| 3xfemeie a întrebat:

Http://www.filmedocumentare.com/familia-secreta-a-lui-is us/

Daca ar fi adevarat, v-ar afecta credinta?

30 răspunsuri:
| valentingb a răspuns:

Nu, a mai fost si Codul lui DaVinci, care spune ca Isus a avut o fiica cu Maria Magdalena. Cata vreme a facut nunta, cata vreme el era om, de ce nu?

| Duucu a răspuns:

Deloc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa die adevarat ce? un film documentar? poate real.dar adevarat nu are cum fi.

| ManStrong a răspuns:

Dupa reglile iudaice a fi rabin inseamna a fi casatorit.Iar a fi casatorit nu inseamna a fi pacatos.Casatoria este de la Dumnezeu si este spre folosul si spre fericirea omului.Numasi catolicismul care a desfiintat casatoria si intrebuintarea bucatelor (vezi posturile)care au fost lasate de dumnezeu(nu celelalte)
Ei nu au tinut seama de dorinta femeilor, pe care Dumnezeu le a creat cu un scop.Deci a folosi o femeie dupa reguli este porunca lui Dumnezeu si a nu o folosi nu te face mai sfint.Isus daca a fost om trebuia sa traiasca ca om, daca nu atunci de ce a venit sa amageasca oamenii?

| ManStrong a răspuns:

Daca ar iesi la iveala lucrurile ascunse de catre biserica Catolica foarte multi oameni s ar sinucide ori pe ei ori ar lua buserica cu asalt asa cum se spune ca a fost luata Bastilia. Desi nu a fost adevarat.

Răspuns utilizator avertizat
| HowdidIgethere a răspuns:

Eu nu prea sunt filozof, nici in stiinte nu-s prea tare. Insa daca era adevarat, se mai ducea pe Cruce?

| vrelian a răspuns:

Ce faci draguta tot pe aici esti? ce mai spui ce mai faci?

| ChuckNorris42 a răspuns:

Care credinta?

| Varga_Fabian_1910 a răspuns:

Doamne fereste nu te lua dupa ce spun aia! Asta ii ca si cu apocalipsa tot vine vine si se amana si se iar amana! Ce crezi ca noi care suntem um pumn de pamant stim cand vine ba chiar si Sfanta Scriptura scrie ca nici Fiul Omului care este Dumnezeu Adevarat nu stie dar atunci niste savanti nebuni sau ce or fi! In afara de Dumnezeu Tatal nimeni nu stie poate vine maine poate poimaine nimeni nu stie! Asa si cu porcarria aia careva s-a trezit mai destept si a vrut sa iasa in fata si a scris aia! Si tu daca vrei poti lua un pix in mana si sa scrii ce te taie capul despre Mantuitotul! Las nu te lua dupa ei ca pe ei i-a bate Dumnezeu! Ortodox pentru mai multe informatii id : faby_varga

| vrelian a răspuns (pentru Varga_Fabian_1910):

Asa si in biblie daca citesti o sa gasesti chestii contgradictorii.si iti dau doar una pe care tu ai aduso in discutie.asta cu sf lumii.in vechiul testament dzeu face legamint cu noe, deci promite ca niciodata dar absolut niciodata nu va mai distruge pamaintul, pe om si tot ce sste pe pamint. apoi vine noul testament cu ioan care trece peste cuvintul lui dzeu si spune ca o sa vina sfirsitul.adica sa inteleg ca acel dzeu din VT a fost dat la o parte, a luat altu locul lui sau ce? sa inteleg ca ioan este noul dzeu sau cum? cum poate veni un terchea berchea cu nume de Ioan sa incalce cuvintul lui dzeu? pai ce ar fi sa venim acum toti cu tot felul de idei sa zicem lasa cea zis dzeu facem altfel, e bine asa? s-a trezit coate goale, mate fripte sa vina sa zica vai aveti grija ca o sa vina judecata o sa vina sfirsitu.asta cum o comentezi? pai dzeu ori isi tine promisiunea ori ce?

| C0nstantin a răspuns (pentru Varga_Fabian_1910):

Amenintarea tipic crestina "pe ei i-a bate Dumnezeu!". Atata timp cat exista 2700 de religii in lumea asta atat Dumnezeul vostru cat si restul sunt toti aceeasi Marie, dar cu alta palarie.

| 3xfemeie explică (pentru Varga_Fabian_1910):

Ce legatura are cu "apocalipsa"? Documentarul este mai mult decat o poveste "de-a ce ma taie capul ", iar cel care l-a realizat este crestin.

| Varga_Fabian_1910 a răspuns (pentru 3xfemeie):

Pai da dar nu inseamna ca este si ORtodox! Crestin este cel ce crede! si nu are legatura dar ti-am spus ca asa cum au inventat aia cu apocalipsa ca vine in 2012 asa a inventat si asta cu familia secreta! Povesti de adormit copii si prostit credinciosi! Nu va luati dupa ce scriu toti prostii!

| Varga_Fabian_1910 a răspuns (pentru C0nstantin):

EEEEE Stai linistit ca nu ii asa simplu cu Dumnezeul cel adevart! Dar eu nu inteleg de ce atatea religii! Ortodoxia a fost propovaduita si pastrata de la venirea fiului lui dumnezeu pana la noi! Daca o luam asa singurul lucru important pe care noi il avem si alte religii nu ii succesiunea apostolica adica episcopii nostri au hirotonia primita de la apostolii din generatie in generatie! pocaiti si restul nu au ei cand ii taie capul sunt preotii! Prefacerea painii si vinului in Cinstitul Trup si Sange al domnului. Sfintirea apei si cate si mai cate!

| 3xfemeie explică (pentru Varga_Fabian_1910):

Este o mare diferenta. "Apocalipsa " presupusa din 2012 a fost (probabil voit ) interpretarea gresita a prezicerilor mayasilor.
Cat despre comentariul tau, cred ca nu ai avut macar intentia de a vedea despre ce este vorba in documentar.
Eu nu am spus ca ortodoxia nu este buna sau nu contine adevar, dar asta nu il face pe Dumnezeu ortodox! Eu spun doar ca, undeva de-a lungul timpului, noi oamenii ne-am indepartat prea mult de la adevaratele invataturi. Daca nu am dreptate, da-mi raspunsul la o intrebare pe care mi-am pus-o inca de cand eram copil : De ce a fost necesara o impartire a bisericii in doua (catolica si ortodoxa )?

| Varga_Fabian_1910 a răspuns (pentru 3xfemeie):

Necesara a fost aceasta rupere a Ortodoxiei de biserica Catolica fiindca papa de atunci a voit ca el sa conduca tot si biserica catolica si cea ortodoxa iar noi suntem condusi de patriarhia ecumenica de la constantinopol! Ortodox inseamna (ceva drept ceva ceva neschimbat pastrat de la Dumnezeu fara adaugiri sau stergeti) Iar catolici vai de capul lor nu vezi ce scrie pe acea palarie a papei,, Loctiitor de Dumnezeu pe paman" asta ne trebuia noua? El se credea Dumnezeu si a vrut sa ia in stapanire amandoua bisericile si Ortodoxia nu a acceptat adica cum sa te crezi tu un dumnezeu pe pamant si tu esti un pumn de pamant! Si atunci s-au despartit iar caltolicilor li s-a luat harul de atunci! Adica ei puteau sfinti apa si asa iar acum nu mai pot de la acea rupere a ortodoxiei! Deci numai de aici iti dai seamna ca ortodoxia ii Sfanta si Dreptamaritoare caci lor li s-a luat harul iar noua nu!

| 3xfemeie explică (pentru Varga_Fabian_1910):

Vorbesti de parca Dumnezeu a avut amestec in imparteala asta!

| Varga_Fabian_1910 a răspuns (pentru 3xfemeie):

Pai a avut! Ca Dumnezeu nu lasa Biserica Sa cea dreapta in stapanirea satanei caci de papa de acum zice ca ii satana si nici nu ii poti zice altfel cand vezi ce fata de satana are si cand vezi cat ii duce capul de isi scrie pe ala din cap,, Loctiitor de Dumenzeu pe pamant" adica se crede Dumnezeu! Crezi ca Dumnezeu o stat asa ca papa sa isi bata joc cum vrea el de Ortodoxie!

| 3xfemeie explică (pentru Varga_Fabian_1910):

laughing Asa scrie pe "ala din cap"? te inseli. Si ca sa incheiem, documentarul nu ataca ortodoxia.
Ciudate lectii ortodoxe am primit de la tine azi. Ma asteptam la mai multa intelepciune, tinand cont ca la avatarul tau este Parintele Arsenie Boca.
O zi buna!

| Varga_Fabian_1910 a răspuns (pentru 3xfemeie):

Cauta si te intereseaza la niste parintii si ai sa vezi mie asa mi s-a spus in scoala de catre un preot care a studiat acest lucru!

| C0nstantin a răspuns (pentru Varga_Fabian_1910):

Ortodoxia si Biserica Ortodoxa este cea mai mare hotie din tara noastra. Este una din cele mai profitabile afaceri din tara si depinde integral de prostia multimii care doneaza bani ca prostii pentru a construi mega proiecte inutile precum Catedrala Mantuirii Neamului si ca sa le umple buzunarele preotilor. Tocmai am fost la cineva azi in vizita si a venit preotul sa ii sfinteasca casa la om si a primit 50 de lei. Sa vezi cu cata ura si scarba s-a uitat acel preot fiind nemultumit de banii primiti. Al naibii invataturi bibilice in orotodoxism, ce sa zic. Fraierii stau si sug pe oase poate poate or fi vindecati de prostia de care sufera, iar cand vad ca nu ii ajuta suptu de oase merg si fac donatii la "cutia milei". Uita-te numai de curiozitate cum se calca in picioare ca fomistii la Boboteaza pentru apa sfintita, cand se calaresc cu bidoanele de 5 L dupa ei, care sa fie primul la robinet sau de Paste care sa fie primul in biserica dupa curu preotului. Vai vai vai ortodoxia asta e atat de frumoasa ca un cur de vaca.

| 3xfemeie explică (pentru Varga_Fabian_1910):

La ceea ce scrie pe tiara papala te referi?

| Varga_Fabian_1910 a răspuns (pentru C0nstantin):

Nu zice nimeni ca nu sunt si preotii dinaia dar eu stiu preotii care merg cu crucea sa sfinteasca casa si nu iau un leu de la oamenii! Tre sa ne uitam si la ce ii bun nu numa la ce ii rau! Si cum tie iti traba bani sa traiesti asa ii taba si preotului un salariu si daca nu din banii oamenilor de unde altundeva!

| Varga_Fabian_1910 a răspuns (pentru 3xfemeie):

Dap pe Mitra papala! Asa ii zice! Tiara ii la printese! Scrie acolo in spate mic:,, loctiitor de Dumnezeu" dar in ceva limba de nu se mai vorbeste acum de aia putini au habar ce ii acolo multi zic poate ca is ceva modele sau eu stiu ce dar care stie acea limba imediat isi da seama

| 3xfemeie explică (pentru Varga_Fabian_1910):

Multumesc de corectie! Coroana, tiara, mitra papala.

De ce nu faci o excursie sa-l intrebi direct pe papa ce inseamna?

Daca cel putin un sfert din documentarul asta s-ar dovedi a fi adevarat, pentru cei ca tine s-ar prabusi lumea si toata credinta s-ar duce pe apa sambetei.

| C0nstantin a răspuns (pentru Varga_Fabian_1910):

1 din 100 poate e bun... poti sa ii numeri pe degete.
http://www.image-share.com/ijpg-1968-197.html

| ClausBBC a răspuns:

Nici nu m-am uitat la video. Daca ai citi Biblia ai sa aflii raspuns la toate intrebarile pe care le adresezi altora dorind sa aflii raspunsuri. Te sfatuiesc sa o citesti si ai sa vezi ca o sa aflii toate raspunsurile de care ai nevoie.

| 3xfemeie explică (pentru ClausBBC):

Daca nu te-ai uitat, cum poti raspunde la intrebare?

| ClausBBC a răspuns (pentru 3xfemeie):

Pt ca is 100% sigur ca Isus nu a avut o familie secreta. Nu scrie asa ceva in Biblie. Daca ar scrie m.as fi uitat.dar nu. Pt ca toate is minciuni. Crede.ma. Asemenea minciuni nu trebuie sa.ti afecteze credinta. Trebuie sa fi tare si sa nu crezi minciuni. GBU!