| dragos9234 a întrebat:

Http://www.yoda.ro/......ubble.html
Presupunand ca dumnezeu ar exista,de ce galaxiile se ciocnesc,apar noi stele,apar gauri negre, dispar stele etc?

13 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Pentru ca El este in control si ingaduie toate aceste lucruri ca sa ne trezim si sa ne indreptam privirea spre El.

| dragos9234 explică (pentru EmaS):

Si de unde stim noi ca dumnezeu ingaduie?
Dar de ce sa ne indreptam privirea spre el?
Dar de unde stim noi ca el este in control?

| Mădă0611 a răspuns (pentru EmaS):

E exact invers. Comparand realitatea cu ce scrie in biblie, unii se trezesc. Lumea nu e doar Pamantul, stelele nu sunt mici cat sa cada pe Pamant. De ce in biblie nu scrie nimic despre asa ceva daca cei care au scris-o aveau informatiile direct de la dumnezeu? (intrebare retorica)

| M25M a răspuns (pentru EmaS):

Tot El ingaduie saracia, foamea, bolile incurabile, diformitatile, violurile, crimele, furturile, incendiile, inundatiile,("toate aceste lucruri" )etc, ca sa ne trezim si sa ne indreptam privirea spre El, sau doar ne testeaza in acest caz?

| EmaS a răspuns (pentru M25M):

Dumnezeu lasa soare si ploaie si peste cel bun si peste cel rau. Unora le este incercata credinta. Avem exemplu pe Iov."Dar Dumnezeu Isi arata dragostea fata de noi prin faptul ca, pe cand eram noi inca pacatosi, Hristos a murit pentru noi" (Romani 5:8). In ciuda naturii rele, pline de pacat si neascultare a oamenilor, Dumnezeu totusi ne iubeste. El ne-a iubit atat de mult incat S-a dat pe Sine la moarte pentru a lua pedeapsa pentru pacatele noastre (Romani 6:23). Tot ceea ce trebuie sa facem este să credem în Isus Hristos (Ioan 3:16; Romani 10:9) pentru a fi iertati si pentru a primi promisiunea unui camin in cer (Romani 8:1). Ceea ce meritam = iadul. Ceea ce ni se ofera = viata vesnica, numai cu conditia de a crede.

| EmaS a răspuns (pentru dragos9234):

Din Cuvantul lui Dumnezeu.

| M25M a răspuns (pentru EmaS):

1.Exemplul lui Iov este unul prost parerea mea. Dumnezeu cu toate ca este omniscient si omniprezent a vrut sa il testeze pe Iov, lasandu-l pe diavol sa-l ispiteasca si apoi au fost abatute asupra acestuia nenorociri si suferinte. De ce, doar ca sa il testeze? Dumnezeu stia deja ca credinta lui Iov era de neclintit atunci pentru ce? Nu are nici un sens.
2. Daca tu mi-ai dat citate din Bilbie despre acest zeu as putea si eu sa insir citate in care Dumnezeu apare ca un instigator la violenta, la crima, la tortura si chiar criminal. Nu are nici un sens.
3. Femeie crede in cine vrei tu si cat de tare vrei tu, iti respect aceasta credinta puternica, daca iti face bine si tu te simti bine in pielea ta atunci ma bucur pentru tine, insa trebuie sa intelegi ca atunci cand cineva iti pune o intrebare ca cea adresata de mine nu poti sa vii mereu cu citate din Biblie, pentru ca vrei sau nu, crezi sau nu, acesta carte a fost scrisa de oameni, este failibila, este in contradictie cu ea insasi, nu au fost influentati de divin cei care au scris-o, poate au avut ei intentii bune, insa nu au avut Sfantul Duh sau mai stiu eu ce ca sa ii ghideze, mai ales ca mai pui si cand a fost folosita ca o arma de manipulare si teroare timp de vreo 2000 de ani. Crede, crede cu tarie, crede orbeste, este treaba si alegerea ta, crede cum vrei tu insa nu mai folosi citatele din Biblie pe post de argumente. Nu au nici un sens.

| dragos9234 explică (pentru EmaS):

Dar de unde stii ca dumnezeu exista?

| EmaS a răspuns (pentru M25M):

Eu ti-am raspuns din aceasta perspectiva deoarece am tinut cont de categoria in care ai incadrat aceasta intrebare.

| RAY a răspuns:

S-a plictisit sa tot creeze stele asa ca acum se creaza ele singure

| reihiuke a răspuns:

Pentru ca lui dumnezeu ii place sa se uite cum se ciocnesc galaxiile.

Răspuns utilizator avertizat
| bodealigia a răspuns:

Pentru ca vine sfarsitul lucrurilor de pe pamant