| 3xfemeie a întrebat:

Http://www.dcnews.ro/......icolaescu/
Tinand cont ca nu s-a speculat nicaieri in presa refuzul lui Sergiu Nicolaesu de a avea o slujba de inmormantare, comentariile sunt de prisos.

Citind hotararea publicata aici, eu intreb :
Stie cineva vreun caz in care reprezentantii BOR au inmormantat crestineste trupurile neidentificate uitate pe la morga?

33 răspunsuri:
| C0nstantin a răspuns:

Nu e vorba de refuzul lui Sergiu Nicolaescu. Citeste atenta articolul. Omul va fi incinerat. BOR se opune incinerarii doarece ei considera ca este un pacat.

| C0nstantin a răspuns:

Din cate stiu eu trupurile neidentificate de la morga ori sunt imormantate fara slujba ori sunt folosite la autopsii de catre facultatile de medicina.

| LegionarulRoman a răspuns:

Orice trup poate fi igropat crestineste, chiar daca e uitat cum zici tu.In razboi, crezi ca preotii stiu pe cine ingropa, cand facea slujbe de inmormantare pe front.

| M25M a răspuns:

Nu a fost un refuz ci a fost o dorinta sa fie incinerat mai multe gasesti aici: http://www.rtv.net/......0324.html.

| 3xfemeie explică (pentru C0nstantin):

Stiu,tocmai de asta intreb.

| 3xfemeie explică (pentru M25M):

Stiu si tocmai de asta nu inteleg de ce se fac atatea speculatii.

| 3xfemeie explică (pentru C0nstantin):

Si eu tocmai despre asta intreb. Unde este grija acestui BOR pentru sufletele lor?

| Jardelin a răspuns:

Am impresia ca te cam enerveaza credinta Ortodoxa, Biserica Ortodoxa Romana, preotii si in general cam tot ce tine de Ortodoxie!

http://stirileprotv.ro/......aceri.html

http://www.libertatea.ro/......17191.html

Reritor la REFUZUL (nu cum am citit pe aici aberatiile unor jegosi, cum ca din contra, DORINTA), Bisericii Ortodoxe Romane de savirsi slujba de inmormintare in situatia oamenilor incinerati, explicatii pertinente si argumentate, evident se gasesc cautind pe net.

| 3xfemeie explică (pentru Jardelin):

Nu sari asa! Sunt ortodoxa, asa ca nu au rost comentariile tale.
Iar exemplul dat de tine este irelevant. Cineva a PLATIT inmormantarea acelor oameni. De ce nu a facut biserica treaba asta?

| RAY a răspuns:

Grija pentru suflet, grija pentru banii au ei, dupa ce ca au o avere de 3 miliarde de euro si mii de hectrare de pamant, hoteluri, mai vor banii popi astia

| tasmania a răspuns (pentru 3xfemeie):

In cazul regizorului, am auzit ca BOR s-ar fi oferit sa plateasca jumatatea sumei necesare inmormantarii. Nu incinerarii, despre care Biserica spune ca e neavenita. Biserica Ortodoxa nu este de acord cu incinerarea, pe baza invataturilor ce reies din Scriptura si din Traditia Bisericii.

| 3xfemeie explică (pentru tasmania):

Dragut din partea lor.

| tasmania a răspuns (pentru 3xfemeie):

Dragut. Nimic de zis. Dar ar trebui mai des. Si nu pentru regizori plini de bani, ci pentru oameni simpli, saraciti de stat si de ue.

| Jardelin a răspuns (pentru 3xfemeie):

In Biserca Ortodoxa sint niste reguli care trebuie respectate. Spre deosebire de catolici la ortodocsi nu se fac slujbe la sinucigasi si la incinerati.

Daca eu vin la line in casa, pot sa intru incaltat pina in dormitor si sa ma sui pe pat? Nu, pentru la tine in casa regula este sa nu sa faca asa ceva iar aceasta regula trebuie respectata. Cam asa este si cu regula mai sus mentionata.

In credinta ortodoxa noi credem ca la a doua venire a Mintuitorului oamenii vor reinvia, iar sufletele se vor reintoarece in trupurile de odinioara (numai ca trupurile nu vor avea aceeasi consistenta materiala ca acum). Daca trupurile se ard, in ce se vor reintrupa sufletele? Bineinteles ca vor invia si oamenii ale caror trupuri nu mai exista din diverse motive, insa modul cum se va face acest lucru nu ne este necunoscut. Tine de tainele lui Dumnezeu. Oricum este bine sa retii ca trupul este dat omului de Dumnezeu si este bine sa nu ne batem joc de trup, tatuidu-l, mutlindu-l, etc., iar in final arzindu-l. Trupul, dupa despartirea de suflet, trebuie sa se intoarca acolo unde ii este locul, in pamint.

Referitor la afirmatia ta ca esti ortodoxa, da-mi voie sa-ti spun ca trebuie sa faci mai multe ca sa fii cu adevarat ortodoxa.

Un crestin ortodox autentic, crede in Dumnezeu, face faptele credintei, iubeste si ajuta pe aproapele sau, crede, iubeste si respecta pe Maica Domnului Pururea Fecioara Maria, se roaga permanent, tine posturile rinduite de Sfintii Parinti, se spovedeste de cel putin 4 ori pe an, se impartaseste, cinsteste Sfinta Cruce si Sfintele Icoane, are o atitudine smerita, ajuta permanet biserica de care apartine, isi iubeste si cinsteste parintii, are o tinuta decenta, un comportament frumos si demn in societate, este un model pentru comunitatea in care traieste, este cinstit, harnic, iubeste tara si respecta valorile nationale, si nu in ultimul rind trebuie sa-si doreasca sa atinga desavirsirea spirituala.

Ma bucur ca Dumnezeu a rinduit sa te nasti ortodoxa! Sa stii ca esti binecuvintata cu acest lucru! Mai ramine ca tu sa te straduiesti sa faci toate cele de mai sus, iar cind vei merge in cer in fata Mituitorului El va privi la tine cu drag, asa cum a privit la tinarul bogat.

| 3xfemeie explică (pentru tasmania):

Tocmai de asta am pus intrebarea. sad

| 3xfemeie explică (pentru Jardelin):

Mda. Te-as intreba ceva. Asteptand invierea, asa cum spui tu, la inceput mormintele se " sigilau". Stiai asta? Acum nu se mai practica din lipsa de spatiu, dupa cum mi-a spus un preot, asa ca dupa 7 ani putem dezgropa pe cineva pentru a pune inca unul acolo. De ce?

| tasmania a răspuns (pentru 3xfemeie):

De acord. Insa Biserica nu inseamna doar patriarhul, episcopii si preotul din parohie. Ei formeaza Biserica impreuna cu noi, credinciosii simpli. Pe toti ar trebui sa ne doara si sa ne intereseze. Iar pe plan local, suntem datori sa ne ajutam preotul de care tinem ca parohie si sa-l sprijinim in astfel de acte de milostenie sufleteasca si trupeasca. Sa ajutam si cu ceva banuti daca putem si cu ceva practic, cu o mana de ajutor. Ne-am obisnuim sa spunem ca "Biserica de ce nu face?", dar am uitat ca suntem parte integranta a ei. Sa nu vedem numai paiele din ochi vecinilor.

| Jardelin a răspuns (pentru RAY):

Sa stii ca de fapt grija pentru suflet nu trebuie sa o aiba biserica in primul rind ci noi, fiecare in parte. Nu trebuie sa asteptam ca biserica, indiferent care o fi ea ortodoxa, catolica, menonita, baptista sau care o mai fi, sa vina sa aiba grija de sufletele noastre. De cind ne trezim si pina ne culcam noi in primul rind trebuie sa avem grija de sufletele noastre.

Referitor la averea Bisericii Ortodoxe din Romania. Da, este adevarat ca detine paminturi, imobile, terenuri agricole, etc., insa, si te rog sa retii acest lucru, majoritatea acestor active au fost dobindite prin donatii de-a lungul secolelor. Biserica Ortodoxa nu a luat de la nimeni nimic cu forta, nu a nedreptatit pe nimeni de dragul de a-l deposeda de niste bunuri.

Nu este fair play sa-i porti pica pentru ca destine aceste active. E ca si cum tu te-ai nascut intr-o familie mai instarita si lumea te-ar uri si te-ar incrimina pentru asta. Ce vina ai tu? Sau, este ca si cum din senin cineva ti-ar dona o mare suma de bani iar lumea te-ar dispretui si te-ar acuza pentru asta. Care e vina ta ca ai niste bani dobinditi de la cineva printr-o donatie? In concluzie, te rog nu mai fi asa acuzator la adresa Bisericii Ortodoxe pentru ca o faci pe nedrept. Si sa stii ca BOR-ul face o multime de lucruri bune pentru societate. Numai ca despre unele nu se stie iar, cele despre care se mai vorbeste in presa lumea nu le baga in seama, le ignora sau le minimalizeaza. Trebuie doar sa fii un pic mai binevoitor si sa recunosti.

| Jardelin a răspuns (pentru 3xfemeie):

Nu stiam ca se sigilau. Oricum eu cred ca este irelevant acel sigiliu. (De altfel ma intreb cum s-ar putea sigila un mormint!)

Raspunsul la intrebare l-ai dat chiar tu. Din lipsa de spatiu! Nu cred ca este gresit sa se ingroape doi oameni unul peste altul in aceeasi gropa. Atita timp cit nu se umbla la trupuri, ma gindesc ca este ok. Vezi ca am mai dat cuiva un raspuns pe aceasta tema, mai demult.

| 3xfemeie explică (pentru Jardelin):

Daca tu consideri ca un "sigiliu " prin semnul crucii este irelevant... Ca doar nu ti-ai inchipuit un sigiliu la propriu.

| Jardelin a răspuns (pentru 3xfemeie):

Uite aici raspunsul pe care l-am dat pentru un subiect asemanator.

http://www.tpu.ro/......ne-alceva/

| Jardelin a răspuns (pentru 3xfemeie):

Pai nu mi-ai spus ca sigiliul in viziunea ta e crucea! Tu consideri crucea ca fiind sigiliu la mormint?! Eu nu am auzit pina acum despre cruce ca fiind un fel de sigiliu la mormint. Cred ca e nefireasca acesta simbilizare a crucii care este pusa la capatul mormintului!

Eu chiar am crezut ca e vorba de un sigiliu!

| 3xfemeie explică (pentru Jardelin):

Nu este viziunea mea si nici inventia mea! Asa a spus un preot ortodox, cand explica semnificatia semnului crucii. Dar probabil nu era suficient de ortodox pentru tine.

| Jardelin a răspuns (pentru 3xfemeie):

Nu pot sa stiu ce era in capul acelui preot atunci cind a dat aceasta simbolistica crucii de la capatul mormintului!

"Dar probabil nu era suficient de ortodox pentru tine."

Bag de seama ca ma cam iei peste picior! Te maninca limbuta, dupa cum vad!

| 3xfemeie explică (pentru Jardelin):

Nu. Dar de ce nu mergi sa intrebi un preot? Sau consideri ca ai suficiente cunostinte? Dar ai grija cand intrebi, pentru ca nu este vorba de crucea de la capatul mormantului. sad

| 3xfemeie explică (pentru tasmania):

Iarta-ma, dar aici nu sunt de acord cu tine. Biserica dispune de mult ajutor din partea enoriasilor.

| tasmania a răspuns (pentru 3xfemeie):

Poate la tine in parohie. Unde stau eu, e mai dificil. Dar nadajduim la Dumnezeu sa se schimbe lucrurile spre bine si ne bucuram sa auzim ca in alte parti este mai bine ca la noi, spre lauda lui Dumnezeu.

| 3xfemeie explică (pentru tasmania):

La noi lucrurile stau "ingrijorator " de bine! Ar fi o idee, sa donam surplusul parohiilor mai sarace!

| tasmania a răspuns (pentru 3xfemeie):

Ideea ar fi super. Nu stiu de cata bunavointa s-ar bucura insa, sincer sa fiu. Dar sa nu deviem prea mult de la subiectul intrebarii. Numai bine!

| milan9 a răspuns (pentru C0nstantin):

Referitor la trupurile neidentificate de la morga (şi în general vorbind) nu pot fi îmormantate fara slujba. Dacă este mai restrânsă, mai rezumativă, este altceva, dar înmormântarea presupune un ceremonial care se referă chiar la acele rugăciuni care se fac cu ocazia "evenimentului".