| George475 a răspuns:

Cartea sfanta a islamului, Cum este biblia "sfanta" pentru crestini asa este quranul "sfant" pentru musulmani,

44 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Ortodox.md ala e mai tare ca TimesNewRoman. Ce timpenii pot sa debiteze, cred ca si dumnezo' ride de se caca pe el.

| doctorandus a răspuns:

Biserica spune sa-ti reprimi orice placere sexuala, ca numai un castrat poate fi pe placul lui Dumnezeu. Reteta bisericii pentru mantuire: comporta-te ca un castrat si vei avea viata vesnica.

| ania a răspuns (pentru doctorandus):

Rețeta cui? Biblia spune altceva.
Bucură-te de nevasta tinereții tale, cerboaică iubită, căprioară plăcută, fii îmbătat tot timpul de drăgălășiile ei, fii îndrăgostit necurmat de dragostea ei!(Proverbe 5-18-19)
Să nu vă lipsiți unul pe altul de datoria de soți, decât doar prin bună învoială, ca să vă îndel
etniciți cu postul și rugăciunea, apoi să vă împreunați iarăși, ca să nu vă ispitească satana.(1 Corinteni 7-5)

| danay72 a răspuns:

Intr-adevăr viata de familie va fi fericita, dacă alegi și persoana potrivita care apreciază ca ai fost casta și aplica și ea normele biblice.

| CinevaAnonimă explică (pentru danay72):

In sfarsit cineva care crede!

Răspuns utilizator avertizat
| Holiday a răspuns:

Mhm, intai te casatoresti si dupa aia vezi daca are tate sau ce naiba are in chiloti. Apoi te multumesti cu ce gasesti toata viata...si invers e valabil, bineinteles...

| CinevaAnonimă explică (pentru Holiday):

Tu crezi ca cel mai important intr-o casnicie este sexul?

| Holiday a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

Important sau nu, fara el nu merge cum trebuie. Restu-s vorbe.

| Holiday a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

Tu ai facut sex ca sa-ti poti da cu parea despre importanta lui, sau vorbesti despre ce auzi pe la locurile alea de indoctrinare?

| UnBroken2016 a răspuns (pentru Holiday):

Nu cred. Nu ai crede cati idioti sunt pe site care spun " nu sunt mort dupa sex, sexul nu e asa important " si dupa descoperi ca sunt virgini. Pai cred si eu, vulpea care nu ajunge la struguri zice ca sunt acri laughing.

| WaterDrop a răspuns:

Chiar deloc. Religia = manipulare. Asa a fost si asa va fi mereu pana se va intampla ceva care sa-i puna capat.

| CinevaAnonimă explică (pentru WaterDrop):

Sectele=manipulare.Ortodoxia=adevarata cale spre mintuire.

Răspuns utilizator avertizat
| ExprimareLibera a răspuns:

Da, chiar m-a pus pe gânduri. Cum e posibil ca în secolul 21 să mai exista aceste elucubrații?

| Panzer1945 a răspuns:

Pe ganduri nu, in schimb am ras cu pofta!

| George475 a răspuns:

De ce si in secolul 21 inca credem in niste cartii de povesti care ar fi fost folositoare oamenilor de acum 1000 de ani. Biblia, quranul etc au fost scriise pentru a impartii niste invatatusi care in majoritate nu mai sunt relevante in ziua de azi daca esti in stare sa gandesti pentru tine.

| Idris a răspuns (pentru George475):

Mai pe scurt, care parte din Qur'an nu este relevanta si nu se poate aplica astazi si care sunt criteriile dupa care stabilesti normele de aplicare?

| CinevaAnonimă explică (pentru George475):

Atunci crezi ca ai provenit de la o maimulta care a provenit de la o bacterie care este facuta din hidrogen!

| George475 a răspuns (pentru Idris):

Am sa iti dau un singur exeplmlu, nu stau sa iau toata cartea aia de povesti la rost. "Acum du-te, ataca Amalekiti (evreii, iudeii) si distruge tot ceea ce ei detin, nu ii cruta, omoara barbat si femeie, copil si infant, vaca sau oaie, camile sau magarii". Asta e o traducere bruta, nu am stat sa ma uit din ce mama dracu rand/pagina/paragraf e. Partea importanta, esti un idiot spalat pe creier si nu pentru ca tu crezi in islam, ci pentru ca ai credinta intr-un om invizibil care face miracole. Ignorantule.

| George475 a răspuns (pentru Idris):

Ma gandesc ca poate si partea in care femeile au doar jumatate din drepturile unui barbat, nu au voie sa studieze, poate partea in care Muhammed se casatoreste cu o fata de 9 ani? nu mai fii ignorant si studiaza.

| Idris a răspuns (pentru George475):

Esti amuzant. Secole la rand musulmanii au trait impreuna cu evrei si cu crestini chiar si in Mecca chiar si in Medina, dar si exemplul Andalusiei(Spania) se poate lua in considerare. Deci argumentul tau cade. Pentru argumentul de a distruge tot animale, oameni etc. Iti dau ca referinta un Hadith si ceea ce ne-a invatat Profetul Muhammed(Pacea si Binecuvantarea lui Allah fie asupra sa!): Profetul Mohammed (Pacea şi binecuvântarea lui Allah fie asupra sa!) spunea armatei sale înainte să pornească la luptă: „Luptaţi în numele lui Allah şi pentru cauza lui Allah. Dar nu-i ucideţi pe bătrâni, nici pe tineri, pe copii sau pe femei. Nu mutilati cadavrele, nu distrugeti vegetatia si copacii, nu macelariti animalele, nu ucideti calugarii, preotii si pe cei ce se afla in temple, moschei si biserici, nu ucideti persoanele bolnave, nu distrugeti lacasurile de cult, nu distrugeti cladirile, nu ii ucideti pe cei care se predau iar pe cei care scapa cu fuga nu ii urmariti. Fiti buni cu prizonierii si hranitii si datile apa lor. Faceţi lucruri bune, pentru ca Allah îi iubeşte pe toţi cei care fac bine." Cat despre partea cu ignoranta, nu stiu cui i se potriveste mai bine dintre noi doi in lumina argumentelor bineinteles.

| Idris a răspuns (pentru George475):

Esti eronat si indus in eroare din nou. In unele circumstante femeile au cu 3 drepturi mai mult decat barbatii asa ca nu mai fii ipocrit. iar despre casatoria Profetului Muhammed(aleyhi sallatu wasallam) cu Aisha(RadhhyAllahu anhu) am mai explicat ca acele casatorii erau o norma la acele vremuri. Plus ca o data ce o femeie ajunge la varsta pubertatii se poate casatorii iar mai mult nu se poate casatorii decat in baza acordului dat de ea. In urma cu 1400 de ani era un lucru comun pentru femei sa se casatoreasca cat mai tinere. De exemplu Sf. Augustin s-a casatorit cu o fata de 10 ani, Regele Richard al II lea s-a casatorit cu o fata de 7 ani, Henry al VIII-lea s-a casatorit cu o fata de 6 ani. Chiar si in Biblie in Numeri 31:17 spune:,, Pastrati pentru voi fetele care nu au conscut barbat''. In Enciclopedia Catolica, Maria avea 12 ani cand s-a casatorit cu Iosif care avea 99 de ani. In anul 1880 in USA in statul Delaware, varsta minima la care o fata se poate casatori era de 7 ani, iar in California de 10 ani. Varsta pubertatii poate varia in functie de diferite zone, iar conform unor oameni de stiinta, fetele intra la pubertate undeva intre varstele de 9-15 ani. Aisha a fost foarte inteligenta, iar de cand s-a casatori cu Muhammed(saw), aceasta a invatat multe de la el, iar mai tarziu aceasta avea sa devina o profesoara si o experta in a ii invata pe altii Islamul. Pentru toti cei care nu il cunoesc pe Profetul nostru(alayhi sallatu wasallam), el nu a venit pe aceasta lume pentru a cauta placerile acestei vieti, din contra el ne-a avertizat despre acestea. Companionii lui l-au descris ca fiind un om cu un inalt caracter moral, acestia spunand ca El(saw) era chiar mai timid si mai rusinos decat o fecioara. Cand oamenii il intrebau anumite chestii rusinoase, acesta(saw) isi acoperea fata din cauza rusinii. Asadar documenteaza-ta inainte de a face niste afirmatii, pentru ca daca nu au nici o sustinere si cand vine cineva cu adevarul pici urat. Mai pe scurt esti un munafiq (Ipocrit) si un fasiq (fatarnic) de 2 lei. O faci pe inteligentul doar pe vorbe si nu ai locul nici omul. PA!

| George475 a răspuns (pentru Idris):

Ok, Fie cum spui tu, dar atunci de ce pasajul pe cale l-am adus ca argument este un quran? Oricum, iti multumesc ca nu esti o fire agresiva asupra argumentele unui kuffar ( cred ca am macelarit cuvantul, scuze)

| CinevaAnonimă explică (pentru George475):

Hei, va rog sa nu rideti de mine, dar puteti sa-mi spuneti si mie ce inseamna quran?

| George475 a răspuns (pentru Idris):

O fac pe inteligentul de 2 lei, pot spune acelasi lucru despre tine dar nu vreau sa te atac pe tine personal, nu am absolut nimic cu tine si nu iau partea crestinismului, consider ca absolut orice "carte sfanta" este eronata prin mai multe invataturi invechite, vreau sa fie foarte clar ca nu urasc islamul, urasc toate religile in mod egal. Ok, vreau acum sa incerci sa te uiti ochii unei persoane care nu a crescut sub o doctrina religioasa, religia imparte niste invataturi care sunt "bun simț". Sa nu omorii etc, etc. dar in ziua de azi religia doar ne da un front nou pentru a ii discrimina pe altii si de a ne diferentia si de a uita ca toti suntem oameni. Din cauza asta consider ca islamul, crestinismul, budismul etc. sunt eronate. Cartile "sfiinte" sunt scrise de niste oameni acum multi ani, poate cu un gand bun de a impartii niste invataturi folositoare acelor vremuri, dar in secolul 21 acele invataturi sunt deja "common sense", nu iti mai trebuie o carte sau frica unei pedepse eterne ca sa le respecti, trebuie doar sa fii un om functional in societate.

| George475 a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

Cartea sfanta a islamului, Cum este biblia "sfanta" pentru crestini asa este quranul "sfant" pentru musulmani, stiu ca pare incredibil, dar exista mai multe religii, doctrine si secte decat crestinismul ortodox si catolic.

| Idris a răspuns (pentru George475):

Nu am vrut sa te ofensez in nici un fel insa cand vii cu o acuza trebuie sa o justifici, mi se pare normal si cred ca si tie. Atunci cand iti sunt aduse argumente si nu le iei in seama, inseamna ca e o problema undeva. Referitor la argumentul pe care l-ai adus e mult de discutat pentru a te face sa intelegi, insa mai pe scurt si la obiect putem face o analogie simpla. In cazul unui razboi si esti in armata implicat in lupta, ti se pare normal sa te aperi si posibil sa ucizi pe cineva sau ti se pare normal sa te lasi ucis? Acel argument a fost o permisiune la inceputurile islamului cand musulmanii erau oprimati, alungati, omorati, pana Allah le-a permis sa se apere permitanduli-se astfel si crima. Acelea nu sunt nici de cum indemnuri pentru noi in ziua de astazi pentru a omora oameni nevinovati. Cand comandantul iti spune trage, tragi, in armata nu? Referitor la,, kuffar,, l-ai spus bine, dar e la plural, insa sunt uimit ca ai cunostinta despre termenii din islam si din limba araba, chiar daca nu esti o persoana araba, cel putin dupa numele de la user. happy Pentru alte intrebari, discutii sau nelamuriri iti stau la dispozitie. Insa nu inteleg de unde aceasta ura pentru islam. Ai spus ca urasti toate religiile inclusiv islamul. Hai sa ne raportam direct la el daca doresti. Ce anume din islam te-a facut sa il urasti sau cel putin te-a facut sa nu il accepti sau sa il respingi.

| Idris a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

Coranul este o consemnare a Cuvintelor exacte revelate de Allah Profetului Muhammed (Pacea si binecunatarea lui Allah fie asupra sa!) prin intermediul Ingerului Jibril (Pacea fie asupra sa!).

| George475 a răspuns (pentru Idris):

Am incercat sa ma informez cat de mult am putut ca persoana din vest despre islam, cum am spus ura mea este distribuita uniform si nu este in nici un caz o ura distribuita oamenilor care practica religia ( cu exceptia "practicantilor" extremisti care sunt in orice religie). Nu vreau sa se inteleaga cand spun ura intr-un mod comparabil cu ura pe care o simte un om pentru un dusman dar limba romana nu ma ajuta cu cuvantul necesar pentru a exprima ce vreau sa zic. Consider ca islamul este o religie care in trecut a functionat foarte bine prin exemple istorice si crestinismul. mai mult sau mai putin. dar consider ca acum in epoca asta trebuie sa ne bazam mai putin pe o fiinta atotputernica invizibila atotvazatoare etc, yada yada yada, si sa incepem sa ne bazam pe noi ca oameni si ca societate. Vreau sa iti dau un exemplu pentru motivul pentru care nu "suport" religia. Tu esti musulman si traiesti intr-o tara europeana in principal crestin ortodoxa(presupunand ca stai in Romania), fie ca vrei sa recunosti sau nu esti diferentiat datorita radacinilor tale si crezurilor tare... pentru ca asa este omul, daca nu ne putem identifica cu un grup ne distantam de el. Cred ca ceea ce incerc sa spun este ca foarte multi oameni religiosi au sa se distanteze de tine( ipotetic ) si din cauza religiei, insa un om care nu crede in nimic nu o sa te judece asa de dur pe baza religiei. Cazul pe care l-am scris aici este total ipotetic, nu vreau sa fie jignitor fata de nimeni. Chiar imi place sa port o conversatie cu tine.

| Idris a răspuns (pentru George475):

Ok. Eu sunt musulman si traiesc in Romania si sincer iti spun ca eu, din punctul meu de vedere nu ma simt diferentiat. Insa nu stiu cum ma vad ceilalti, dar eu nu simt ca sunt diferentiat. In primul rand, indiferent de religie suntem frati intru umanitate. Atata timp cat tu nu te lupti cu mine si ma fortezi in a imi lasa religie sau te lupti cu mine pentru a ma forta sa ma abat de la ceea ce cred eu ca e bine pentru bine si de la a urma calea si modul de viata pe care ni l-a oferit Creatorul nostru (indiferent daca crezi in El sau nu). Putem traii in comuniune, fiecare cu religia lui fara sa ne omoram intre noi si acest lucru s-a intamplat si se intampla si astazi, iar daca vrei exemple uite-te la Dobrogea unde comunitate mare de musulmani traiesc cu crestinii in comuniune si nu au fost probleme sau incidente. Eu nu am o problema cu celelalte religii si cu ceilalti oameni, daca ei cred ca sunt pe calea buna si in Viata de Apoi vom avea ocazia sa ne intalnim si sa ne strangem mana, foarte bine, pana atunci nu vreau sa fiu oprimat si discriminat din cauza religiei. La ora asta, solutia la toate probleme din lume, oricare ar fi ele daca ne scoatem ochelarii de cal si gandim impartial si fara resentimente sau favorizari, solutia este Islamul. Ca sunt razboaie, ca este terorism, ca este talharie, ca este foamete ca este saracie, solutia este Islamul. Multa lume plange de situatia din tari mai sarace gen Somalia etc. Gandeste un pic daca toti oamenii de pe acest pamant care detin ca avere contravaloare a 85gr de aur ar dona 2.5% din avere saracilor, oare cata lume ar beneficia? Si exemplele pot continua. Ti-am spus, sunt foarte curios de normele de aplicare atunci cand cel care face o afirmatie spune ca Islamul nu e potrivit zilelor noastre?

| George475 a răspuns (pentru Idris):

Din nou, asta este doar o parte din islam care nu mi se pare ok pentru o carte sfanta din religia pacii.: Taqiyya sa ai voie sa ii minti pe infideli pentru a ajunge la ceea ce vrei... vreau sa iti aud parerea,

| George475 a răspuns (pentru Idris):

Bencherif, fiecare religie are o idologie si se considera solutia universala, dar intr-un mod realist nu este posibil, fiecare om o sa sara la gatul altuia ca sa ii fie lui mai bine. Acesta este un lucru pe care multa lume nu il concepe. Noi ca omenire putem fii uniti, dar pana la un punct. Omul este cea mai "greedy" fiinta si asta nu cred ca este un lucru ce poate fii contestat s-au schimbat in orice fel.

| Idris a răspuns (pentru George475):

Deci literal Taqiyya inseamna ''prudenta, precautie, frica''. Multa lume, intelege gresit acest termen si crede ca este permis sa spunem minciuni despre religia lui Allah si pentru a deceptiona sau atribuie neadevaruri islamului pentru a da dreptate infidelilor, insa acest lucru nu e corect si este inteles gresit. Aceasta nu are nimic in comun cu credinta islamica, iar a mintii este o trasatura a ipocritilor. Minciuna nu este parte din religia islamica. Un exemplu de Taqiyya este, ca si exemplu, atunci ca eu un musulman sunt intr-o adunare de ne-musulmani violenti care vorbesc gresit despre islam si etc, iar in cazul in care incerci sa le spui adevarul sau sa spui ceea ce face parte din religia ta te pune in pericol aceasta este Taqiyya. O practica de Taqiyya pe care si unii nemusulmani o fac, este aceea de a ii zambi unei persoane in fata, in timp ce in lipsa ei nu o agreezi sau o urasti. Ceva de genu ca si exemple. Insa minciuna este clar interzisa. Acesta este punctul meu de vedere ca si musulman ce urmez crezul Ahl as-Sunnah wa'l -Jamaa'ah (Sunnah Profetului Muhammed). Insa sectele (nu vreau sa dau nume pentru ca nu vreau sa jignesc pe nimeni) au diferite interpretari pentru a duce lumea in ratacire.

| George475 a răspuns (pentru Idris):

Multumesc de clarificare. Vreai sa iti adresez o intrebare poate mai personala insa vreau sa imi explici si mie diferenta si de ce este ura asta intre cele doua grupuri. Tu esti Sunni sau Shia. Vreau sa imi spui si mie care este diferenta intre ele si de ce este aceasta "lupta" intre cele doua ( in special in iraq si syria) presupun ca stii la ce organizatie "sunni" ma refer, poate imi poti explica ce vad ei asa diferit intre aceste doua grupuri.

| Idris a răspuns (pentru George475):

Eu urmez Sunnah Profetului Muhammed (aleyhi sallatu wasallam) deci sunt musulman sunit. Nu prea vreau sa vorbesc aici in public despre Shia, poate sunt frati shiiti pe aici si se pot simtii ofensati intr-un fel, insa Shia urmeaza mai mult familia Profetului Muhammed decat pe Profetul Muhammed. Shia vorbeste de rau sotiile profetului si in special pe Aisha(RA). Shia acorda,, putere divina,, sa zicem asa imamilor si ii considera mai presus decat profetii. Acestia urmeaza orice altceva in afara de Shari'ah si se inchina oricui altcuiva pe langa Allah, ceea ce in islam noi numim SHIRK. Referitor la acea organizatie, shiiti sustin regimul lui Bashar si lupta impotriva sunitilor. Ceea ce in islam e strict interzis, a lupta impotriva unui alt frate musulman. Aceasta este pe scurt.

| George475 a răspuns (pentru Idris):

Nu iti pot trimite mesaje personal pentru ca sunt "junior" ( multumesc TPU, nice)

| Idris a răspuns (pentru George475):

Scrie aici. happy

| George475 a răspuns (pentru Idris):

Poate sunt un ipocrit, un idiot, etc. si poate nu este un exemplu bun dar lupta aceasta IS vs every *** body este un exemplu de diferentiere prin doctrina religioasa, chiar daca ei nu sunt musulmani adevarati, ei se considera a fii. Acesta este cel mai bun exemplu pe care il am cand spun ca religia este un lucru care mai mult ne diferentiaza decat sa ne apropie. As dori sa imi clarifici mai in detaliu diferenta dintre sunni si shia, nu imi dau seama cum pot fii asa de diferite si totusi pot sa tina de aceeasi religie. Si tu consideri ca IS sunt musulmani sau doar folosesc cuvantul islam pentru a isi incorona actiunile ca si cum ar fi lucruri bune. Lasa faptul ca unii oameni pot fii ofensati, nu are nimic, traim intr-o societate prea sensibila.

| KodrutZ a răspuns (pentru Idris):

OK, donezi saracilor, dar CE VOR FACE SARACII CU BANII AIA? Problema nu e ca unii nu au, ci ca foarte multi duc lipsa de educatie.

| Idris a răspuns (pentru KodrutZ):

Fiecare ii va cheltui dupa cuviinta. Isi vor acoperi din nevoi etc.

| KodrutZ a răspuns (pentru Idris):

Teoretic, da. Practic, nu vor sti ce sa faca cu ei. Nu sint educati in spiritul asta, nu au experienta necesara. Pai da-mi mie un miliard si unui evreu un milion. Peste zece ani ala o sa aiba mai mult ca mine. Nu ca eu o sa ii toc pe prostii, ci fiindca nu am pregatirea, experienta, educatia, si starea de spirit necesare pentru a ii inmulti.

| UnBroken2016 a răspuns (pentru KodrutZ):

"educatia, si starea de spirit necesare pentru a ii inmulti." La ce ti-ar trebui sa ii mai inmultesti laughing. NU sunt destui? Cred ca asa gandesc toti miliardarii planetei care tot fac bani si fac pana crap. Oricat ar avea tot nu le_ar ajunge

| KodrutZ a răspuns (pentru UnBroken2016):

Pai nu sint destui. Ideal ar fi sa ii inmultesti ca sa stii cum se face. Cea mai importanta mostenire pe care o lasi e asta - educatia si modelul personal. Nu e vorba ca nu iti ajung. Eu si acum cheltui mai putin decit fac. Daca as face de 100 de ori mai multi, as dona mai multi, as investi in niste proiecte care mie unul tare imi surid (de exemplu cu un miliard-doua de euro as forma o echipa si as pune la punct un sistem antiaerian cu laser, cu citeva zeci de milioane as face un spital, cu citeva milioane un centru de pregatire intensiva in IT care sa fie ceva intre facultate si colegiu, si tot asa).

| George475 a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

Cartea sfanta a islamului, Cum este biblia "sfanta" pentru crestini asa este quranul "sfant" pentru musulmani,