi ştiinţifice pentru multe lucruri care in trecut ni se păreau că era ceva divin.Omul încă nu ştie totul, de aceea nu a explorat totul dar trebuie să stii ca toate au şi răspuns de multe ori la creştini am auzit"X din familia mea avea cancer si doctorul a spus că va muri dar s-a rugat şi nu a murit" de fapt noi nu ştim răspuns mereu de ce un om sa făcut bine, sunt destule cauze când au murit destui oamenii şi erau credincioşi, dacă nu ştim răspunsul la ceva nu înseamnă că este ceva divin. Când tu îmi spui că Dumnezeu ţi sa arătat aşa şi eu pot spune că Moş Crăciun a venit la mine mă crezi? Poate la tine nu a venit că nu l-ai căutat destul

| Esperança a răspuns (pentru soimos):

Vai nu pot sa cred ce vad...
Chiar m-ai lasat fara cuvinte, Dumnezeu este pretutindeni, El nu sta doar intr-un loc. Ceea ce vedem noi numim "Cer" insa acela nu este Cerul ci Universul.
Dumnezeu este Stapanul Universului!
Mai deshide si tu o carte de geografie.

| Geass explică (pentru EmaS):

Moş Crăciun este bunătatea şi speranţa.

| Esperança a răspuns (pentru Geass):

Dumnezeu mi s-a descoperit prin fapte reale!
Eu am facut multe prin credinta, am renuntat la multe pentru credinta!
Daca nu exista Dumnezeu azi plateam un pret f mare pentru tot ce am lasat in urma pentru Dumnezeu si credinta mea in El.
Nu vorbi in necunostita de cauza!

| EmaS a răspuns (pentru Geass):

Eu nu te cred! Nu exista Mos Craciun.In schimb, Dumnezeu exista.El a creat acest univers si tu esti creatia mainii Lui.

| Geass explică (pentru Esperança):

Când vom descoperi tot universul şi nu vom găsi pe nimeni tot aceaşi poveste ne va fi aruncată? Acum sustineti ca Dumnezeu este undeva prin Univers înainte era în cer după ce a fost cercetat tot cerul de fapt nu este acolo, de fapt este o metaforă de acum nu? Oricâte dovezi vor avea creştinii o vor ţine pe a lor asta este problema, Ştiinţa acceptă idei si îmbunătăţiri noi religia nu.

| OOOLEOOO a răspuns (pentru Geass):

Poate nu ai inteles cea ce am vrut sa tic,Dumnezeu nu te acepta atata timp cat esti rau! dar atata timp ca din rau te faci bun iar poti intra in bratele Domnului vorba mea ''ne acepta pe toti frumosi sau urati atata timp cat suntem buni!'' atata timp cat suntem buni,nu am spus atata timp cat am fost si suntem buni! Nu poate ai fost rau, dar acum ti-ai pocait inima si sufletul nu conteaza ca ai fost rau acum esti bun, acum Dumnezeu te iubeste big grin

| Geass explică (pentru EmaS):

Tu ai spus Iisus este viaţa adevărul etc şi eu trebuie să te cred că acest Iisus există dar tu nu vrei să mă crezi că Moş Crăciun există creştinii nu sunt niciodată deschişi la lucruri noi.

| Esperança a răspuns (pentru Geass):

Aoleu ce e in capul tau, ghiveci si cam atat.
Dumneze nu este UNDEVA ci este PESTE TOT!
El poate fi atat de mic incat sa locuiasca in inima mea, dar si atat de mare incat Universul sa nu il cuprinda!
Hai ca te-am bagat si mai tare in ceatarolling on the floor

| Geass explică (pentru OOOLEOOO):

Exemplu:Un om a omorât a băut a înjurat toată viaţa lui in ultimi 10 ani din viaţă se îndreaptă spre Dumnezeu şi acesta este iertat mie îmi convine o viaţă cum doresc fără frică, fără reguli pentru 10 ani ca să intru in aşa zisă împărăţie a cerurilor.

| EmaS a răspuns (pentru Geass):

Crestinii nu sunt deschisi la lucruri noi, pentru ca Cuvantul lui Dumnezeu a ramas acelasi ieri si azi si in veci!

| Esperança a răspuns:

Tare incuiat mai esti.
Ce parte din"Ceea ce vedem noi numim "Cer" insa acela nu este Cerul ci Universul." nu intelegi?

Studiaza tu intregul Univers cu tot ce cuprinde el si apoi mai stam de vorba, ca altfel imi pierd timpul.
Hai pa, pa.

| Esperança a răspuns:

Nu! Ti-am recomandat tie sa vezi ce inseamna Univers ca din cate se pare inca n-ai trecut de gimnaziu.

Universul reprezintă lumea în totalitatea ei, probabil că nemărginită în timp și spațiu, infinit de variată în ceea ce privește formele pe care le iau materia, energia și informația în procesul dezvoltării lor perpetue.

| OOOLEOOO a răspuns (pentru Geass):

In 10 ani sa te reintorci la Dumnezeu? O.o da de unde stii ca mai vei trai inca 10 ani? De unde stii ca tu mai apuci ziua de maine? Daca tu ai fost rau toata viata pana acum de ce mai crezi ca meriti trupul acesta?! dar sa zicem ca ipoteza ta ii buna, oameni nu reusesc sa se intoarca la Dumnezeu in toata viata lor deoarece vata ii scurta, si tu o sa reusesti in 10 ani? Odata ce raul te poseda cu greu scapi de el, poate ca in 10 ani renunti la injurat la alcool la tutun si la toate dependentele,dar crezi ca imparatia lui Dumnezeu e asa usor de castigat? un om pe pamant isi face averea intr-o viata intreaga, asa e si cu raiul, comoara din ceruri o acumuli toata viata nu in 10 ani! dar sa revenim dejaba renunti tu la injurat si la alcool, dar oare in cat timp inveti sa vorbesti cu Dumnezeu, in cat timp inveti sa dai tot ce ai saracului? in cat timp inveti sa-i binecuvantezi pe dusmani tai? oare in cat timp inveti ca daruitu aduce mai multa fericire decat primitul? oare in cat timp inveti sa nu te gandesti doar la sex pentru sadisfactie ci sa te gandesti la sex ca o metoda de iubire si multiplicarea neamului lui dumnezeu (copii)? Astea nu se realizeaza intr-o viata! dar apoi tu vrei s-o faci in 10 ani? poate o sa zici bah ca e usor! dar sa te vad la treaba si atunci nu o sa spui ca e asa usor, crediinta pare usoara dar mai usoara e stiinta de asta alege omul stiinta deoarece omul e lenes si pacatos! vorba aia : sa zici e mai usor decat sa faci!

| CoquineNoire a răspuns:

Amin, meine fuhrer.

| Polaris a răspuns (pentru OOOLEOOO):

Hitler era creștin.

| ateu123 a răspuns (pentru Esperança):

In primul rand cel care afirma un lucru trebuie sa si dovedesca in al dolea rand un ateu nu crede in nimic pur si simplu crede in dovezi stiintfice apropo pc ul tau a fost facut de un ateu windowsul e facut de un ateu

| ateu123 a răspuns:

Hitler a fost un gunoi de om bonav, handicapat un reput care credea ca toate poparele sunt gunoie cand era cel mai mare gunoi te rog nu da exemplu un asemenea specimen, el nu a fost ateu a fost un prost care idolul sute de zei, sau folosit gunoiele astea de ateism au uitat ca ateismul e libera gandire si ratiune nu comunism si ura

| ateu123 a răspuns (pentru EmaS):

De ce nu crezi ca mos craciun nu exista?