| Meme10Memu a întrebat:

Hristos dialoga cu Dumnezeu, mai aparea cate un inger. Rugaciunea este considerata compulsie dpdv medical si apartine de tulburarea obsesiv compulsiva. Dar ce se poate spune despre cei care se roaga fara sa dialogheze cu vreo divinitate? Nu este aceasta o boala psihica sau o compulsie in cadrul tulburarii obsesiv compulsive?

https://www.medlife.ro/......ament.html

36 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Tu pui in comparatie intelepciunea DIVINA cu prostia UMANA, esti tare neamule, felicitari pentru perseverenta omeneasca.

| Meme10Memu explică (pentru danut):

Ti-a spus dumnezeu vreun cuvant? I-ai auzit glasul?

| danut a răspuns (pentru Meme10Memu):

Unu, pentru respectul fata de cel cu care conversezi ar trebui sa scrii numele lui Dumnezeu asa cum este corect, cu D MARE.
Nu este nevoie ca Dumnezeu sa-ti adreseze cuvinte, Dumnezeu se manifesta prin FAPTE dar DA, Dumnezeu a si vorbit pentru oameni iar aceste manifestari s-au numit TEOFANII si s-a intamplat DOAR de doua ori in istoria Terrei. Daca printr-un exemplu "irational" am spune ca Dumnezeu "ar vorbi" in apropierea Terrei asa cum iti imaginezi tu ca conversezi cu "Gica" atunci Pamnatul ar disparea instantaneu. De ce, fiindca PACATUL nu poatee exista in apropiere de Dumnezeu care NU ESTE fiinta Umana. De aceea a fost nevoie de Fiul Sau, Domul Isus Hristos, Dumnezeu Fiul. Daca ceea din ce ti-am scris ai inteles cat de cat ceva, inseamna ca mai sunt sperante pentru tine.

| Meme10Memu explică (pentru danut):

Adam dialoga cu dumnezeu. Pavel la fel. Niste oameni obisnuiti cu cate doi ochi, doua maini, doua picioare.

| danut a răspuns (pentru Meme10Memu):

Cel care a dialogat cu cei numiti de tine a fost Dumnezeu Fiul, Domnul Isus Hristos, nu Dumnezeu Tatal la care m-am referit eu.

| Meme10Memu explică (pentru danut):

Hristos nu dialogheaza cu niciun om.

| danut a răspuns (pentru Meme10Memu):

"Hristos nu dialogheaza cu niciun om."
De ce, ca asa ai hotarat tu?

| Meme10Memu explică (pentru danut):

Ai dialogat cu Hristos?

| danut a răspuns (pentru Meme10Memu):

Absolut.

| Meme10Memu explică (pentru danut):

Ai vorbit fata in fata cu Hristos? Ti-a raspuns verbal direct la intrebari fara sa faci apel la vreo biblie?

| danut a răspuns (pentru Meme10Memu):

"Ai vorbit fata in fata cu Hristos"
Oau, tu nu vorbessti nici o data la telefon, sa intelegem ca nu ai asa ceva la indemana? Unde traiesti mai baietas si in ce secol?

| Meme10Memu explică (pentru danut):

Ai vorbit la telefon cu Hristos? Ti-a raspuns in mod verbal Hristos prin telefon?

| danut a răspuns (pentru Meme10Memu):

"Ti-a raspuns in mod verbal Hristos prin telefon"
Tu sti sa citesti? Hristos are multe forme de a comunica cu cineva, am vorbit eu cu tine vreodata, daca esti DRACU, de unde stiu eu cine esti, cum aflu?

| Meme10Memu explică (pentru danut):

Nu ai vorbit cu niciun Hristos.

| danut a răspuns (pentru Meme10Memu):

Ti-am mai pus intrebarea asta (parca) esti cumva mama omida de sti tu cu cine vorbesc?

| Meme10Memu explică (pentru danut):

Din felul cum raspunzi imi dau seama ca nu ti-a vorbit niciun Hristos.

| danut a răspuns (pentru Meme10Memu):

Este evident ca nu esti decat un Gica contra, Habar nu ai cum vorbeste Hristos sau cum se vorbeste cu Hristos dar nici nu merita sa-ti spun. Da, sunt multi care comunica cu Dumnezeu, inclusiv eu dar tu nu poti intelege asta. Afla singur copilasule dar in starea ta mi-e greu sa cred ca vei reusi ceva, sa te ajute Dumnezeu.

| Meme10Memu explică (pentru danut):

Tu ai citit vreodata biblia? Acolo se spune despre comunicare verbala intre divinitate si oameni. Ai comunicat tu verbal cu Hristos? Ti-a raspuns verbal Hristos?

| danut a răspuns (pentru Meme10Memu):

Dar tu ai citit-o, evvident ca NU. Daca ai fi citit-o nu ai fi pus asemenea intrebare, cum poti vorbi cu cineva "gura catre gura" aflat la sute de milioane de ani lumina. Discutia cu Hristos se face prin intermediul Duhului Sfant.
Ioan 14, 16. Si Eu voi ruga pe Tatãl, si El vã va da un alt Mângâietor, care sã rãmânã cu voi în veac;
17. si anume, Duhul adevãrului, pe care lumea nu-L poate primi, pentru cã nu-L vede si nu-L cunoaste, dar voi Îl cunoasteti, cãci rãmâne cu voi, si va fi în voi.
Duhul Sfant este cel care face legatura sau intermediarul cu Domnul Hristos, citeste Biblia.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Cei mai multi medici chirurgi se roagă lui Dumnezeu înainte de a intra in operație.Doar n-o fi si ei bolnavi? După ce au ieșit din operatie se adresează familiei pacientului spunand ca au făcut tot ce ținea de el, restul tine de Dumnezeu.

| Meme10Memu explică (pentru TamplaruAnisoara):

Faza tare e ca Hristos a spus ca oamenii sa se roage in speranta ca vor dialoga cu dumnezeu si nu ca vor vorbi singuri. Daca iei biblia de la inceput pana la sfarsit toti proorocii si apostolii au dialogat cu dumnezeu. Cei care se roaga in prezenta fara sa dialogheze cu dumnezeu au probleme mintale.

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru Meme10Memu):

In Biblie Pavel care a dialogat cu Dumnezeu a fost catalogat ca fiind nebun.Isus a fost catalogat ca având demon.Creștinii adevărați dialoghează cu dumnezeu numai ca nu auzi tu, iar daca îți spun nu poți crede, pentru ca aceste lucruri se înțeleg duhovnicește.Doar atunci când ești in situație înțelegi si poți crede.Cat despre bolile psihice acestea au fost inventate de oameni, in Romania ajunge să-ți schimbi religia si ești catalogat bolnav psihic în timp ce in SUA se tratează bolnavii psihici prin "sacroterapie".

| Meme10Memu explică (pentru TamplaruAnisoara):

Nu dialogheaza niciun om cu dumnezeu.

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru Meme10Memu):

E mult mai ușor sa spui despre ceea ce nu poți înțelege ca nu exista decât sa încerci sa studiezi cu rugăciune despre problema respectiva.De ce nu ar dialoga Dumnezeu cu omul când este creatorul si Tatăl nostru? Daca in SUA medicii psihiatri se folosesc in tratarea pacienților prin "sacroterape", in Romania si nu numai, se folosesc psihiatri si psihologii de hipnoza. In hipnoza credeți? Cu ajutorul cui se hipnotizează, a lui Dumnezeu sau Satan? Pentru ca omul nu poate face așa ceva ci doar sa apeleze la o putere supranaturala care își face lucrarea.Îți recomand o carte: O călătorie in supranatural de Roger J.Morneau,autorul seriei Incredibile răspunsuri la rugăciune unde prezinta istoria salvării sale din lumea înspăimântătoare a spiritismului.

| Meme10Memu explică (pentru TamplaruAnisoara):

Tu dialoghezi cu dumnezeu?

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru Meme10Memu):

Dumnezeu dialoghează cu omul in multe feluri, prin vise, prin viziuni, prin prorocie...

| Meme10Memu explică (pentru TamplaruAnisoara):

Astfel de lucruri sunt neadevarate. In plus nu sunt dialoguri. Tu stii ce inseamna dialog?

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru Meme10Memu):

DEX fost făcut de oameni. Dumnezeu nu coboară la a răsfoi DEX-ul pentru a face pe plac celor ca tine.Lui Daniel i-a descoperit visul lui Nebucadnetar in modul in care a ales sa o facă.La fel si interpretarea visului.

| Panamax a răspuns:

Medicina mai are inca multe de descoperit si tu mult rahat de mancat ca sa realizezi ca esti doar un idiot.

| Mircea08 a răspuns:

Compulsie -Nevroză caracterizată prin teama de a nu comite un act impulsiv
(Dictionarul explicativ al lb. romane)
Nevroza - A (se) enerva.
(Dictionarul explicativ al lb. romane)
Daca tu consideri ca cel care se roaga, sfarseste prin a se enerva, inseamna ca vorbesti despre ceva ce nu cunosti, si nu cunosti deoarece nu te-ai rugat niciodata. Despre rugaciune ai auzit de pe la alti "destepti" care au impresia ca stapanesc problemele psihice si care au facut legatura intre compulsie si rugaciune.
Este normal ca slujitorii diavolului sa fie deranjati de faptul ca unii oameni se roaga la Dumnezeu, motiv pentru care au gasit de cuviinta sa asocieze rugaciunea cu o boala psihica. Este extrem de rusinos sa ataci in acest fel o categorie sociala, dar pentru un slujitor al lui satana nimic nu este rusinos si toate relele ii sunt permise.
Nu-mi ramane decat sa va urez la toti succes!

| Meme10Memu explică (pentru Mircea08):

Se roaga de teama sa nu faca ceva gresit, sa nu ia o decizie gresita, sa dea cuiva in cap, sa fure, sa insulte, sa faca amor. Asta nu e compulsie? Compulsiile sunt masuri exagerate spre a evita vreo nenorocire. Rugaciunea e ceva exagerat si gresit cand omul nu dialogheaza cu divinitatea. Daca esti drept va veni timpul cand insusi dumnezeu va fi primul care va dialoga cu tine si nu invers. Avram nu vorbea cu dumnezeu pana intr-o zi cand dumnezeu l-a abordat in dialog.

| Mircea08 a răspuns (pentru Meme10Memu):

NIMENI nu se roaga ca sa faca Dumnezeu ceva, ca el sa nu mai ia decizii gresite. Fiecare crestin se roaga sa le dea Dumnezeu painea cea de toate zilele, sa le ierte greselile, sa-i fereasca de ispita, si sa-i pazeasca de cel rau (asta cuprinde rugaciunea "Tatal nostru").
Eu, de ex., cred in Dumnezeu, si dupa cum este si normal cred si in invatatura care vine de la El prin Iisus (SINGURA INVATATURA A CRESTINILOR). In aceasta invatatura se spune ca sa ne rugam (cu rugaciunea "Tatal nostru"). Crezi ca Iisus a indemnat in acest fel oamenii ca sa devina dezaxati mintal?

| Meme10Memu explică (pentru Mircea08):

Hristos a spus crestinilor sa se roage in speranta dialogarii. Insa cum dialogul nu este nici rugaciunea nu-si mai are rostul cel putin in prezent. Apostolii spuneau rugaciunea tatal nostru si dialogau cu dumnezeu cu divinitatea. Insa odata ce s-a sfarsit de scris biblia s-a terminat si cu dialogurile cu divinitatea. Nimic din rugaciunea tatal nostru nu li se intampla in mod special crestinilor care se roaga.

| Mircea08 a răspuns (pentru Meme10Memu):

De ce te straduiesti asa de mult sa demonstrezi ca cei care sunt credinciosi si se roaga la Dumnezeu, adica in jur de 90% din populatia tarii, au probleme psihice?

| Irinel15123532 a răspuns:

Draga prietene, se pare ca faci o confuzie intre aceste lucruri. Tulburarea obsesiv compulsiva are cateva nuante pe care tu le-ai manipulat si ai incadrat rugaciunea acolo pentru a-ti exprima mania fata de crestinism, nu este prima incercare de acest fel, si ma intristeaza faptul ca probabil nu este nici ultima.

https://www.tpu.ro/......rete-ceva/

https://www.tpu.ro/religie/daca-omul-alege-sa-fie-bun-ce-rol-are-duhu/

https://www.tpu.ro/......-dumnezeu/

Poate nu este acesta motivul principal, dar din intrebarea pe care ai pus-o acum, eu asta inteleg. '' Rugaciunea este considerata compulsie dpdv medical si apartine de tulburarea obsesiv compulsiva. ''
Rugaciunea nu este o boala si nu apartine unui diagnostic medical.
Daca ai fost atent, si ai citit cu sinceritate acel articol, vei vedea ca se refera la tulburarea obsesiv compulsiva. In primul rand aceasta tulburare da nastere compulsiilor, compulsiile pot fi absolut orice, incuiat si descuiat usa de 2 ori, spalat pe maini de 3 ori, a calca 3 pasi normali si unul rapid, a iti spune incantatii, rugaciuni, etc. Asa cum reise si din articolul dat, asta desigur, daca l-ai citit pe tot si nu doar cuvantul ''rugaciunea'' de mai jos.
Citez din textul dat :Compulsii
Acestea sunt comportamentele pe care le repetati pentru a incerca sa controlati obsesiile. Unii oameni au comportamente rigide si organizate, in timp ce altii au comportamente complexe, care se schimba.

Spalatul rufelor
Numaratul sau spalatul obsesiv al mainilor
Repetarea anumitor lucruri
Aranjarea obiectelor intr-o ordine perfecta
Strangerea lucrurilor de care nu aveti nevoie
Rugaciunea.
Vrei sa spui ca spalatul rufelor este o boala psihica? In acest articol nu se catalogheaza lucrurile acestea ca fiind posibile afctiuni psihice, ci catalogheaza comportamentul unei persoane cu aceasta afectiune cara ar face orice pentru a-si controla obsesiile sau a uita de anumite lucruri, pur si simplu are nevoie de o ocupatie, unii oameni se adancesc in munca si lucreaza 24 cu 24, fac totul, doar sa nu stea singuri cu ei insisi.
De ce? Pentru ca omul care sufera de o asemenea boala, ar apela la orice pentru a-si linisti starea de spirit, printre care poate apela si la rugciuni, scopul acestui articol nu este de a cataloga rugaciunea la boli psihice, asa cum vrei tu sa afirmi in aceasta intrebare, ci de a descrie o afectiune psihica pe care o poate avea oricine si descrie boala in sine si efectele ei, de asemenea si modurile in care oamenii procedeaza in unele situatii, ca cel de fata. Nu vad rostul intrebarii tale.

| Meme10Memu explică (pentru Irinel15123532):

Obsesia e frica de moarte vesnica iar compulsia e rugaciunea repetata de unul singur. happy