| Purplegirl101 a întrebat:

Hristos a Inviat! De ce Dumnezeu da mereu greutăți, boli și de astea celor nevinovați : copii și oameni pur și simplu buni? Va rog nu răspundeți urat! Va multumesc

Răspuns Câştigător
| RAY a răspuns:

Ca cica parinti lor au pacatuit sau dumnezeu le pune la incercare sau lumea a fost daruita in dar la satana care face ce are chef cu creatia lui dumnezeu dar dumnezeu e bun, sau dumnezeu nu are nici o vina e de vina omul, nu ai ce raspuns sa primesti de la cei care cred in dumnezeu ei mereu vor scuza prietenul lor imaginar cu orice pret, oamenii buni sufera ca cica doar asa intra in rai plus multe aberati, daca ar exista un dumnezeu bun nu ar exista rau, suferinta etc
dar citeste biblia nu a fost in stare sa gaseasca o tara pentru poporul lui si sa ca acel popor sa aiba credinta in el, 40 de ani ia dus prin desert si tot nimic,iisus a venit pentru cei bogati,puternici,stapani celor saraci, slabi afirmand ca imparatia domnului e a saracilor asa ca ei trebuie sa sufere pe pamant sa nu se ridice impotriva stapanului lor, da cezarului cei a cezarului, normal ca religia e asa populara daca tu promti lumea de apoi si i spui ca aici scopul tau e sa fi sclav stapanului tau si a lui dumnezeu ca candva vei ajunge undeva, de ce crezi ca romani sau crestinizat? iisus a fost mereu impotriva evreilor si pro sclavie, pro romani si cica iisus era mesia

26 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Bibliografie: Cartea lui Iov (face parte din Biblie).

| danay72 a răspuns:

Nu Dumnezeu da aceste necazuri. De fapt, Biblia arată că Satan conduce lumea. Apoi aceste probleme au apărut din cauza imperfecțiuni moștenite, a evenimentelor neprevăzute și a lui Satan. Ceea ce e încurajator e ca în curând, Dumnezeu va pune capăt acestor suferințe. Psalmi37:9-11.

| xerxes1 a răspuns:

Avem exact ce meritam.
Este mai greu de explicat.Mi-au trebuit multi ani ca sa inteleg.
Iisus nu a inviat, linisteste-te.
Este o alta inventie a bisericii crestine.

| Deaad a răspuns:

In timp ce ai scris asta, sute de copii au murit in Africa de foame.

(In timp ce scriu asta, alte sute de copii mor de foame.)
Upsssss...

| reihiuke a răspuns:

Nu le da Dumnezeu. Fac parte din legile naturii

| Florin9Florin9 a răspuns:

Uneori bolile și greutățile ne apropie de Dumnezeu, cu această gândire limitată omul nu poate înțelege 100% deciziile Lui Dumnezeu (considerându-le greșite).

| Neverrrrrr a răspuns (pentru Florin9Florin9):

Se presupune ca dumnezeu este fiinta absoluta atotstiutoare deci noi nu avem liberul arbitru si totul se intampla din voia lui.Hai ma sa nu mai facem nimic in privinta greutatilor vietii si sa ne rugam, sa ne pice bani si mancare din cer.
De exemplu daca un doctor reuseste o operatie, pacientul îi multumeste celui de sus, daca nu reuseste, este dat in judecată.Cu gandirea limitata omul a creat zeii.

| RAY a răspuns (pentru Florin9Florin9):

Dacă admitem că o ființă infinită a controlat destinele persoanelor și popoarelor, istoria devine o farsă cât se poate de crudă și sângeroasă. Eră dupa eră, cei puternici i-au călcat în picioare pe cei slabi; cei vicleni și lipsiți de inimă i-au făcut sclavi pe cei simpli și inocenți, și nicăieri în toate analele omenirii, niciun zeu nu i-a ajutat pe cei oprimați. - Robert G. Ingersoll

| RAY a răspuns (pentru Florin9Florin9):

Cand un creator nu-i pasa de creatia lui acel creator nu se poate numi dumnezeu, dumnezeu a dat lumea lui in dar la satana, eu ca creator nu as face asa ceva, nici un rege nu isi paraseste regatul ca apoi sal pedepseasca

| Florin9Florin9 a răspuns (pentru RAY):

Doar pentru că Dumnezeu nu acționează în totdeauna cum ar vrea omul (cum consideră omul că e corect), asta nu înseamnă că nu-i pasă, nu poți înțelege pe deplin o ființă infinită cu o minte limitată.

| Florin9Florin9 a răspuns (pentru Neverrrrrr):

Omul are liberul arbitru, dacă ai două pixuri (unul cu roșu și unul cu albastru) și vrei să scrii ceva, Dumnezeu nu te obligă să folosești pixul cu roșu sau pixul cu albastru pentru că,, așa e scris să se întâmple '' (ai liberarea de a alege, Dumnezeu doar știe cu ce pix vei alege să scrii, dar nu te obligă).

| RAY a răspuns (pentru Florin9Florin9):

Dumnezeu nu actioneaza deloc, nu-i pasa de creatia lui, in toata istoria cei slabi au fost calcati in picioare de cei puternici, nici macar cand evreu erau arsi nu a venit vreo zeitate pe pamant, toti zeii sunt finte infinite dar tu negi mii de zeii

| Florin9Florin9 a răspuns (pentru RAY):

Nu au cum să existe mai mulți Dumnezei(ființe supreme), există un singur Dumnezeu, Dumnezeu acționează /lucrează dar tu nu-L înțelegi, ignori lucrurile simple pe care tu le consideri ceva normal, fără să realizezi că și în lucrurile simple intervine Dumnezeu.

| RAY a răspuns (pentru Florin9Florin9):

Daca te-ai fi nascut in india acum discutam despre brahma, voi crestini repet aveti religi diferite desi nici nu voi nu credeti ca toate religile crestine sunt adevarate, orice religie crestina se declara ca fiind singura si adevarata biserica a lui iisus, cum nu exista voi aveti un zeu, fiul zeului si sfantul duh = politeism plus multi sfinti la care va rugati, practic voi zeificati sfinti

| Florin9Florin9 a răspuns (pentru RAY):

E un singur Dumnezeu și sfinții nu sunt egali cu El

| Florin9Florin9 a răspuns (pentru RAY):

E un singur Dumnezeu și sfinții nu sunt egali cu El (Iisus a și spus prin pilda grâului și nighinei că vor apărea astfel de oameni care se vor amăgii că dețin adevărul).

| Neverrrrrr a răspuns (pentru Florin9Florin9):

Nu draga, stai calm ca nu zeul in care crezi este singurul existent sau ca el este cel,, real'', in religia japoneza exista peste 40 de zei cunoscuti, in hinduism peste 35 iar in total exista mii de zei,altii spun ca exista milioane.
Si fix al tau este real,pentru ca asa scrie in cartea ta cu povesti nu? daca scriu si eu o carte despre unicornii roz si ca el este stapanul universului trebuie sa ma crezi nu? Nu ai cum sa dovedesti ca ei nu exista.
Si fiecare religie are o teorie cu totul diferita cand vine vorba de creearea universului,a omului,nu tot prostia asta cu barbatul facut din nisip si femeia din coasta lui, nu draga.
Normal ca fiecare religie crede ca ea detine adevarul si ca zeul ei este real, daca nu ar crede asta, nu ar mai apartine religiei respective, nu ar mai avea credinta in ea.

| Florin9Florin9 a răspuns (pentru Neverrrrrr):

Biblia a spus niște adevăruri pe care știința le-a descoperit mult mai târziu. (+există și alte lucruri care demonstrează autenticitatea bibliei). Iisus a venit pe pământ lămurind lucrurile despre adevăratul Dumnezeu apoi a murit și înviat demonstrând că are putere asupra morții și că într-adevăr este calea adevărul și viața.

| Neverrrrrr a răspuns (pentru Florin9Florin9):

Ce adevaruri spune biblia? omul a fost ars pe rug pentru ca oamenii nu au crezut spusele bisericii, de exemplu biserica a crezut ca pamantul este plat ci nu rotund. Zombiul pe bat nu a dovedit nimic, esti un credincios clasic, fiecare religie crede ca mesia a lor a dovedit ca zeul lor este real.

| Florin9Florin9 a răspuns (pentru Neverrrrrr):

Biserica Ortodoxă din totdeauna a susținut că pământul e sferic (Biblia nu spune că pământul e plat). Cred că prin faptul că a înviat, Iisus a lămurit lucrurile despre adevăratul Dumnezeu.

| Neverrrrrr a răspuns (pentru Florin9Florin9):

Citeste despre Giordano Bruno astronomul ars pe rug din cauza bisericii crestine.Isus nu a inviat, nu ai nici-o dovada, nu cred pe niste pastori de acum mii de ani care s-ar fi putut droga sau ar fi putut avea boli mintale.

| Florin9Florin9 a răspuns (pentru Neverrrrrr):

A fost ars de Inchiziție(acțiune a Bisericii Catolice). Ești dispus să crezi orice variantă ridicolă (,, s-au drogat sau aveau probleme mintale '') care îți oferă posibilitatea de a nega Învierea.

| Neverrrrrr a răspuns (pentru Florin9Florin9):

Biserica crestina si cea catolica sunt in aceeasi oala.Nu neg invierea ci pur si simplu nu exista, exact cum nu il neg pe Yeti, Kraken, zana maseluta si mutli altii.

| Florin9Florin9 a răspuns (pentru Neverrrrrr):

Am înțeles...

| Mașka98 a răspuns:

Biblia spune: "Nimeni, când este în încercare, să nu zică: „Sunt încercat de Dumnezeu". Căci Dumnezeu nu poate fi încercat cu lucruri rele şi el nu încearcă pe nimeni."( Iacov 1:13)
Nu Dumnezeu este cauza suferintelor, el este iubire. De fapt, cel care conduce in realitate lumea de azi este Satan Diavolul, el este si cel care le vrea rau oamenilor.

| Purplegirl101 explică:

Mulțumesc tuturor pentru răspunsuri