| anonim_4396 a întrebat:

Http://www.youtube.com/watch?v=c9qiqMN6bJs

De acord şi voi? Eu da pentru că exprimă adevărul.

23 răspunsuri:
| Mădă0611 a răspuns:

"I like your Christ, I do not like your Christians. Your Christians are so unlike your Christ." - Mahatma Gandhi

La urma urmei, Iisus nu era naspa, era doar un om, cam rebel, dar nu rau: http://ro.wikipedia.org/wiki/Esenieni

| milan9 a răspuns:

Nu, pentru că nu se poate ca un cioflegar să se ridice deasupra Noului Testament, Nou Testament care INSTITUIE altceva decât amalgamul de liberă interpretare pe care îl oferă adolescentul respectiv...

Biserica instituită de Noul Testament este o instituţie a libertăţii, fie ea chiar şi libertate responsabilă. În interiorul ei, persoana umană are deplina libertate de a respecta sau de a refuza (Biserica permanent avertizează asupra pericolului în care ţi se poate afla sufletul, dar Mântuitorul nu i-a dat voie Bisericii Sale să te excludă din rândul ei!

În virtute unui total respect faţă de libertatea umană, primul pas, iniţiativa aparţine în mod special omului. El are deplina libertate de a accepta pe Dumnezeu şi lucrarea harului Său, sau, din păcate, de a-L refuza!

| sublime89 a răspuns:

Nu poti vorbi de "iubire". Noi doar avem impresia ca stim ce fel de om a fost Iisus si ce lucruri i s-au intamplat. Nu avem absolut niciun motiv sa-l iubim. Putem sa-l respectam in schimb, ca pe orice alt om care a murit pentru ca a crezut foarte tare in idealurile lui.

| Wøodenpints a răspuns:

Ce vrumos vorbește el, aproape că-mi vine să-l cred. Dar nu. Sunt sute de mâncători de rahat asemeni lui pe net. Și eu dacă vreau pot face 3 astfel de discursuri pe zi despre absolut orice subiect.
Am observat că și el, la fel ca mulți alții ce vor să transmită un astfel de mesaj, vorbește mult fără să spună nimic concret. Are stofă de politician. Și ăia fac la fel.

| anonim_4396 explică (pentru Wøodenpints):

Mesajul e unu şi atât de simplu. Nu religia te duce în cer, ci credinţa în Dumnezeu. Eşti de acord cu asta? ( privind dincolo de "cortina scenei de teatru" - adică nu vreau să aud iar nu există Dumnezeu, nu există cer ) happy

| Wøodenpints a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu n-am treabă cu așa ceva.

| anonim_4396 explică (pentru Wøodenpints):

Înţeleg eşti ateu, dar Dumnezeu te iubeşte şi pe tine.

| Wøodenpints a răspuns (pentru anonim_4396):

Cine-a zis că-s ateu?

| Polonic1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Religie - x = credinta in d-zeu
x=?

| anonim_4396 explică (pentru Polonic1):

" Religie - x ", însemnând ce anume acea linie, un minus?

| anonim_4396 explică (pentru Wøodenpints):

Nimeni aşa credeam, dar ce eşti?

| Polonic1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, e o ecuatie.

| anonim_4396 explică (pentru Polonic1):

După ecuaţia ta x = religie - credinţa în Dumnezeu

| Polonic1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Da. Poti sa rezolvi ecuatia?

| Wøodenpints a răspuns (pentru anonim_4396):

Habar nu am. Nu pot să spun că am vreo religie, că n-am nici una. N-am găsit vreo religie care să se muleze convingerilor mele în privința divinitatii, care habar nu am dacăexistă sau nu, dar oricare ar fi răspunsul, nu cred că mi-ar afecta viața într-un fel.
Ăstea sunt chestii de care nimeni nu poate fi sigur și pe care nimeni nu le poate demonstra. Dacă există vreo entitate ceva, foarte bine. Dar nu mă aștept să mă pedepsească sau să-mi facă vreun rău doar pentru simplul fapt că nu cred în ea și fac doar ce vreau. Dacă nu există, și mai bine.

| anonim_4396 explică (pentru Polonic1):

Dacă x = religie - credinţa în Dumnezeu, de aici rezultă că x = o mulţime vidă, fără valoare :)) Nu ştiu. În unele cazuri x-ul e societatea pentru că nu au credinţă în Dumnezeu.

http://www.trilulilu.ro/muzica-diverse/ligia-bodea-romania

| Polonic1 a răspuns:

Religie - x = Isus
x=?

| Liviu4you a răspuns:

Tipul asta se tot contrazice in video: spune ca uraste religia, dar iubeste biserica, Biblia si crede in pacat. *** logic, right?

| anonim_4396 explică (pentru Liviu4you):

Dacă iubeşti Biserica, Biblia şi crezi în păcat nu e acelaş lucru cu religia. Deci nu se contrazice.

| Liviu4you a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce rost au cele 3 fara religie?
Biblia in sine impune apartenenta la o religie pe langa credinta in Dumnezeu. Incearca sa gandesti, te rog.

| anonim_4396 explică (pentru Liviu4you):

Am gândit. Biblia nu impune nicio religie, nu spune fă-te ortodox, catolic, baptist, penticostal, creştin după evanghelie etc, etc. Biblia te îndeamnă la credinţa autentică în Dumnezeu. Biblia te învaţă, te mustră, te corectează în bine...

Să te corectez puţin mai bine te-ai întreba: " ce rost au cele trei fără Dumnezeu? "

| Andrei123Andrei a răspuns:

Religie=dezinformare,manipulare,afaceri
Au fost scrise peste 80 de evanghelii dintre care majoritatea au fost arse. De ce au fost arse? pentru ca in ele se povestea si viata de pamantean a lui Iisus.

Si la crestini, si la musulmani, si in general in toate religiile s-au intamplat minuni.
Cineva spunea: "Nu conteaza la cine te rogi, conteaza cine te asculta"