| Helper07 a întrebat:

Https://devotionale.ro/......-cei-alesi

Oamenii sunt pacaliti usor. Ei vor dovezi pentru a crede in ceva iar cand vad o minune, ei cred, la fel ca pe timpul in care era Isus pe Pamant. "Ferice de cine n-a vazut ai a crezut" spune Hristos. Satan ne stie punctele slabe, el ne insala si ne va insela prin minuni adevarte dar care nu sunt de la Dumnezeu, iar contrafacerea va fi asa de asemantoare cu adevarul ca doar cei cu o credinta neclintita in Hristos si o cunoastere ampla a Cuvantului Sau vor rezista. Dar Satan indruma oamenii la lene, ca sa nu citeasca, sa inteleaga gresit, si sa fie pierduti. Cand vor invata oamenii ca nu poti pune problema "nu inteleg" atata timp cat nu sti despre ce e vorba?

16 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Voi sa arati prin fapte ca sunteti crestini si sa lasati vrajeala asta, sunteti crestini cu numele, decat crestin ipocrit mai bine ateu =papa de la roma

| RAY a răspuns:

Ce frumos vorbeste un user care iti judeca aproapele

suntserios
| suntserios a răspuns:

Mai nou satan asta stie si de FakeNews. E la curent băiețașul

| Celcestietot a răspuns:

Decât să arzi veșnic, mai bine vezi o minune și ești acolo mic in Împărăția Cerurilor. Bine, dacă este cazul.

| Helper07 explică (pentru Celcestietot):

Ai nevoie de un impuls ca sa-L urmezi pe Hristos? Atunci, poate ca nu o faci din iubire.

| Celcestietot a răspuns (pentru Helper07):

Nu ai înțeles. Decât să mori veșnic, mai bine ceri un semn și ajungi acolo undeva, eu la asta m-am referit. Și nu pot spune că m-am referit la mine, ci așa în general.

| Helper07 explică (pentru Celcestietot):

Eu te-am inteles perfect dar nu consider un lucru intelept asta. Dumnezeu nu-si va mai face simtita prezenta prin minuni la fel ca inainte fiindca si diavolul va face si ne va putea pacali iar noi vom fi derutati.

| Celcestietot a răspuns (pentru Helper07):

Da, dar chestia este ca tot pe Dumnezeu avem sa il slujim daca ne arata asa ceva si ii cerem, nu pe Satana sau pe altcineva.

| Helper07 explică (pentru Celcestietot):

Nu intelegi, procedand astfel, nu-L vom sluji lui Dumnezeu din iubire adevarata ci pentru ca ni s-a demonstrat ca e real si poate sa faca minuni.

| Celcestietot a răspuns (pentru Helper07):

Da, așa este, sunt și dovezi care nu aparțin de "paranormal" cum că Dumnezeu există. Eu mă refeream la oamenii care nu ar mai avea nicio speranță să ceară o minune sau ceva de genul, decât să ardă în Iad.

| Helper07 explică (pentru Celcestietot):

E ca si cand Pamantul ar cere caldura de la Soare iarna. Daca se departeaza de sursa lui de caldura nu poate beneficia de aceasta.

| Mircea08 a răspuns:

Niciodata! Si asta pentru ca invata ce spun oamenii si nu ce spune SINGURUL invatator al crestinilior Iisus Hristos. Ei nu vor putea trai ca un crestin pentru ca nu stie cum traiesc crestinii. Este ca si cum ai pune un mecanic sa inlocuiasca un rinichi, sau un medic sa faca masaj la o masina pana porneste motorul.

| chuckmanson a răspuns:

Doamnelor și domnilor, priviți un caz de om cu delir mistic!

| Helper07 explică (pentru chuckmanson):

Faptul ca nu esti de acord cu mine nu te face mai om decat esti si faptul ca ma insulti fara sa intelegi ce vreau sa spun (exact ce am spus in intrebare) dovedeste lipsa ta de cunoastere, bun simt si seriozitate.

| chuckmanson a răspuns (pentru Helper07):

Frate nu am nimic cu tine dar tu începi să spui că un monstru din altă lume te vânează. Asta e ceea ce un om care suferă de schizofrenie paranoidă ar spune! Lume reală nu e ca în Harry Potter, nu te vanează niciun spirit răulaughinglaughing

| Helper07 explică (pentru chuckmanson):

Sti, cei mai credinciosi si mai religiosi (majoritatea) oameni sunt oameni destepti, isteti si de succes. Asta arata cum se diferentiaza cei care fac cu adevarat ceva in viata de cei care se lasa pacaliti. Apropo, Schizofrenia e o boala care te face sa vezi lucruri ce nu sunt acolo, lucruri ireale, nu te impiedica sa gandesti rational.