| Poseidon69 a întrebat:

Https://ro.wikipedia.org/wiki/Cronos

Zeus - "Tatăl zeilor și oamenilor" adica Dumnezeu?
si Zeus are tata. WTF?
Deci sa presupunem ca Zeus este Dumnezeu, Tatal lui zeus il cheama " Cronos " Deci cronos cine este?

Putem spune ca " Cronos " este cineva extrem de puternic mai puternic ca Zeus ( care zeus presupunem ca este dumnezeu, deoarece este "Tatăl zeilor și oamenilor" ) Bun si cum vine asta? Deci sa spunem ca Cronos este cea mai puternica fiinta? deci exista cineva mai puternic ca Dumnezeu?

Plus de asta spune ca : Cronos, fiul lui Uranus și al Gaiei, este cel mai tânăr dintre cei 12 Titani. Soția sa Rhea s-a numărat tot printre titani. Copiii lor au fost Demetra, Hestia, Hera, Hades, Poseidon și Zeus.
Deci cronos este tatal tuturor. imi puteti da o explicatie acestui, sa ii spun asa " Paradox "?

Răspuns Câştigător
| VelaJohnny a răspuns:

Zeus e fiul lui Cronos. Cronos e fiul lui Uranus. Uranus e fiul lui Aether. Aether e fiul lui Erebus. Erebus e fiul lui Haos. Unii zic ca Haos e fiul lui Cronos, si povestea asta cu zeii greciei e intortocheata rau de tot. Faza e ca si Zeus e fiul cuiva, tatal lui fiind si el un tata de zei. E foarte complicata faza cu genealogia lor. Oricum, nu are nici un sens sa combini crestinismul cu legendele olimpului, pentru ca rezulta un rest mai lung decat câtul la calcule (daca ai prins aluzia la faza „iti da cu virgula").