| мιнαɛℓα36 a întrebat:

Hristos (nu) a inviat!
Am o dilema: care este rolul dascalului? Ce este? Ce vrea? Cine il alege? Din cate stiu eu el nu face o scoala de preoti sau ceva...e un om simplu, de multe ori tineri, copii! Cu ce scop sunt alesi si care este viitorul lor?

Răspuns Câştigător
| besleaganicolaecosmin a răspuns:

In satul tanganu, comuna cernica e un post liber si in satul tiganesti, orasul topoloveni inca un post liber, e cu jumatate de norma deci castigi 300 lei/luna + ce pica = coliva + paine + pachetele + banuti, unii ajung sa castige si 2000 de lei /luna

16 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Adevărat S-a înălțat.
Ce este=un cântăreț(de operă)
Ce vrea=bani
Cine îl alege=popa
Am vrut și eu să mă fac dascăl, dar din păcate nu mai erau locuri. Încă aștept o ofertă.

| relian a răspuns:

Dascalul este un ucenic al preotului.Atita timpcit traieste acelpreot si dascalul este agreat de popa o sa o duca bine.Cind popa isi da duhul atunci dascalul cauta un alt maestru in alea religiei.Dar eu banui ca dascalul fiind ucenicul popei este ceva o chestie acceptata este legal si chiar are si carte de munca, pentru ca a facut meseria la locul de munca. Daca stii xca se dadeau ceva diplome la locul de munca, iti insuseai acea meserie muncind si primeai o dimploma., Asa cred ca au si dascalii.Eu am un vecin care a fost dascal dar nu l-am intrebat niciodata ca nu am fost curios.Dar o sa il intreb daca am ocazia.Ce rol are el? Pai cara valiza popei si il ajuta la cintari in biserica si mai tot ce se face pe acolo.Cu alte cuvinte este un om bun la toate, un fel de maintenance la acea biserica.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Acela de-al ajuta pe preot

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sant cantareti la strana, ajutor in slujba preotului, fiindca sant slujbe in care preotul nu poate face sau spune doua rugaciuni sau alte incantatii strict necesare in acelasi timp.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iar hristos pentru nu a inviat nici te-a creat nici rascumparat.dar pe noi ceilalti da.te asteptam si pe tine.in rai ori in locuinta mortilor. unde va binevoi cugetul tau sa te aseze.fiindca pentru vesnicie trebuie sa fii asezata undeva.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru besleaganicolaecosmin):

Hmmmm,colivă.
Bine,te sun eu. laughing

Răspuns utilizator avertizat
| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru anonim_4396):

Astept, ce credeai ca se fac bogati peste noapte din dascali mai ales la tara

| Mikhtarian a răspuns:

Dascalul este ca si un ucenic al preotului.
Este ajutorul preotului,cat si cantaretul sufletului alaturi de preot.
Ce vrea? Sa fie mai aproape de Dumnezeu,( financiar,toata lumea vrea,numai fi rea ).
Preotul il alege,trebuie voce,si putere de a te tine o slujba lunga ( cateva ore, o face de placere, ca nici daca ai vrea pentru bani, n-ai putea ).
Dumnezeu le da putere in voce, caci cuvantul Sau e lege pentru noi.

| robby212 a răspuns:

"Hristos (nu) a inviat!"

Cu asta pot sa inchid pagina la intrebare!"Ferice de cei ce au crezut dar nu au vazut"(Hristos).
Hristos a Inviat!

Cum poti zice ca "nu"?

| мιнαɛℓα36 explică (pentru robby212):

Du-te cu Domnul, draga!

| morningstar a răspuns:

Si de ce nu ar fi inviat? Ca asa vor muschii tai? big grin Afirmatii gratuite!

| eliaclodia a răspuns:

Habar nu am. Trebuia sa stiu?

| eliaclodia a răspuns (pentru besleaganicolaecosmin):

E o cale, de ce nu? O cale sa nu musti pe nimeni de fund ca sa existi.Si mai ales sa nu pupi pe nimeni in fund ca sa existi. Numai sa te prinzi de cale, nu sa mergi prin batatura.

| eliaclodia a răspuns (pentru anonim_4396):

Si e frumos uneori, nu mereu. Ai citit primul meu raspuns? Iar unui copil orfan nu ii prinde bine sa faca bani fara sa pupe-n fund perversi sau sa muste de fund tot ce misca? Din pacate, cum ziceam, nu toti care gasesc calea ASTA se tin de ea. Oricum e o munca. Obosesti ca la oricare alta si te implici cat te duce capul.

| robby212 a răspuns (pentru мιнαɛℓα36):

Ce? El este Imparatul Maririi.Asta e cel mai important lucru.Sa fiu cu el si nu cu Satan.