| Nucreeed a întrebat:

Http://www.youtube.com/watch?v=N-F7LINHgVA&t=1m53s

Trebuie sa ai ceva probleme mintale,ori sa fii ignorant, pentru a-i tine parte religiei.Cu care din astea doua va identificati mai bine?

26 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Trebuie sa ai ceva probleme mintale,
ori sa fii ignorant,
pentru a-i tine parte religiei.

Cu care din astea doua va identificați mai bine?

Religiile trebuie citite critic!

Adică trebuie să conștientizezi ce poate să fie corect și ce poate să fie incorect în religia respectivă.

NOname
| NOname a răspuns:

Ce spălare de creiere...
Demenţii fabrică alţi demenţi, transmiţându-şi maladia din generaţie în generaţie.

Ca bonus: http://www.tpu.ro/......ttp-youtu/

Trebuie dat un restart umanităţii, altfel nu vom scapă de acest cancer al societăţii niciodată.

| suffarstar a răspuns:

Judeci un concept religios dupa niste amarati de oameni. Omul este schimbator si imperfect. Crestinii isi invata copii despre astronomie si despre Sistemul nostru solar, dianozaurii au existat si sunt mentionati in Biblie,Harry Potter e un film frumos fantasy si nu vad de ce ar fi periculos. (Nu-mi da exemple gretoase, nu mai critica dupa niste oameni, ce-ar fi daca eu as spune :"Ateii-s asa, ateii-s asa..." doar pentru ca Ceasca era ateu?
Cand te iei de o religie(in cazul de fata crestnismul) vi cu dovezi autentice cum ar fi citate din Biblie, Coran, Vedele, depinde despre ce religie e vorba.

| Kalla a răspuns:

Ce este asa oribil? Asta nu e fanatism. Asta este sa ai o religie! De ce trebuie sa fim ca voi? De ce trebuie sa mergem in iad doar pentru ca asa vrem noi?
Pentru mine Dumnezeu a creat tot in sase zile, iubesc religia mea si nu e fanatism. Asa face orice persoana care crede in ceva sau intr-un zeu! Stiti doar sa judecati, atei dar intr-o buna zi ve-ti fi voi ce-i judecati de Domnul Atotputernic! Opritiva din a huli religiile altora!

| Nucreeed explică (pentru Kalla):

Uita'te ba la tot videoul si dupa aia sa comentezi.Pun pariu ca ai vazut si tu 10 secunde din video si te'ai bagat sa comentezi. Tipic.

| Kalla a răspuns (pentru Nucreeed):

Am vazut toata partea cu crestinii si jumatate din cea cu musulmani si mi-a fost de ajuns. De ce trebuie sa ne criticati? Doar si voi va cresteti copii ca sa fie numai atei.

| Nucreeed explică (pentru Kalla):

Si ce draq ii invatam noi, ma? Ca soarele se invarte in jurul pamantului, ca terra are doar 6 mii de ani, ca pe pamant nu au existat dinozauri, desi exista dovezi clare pentru asa ceva? Noi ii invatam sa le fie frica de dumnezeu? Noi ii invatam sa nu se uite la Harry Potter pentru ca lu' dumnezeu nu'i place? Voi nu vedeti cate aberatii va ies pe gura?
Stiu ca ce am spus aici e doar un alt monolog.

| ErrorFound a răspuns (pentru Kalla):

" De ce trebuie sa mergem in iad doar pentru ca asa vrem noi? Stiti doar sa judecati, atei dar intr-o buna zi ve-ti fi voi ce-i judecati de Domnul Atotputernic!" Nuuuu, nu e absolut deloc fanatism...

| Kalla a răspuns (pentru ErrorFound):

Nu este fanatism. Asta inseamna sa ai o religie dar tu nu ai cum sa stii.

| BlackSulphur a răspuns (pentru Kalla):

"Asta inseamna sa ai o religie dar tu nu ai cum sa stii. "

Bun. Atunci sa se scoata religia obligatorie in scoli deoarece suntem un stat laic. Daca sunteti asa de mandrii si tari, nu mai mancati fondurile tarii! Mai pe scurt, privatizati-va! Nu vrem si nu este normal ca religie sa fie bagata pe gat unei populatii. Asta inseamna sa ai o religie dupa tine?

| Kalla a răspuns (pentru BlackSulphur):

Daca era bagata pe gat acum tu erai crestin. Biserica foloseste fonduri si bani proprii. Nu banii de pe taxe.

| BlackSulphur a răspuns (pentru Kalla):

O, nu? Atunci de ce cere finantari si fonduri de la stat, si nu stiu cum, le si primeste? Vorba aia, Catedrala mantuirii neamului nu a fost facuta din portofelul preafericitului! Si nici toate bisericile din Romania (Care, dupa parerea mea, sunt absurd de multe!).

| Kalla a răspuns (pentru BlackSulphur):

Construiesc multe fiindca sunt prea multi credinciosi si nu incap toti. Si nu e vina bisericii ca cere. E vina statului ca-i da.

| HueyFreeman a răspuns (pentru Kalla):

Pisi, dupa cum zici tu ca locuiesti in Italia, nu ai dreptul sa vorbesti in necunostinta de cauza despre situatia noastra din Romania. Pe tine te doare la maciuca de ce se intampla aici, pe tine nu te afecteaza cu nimic.

Da, nu au loc. Ma faci sa rad.

| Kalla a răspuns (pentru HueyFreeman):

Motanel,nimeni nu e mai interesat de Romania decat mine. Stau doua luni pe an in Romania si am timp sa ma documentez despre toate.
Da, nu au loc. Stiu asta pentru ca m-am documentat.

| BlackSulphur a răspuns (pentru Kalla):

Dupa cum stii, in Romania sunt mult mai multi pensionari decat tineri. Ce inseamna asta? Ca majoritatea populatiei religioase va muri in urmatorii 20-30 ani. Ce inseamna asta (din nou)? Ca vor ramane biserici de-ampulea, deoarece (sper) tineretul se va trezi la realitate. Apoi cine ne da banii inapoi pe ele? Nimeni!

| HueyFreeman a răspuns (pentru Kalla):

Si sa inteleg ca spitalele ne ajung la toti.

| Kalla a răspuns (pentru BlackSulphur):

Atata timp cat exista Dumnezeu crestinismul nu v-a muri si daca vor fi din ce in ce mai putini crestini atunci se va intoarce Iisus pentru a birui rau. Va veni apocalipsa.

| Kalla a răspuns (pentru HueyFreeman):

De spitale se ocupa Statul. Biserica face doar donatii la spitale deja construite. Gata nu am chef sa mai discut daca vrei sa te certi cu mine.

| HueyFreeman a răspuns (pentru Kalla):

Pai normal, daca nu are cine sa ne trateze, sa aiba cine sa ne ingroape.
Nu ma cert cu tine, doar iti atrag atentia cand spui tampenii.

| BlackSulphur a răspuns (pentru Kalla):

"Lasa ca o sa vezi tu!"
Cam asa se termina discutia cu un crestin, din nou... Mirobolant.

| Kalla a răspuns (pentru BlackSulphur):

Mars mai!

| anonim_4396 a răspuns (pentru HueyFreeman):

Akagami ai vazut Mirai Nikki? Daca da, iti dai seama ca poti sa faci o comparatie intre Gasai Yuno si religiosi si ai sa vezi ca si ei isi "falsifica" informatiile cand vine vorba de religie si se mint singuri.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Spui ca se screm aia. Asiaticele alea mici de la 2:17 saracele. Asta vrea Dumnezeu? sa te scremi si sa plangi rugandu-te?laughing
Kalla, sa iti fie mila de niste copii indoctrinati de religie este mai moral decat sa ii fraieresti de mici.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

03:32... dacă era în Noul Testament, un copil ce s-a ridicat de jos pe propriile lui puteri, descurajat, care n-a vărsat aproape o lacrimă în toate încercările grele prin care a trecut merită omorât, iau primul avion și mă mut la scandinavi.

Nu credem în evoluție? Ah, păi nici eu. Stai, stai, nu îmi da eronat. În cazul lor nu cred în evoluție. Nu provenim din maimuțe, dar începem să fim mai deschiși pe măsură ce trece timpul și să ne dezvoltăm. Am putut crea un limbaj de cod chiar din peșteri. Oricum, cei care zic asta n-au de ce să creadă-n evoluție, la ei nu se manifestă.
Păcat că tipul și-a îndeplinit scopul. Copilașii păreau mai puțin indoctrinați. Asta ca-n final să spună... Gooood! big grin.

Basmallah, Basmallah... vei crește tu. Nu știi prea multe, dar sper să nu ai ocazia să te întrebe lumea „ție chiar îți place așa?".

Apoi e și mai rău. Gestul ăla e cam materializarea religiei în general (chit că aici sunt descrise adevăratele efecte, fără mască): te trage înapoi spunându-ți să mergi înainte. Cum să nu fie ei închiși și să nu acționeze ca niște primitivi?

De ajuns. Destul că am văzut copiii ăia chinuiți la început de care nu am comentat că aș avea nevoie de un săpun apoi (pentru inițiatorii acestei forme de manipulare și de a (auto)distrugerii, religia).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Religiosi sufera de o psihoza, daca o sa le zici ca religia nu e adevarat nu o sa te creada, iar daca ajung singuri la aceasta concluzie, cei mai fanatici nu o sa reziste presiuni realitatii si o sa sinucida, de-asta e mai bine sa aiba aceasta "protectie".