| Holiday a întrebat:

Http://www.digi24.ro/......ita-590094

Ne desteptam si noi romanii, in sfarsit?
Ce ziceti, urmeaza si nesimtitul Daniel?

19 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Bine ar fi, dar n-aş avea speranţe prea mari. România mai are încă mult de evoluat, până dreptatea se va împărţi în mod egal.

| danay72 a răspuns:

E bine ca oamenii încep sa vadă. Oricum, Isus a zis ca adevărații creștin vor fi recunoscuți după fapte bune. Deci, dacă nu sunt bune...

| Holiday explică (pentru danay72):

Stai linistit ca nici liderii sectei tale nu sunt cu nimic diferiti.

| Holiday explică (pentru danay72):

Si oricum nu conteaza ce a spus Isus, e doar un schizofrenic, ai uitat?

| danay72 a răspuns (pentru Holiday):

Dar argumente ai?

| danay72 a răspuns (pentru Holiday):

Argumente pentru ce spui, ar fi bine. Martorii lui Iehova sunt recunoscuți la nivel mondial ca fiind oameni cinstiți.

| milan9 a răspuns:

Justitia este ultima speranta a Bisericii in debarasarea de persoanele care aduc scandalurile pe prima pagina a ziarelor. Marea problema este ca in Biserica nu exista proceduri pentru destituirea ierarhilor care isi necinstesc misiunea(ramanand de la inceput premisa de buna credinta a celor care ajung in aceasta functie de mare responsabilitate). In lipsa unor astfel de modalitati de destituire in timp util, forta majora ramane ultima speranta...
Dar vai de biata justitie romana...

| Holiday explică (pentru milan9):

"Marea problema este ca in Biserica nu exista proceduri pentru destituirea ierarhilor care..."

Nu e asta marea problema. Bineinteles ca exista proceduri, numai ca cine sa le aplice, altii la fel de jegosi?
O scuza mai penibila n-am auzit. Dar macar am inteles, daca ajungi ierarh nici dracu nu mai are ce-ti face, ai imunitate la orice, cel putin in gasca respectiva. Deaia se dau spagi la greu pentru functiile astea, are sens, daca poti fura oricat, merita spaga, nu?
Daca v-ar da cinstea afara din casa ati merge si ati ajuta justitia sa va scape de elemente, ca dracu, voi stiti cel mai bine cine, de unde si cat fura, dar n-am vazut vreun popa mai mic sau mai mare sa vina sa zica:"ba, nesimtitul de Teodosie isi necinsteste misiunea, scapati-ne de el ca noi suntem prea prosti s-o facem!" Fii serios, daca face vreunul asta imediat gasiti metoda sa scapati de el.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bineinteles,noi astia de bun simt si cu aura deasupra capului o sa-l lapidam, rapid cu mila si dragoste crestineasca, o sa folosim pietre mai mari sa se duca repede, si o sa-i slavim pe astia, cinstitii care isi iubesc patria poporul si care fura legal si vand din tara tooot legal cam de 26 de ani incoace.Slava Domnului in sfarsit arestarea lui va ferici o multime de oameni, si daca dupa el urmeaza ceilalti, apoi toti pupatorii de moaste, oase, icoane, prostii si invechitii astia de romani crestinopati care dau bani la popi si sunt furati de politicieni, in sfarsit mapa ..mondul parca-i spune..va fi fericit.Holiday? unde au loc felicitarile masa si dansul? tu prezidezi spectacolul? as fi fericit daca ai fi regina balului.adica nu cine stie ce, ca eu am regina mea.Dar poate or fi doritori, teligenti destepti si stiintifici? ca e lumea plina?

| Holiday explică (pentru anonim_4396):

Hei, moldovene, parca eram la ignore, ce dracu cauti pe aici?

Tara asta e furata de 260 de ani nu de 26, si la toate hotiile biserica a fost alaturi de hoti, stai relaxat. Problema e ca intr-adevar suntem destul de fraieri sa-i lasam inca sa ne fure, si unii si altii.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Holiday):

Eiii da sta nimeni mult acolo fiindca revin mereu asupra deciziilor luate la repezeala.

| 6684464 a răspuns:

Cica "ne desteptam".
Inafara de unii mosnegi, babe si persoane ce n-au terminat 12 clase, mai sunt oameni care cred ca preotii nu sunt corupti?

| Holiday explică (pentru 6684464):

Culmea, mai sunt. Daca la ortodocsi desi majoritatea stiu de toate marsaviile popilor, dar inca, din motive ilogice inca mai cred in povestile lor cu spiridusi, la alte culte situatia e si mai nasoala, aia majoritatea mai cred in buna credinta a preotilor, pastorilor si cum le mai zice alora de le inoculeaza prosteala.

| MrUniverse a răspuns (pentru 6684464):

De fapt... DA!
Chiar există și alte persoane care "dorm". De exemplu o colegă din clasa mea, care face mereu spume la gură când mă iau de "credința" ei sau de preoți. Are 17 ani. Pfff, fata aia e distrusă...

| 6684464 a răspuns (pentru Holiday):

Un om destept nu crede, doar face ce face si societatea pentru a-i merge bine.

| Ecaterina2016 a răspuns:

Nu pățește nimic nicI un popa.Sta puțin acasă se plimba pe la DNA și scăpa nesimțitul. Nu avem bani pentru scoli spitale drumuri dar avem pentru popi! Sunt o gramada de oameni care le dau bani ăstora și se târăsc în fata lor!
Pe jegul ăla de Daniel nu o sa îl uit când a sfidat familiile celor de la Colectiv și victimele pe care le-a făcut Sataniste! sad

| Cliar a răspuns:

"Religion has actually convinced people that there's an invisible man living in the sky who watches everything you do, every minute of every day. And the invisible man has a special list of ten things he does not want you to do. And if you do any of these ten things, he has a special place, full of fire and smoke and burning and torture and anguish, where he will send you to live and suffer and burn and choke and scream and cry forever and ever 'til the end of time!

But He loves you. He loves you, and He needs money! He always needs money! He's all-powerful, all-perfect, all-knowing, and all-wise, somehow just can't handle money!" - George Carlin

| MrUniverse a răspuns:

Hmm... Un preot cercetat penal? Nimic nou...
Sincer, nu știu dacă populația României se va deștepta vreodată, îmi pun toată speranța în generațiile ce vor urma...

| DanM1990 a răspuns:

Biserica va exista mereu, in ciuda slujitorilor Ei!