| Steregoi a întrebat:

Https://ro.wikipedia.org/wiki/Panda_mare

Nu-i asa ca este posibil ca Dumnezeu va putea toci dintii si la ceilalti ursi si la hiene si la celelalte carnivore si pe care le va imblanzi ca sa poata trai doar cu vegetale conform cu profetia din Isaia 65:25:"Lupul va paşte la un loc cu mielul, leul va mânca paie ca boul şi şarpele cu ţărână se va hrăni. Nimic rău şi vătămător nu va fi în muntele Meu cel sfânt", zice Domnul."? Nu-i asa ca este posibil ca in viitor in raiul restabilit de Dumnezeu pe pamantul actual animalele sa nu se mai sfasie intre ele? Evident ca profetia aceasta poate avea o implinire simbolica. Corect?

5 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Ursii, am invatat acum cativa zeci de ani, la scoala generala, ca sunt animale OMNIVORE deci consuma si iarba. Ce ar impiedica pe Dumnezeu sa modifice instinctul si dantura pentru a consuma DOAR vegetale. P.S. Si inca ceva, CARNIVORELE din Noul Eden NU SUNT CELE DE ACUM ci vor fi altele, nou create.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Il vedem pe dumnezeu cu pila cum toceste dintii la un urs

Răspuns utilizator avertizat
| rexiomaria a răspuns:

Daca toate animalele carnivore ar deveni ierbivore, atunci nu ar mai exista vegetatie pe Pamant.
Si chiar daca Pamantul ar putea cumva sa-si mentina vegetatia, carnea ofera mai multa energie decat majoritatea fructelor, semintelor, si a plantelor in general, iar carnea e usor de gasit... Chiar daca leul s-ar hrani numai din plante cu multe calorii, cautarea acelor plante ar consuma mai multa energie decat ar lua dupa ce s-ar hrani cu ele... intr-un final ar muri de subnutritie.

| Lugdunon a răspuns:

Tu zici ca ursull panda a devenit la un moment dat ierbivor? Si ca asa ar putea devveni si ceilalti ursi?