| Lizzu a întrebat:

Http://www.youtube.com/watch?v=o39kR3D_kLg

Vroiam sa vedeti si voi cand aveti timp, sa-l vedeti cu o minte deschisa si fara critica.
Si poate va spuneti o parere? :)
Are 4 parti.

Nu mutati intrebarea. Multumesc.

19 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Interesant. Dar, personal, sunt mult mai sceptică decât scepticii din acest film.

| Lizzu explică (pentru NOname):

Ha tongue

| NOname a răspuns (pentru Lizzu):

Ho tongue

| Lizzu explică (pentru NOname):

happy :*

| Lizzu explică (pentru NOname):

laughing

| Lizzu explică (pentru NOname):

1. --Ups...
2. --Multumesc happy

3. --Mda. happy raspunsul la video : asa NU.

Oricum eu cred ca religia, si mai ales crestinismul nu va disparea vreodata de pe fata Pamantului.

Nu stiu daca e cineva undeva care este numit d-zeu sau oricum ar fi numit sau daca nu e. Cateodata e confuz.Dar fiinta umana nu va avea liniste pana nu alege o cale pe care sa o adopte. Unele fiinte umane...

"Bine ai venit in aceasta lume" imi suna familiar -- bine ai venit in matrix, intr-o lume virtuala, ireala, plina de iluzii si minciuni happy

| Mădă0611 a răspuns (pentru Lizzu):

laughing Am zis de matrix fara sa iti citesc raspunsul laughing
"great minds think alike".hee hee
Crestinismul o sa dispara, toate religiile o sa dispara fiind inlocuite de altele, pentru ca oamenii au nevoie sa creada, plus ca acea credinta in supranatural e deja in adn-ul nostru. laughing

| Lizzu explică (pentru Mădă0611):

laughing tongue
Desi ma intreb ce alta religie va aparea straight face

| Mădă0611 a răspuns (pentru Lizzu):

Http://stirileprotv.ro/......e-ani.html :P Ba nu, o sa apara un zeu care satisface nevoile oamenilor; nu imi dau seama ce nevoi ar putea sa aiba niste oameni care o sa aiba informatia si dovezi la indemana :-?, dar sunt sigura ca o sa inventeze ceva. Iar exemplu cu copilul lasat in jungla, presupunand ca supravietuieste si ajunge un fel de Tarzan, probabil o sa isi creeze un zeu cand o sa se loveasca de ceva ce nu intelege, dar n-o sa fie "dumnezeul cel adevarat" al ortodocsilor, asa cum ar fi normal daca tot exista si cheama lumea [astia acuza neortodocsii ca nu aud chemarea lui dumnezeu /:)]

| NOname a răspuns (pentru Mădă0611):

Da', vai, e plin de escroci! Oare cum de nu mă miră? :))

http://i.imgur.com/ouEcCkb.png

Ăştia ştiu doar să arate cu degetul unii spre alţii. Cică ăialalţi sunt şarlatani, în niciun caz şi ei. =))
Comedie! :))

| NOname a răspuns (pentru Mădă0611):

BOR-ul vrea monopol şi pe hoţie. Nu-i convine să aibă concurenţă. : ))

"Erau spălaţii noştri pe creiere. Aproape i-am convins să ne doneze averile şi vii tu şi ni-i sufli de sub nas. Câtă neruşinare! Câtă muncă în zadar!" : ))

| Lizzu explică (pentru Mădă0611):

Chemarea... ramane legata de dorintele fiecaruia, chemarea = dorinta. Cred.

| Mădă0611 a răspuns (pentru NOname):

Nenea care a inventat scientologia a zis ca daca vrei sa te imbogatesti, trebuie sa inventezi o religie. smug

| NOname a răspuns (pentru Mădă0611):

Ştia el ce ştia. : ))

| Mădă0611 a răspuns:

"Doar credinciosii (naivii) ar putea crede in aceste tipuri de miracole" :))
"forta psihicului nostru este foarte uimitoare" --> autosugestie :D

Aha, deci eseneni, nu budism: http://ro.wikipedia.org/wiki/Esenieni dar din zoroastrismul tot au furat. :))
E clar ca pui de zeu n-are cum sa fie din moment ce nu exista zei.

| Lizzu explică (pentru Mădă0611):

Posibil... happy
Acest mini filmulet este si pentru credinciosi, voiam sa-l vada si sa-l ia in considerare, dar poate asta nu se va intampla.
Totusi l-am postat

happy

| Mădă0611 a răspuns (pentru Lizzu):

Cine sa vrea sa cunoasca adevarul cand credinta e atat de confortabila? Ai vazut Matrix, ei sunt exact ca nenea ala care si-a tradat prietenii pentru a uitat adevarul, minciuna era mai frumoasa, citez "ignorance is bliss".