| danay72 a răspuns:

Conform Bibliei, nu e nici o vamă.

| milan9 a răspuns:

24 de vami.
Dupa descoperirile avute de sfinti in 2000 de ani de crestinism, acest "examen" al sufletului dupa moarte exista.

| xerxes1 a răspuns:

Ortodocsii au inventat vamile.
Initial 20 apoi au mai gasit 4.
La orice spital psihiatric o parte din pacienti vad sfinti si ingeri.
Daca erau preoti ar fi fost venerati si ascultati, dar asa sunt doar internati.
Unii se vindeca dar altii nu.
Si culmea toti raman convinsi de ce au vazut chiar si dupa vindecare.

Cauta despre delir mistic.

Pavel a inventat o religie dupa un episod psihotic.

| Nilsson a răspuns:

Nu este nicio vama, sunt traditii omenesti preluate de la pagani.
Dracii nu sunt angajati pe post de vamesi si sa-i mituiesti cu monede de 10 bani.
Pacatele enumerate in acel articol le avem de infruntat in aceasta viata, moartea e ca un somn pana la a doua venire a Lui Hristos.

| CinevaAnonimă explică (pentru Nilsson):

Nu te supara, ce religie ai?

| Nilsson a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

De ce intrebi?

| CinevaAnonimă explică (pentru Nilsson):

Pur si simplu ortodocsii cred in existenta vamilor.

| Florin9Florin9 a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

E Adventist.

| Nilsson a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

Imi pare rau ca iti raspund cu intarziere, vad ca deja a raspuns Florin in locul meu. Nu am nimic de ascuns, daca stie asta, inseamna ca am mentionat asta mai demult.
Ideea e ca trebuie sa facem o diferenta intre invataturile populare si cele de la Dumnezeu.
Invatatura despre vami pe care o sustine Biserica Ortodoxa nu are niciun temei biblic, la fel cum nici existenta purgatoriului cum cred catolicii.
La fel si cu pomenile pentru morti.
Sunt destul de importante lucrurile astea, caci au impact asupra vietii spirituale a omului. Cineva ar putea fi tentat sa nu duca o viata curata cu gandul ca pomenile si banutii aruncati la inmormantare il vor scapa de vami.

| FaraNume1245 a răspuns:

Cate o vama la fiecare granita, nu?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tu ia.ti bani cat pentru 25, nu se stie cand apare un vames corupt.