| Steregoi a întrebat:

Hristos este un înger slujitor si nu e o parte a vreunei trinități ci o unealta confecționată de Dumnezeu tatăl.

Hristos is a ministering angel and he's not a part of some trinity but he's-a tool made by God Father.

Hebrews 1:13, 14:"To which of the angels did God ever say, "Sit at my right hand until I make your enemies a footstool for your feet"? Are not all angels ministering spirits sent to serve those who will inherit salvation?"

What you can say?

Ce puteți spune?

11 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Parca iisus sa autoproclamat si lucifer, iisus a fost un profet iar apoi divinizat de catre alti, iisus nu a scris nimic, dupa moartea lui alti au scris, el nu a scris nimic

| SG1995 a răspuns:

Faza cu Iisus înger e nouă (și falsă) Iisus a fost doar un profet religios apocaliptic care se credea fiu de Divinitate.

| AC4S4 a răspuns:

Versetul ala arata ca Isus era superior ingerilor, nu ca era si el un inger slujitor.
Si Fiul a fost nascut din Tatal, nu facut/confectionat.

| Nilsson a răspuns:

Ti-am mai spus, ar trebui sa ne abtinem sa incercam sa intelegem natura divina.
Daca Hristos era o fiinta creata oricare inger ar fi putut sa se jertfeasca pentru noi.
Apoi in Biblie spune ca Dumnezeu este dragoste. Pe cine iubea inainte de Fiul Sau daca a existat o asemenea perioada numita "inainte"?
Alt aspect: de ce ingerii ii opreau pe oameni sa li se inchine daca doar lui Dumnezeu i se cuvine inchinare?
Si de ce Hristos avea putere sa ierte pacatele, motiv pentru care a fost acuzat de hula de catre farisei?

| Steregoi explică (pentru Nilsson):

With the tool through which God Father created all, with the same tool God Father repairs all. Christ is the tool. Before Christ God Father was alone and loved himself.

| Nilsson a răspuns (pentru Steregoi):

Ai ramas setat pe modulul engleza? happy Aici se vorbeste romana ca suntem la noi acasa.
In fine, dragostea de sine nu se poate numi dragoste, narcisismul i-a adus lui Lucifer caderea

| 6684464 a răspuns:

Daca Isus era un inger, lucifer nu mai era izgonit, nu mai avea de ce sa se planga avand in vedere ca era cel mai "mare" inger de acolo.

| Steregoi explică (pentru 6684464):

The angels and God don't get old. Satan has thought that "Christ and God appeared a minute ago before him and this difference of time would have been insignificant for take over the government of God and to replace God."

Îngerii și Dumnezeu nu îmbătrânesc. Satana a crezut că "Hristos și Dumnezeu au apărut cu un minut in urma inaintea lui și această diferență de timp ar fi fost nesemnificativă pentru preluarea guvernului lui Dumnezeu și înlocuirea lui Dumnezeu."

| 6684464 a răspuns (pentru Steregoi):

Dumnezeu a facut Imparatia Lui si tot ce este in Ea. Ingerii aveau diferente intre ei datorita binecuvantarilor Lui Dumnezeu. Lucifer a fost cel mai binecuvantat, datorita acestui lucru a inceput sa se mandreasca si si-a dorit locul Lui Isus, apoi egalitate in Cer(de ce sa nu fie toti ingerii ca Isus, ca Dumnezeu? aceasta a fost metoda de manipulare pentru a corupe pe cei ce au cazut).

| Romanul86 a răspuns:

Iisus spune : Eu și Tatăl una suntem Ioan cap 10.
Chestia aceasta s-a discutat la Sinodul I Ecumenic unde s-a combătut arianismul.

| Cosminaaaa1 a răspuns:

Isus e Dumnezeu alături de Dumnezeu Tatăl și Dumnezeu Duhul Sfânt